Web Site Performansı için En İyi SEO Araçları

Web Site Performansı için En İyi SEO Araçları

Halen bazı gizli algoritmalar olsada Google'ın bir web sitesini nasıl değerlendirdiği ve sonuçta hangi arama sorguları için gösterdiğini, sitelerde yaptığı seo çalışmaları belirler. Bunun için sitenize seo çalışması yapmanıza yardımcı olacak bazı ücretsiz, bazıları ise ücretli - araçlar vardır. Bu seo araçlarından 13 tanesini yazımızda inceledik.

Bu araçlar organik arama stratejiniz için kritik öneme sahiptir, çünkü sitenizin Google'ın önemli bulduğu öğelerine odaklanmanıza olanak tanır. Bu yayında, pazarlamacı gibi bir site analizini ve bir Google botunu çalıştırmanıza yardımcı olacak 13 araçtan bahsedeceğiz.

Seo Araçları

1. Google'ın Web Yöneticisi Araçları

 • Fiyat: Ücretsiz
 • Amaç: Web Sitesi Analizi

Google'ın sitenizi dizine alıp-almadığını anlamanın en iyi yolu, Google'a sormaktır. Google'ın Web Yöneticisi Araçları, Google aramanın temellerini açıklayan acemi dostu kaynaklardır.

Örneğin, Google'ın Google Gibi Getir aracı, Google’ın gördüğü gibi belirli bir URL’yi görmenize izin verir. Bu da, yetersiz SEO performansı için sorun olduğunda çok önemlidir. Geri döndürülen bilgiler, söz konusu sayfayı daha iyi sonuçlar için değiştirmenize yardımcı olabilir ve hatta sitenizin saldırıya uğradığını düşündüğünüzde sorunlu kodu yalıtmanıza yardımcı olabilir.

Google Web Yöneticisi Araçları'nın bir diğer harika özelliği de PageSpeed ​​Insights'dır. Bu SEO aracı, hem masaüstü hem de mobil sitenizin performansını hız açısından ölçer. Masaüstü arama sayılarını aşan mobil arama sorguları ile artık, sayfa hızı, ziyaretçileri tutmak isteyen işletmeler için giderek daha önemli hale geliyor.

Google Developers'a göre, "PageSpeed ​​Insights, bir sayfanın genel performansta ne kadar iyi olduğunu değerlendiriyor ve performansı 1-100 arasında bir puan olarak hesaplıyor." Bu puan 80 veya üstü ise iyidir; 60 ila 79'da ortalama; ve 0'dan 59'a kadar düşük performanstır.

2. Ahrefs

 • Fiyat: Ücretli
 • Amaç: Anahtar Kelime Araştırma

Ahrefs, web sitesi mülkünüzü inceleyen ve içeriğinizle ilgili daha iyi kararlar vermenize yardımcı olacak anahtar kelime, bağlantı ve sıralama profilleri üreten gelişmiş bir SEO kaynağıdır. Ana araçlarından üçü:

 • Web sitenizdeki belirli web sayfalarının performansını gösteren Site Gezgini.
 • Belirli anahtar kelimeler ve konular altında yüksek performanslı web sayfalarını aramanızı sağlayan Content Explorer.
 • Aylık arama hacmini ve belirli anahtar kelimelerin tıklama oranlarını oluşturan Anahtar Kelime Gezgini.

Anahtar Kelime Gezgini'ni kullanırken, Ahrefs ayrıca, Anahtar Kelime Zorluğu ölçümü altında gördüğünüz anahtar kelimenin "ana konusu" nu da üretecektir. Bir anahtar kelimenin ana konusu, hedeflediğiniz anahtar kelimeden daha yüksek arama hacmine sahip daha geniş bir anahtar kelimedir, ancak büyük olasılıkla aynı kitleye ve sıralama potansiyeline sahiptir - belirli bir blog gönderisini veya web sayfasını optimize ederken size daha değerli bir SEO fırsatı sunar.

3. HubSpot Website Grader

 • Fiyat: Ücretsiz
 • Amaç: Web Sitesi Analizi

2007'de, HubSpot, işletmelerin arama motoru optimizasyon fırsatlarını ortaya çıkarmasına yardımcı olan Website Grader adında bir araç yayınladı. O zamandan bu yana çok şey değiştiği için şirket, aracın yeni ve geliştirilmiş bir sürümünü yayınladı.

HubSpot'un Website Grader aracı, site analizi için temel bir SEO aracıdır.

Website Grader, aşağıdaki temel metriklere dayalı olarak kişiselleştirilmiş raporlar oluşturan çevrimiçi bir araçtır:

 • Performans. Araç, sitenizin sayfa boyutunu, isteklerini, hızını ve benzer önemli SEO metriklerini analiz eder.
 • Mobil Uyumluluk. Araç, web sitenizin duyarlılık ve görüntüleme ayarları açısından mobil uyumlu olup olmadığını görecektir.
 • SEO. Araç, web sitenizin hem insanlar hem de botlar tarafından kolayca bulunup bulunamayacağını belirler. Bu tespit, sayfa başlıkları ve meta açıklamaları gibi faktörleri dikkate alacaktır.
 • Güvenlik. Araç bir SSL sertifikası gibi şeyler arar. Bu, ziyaretçilere, sitenizin iletişim bilgileri gönderimleri için hem gerçek hem de güvenli olduğunu kanıtlamanın bir yolu olarak hizmet eder.

İhtiyacınız olan tek şey web sitenizin URL’si ve başlamak için bir e-posta adresi. Sadece bilgilerinizi girin ve bir puanlamanın (1-100) yanı sıra saniyeler içinde ayrıntılı bir rapor bekleyebilirsiniz.

Website Grader'ın yanı sıra, HubSpot da çabalarınızı daha iyi yönlendirmenize yardımcı olacak bazı ücretli SEO araçlarına sahiptir.

Örneğin, HubSpot Blogging Uygulaması içinde, kullanıcılar sizin gibi bir SEO önerisinde bulacaktır. Bu yardımcı ekleme, tüm beceri düzeylerinin içerik oluşturucuları için bir kontrol listesi olarak hizmet vermektedir. HubSpot müşterileri ayrıca Sayfa Performansı Uygulaması, Kaynaklar Raporu ve Anahtar Kelime Uygulamasına (Page Performance App, Sources ReportKeyword App) erişebilir. HubSpot Pazarlama Platformu, anahtar kelimeleri araştırmak, performanslarını izlemek, organik arama büyümesini izlemek ve tam olarak optimize edilemeyen sayfaları teşhis etmek için ihtiyaç duyduğunuz araçları size sağlayacaktır.

4. Check My Links

 • Fiyat: Ücretsiz
 • Amaç: Link Optimizasyonu

Bir web sayfasındaki bağlantılarınızın (ister harici ister dahili olsun) gerçekten çalıştığından emin olmak için Check My Links eklentisini kullanın.

Bu bozuk bağlantı denetleyicisi, bir yayıncı veya düzenleyicinin bir sayfa yayınlanmadan önce düzeltme yapmasını kolaylaştırır. Örneğin, Wikipedia gibi bir site düşünün. "Pazarlama" terimi için Wikipedia sayfası, 711 bağlantı içerir. Yapılan kontrol yalnızca bu sayıyı birkaç saniye içinde algılayabildiğini değil, aynı zamanda yedi kırık bağlantıyı da buldu (ve vurguladı).

Check My Links, kırık linkleri düzeltmek için bir SEO aracı.

Araç yeşil renkteki tüm iyi bağlantıları ve kırmızı renkte kırık linkleri vurgulayarak, çalışmayan veya artık aktif olmayanları tespit etmeyi kolaylaştırır.

5. BuzzStream

 • Fiyat: 14 günlük ücretsiz deneme, daha sonra ücretli planlar
 • Amaç: Link Oluşturma

BuzzStream, web sitenize, geri bağlantılar sağlayabilen kişilere erişiminizi yönetmenin en ucuz yolu olabilir.

Web sitenize geri bağlantılar, Google'da iyi sıralama yapmak için kritik öneme sahip olsa da, bağlantı oluştururmak kolay değildir. BuzzStream, uygun kişileri araştırmayı, etkili e-posta iletilerini bulmayı ve her bağlantı isteğini kimin kabul ettiğini izlemeyi kolaylaştırır.

BuzzStream, bağlantı kurma ve erişim yöneticisi.

BuzzStream, sektöre dayalı adayları ve çeşitli sosyal ağlarda ne kadar etkileşimli olduklarını tanımlamanıza yardımcı olur. Bu nedenle, geri bağlantı isteğinizi en iyi şekilde kimin karşılayacağını ve Google'daki sıralamasını artırdığını bilirsiniz.

6. Moz Pro Araçları

 • Fiyat: 30 günlük ücretsiz deneme, ardından ücretli planlar
 • Amaç: Web Sitesi Analizi

Moz Pro aboneliği, işletmenizin arama sıralamasını yükseltmek için hepsi bir arada bir araç olarak hizmet vermektedir. Moz'un araştırma araçları koleksiyonu, abonelere SEO fırsatlarını tanımlamak, büyümeyi izlemek, raporlar oluşturmak ve genel çabalarını optimize etmek için ihtiyaç duydukları kaynakları sağlar.

Örneğin, Tarama Testi aracı, belirli bir URL'de 3.000'e kadar bağlantıyı analiz etmek için Moz'un kendi web tarayıcısı olan RogerBot'u kullanır. Tamamlandığında, kullanıcılar sitenin bağlantı verdiği her sayfanın verilerini içeren bir e-posta raporu alırlar.

Web sitesinin linklerini analiz etmek için Moz Crawl Test aracı.

Yinelenen içerik ve SEO performansınızı etkileyebilecek yönlendirmeler gibi "taranabilirlik" faktörlerini tanımlamak istiyorsanız bu özellik yararlıdır.

7. UpCity's SEO Report Card

 • Fiyat: Ücretsiz
 • Amaç: Rakip Analizi

UpCity tarafından hazırlanan SEO Rapor Kartı, rakiplerinize karşı durumunuzu belirlemek için web sitenizi analiz etmenizi sağlar.

İletişim bilgilerinizin bir kısmı karşılığında, SEO Rapor Kartı aşağıdakileri içeren bir rapor sunacaktır:

 • Sıra Analizi. Web sitenizin Google, Yahoo! Ve Bing’de bulunduğu bir anlık fotoğraf. Sıralamanız, raporu oluşturmak için bilgileri girerken seçtiğiniz ana anahtar kelimeye dayanır.
 • Bağlantı Oluşturma. Sitenize geri dönen web sitelerinin sayısının ayrıntılı bir hesabı.
 • Yerinde Analiz. Ana anahtar kelimenizi sitenizde ne kadar başarılı bir şekilde kullandığınıza bir göz atın.
 • Web Sitesi Erişilebilirliği. Sitenizin yükleme süresine ve tarayıcılar için erişilebilirlik özelliklerine odaklanan bir bölüm.
 • Güven Metrikleri. Sitenizin güven veya yetki düzeyine genel bir bakış.
 • Geçerli Dizinleme. Site sayfalarınızın kaçının dizine eklendiğinin bir göstergesi.

8. Woorank

 • Fiyat: 14 günlük ücretsiz deneme, ardından ücretli planlar
 • Amaç: Web Sitesi Analizi

Woorank'ın ayrıntılı site analizi, pazarlamacıların optimizasyon ve iyileştirme için fırsatları ortaya koymasına yardımcı oluyor. Bu analiz mevcut SEO girişimlerinin, sosyal medyanın, kullanılabilirliğin ve daha fazlasının performansını dikkate almaktadır.

Her rapor sekiz bölüme ayrılmıştır:

 • Pazarlama Kontrol Listesi
 • SEO
 • Mobil
 • Kullanılabilirlik
 • Teknoloji
 • Sosyal
 • Yerel
 • Ziyaretçi

9. Semrush

 • Fiyat: Ücretsiz
 • Amaç: Anahtar Kelime Araştırma

SEMrush, bir bütün olarak etki alanlarının ve belirli sayfaların performanslarını bildiren süper ayrıntılı bir panodur. Web sitesi, biri SEO araç takımı olan sayısız araç takımı sunmaktadır .

Araçların amiral gemisi özelliklerinden biri, sıraladığınız anahtar kelimeler, sayfanın sıralaması için anahtar kelime, anahtar kelimenin aylık arama hacmi ve daha fazlası için bir web sitesi sayfasına bağlanmanızı sağlar.

SEO araçlarının geri kalanı, sayfa performansınızı rekabete göre karşılaştırmanıza, diğer web sitelerinden geri dönüşleri sitenize (bağlantı kurma olarak da bilinir) analiz etmenize, uygun anahtar kelimeleri araştırmanıza ve benzer sayfalardaki SEO fırsatlarından yararlanmanıza olanak tanır.

10. Screaming Frog SEO Spider

 • Fiyat: LITE sürümü ücretsiz (sınırlamalarla *) ve yıllık ücretli plan
 • Amaç: Web Sitesi Analizi

Screaming Frog SEO Spider arama pazarlamacısının en iyi dostudur.

Özellikle SEO düşüncesi için tasarlanan bu program, belirttiğiniz web sitelerini tarar ve genel SEO sorunları için URL'leri inceler. Bu program, özellikle daha büyük web siteleri içindir ve zaman alıcı bir işlemi basitleştirir ve hızlandırır. Aynı URL'leri manuel olarak değerlendirmek saatler veya günler sürebilir.

Nasıl çalıştığına daha yakından bakın:

Java programı, gezinmesi kolay sekmelerle oldukça sezgiseldir. Ayrıca, daha fazla analiz için verilerin herhangi birini veya tümünü Excel'e aktarabilirsiniz. Bağlantılarınızı veya sıralamalarınızı belirli anahtar kelimeler için izlemek için Optify, Moz veya RavenSEO kullandığınızı varsayalım. E-tablonuzdan bir .csv dosyası oluşturabilir, doğru biçimlendirme için birkaç ayar yapabilir ve bu araçlara yükleyebilirsiniz. .

* Fiyatlandırma sınırlamaları şunları içerir: Web sitesi başına yalnızca 500 URL’yi tarayabilirsiniz ve yapılandırma seçeneklerine ve kaynak kodu özelliklerine tam erişiminiz yoktur. Bu sınırlamaları kaldırmak için, kullanıcılar yaklaşık $160​​/yıl için 12 aylık lisans satın alabilirler.

11. Found's SEO Audit Tool

 • Fiyat: Ücretsiz
 • Amaç: Web Sitesi Analizi

Arama motorları sonuç sayfalarında rakiplerinizin üstüne geçip yükselmek ister misiniz?

Found's SEO Audit Tool bir web sitesinde ortak SEO hataları tanımlamak (ve çözmek) isteyen pazarlamacılar için kolay kullanımlı bir araçtır.

Sadece URL'nizi girin ve sitenizin anında otomatik SEO denetimini alın. Found's SEO Audit Tool üç ana bölüme ayrılmıştır:

Teknik sorunlar: Bu, alan adı standartlaştırma ve XML site haritaları gibi faktörler hakkında rapor verir.
İçerik sorunları: Bu, anahtar kelimeler ve meta veriler gibi etkili faktörlere odaklanır.
Dış link analizi: Bu, harici bağlantıların miktarını ve kalitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

Woorank'a benzer şekilde, bir raporu çalıştırdığınızda, araç, kuruluşunuzda kolayca paylaşılabilmesi için sonuçları PDF olarak indirmenizi sağlar.

12. Remove'em

 • Fiyat: Alan adı başına ücretli bir abonelik seçeneği
 • Amaç: Link Oluşturma

Hiç bağlantı satın aldınız mı? Aynı mesajı ve bağlantıyı kullanarak bir blog dizisinin yorumlar bölümünü spamedin mi? Öyleyse, bu kötü kararınızı yalnızca bir kez affedeceğiz ... ancak Google bunu yapmayacak.

Yapay veya doğal olmayan bağlantılar, arama sıralamanızı ciddi şekilde azaltma potansiyeline sahiptir. Bunları temizlemek için, Remove'em bakın:

Bu yardımcı araç, backlink profilinizi tarar ve kaldırılmak üzere ulaşmak için erişmeniz gereken bağlantılar ve alanlar için iletişim bilgilerinin listesini açar. Alternatif olarak, araç Google'ın aracını kullanarak reddetmek isterseniz listeyi dışarı aktarmanıza da izin verir . (Esasen, bu araç Google’ın sitenizi tararken bu bağlantıları dikkate almamalarını söyler.)

13. Varvy's EO auditing tool

 • Fiyat: Ücretsiz
 • Amaç: Web Sitesi Analizi

Bu SEO denetim aracı, kullanıcıların alan gücü, bağlantılar, resim SEO, sosyal sayımlar ve sözler, sayfa / teknik SEO, sayfa hızı ve daha fazlası hakkında bilgi sağlar.

Kapsamlı rapor bir dakikadan az bir sürede hazırlanır ve web sitenizin performansının farklı yönlerine derinlemesine bakar. Aracın, sorunun derecesini belirtmek için yeşil kontroller, kırmızı X'ler ve sarı ünlem işaretleri kullandığını fark edeceksiniz.

Raporun bu bölümü, web sitenizin kullandığı görüntülerin gücüne odaklanarak alt metni analiz eder. Çok fazla kelime kullanıyorsanız, eksik metin veya alt metin zayıf görünüyorsa, araç size gerekli değişiklikleri yapabilmeniz için sizi uyaracaktır.

Ahrefs Web Seo Analiz Sitesine Ücretsiz Alternatifler
İlginizi Çekebilir

Ahrefs Web Seo Analiz Sitesine Ücretsiz Alternatifler

SEMrush ve 2019 Seo Taktikleri
İlginizi Çekebilir

SEMrush ve 2019 Seo Taktikleri

Siteniz hakkında bildiklerini (veya bilmediklerini) öğrenmek için Google perdesinin arkasına hiçbir zaman bakamayacaksınız. Ancak, SEO'nun en iyi uygulamalarından yararlanarak ve burada listelenen araçlardan en iyi şekilde yararlanarak, web sitenizin doğru arama sorgularına yanıt olarak görünme şansını büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile