Ogznet.com
Google Webmaster Tools, Bing ve Yandex’e Site Eklemenin Faydaları Paylaş:

Google Webmaster Tools, Bing ve Yandex’e Site Eklemenin Faydaları

Google Webmaster Tools, Bing ve Yandex’e Site Eklemenin Faydaları

Yeni bir web sitesini yayına aldıktan sonra yapmanız gereken şeylerden ilki, Google Webmaster Tools, Bing Webmaster Tools ve Yandex.Webmaster aracılığı ile sitenizi arama motorlarına tanıtmaktır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Google Search Console, Bing Webmaster Tools ve Yandex.Webmaster Site Ekleme

Bu arama motorlarının web araçları, Google Search Console ve Bing Webmaster Tools ve Yandex.Webmaster olarak adlandırılıyor. Bu platformlarda oturum açmak için mevcut Google, Microsoft ve Yandex hesaplarınızı kullanabilirsiniz.

Bu araçları kullanabilmek için öncelikle, eklemek istediğiniz web sitenin sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekir.

Google Search Console - alan adı doğrulama

Tüm platformlar, alan adınızı doğrulamak için çeşitli yollar sunar. Google Search Console, Alan adı ve URL ön eki şeklinde iki tip doğrulama aracı sunmaktadır. Alan adı doğrulamasında DNS doğrulaması gerektiğinden, biraz daha tecrübeli kullanıcılar içindir. Ancak yapabiliyorsanız bu doğrulama tipini kullanmanız daha faydalıdır. Böylece sitenizin tüm kullanım şekillerini (www ön ekli, https'li vs.) tek elden eklemiş olursunuz.

Bing Webmaster Tools - alan adı doğrulama

Bing Webmaster Tools, Google Search Console'da doğrulanmış bir web siteniz varsa bunun üzerinden doğrulama yapmanıza izin verir. Diğer doğrulama yöntemini seçerseniz size üç farklı doğrulama yöntemi sunulur. XML DosyasıHTML Meta Etiketi ve yine tecrübeli kullanıcılar için CNAME kaydını DNS'e ekleyin seçeneği vardır.

Yandex.Webmaster - alan adı doğrulama

Yandex.Webmaster, alan adı doğrulama için diğer iki platform gibi benzer çözümler sunar. Html File, Meta Tag ve DNS Record gibi alan adı doğrulama yöntemleri vardır. Burada en basit yöntem Meta Tag seçeneğidir. Buradan alacağınız kodu head tagları arasına yerleştirerek site doğrulamanızı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu alan adı doğrulama yöntemleri kafanızı karıştırdıysa ve web siteniz WordPress altyapısına sahip ise Yoast veya Jetpack gibi bir eklenti kurarak işlemi basitleştirebilirsiniz. Her iki eklenti de doğrulama meta etiketlerini sitenize eklemek için hızlı ve kolay bir yol sağlar. Jetpack, WordPress kurulumu daha kolaydır.

İlginizi çekebilir

En İyi WordPress Eklentileri 2021

WordPress, kendi blogunuzu, firma veya e-ticaret sitenizi oluşturmak için harika bir platformdur. Profesyonel görünümlü bir site oluşturmanıza ve performansını ..

Sitenizi Webmaster Araçlarına Eklemenin 4 Temel Faydası

1. Site Haritası Ekleyerek Daha Hızlı Index Alma

Yeni bir site kurduktan sonra ilk adım, Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarına sitenizi tanıtmak ve içeriğinizin arama sonuçlarında görünmesini sağlamaktır.

Google Search Console - Site haritası gönder.

Bu arama motorlarının sitenizdeki içeriği nasıl bulacağını göstermenin en iyi yollarından biri, bir site haritası göndermektir. Bunun için, bu platformlarda bulunan Site Haritaları linkine tıklayın ve yönergelere uygun .xml uzantılı site haritanızı gönderin.

Site haritası oluşturmanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz araç var. Blogunuzu kurmak için WordPress gibi bir hizmet kullandıysanız, bu işi yapacak birkaç eklenti de vardır.

2. Web Sitenizdeki Tarama Hatalarını Kontrol Etme

Siteniz bir süre çevrimiçi olduktan sonra, sayfa ve içerik sayısı muhtemelen artmaya başlayacaktır. Artan içerik sayısı ile manuel hata kontrolü zorlaşacaktır.

İleriki dönemde, web sitenizde bozuk linkler (genellikle 4 [XX] hata kodu ile gösterilir) ve hatalı kodlama veya eklenti uyuşmazlığı nedeniyle sunucu hataları (genellikle 5 [XX] hata kodu ile gösterilir) oluşabilir.

Bu gibi hataların çokluğu gelen ziyaretçi trafiğinde gözle görülür bir düşüşe neden olacaktır. Bu webmaster araçları, sorunu bulup çözmenize yardımcı olur.

Google Search Console'da Kapsam bölümüne bakarsanız sitenizde görülmüş tüm tarama hatalarını görebilirsiniz.

3. Detaylı Site Raporları

Arama motoru webmaster araçlarına siteniz eklemezseniz, sitenizin ayrıntılı performans verilerine erişemezsiniz. Sitenizi ekleyerek, çok miktarda bilgiye erişebileceksiniz. Bu araçlar ile sitenizle ilgili bu bilgileri görebilirsin:

  • Kullanıcıların sitenizi bulmak için kullandığı arama sorguları.
  • Bir dizi farklı metrikte en iyi performans gösteren sayfalarınızın ve yayınlarınızın listeleri.
  • Ziyaretçilerinizin bulunduğu ülkeler.
  • Ziyaretçileriniz içeriğinize erişmek için hangi cihazları kullandığı.
  • Sitenize verilen iç ve dış bağlantıların listesi.

Site raporlarına erişebilmek, sitenizi kitlelerine ulaştırmanızı sağlar. Örneğin, ziyaretçilerinizin çoğu Türkiye'den geliyorsa, gönderilerinizin içeriğini ülke ile ilgili daha fazla bağlantı ve bilgi içerecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Veya ziyaretçilerin çoğu mobil cihazlardan geliyorsa, sitenizin akıllı telefonlar için optimize edildiğinden emin olmalısınız.

4. Güvenlik

Hepimiz kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı saldırılarının evinizdeki bilgisayarlara yönelik tehditler olduğunu biliyoruz. Ancak, birçok yeni web sitesi sahibi, web sitelerinin de risk altında olduğunu fark etmelidir. Unutmayın, işinizin başarılı olmasını istiyorsanız,  web sitesi güvenliği önemlidir.

Sitenizi webmaster araçlarına eklerseniz, Google ve Bing’in araçları, sitenizi sürekli olarak sorunlara karşı tarar. Kötü amaçlı yazılım, istenmeyen yazılım veya kimlik avı saldırıları bulurlarsa, size derhal bildirimde bulunurlar.

Google Search Console - Güvenlik sorunları

Kötü amaçlı yazılım açısından bakıldığında, bir sunucu, SQL, kod veya hata şablonu enfeksiyonuyla karşılaşıp karşılaşmadığınızı belirtebilirler. Kod, içerik ve URL hacklerini de tanımlayabilirler.

Hem Google'da, hem Bing'de ve hem de Yandex Webmaster Araçlarında Sitenizi Ekleyip Doğrulayın

Bir çok kişi yalnızca alan adlarını Google Search Console'da doğrular; Bing Webmaster Tools ve Yandex.Webmaster araçlarına uğramazar bile. Bu arama motorlarından gelebilcek ziyaretçi sayısı gözardı edilir.

Ancak bu yanlış bir seçimdir. Unutmayın, Google Chrome dışında Microsoft Edge ve Yandex Browser gibi web tarayıcılar da var ve bunların varsayılan arama motorları Bing veya Yandex olabilir. Bu yüzden Bing web araçlarına sitenizi ekleme, sitenizin Bing arama sonuçlarında özelleştirilmesini ve web siteniz için daha fazla Bing ile çalışan organik büyüme oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bing ayrıca, Google'da bulamayacağınız iki harika araç içerir: Anahtar Sözcük Araştırma ve Site Tarama aracı.

Bing Webmaster Tools - Site tarama aracı

Anahtar kelime aracı, sitenizle ilgili terimler için sorgu hacimleri bulmanıza olanak sağlar. Site Tarama ise SEO açısından arama motorlarında sıralamanıza yardımcı olabilecek önerilerde bulunur.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!