Ogznet.com
Ogznet.com
Website vector created by stories - www.freepik.com

İlgi Çekici Site İsimleri için Doğru Alan Adı Seçimi Nasıl Yapılır?

Alan adı, web siteniz için ziyaretçilerin gözündeki ilk izlenimdir. Alan adı, herhangi bir ziyaretçinin sitenize göz atması sırasında karşılaştığı ilk şey olduğu için, doğru mesajı ve uygun bir profesyonel fikri karşı tarafa vermesi gerekir. Bu nedenle, en baştan doğru alan adı seçimi çok önemlidir. Web sitenizin yayına başlamadan önce yapılması gereken en kritik seçimlerden biridir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Doğru alan adı seçimi, ziyaret etmek isteyenler tarafından kolayca hatırlanması ve ilgi çekici bir marka isim olmasıyla ilgilidir.

Ayrıca, doğru alan adına sahip olmanın bir avantajı, kişisel veya kurumsal bir mail adresinizin uzantısı olarak kullanabilmenizi kolaylaştırır. Gmail, Outlook vb. gibi mail hizmetlerinden aldığınız mail adreslerinden daha profesyonel bir görünüm sunar.

Doğru alan adı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konuların bir listesi aşağıdadır. Bu konulara dikkat ederek ilgi çekici alan adını bulabilirsiniz.

1. Kısa yani daha az karakterli alan adlarını seçin

İnsanlardan yazmasını istediğiniz daha fazla harf, bir tür hata yapmalarına, yanlış şeyi yazmalarına ve dolayısıyla sitenizi bulamamaları ihtimalini yükseltir. Altı harfli domain adı uzunluğu idealdir ve kesinlikle alan adı sekiz karakterden daha az olmalıdır.

2. Doğru alan adı uzantısını bulun

İnternet ilk başladığında, nispeten az sayıda uzantı seçeneği vardı (URL'nin son harfleri). Çoğu işletme .com uzantısını kullanıyor, bazıları ise bir alternatif olarak .org'u tercih ediyor.

com uzantısından sonra, aşağıdakiler en yaygın alan adı uzantılarıdır:

  • .co - Genellikle şirket, ticaret veya topluluk için bir kısaltma.
  • .info - Bilgilendirme siteleri
  • .net - Genellikle bunlar internet altyapı siteleridir
  • .org - Ticari olmayan kuruluşlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar
  • .biz - .com uzantısını beğenmeyenler için ticari kullanım
  • .me - Bloglar veya diğer kişisel siteler

Ve genellikle bunları, coğrafi uzantılarla bir araya getirerek de (Türkiye'de .com.tr) kullanabilirsiniz.

Büyük işletmeler, seçtikleri alan adının tüm büyük alt alanlarını alır ve bunları aynı siteye veya bölgesel sürümlere yönlendirir.

3. Seçtiğiniz alan adının daha önce alınıp alınmadığını kontrol edin

Siteniz için bir alan adı seçtikten sonra yapılması gereken ilk iş, bir başkasının o alan adını daha önce kaydettirip kaydettirmediğini kontrol etmektir. Domain satan çoğu hosting firmasının sitesinde bunu yapmak için bir domain sorgulama aracı vardır.

Ayrıca, seçtiğiniz alan adı ile ilgili açık yazım hatalarını kontrol ederek ve boştaysa bu adlarıda satın alıp sitenize yönlendirebilirsiniz (Örn. "ogznet" yerine "agznet" gibi bazı yazım yanlışları olabilir). Böylece ziyaretçilerin yazarken yapacağı yazım hataları ile farklı sitelere gitme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Başka bir web sitesine çok benzeyen bir isme sahip olmak, yasal olarak sıkıntı çıkarabileceği gibi ve her iki tarafta da ziyaretçilerin kafasını karıştırabilir. Bu nedenle, Amazen.com veya Ogzblog.com değil, daha özgün bir alan adı almak için özen gösterin.

4. Tüm diller için alan adı anlamını kontrol edin

Alan adınızın anlamının yabancı dillerde ne anlama geldiğinini kontrol etmek garip bir şey gibi görünebilir. Ancak Türkçe normal gibi görünen bir kelime diğer dillerde daha kötü çağrışımlara sahip olabilir. Eğer çok uluslu bir ziyaretçi hedefliyorsanız bu önemli bir konudur.

Sadece bir web sitesinin adının, dünyanın diğer tarafındaki insanlara kasıtlı olarak hakaret etmediğini araştırmak, markalaşma aşamasında daha kolaylık sağlayacağı uçuk bir senaryo değildir.

Ford, Ford Kuga'yı piyasaya sürmesiyle yakın zamanda bu durumla karşılaştı. Dünya çapındaki ürün lansmanından sonra, Balkanlar'da, “Kuga” nın, 1347'den 1351'e kadar 200 milyon Avrupalının ölümünden sorumlu olan vebanın (Black Death) takma adı olduğu anlaşıldı.

Bu tür bir hatanın çok daha kötü örnekleri var, bu yüzden her zaman kontrol edin.

5. Ticari marka aramaları yapın

Bir kelimeyi, hatta kelimenin bir parçasını kullanarak, başka bir işletmenin bu adla ilgili ticari markaya sahip olup olmadığını araştırın. Böyle bir çakışma olması durumunda çok sorunlu olabilir.

Bunu kontrol etmek için KnowEm Username Search sitesini kullanabilirsiniz. Bu site, bir kelimenin ticari marka veya sosyal medyada kullanılıp kullanılmadığını gösterir. Markanızı internette anında güvenceye almak için 500'den fazla popüler sosyal ağda, 150'den fazla alan adında ve tüm USPTO Ticari Marka Veritabanında arama yapın.

KnowEm - 500'den fazla popüler ve gelişmekte olan sosyal medya web sitesinde markanızın, ürününüzün, kişisel adınızın veya kullanıcı adınızın kullanımını anında kontrol etmenizi sağlar.

KnowEm, 500'den fazla popüler ve gelişmekte olan sosyal medya web sitesinde markanızın, ürününüzün, kişisel adınızın veya kullanıcı adınızın kullanımını anında kontrol etmenizi sağlar.

6. Alan adında tire ve sayılar kullanmaktan kaçının

Kolayca karıştırabildikleri için kural olarak tire ve alt çizgilerden kaçının. Aynı nedenden ötürü, genellikle sayılardan da kaçının, örnek olarak sayı olarak sıfır ‘0’ ve ‘o’ harfinin ayırt edilmesi zordur.

İlginizi
çekebilir

En Ucuz Domain Hangi Firmadan Alınır

7. Yerel olarak odaklanmayı düşünün

Küresel hırslarınız yoksa ve İstanbul'da teknik servis hizmeti veriyorsanız, işletmenizin hizmet verdiği yeri ve teknik servis terimini alan adına koymak, internette arama yapan insanları sitenize çekecektir.

Yalnız, bu alan adının kapsadığı tek yer İstanbul’dur, daha fazlası değil. Bu yüzden bir alan adı seçerken her açıyı dikkate aldığınızdan emin olun.

8. Akılda kalıcı ve ilgi çekici alan adı iyidir

Web sitelerinin alan adlarının kolayca hatırlanması önemlidir. Ayrıca sesli olarakta kolay söyleniyorsa daha da kolay hatırlanır. İkincisini akılda tutarak, ismin kolay telaffuz edilip edilmeyeceği ve küresel bir kitleye hitap edip etmeyeceğine bakarak, Türkçe dışında başka dillerde de kolayca söylenip söylenemeyeceğine de bakın.

9. Alan adı oluşturucuları deneyin

namemesh.com - Alan Adı Oluşturucu

Fikirlere takılıp kalıyorsanız, her zaman anahtar kelime kullanan ve onları ilginç yollarla birleştiren çevrimiçi kelime üreticileri kullanabilirsiniz. Bunun için Domain Name Generator sitelerini kullanabilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz