Web Kameranız Hacklenmiş Olabilir mi? Yapmanız Gereken 7 Şey

Web Kameranız Hacklenmiş Olabilir mi? Yapmanız Gereken 7 Şey

Bir web kamerası en önemli bilgisayar aksesuarlarından biridir ve çeşitli şekillerde kullanılabilir. Aynı zamanda gizlilik ihlallerine karşı en ciddi tehditlerden birini oluşturmaktadır. Bilgisayar korsanları web kameranızın kontrolünü ele geçirirse, potansiyel olarak sıkıntılı sonuçları olur ve sizi gözetlemek için kullanabilir.

Neyse ki, bir web kamerasının hacklenip hacklenmediğinin kontrolü için bazı yollar vardır. Web kameranızın saldırıya uğrayıp uğramadığını kontrol etmenin yedi yolu.

1. Webcam Gösterge Işığını Kontrol Edin

Lensin yanındaki küçük kırmızı / yeşil / mavi gösterge ışığı, web kameranızın şu anda video kaydedip kaydetmediğini size bildirir. Bu, web kamerasını kullanmadığınızda ışığın kapalı olması gerektiği anlamına gelir. Işığın yanıp söndüğünü görürseniz, bu başka birisinin web kameranıza eriştiği anlamına gelir.

Sürekli yandığını görürseniz, web kamerası video kaydı yapıyor demektir. Her iki durumda da, web kameranızın harici kontrol altında olduğunu göreceksiniz.

Ancak uyarı ışığı olmayan bir web kamerasına sahip olmak, sizin bilginiz dışında birisinin web kameranızı uzaktan kontrol etme riskini artırır.

2. Dosyalarınızı Kontrol Edin

Birisi kameranızı kayıt yapmak için kullanıyorsa, büyük bir hack işareti, oluşturmadığınız video veya ses depolama dosyalarının varlığı olabilir. Web kamerası kayıtları klasörünü açın. Kendinizin oluşturmadığı bu dosyalar, web kameranızı kullanarak bir bilgisayar korsanı tarafından kaydedilmiş olabilir.

Hacker ayrıca dosyaların konumunu yeni bir klasörde değiştirmiş olabilir, bu nedenle kaydedilen dosyaların konum klasörünün kendiniz seçtiğinizden emin olmak için web kamerası ayarlarınızı kontrol edin.

3. Bilinmeyen Uygulamaları Kontrol Edin

Bazı durumlarda web kameranız, bilmediğiniz bir uygulamanın parçası olarak çalışıyor olabilir. Bu bir virüs veya kötü amaçlı yazılım indirdiğinizde olur ve web kameranızı kullanır. Durumun böyle olup olmadığını anlamak için web kameranızı çalıştırmayı deneyin.

Web kameranızın zaten kullanımda olduğunu belirten bir mesaj görüyor musunuz? Bir uygulama web kameranızı kontrol ediyor. Web kameranızı kullanan programları izleyerek sizin mi yüklediğiniz uygulama olduğunu veya kötü amaçlı yazılım olup olmadığını öğrenin.

4. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması çalıştırın

Bu aşamada, web kamerasını çalıştıran uygulamanın tam doğasını saptamanın zamanı geldi. Bilgisayarınızda bir kötü amaçlı yazılım taraması yapmanızın amacı budur. Taramayı gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  • Bilgisayarınızı, gerekli sürücüleri ve programları hariç tümüyle durduran dahili bir sorun giderme özelliği olan Güvenli Mod'da başlatın. Windows 10 için Güvenli Modda önyüklemenin basit bir yöntemi, Cortana'ya msconfig yazıp enter tuşuna basmaktır. Bu, Boot seçeneklerine gittiğiniz ve Güvenli Boot'u seçtiğiniz Sistem Konfigürasyon panelini açar. Sisteminiz yeniden başlattıktan sonra Güvenli Mod'da açılacaktır. Windows 10'da Güvenli Mod'a erişmenin başka yolları da vardır.
  • PC Güvenli Modda olduğunda, disk alanını boşaltmak ve taramayı hızlandırmak için geçici dosyaları silin.
  • Virüs varlığını algılayıp algılamadığını görmek için kullandığınız virüsten koruma programını çalıştırın.
  • Bazı durumlarda, virüsten koruma programınız virüsü algılayamaz. Bu gibi durumlarda, Google Chrome'un yerleşik kötü amaçlı yazılım tarayıcısını çalıştırabilirsiniz. Bu tarayıcı genellikle bilgisayarınızı rahatsız edebilecek bilinen virüs programlarından daha güncel bir kütüphaneye sahiptir.

5. Anormal Davranışlarda Bulunan Kamerayı Takip Edin

Web kameraları gün geçtikçe daha karmaşık hale geliyor, bu da daha fazla işlev yapabildiklerini gösteriyor. Örneğin, web kameraları daha iyi video çekimi için bir yandan diğer yana hareket ederken, yerleşik mikrofonlar ve hoparlörler telefon olarak hareket etmelerini sağlar

Web kameraları daha yüksek çözünürlük için lenslerini de ayarlayabilir. Web kamerasının bunlardan herhangi birini kendi kendine yaptığını fark ederseniz, bu durum uzaktan kontrol edildiğini gösterir.

İşaretlere çok dikkat edin ve kamerayı dikkatlice izleyin. Konumunu değiştiriyor mu veya ses çıkarıyor mu? Öyleyse, cihaz saldırıya uğradı.

6. Webcam Güvenlik Ayarlarını Kontrol Edin

Ayarları tehlikeye düşürmemek şartıyla, evi izlemek için web kamerası kullanabilirsiniz. Kontrol etmeniz gereken bir şey, kameranızın güvenlik ayarlarının değiştirilip değiştirilmediğidir.

Nasıl öğrenebilirsin?

  • Şifreniz varsayılan ayarına getirilmişse.
  • Artık ayarlarda değişiklik yapamıyorsanız.
  • Web kameranız için güvenlik duvarı koruması kapatılmışsa.
  • Yönetici adı değiştirilmişse.

Kameranızın güvenlik ayarlarını bulun ve farklılıkları belirlemek için bunları gözden geçirin.

7. Veri Akışını Kontrol Edin

Ağınızın veri akışı, bir çevrimiçi oturum sırasında ne kadar internet verisinin kullanıldığını size söyleyebilir. Ağ trafiğinizdeki ani yükselmeler, verilerin sizin bilginiz olmadan kullanıldığını gösterir.

Bunu bir görev yöneticisi aracı kullanarak kontrol edin.

Örneğin, Windows 10'da, hangi uygulamaların ağa eriştiğini görmek için Görev Yöneticisi'ndeki Uygulama geçmişi sekmesini kullanabilirsiniz. Web kameranızın veya bilinmeyen bir uygulamanın veri gönderip göndermediğini görmek için bunu izleyin. Programı bulduktan sonra, izlemek ve silmek için bir kötü amaçlı yazılım temizleme aracı kullanın.

Web Kameranıza Göz Atın
Web kameranız evinize göz kulak olmanıza izin verir, ancak web kameranıza da göz kulak olmanız gerekir. Web kamerasıyla ilgili bir sorun mu tespit ettiniz?

Artık ne arayacağınızı biliyorsunuz, bu sorunla baş etmek için uygun adımları izleyin. Web kamerasının kötü amaçlı yazılım içermediğini garanti edemezseniz, yeni bir düşük bütçeli web kamerası satın almayı düşünün.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile