Ogznet.com
Ücretsiz Domain Nasıl Alınır? Ücretsiz Alan Adı Veren Siteler Paylaş:

Ücretsiz Domain Nasıl Alınır? Ücretsiz Alan Adı Veren Siteler

Ücretsiz Domain Nasıl Alınır? Ücretsiz Alan Adı Veren Siteler

Kendi siteni ücretsiz domain alarak hemen kur. Ücretsiz Domain siteleri ile tüm alan adı işlemleri için hiçbir ücret ödemezsiniz. Ücretsiz bir alan adı ilk web sitenize hemen başlamanıza yardımcı olur. Web siteniz için ücretsiz alan adının nasıl alacağınıza bir göz atalım.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Alan Adı (Domain) Nedir?

Alan adı veya Domain, web sitenizin adresinin kolayca akılda kalması için gereken bir addır. Örneğin, Ogznet.com, Facebook.com, Google.com, Wikipedia.org ve benzeri bir alan adıdır. Alan adları internet altyapısının hayati bir parçasıdır.

Alan adı olmasaydı, ziyaret ettiğiniz her web sitesinin tam IP adresini hatırlamanız gerekirdi. Alan Adı Sistemi (DNS), IP adresini standartlaştırılmış bir ada çevirir ve istediğiniz siteye gitmenize yardımcı olur.

En yaygın alan adı uzantısı (üst seviye alan adı veya TLD -top level domain- olarak bilinir) .com dur, ancak alan adı uzantıları bununla sınırlı değildir.

Bazı alan adlarının belirli kullanımları vardır:

 • .com: Ticari işletmeler içindir, ancak genel kullanım için kullanılıyor
 • .edu: Eğitim kurumları içindir
 • .org: Genellikle ticari olmayan kuruluşlar içindir
 • .net: Başlangıçta ağ kuruluşları için, ancak şimdi genel kullanımdadır
 • .gov: Hükümet web siteleri için (örneğin, turkiye.gov.tr kullanıyor)

Uzun bir süre için sadece birkaç alan adı uzantısı vardı. ICANN, 500'den fazla yeni alan adı uzantısının piyasaya sürüldüğünü açıkladığı 2015 yılından bu yana durum büyük ölçüde değişti. Yeni alan adı uzantıları içinde birçok işletme, konum ve etkinliğe özel uzantılar geldi (.istanbul, ​​.tv ve .radio gibi). Tam listeye buradan bakabilirsiniz.

Alan adı uzantısındaki bu ani artış milyonlarca yeni potansiyel alan adı oluşmasına neden oldu. O kadar çok uzantı var ki, bazı siteler bunları ücretsiz veriyor. Ücretsiz alabileceğiniz alan adlarına bir bakalım.

Ücretsiz Alan Adı Almak için 5 Yöntem

Tamamen ücretsiz bir alan adı elde etmek için birkaç yöntem olsa da, çoğu yöntem ilk önce web hosting satın almayı içerir. Bu, bir hayal kırıklığı gibi görünüyor? Ancak, alan adınızın çalışması için bir web hosting gereklidir.

Aşağıdaki seçeneklere göz atın ve size en uygun olanı seçin.

  İlginizi çekebilir

  En İyi Ücretsiz Web Hosting: Bir Ücret Ödemeden Başarılı Olun

  Ücretsiz şeyler her zaman harikadır. Para değerli bir şeydir ve tasarruf etmek önemlidir! Web ürünlerinde para tasarrufu, çevrimiçi para kazanmaya çalışmak için..

  1. Ücretsiz Web Sitesi Kurma Hizmetini Kullanın

  Ücretsiz bir alan adı almak için en kolay yöntemlerden biri, ücretsiz bir web sitesi oluşturma hizmetidir. Ücretsiz web sitesi kurma hizmetleri, insanlara site kurabilmeleri için kişiselleştirilebilir web sitesi tasarım düzeni getirmiştir.

  Çok az zaman alan bu iş ile (web site kurmak için şablonları sürükleyip bırakabilir veya öğeleri kopyalayıp yapıştırabilir, ayrıca profesyonel tasarım şablonlarını kullanabilirsiniz) herkes ücretsiz bir şekilde bir web sitesi sahibi olabilir. Popüler web sitesi yapım siteleri şunlardır:

  Bu hizmetlerden birine kaydolup sitenizi oluşturduğunuzda, ücretsiz bir alan adı da alırsınız.

  WordPress - Dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu

  Buradaki ayrıntı, alan adının, wixsite.com/alanadiniz veya alanadiniz.wordpress.com gibi bir uzantı şeklinde olmasıdır.

  Diğer dikkat edilecek bir konu ise, ücretsiz web sitesi oluşturma sitelerinin çoğu, hizmetlerinin karşılığında sitenize bir reklam ekler. Birçok kullanıcı için bu bir sorun değil. Fakat firmalar için, profesyonel bir görünüm gerektiği için çok yetersiz kalırlar.

  Bu ücretsiz web sitesi hizmetlerinin tümü, reklamları ve şirket etiketini alan adından kaldıran premium aboneliklere sahiptir.

  2. GitHub Student Developer Pack (Öğrenci Geliştirici Paketi)

  GitHub Student Developer Pack, öğrenciler için ücretsiz bir hizmet paketi ve araçtır. Paket içinde Amazon Cloud, Digital Ocean, Microsoft Azure, Stripe ve daha pek çok şey gibi hizmetler için bir grup kupon ve indirim bulunmaktadır.

  Namecheap - Ücretsiz alan adınızı talep edin

  Öğrenciler paket içinde bulunan Namecheap fişi ile tek bir yıl için .me uzantısını kullanarak ücretsiz alan adı kaydedebilirler. Alan bir yıl sonra geçerliliğini yitirir, bu yüzden yenilemeniz veya başka bir hizmete geçmeniz gerekir.

  Not: Öğrenciler için ücretsiz bir Namecheap alan adı almak için GitHub paketine kaydolmak zorunda değilsiniz, ancak fazladan bir şeyler edinirsiniz.

  3. Ücretsiz Hosting Planı için Kaydolun

  Bir alan adı satın almak, web sitesi geliştirme sürecinin yalnızca bir parçasıdır. Bir alan adı satın aldığınızda, sitenizin dosyalarını barındırmak için bir yere ihtiyacınız vardır. Kendinize ücretsiz bir alan adı almayı başarsanız bile, bunu aktifleştirmek için bir hosting alnına sahip olmanız gerekir. Ücretsiz alan adı da veren ücretsiz hosting hizmeti kullanmadığınız sürece.

  Ücretsiz web sitesi kurma hizmetlerinden farklı olarak, ücretsiz hosting alanı teklifleri daha pratik bir yaklaşım gerektirir. Birçok kişi, özel ve profesyonel web sitesi şablonları yüklemenizi sağlayan bir WordPress yüklemesi sunduğunu söyler.

  000Webhost.com - Limitsiz %100 Ücretsiz Domain Hosting!

  Ücretsiz hosting alanı veren siteler maalesef her gün site kesintisi, kendi sitelerinin reklamı, tasarım sınırlamaları ve diğerleri gibi eksiklikere sahiptir. İşte bunların içinden size sunulabilecek birkaç seçenek:

  • 000webhost: Ücretsiz web sitesi oluşturucu, SSL güvenliği, reklam yok, her gün bir saatlik kesinti, premium müşterilere verilen destek
  • X10Hosting: Ücretsiz web sitesi oluşturucu, reklam yok, sınırsız depolama ve bant genişliği, artı üç ücretsiz e-posta hesabı
  • AwardSpace: WordPress ve Joomla yükleyicileri, 1 GB depolama alanı, reklamsız, bir e-posta hesabı içeriyordu, ancak e-ticaret sitelerine izin vermiyor

  4. Ücretsiz Domain Almak için Web Hosting Satın Alma

  Bazı firmalar için ücretsiz hizmet kullanma fikri mantıklı değildir. Bu ücretsiz hizmetler bazıları için yeterlidir, ancak bazıları da teknik destek için müşteri hizmetlerine ihtiyaç duyar.

  Bu durumlarda, hosting planı satın almanız durumunda ücretsiz alan adı veren firmalara yönelebilirsiniz. Tam olarak, bu iyi bir fikirdir. Bunu değerlendirmek için birkaç seçenek:

  • Bluehost: Bluehost’un Basic, Plus ve Prime web barındırma seçenekleriyle ücretsiz bir alan adı alabilirsiniz.
  • Güzel Hosting: Yıllık hosting alımlarında ücretsiz domain adı vermektedir.
  Güzel Hosting - Yıllık hosting alımlarında ücretsiz domain adı vermektedir.

  Bunlara benzer dahaçok fırsatlar var. İnternette biraz araştırma yaparak, hosting almanız durumunda ücretsiz alan adı verme kampanyalarını bulabilirsiniz.

  5. Ücretsiz Domain Veren Siteler

  Son olarak, herhangi bir sayıda ücretsiz alan adı alabileceğiniz birkaç site var. Ücretsiz alan adları sağlamak için değişik alan adı uzantılar sunarlar. Alan adınız bir .com veya .org olmayacaktır. Bunların yerine .tk, .ml, .gq vb. gibi alan adı uzantılarını alabilirsiniz. Ancak, bu alan adları tamamen ücretsizdir.

  Dot.tk - ücretsiz alan adı servisi

  İşte size göz atmak için üç seçenek:

  • Dot TK: .tk, .ml, .ga gibi birçok farklı türde ücretsiz alan adı alabilirsiniz.
  • Name: Ücretsiz domain adı alabilmek için Twitter veya Facebook'ta Name.com'u takip etmeniz ve ücretsiz domain duyurularını kaçırmamanız gerekir.
  • FreeNom: Dot TK sitesinin sunmuş olduğu alan adı uzantılarını ücretsiz olarak sunmaktadır.

  Alan adı yenileme durumu siteler arasında değişiklik gösterebilir. Yenileme ayrıntılarını kontrol ettiğinizden emin olun. Yenileme zamanı geldiğinde sitenizin elinizden kayıp gittiğini görmek istemezsiniz.

  Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!