Web tasarımcıları için SEO: Bilmeniz gerekenler

Web tasarımcıları için SEO: Bilmeniz gerekenler

Harika bir web sitesi, kaliteli içerik, uygun web tasarımı, geniş SEO çabaları ve pazarlama güçlü bir kombinasyonudur. Web tasarımı ve SEO el ele gider ve her ikisi de SEO için optimize edilmiş bir web sitesi geliştirmede bir rol oynar.

Bu, web tasarımcıları tarafından web sitesinin tümünün oluşturulmasında ve çevrimiçi itibarının da oynadığı önemli role vurgu yapmaktadır. SEO'da daha iyi olmak için, web tasarımcılarının web sitelerinin ticari yönlerini daha iyi anlamaları gerekmektedir. Web tasarımcıları, kaliteli tasarımları oluşturmanın yanı sıra, tüm web tasarım yaklaşımlarında olumlu değişimleri uygulayabilen temel SEO analizlerinden her zaman haberdar olmalıdır.

Bu gönderide, yeni bir web sitesi oluşturuyor veya mevcut bir siteyi yeniliyor olun, web tasarımı için SEO'nun temellerini tartışacağız.

Site yapısı
Bilginin bir web sitesinde akması için her zaman kendine özgü bir yolu vardır. Bu yol, her ziyaretçinin hedeflerine ulaşması, yani aradıkları bilgiye ulaşmasıdır. Her web tasarımcısı, site ziyaretçilerinin web sitesini gezmek veya hedeflerine ulaşmak için zorlanıyorsa, sitenin trafiğinin her zaman etkileneceğini unutmaz.

Basitçe söylemek gerekirse, sitenin yapısı yeni ve deneyimli web sitesi ziyaretçileri için rahat bir navigasyon akışıdır. Web tasarımı, tüm ziyaretçilerin sitenin navigasyonunu sorunsuz bir şekilde deneyimleyebilecekleri ve etrafta rahatça gezinebilecekleri bir şekilde yapılmalıdır.

Genel kural olarak, sayfalar ana sayfadan 4 tıklamadan daha derin olmamalıdır. Bu, arama motorlarının ve kullanıcıların olabildiğince az tıklama ile içerik bulmasına izin vererek sitenizin SEO'suna yardımcı olacaktır. Navigasyonun kullanıcı için karmaşık olmadığından ve arama motorları için kafa karıştırıcı olmadığından emin olun.

Duyarlı, mobil uyumlu bir web tasarımının zorlanması
2017 yılında toplam küresel çevrimiçi trafiğin payı mobil trafik olarak %52,64 oldu. Bu, her web tasarımcısının, mobil uyumlu bir web sitesinin trafiğin çekişinde daha iyi olmalarına yardımcı olacağı gerçeğini elde etmesi gerektiği anlamına gelir. Duyarlı bir web sitesi, arama motorları tarafından oldukça tercih edilir ve yalnızca web tasarımcıları doğru şekilde yaklaştığında gerçekleşebilir.

Duyarlı bir web tasarımına sahip olmak, web sitenizin, görüntülendikleri ekranın piksel genişliğine göre ayarlanmasına yardımcı olur. Bu, her cihazdaki kullanıcı deneyimini eşitlemek ve geliştirmek için çalışacaktır. Kitle için daha az çalışma, web sitenize daha fazla zaman harcadıkları anlamına gelir. Dolayısıyla, internet kullanıcılarının %57'sinin mobil cihazlarda kötü tasarlanmış bir web sitesi nedeniyle önerilmeyeceğini söyledikleri web sitesi olma.

Görüntü optimizasyonu çok önemlidir
Web tasarımcıları, üzerinde çalıştıkları web sitesinin estetik cazibesine karar vermede çok önemli bir rol oynamaktadır. Tipografiden, renklerin, desenlerin, geometrik şekillerin, simetriğin vb. kullanımı, aynı zamanda web sitesine getirecek görüntülerin seçimini de gerçekleştiriyor.

Bu nedenle, seçilen görüntülerin optimize edilmesi zorunludur çünkü büyük görüntüler web sayfalarınızı yavaşlatır ve en iyi kullanıcı deneyimi için bir engel oluşturur. Web tasarımcıları, kullanımdaki web sitesi oluşturucularına bağlı olarak, dosya boyutunu bir eklenti veya komut dosyasıyla azaltarak görüntüleri iyileştirebilir. Bu aynı zamanda tanınmış blog yazarları tarafından sunulan bloglama ipuçlarında temel bir talimat olacaktır.

Hız optimize edilmiş web tasarımı
Web geliştiricileri ve tasarımcıları, revizyonlar ve hata düzeltmeleri nedeniyle müşteri ve ekibin desteğini almalı ve çağırmalıdır. Bu acele etmede, genellikle hızlı bir yükleme hızı için web tasarımlarını optimize etmekten kaçınırlar. Yüklemek için 2-3 saniyeden uzun süren bir web sitesinin başkalarına kıyasla daha yüksek bir vazgeçme oranıyla karşılaşabileceğini biliyor muydunuz?

En başından itibaren sayfa hızının önemine değinmek, web sitesinin yapı taşlarını döşemek kadar önemlidir. Proje yöneticisi veya müşterisi deneyimsizse, web tasarımcıları, güvenilir bir web barındırma hizmetine yatırım yapmanın önemi ile onlara rehberlik etmelidir, çünkü bu, web sitesinin ve diğer sunucu tarafındaki sorunların yükleme hızını kesinlikle etkiler.

Doğru araçları kullanma
Web tasarımcıları, bir sitenin SEO'suna dikkat etmenin en iyi yolu değildir, ancak en azından SEO ipuçlarının web sitesinin işlevinin nasıl daha iyi bir şekilde geliştirilmesine yardımcı olabileceği konusunda yüzey seviyesinde bir anlayışa sahip olmalıdırlar.

GTmetrix gibi her web tasarımcısının kullanımında olması gereken birkaç araç var. Bu araç, sitelerinin hızını analiz etmelerine ve daha hızlı hale getirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, sitelerinin sitenin ne kadar iyi yüklendiğine ve nasıl optimize edileceğine ilişkin tavsiyelerde bulunabileceği hakkında bilgi sağlayacaktır. Duyarlı Web Tasarım Testi (Responsive Web Design Testing) gibi araçlar, web sitelerinin farklı ekran boyutlarında birden fazla cihazda yanıtlarını anında basit adımlarla anında test etmelerine yardımcı olabilir. En üst düzeye çıkarmak için, çok popüler Screaming Frog SEO aracı, web tasarımcılarına bir web sitesi tarayıcısı ile yardımcı olabilir, bu da web sitelerinin URL'lerini taramalarına ve sitenin SEO'sunu analiz etmek için yerinde bulunan anahtar öğeleri almasını sağlar.

Sonuç

SEO Neden Önemlidir?

Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan SEO, arama motorlarında sitenizin üst sıralarda olması için yapılan çalışmalardır. Günümüz arama motorlarının en popüleri Google’dır. Bu sebeple SEO ayarları ve SEO eğitimi genel olarak Google temel alınarak y..

SEO Temelleri: Başlamanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

İnternette neredeyse 2 milyar web sitesi var. Bu, bir işletme sahibi veya pazarlamacı olarak sizin için ne anlama geliyor? Çok fazla rekabetle karşı karşıyasınız. Dikkat çekmek için yapabileceğiniz ilk şey, arama motoru optimizasyon (SEO) çalışmaları..

Web site ve SEO'nun tasarımı, aynı varlığın iki hareketli parçasıdır. Bu nedenle, her web tasarımcısının web tasarım bilgisini, bir web sitesi tasarımı görevinden önce, sırasında ve sonrasında göz önünde bulundurulması gereken temel SEO unsurları ile donatması amaçlanmalıdır.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.