Web Dünyasında Yasaklı Site ve Servislere Nasıl Erişilir?

Web Dünyasında Yasaklı Site ve Servislere Nasıl Erişilir?

Ülkemizde çeşitli sebepler ile bazı internet sitelerine erişim yasağı getiriliyor. Yasaklanan sitelere giriş yapmanıza izin verilmiyor. Eğer erişimi yasaklanan bu siteleri takip etmeye devam etmek istiyorsanız yararlanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Bilinen en kolay yöntem DNS ayarlarını değiştirerek giriş yapmak olacaktır.

Ülkemizde çeşitli sebepler ile bazı internet sitelerine erişim yasağı getiriliyor. Yasaklanan sitelere giriş yapmanıza izin verilmiyor. Eğer erişimi yasaklanan bu siteleri takip etmeye devam etmek istiyorsanız yararlanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Bilinen en kolay yöntem DNS ayarlarını değiştirerek giriş yapmak olacaktır. Bunun yanı sıra VPN uygulamaları ile internette rahat dolaşabilme istediğiniz tüm sitelere giriş sağlayabilme özgürlüğü kazanabiliyorsunuz. Elbette her iki yönteminde artıları olduğu gibi olumsuz riskleri de mevcuttur. Şimdi her iki yöntemi de tüm ayrıntıları ile açıklayalım.

DNS Ayarlarını Değiştirerek Yasaklı Site ve Servislere Erişim

DNS ayarlarını değiştirmek için başlat menüsünden ayarlara giriş yapın. Buradan denetim masası sekmesinden ağ ayarlarının içinde bulunan yerel ağ ayarları bölümüne ulaşın. Ardından özellikler bölümünde yer alan internet protokolü sürüm 4 kısmını açıp DNS adresini değiştirmelisiniz. Bu noktada erişimi yasaklı siteye giriş için değiştirmeniz gereken DNS numarasını bilmeniz gerekir. En çok kullanılan ve bilinen DNS numaralarından biri Google DNS 8.8.8-8.8.4.4 numaralarından oluşur.

DNS ayarlarını değiştirerek erişmek istediğiniz sitelere ulaşmak çok kolay gibi görünse de elbette zararları da vardır. Çok da güvenli olmadığını bilerek bu yöntemi denemeniz gerekir. DNS ayarlarını değiştirdiğinizde bilgisayarınızda bulunan tüm bilgi ve dokümanlara hiç bilmediğiniz kaynaklardan erişim sağlanabilir. Bu da özel alanınıza ulaşım sağlar ki oldukça risklidir. Çocukları olan bir aile iseniz DNS ayarlarını değiştirme işlemini hiç yapmamanızı öneririz. Zira çocukların hiç görmemeleri gereken porno siteleri gibi birçok siteye anında erişim sağlamış olursunuz.

VPN İle Yasaklı Site ve Servislere Erişim Sağlamak

VPN Virtual Private Network kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir sözcüktür. Geliştiricinin internet çıkış noktası ile bilgisayarınız arasında özel bir sanal ağ oluşturulması demektir. VPN internette hiçbir engele takılmadan ve iz bırakmadan özgürce dolaşabilmenizi sağlayan bir sistemdir. VPN servisleri ile yurt dışında belirlenen bir bilgisayar aracılığı ile sunucuya bağlanarak istediğiniz sitelere giriş yapma şansı el edersiniz. VPN sistemleri bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullanılabilen serviler sunuyor. Ücretli ve ücretsiz servis imkânları bulunuyor. Ücretsiz kullanım sağlanabilen servisleri çok güvenli olmasa da pek çok kişi tarafından kullanılıyor.

Yasaklı Site ve Servislere Erişim İçin Ücretli VPN Servisleri

Erişimi engellenen yasaklı sitelere ulaşmanın en güvenli ve sorunsuz erişimini VPN ücretli servisler ile sağlayabilirsiniz. TTNET ve Superonline gibi birçok internet sağlayıcı ve özel servisler tarafından sunulan VPN servislerinden yararlanarak dünya üzerinde istediğiniz siteye istediğiniz süre ile erişim sağlayabilirsiniz. Ace VPN, Hostspot Shield, Earth VPN, Nord VPN, Safer VPN, Ekspress VPN gibi farklı internet sağlayıcıların sunduğu VPN servisleri vardır.

Tüm servisler VPN sistem ile yasaklı sitelere giriş yapabilmenizi sağlar. Ancak kullanacağınız servisin özellikle güvenlik konusunda donanımlı olması gerekir. Özel çift şifreleme ile üst düzey güvenlik sağlamalıdır. Bilgisayar ya da telefonunuzdan kayıt tutmuyor olmalıdır. Dünyanın birçok ülkesine erişim sağlayabiliyor olmalıdır. Bu özellikleri barındıran en iyi VPN servislerini bu listeden bulabilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde çalışan mobil ve PC programını içermeli ve erişim hızı istenilen düzeyde olmalıdır. Tüm bu özelliklere sahip bir VPN servis ile istediğiniz sitelere kusursuz erişimi sağlayabilirsiniz.

Yasaklı Sitelere Erişim İçin Ücretsiz VPN Servisleri

Erişim sağlayamadığınız yasaklı site ve servislere ücretsiz VPN ile erişim sağlamak mümkündür. Ancak ücretli VPN servisleri kadar güvenli olduğunu söylemek mümkün değildir. Güvenlik ihlali, hız sorunu, bilgi kaydı gibi sorunlar ortaya çıkabilse de kullanılan servisler arasında en güvenli olan VPN servislerindendir. Speedift internet kimliğini gizleyen ve süper hızlı bir erişim sunan servislerdendir. Windscribe VPN bağlantısını 10 GB kota ile 8 farklı bölgeden bağlanma özelliği ile sunuyor. HideMyass özellikle IOS ve Android mobil cihazlarda sorunsuz bir şekilde erişim sağlayan VPN sistemidir.

Yasak Sitelere Erişim İçin VPN Nasıl Kullanılır

VPN kullanımı için öncelikle ücretli mi ücretsiz mi kullanacağınızı belirleyiniz. Ücretsiz kullanımın güvenlik açısından riskli, hızının düşük ve belli bir kota ile sağlandığını bilerek tercih etmelisiniz. VPN servisinden kullanacağınız programı bilgisayarınızın masaüstüne veya mobil cihazınıza indirerek çalıştırıyorsunuz. Ücretli kullanımda VPN sağlayıcınız size ayrıntılı kullanım özelliklerini belirtecektir.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.