Ogznet.com
Ogznet.com

WhatsApp’ta Birisini Engellediğinizde Ne Olur?

WhatsApp’taki birini engellediğinizde ne olur? Engellenen kişi sizi arayabilir mi? Profil resmini görebilirler mi? Bu yazıda tüm bu sorularınızı cevaplayacağız.

WhatsApp'ın son derece faydalı ve muhteşem bir buluş olduğu söylenebilir. Anlık mesajlaşma uygulamalarının en iyisidir. Ancak zaman zaman sinir bozucu hale gelebilir. Örneğin, markalar spam tanıtım mesajlar göndermeye başladığında veya bir kişi size hoşlanmadığınız mesajlar gönderdiğinde. Peki bunları WhatsApp'ta nasıl engellersiniz.

Bu gibi durumlarda, bu numaraları-kişileri sessize almak iyi bir fikirdir. Ancak, bazen bir kişiyi sessize almak yeterli değildir. Bu durumda, bir kişiyi engellemenin birçok yönden sessize almaktan farklı olduğunu görerek, bir adım ileri gidip kişiyi engelleyebilirsiniz.

Ama WhatsApp'taki birini engellediğinizde ne olur? Engellenen kişi sizi arayabilir mi? Profil resmini görebilirler mi? Bu yazıda tüm bu sorularınızı cevaplayacağız.

Whatsapp'ta Geçmi̇ş Kayıtlar

Birisini engellemek, eski iletilerini veya medya dosyalarını etkilemeyecektir; çünkü siz onları manuel olarak silene kadar telefonunuzda kalacaktır.

Yeni Mesajlar
Gizliliği korumak için, WhatsApp birinin engellendiği belli etmez. Bu nedenle, engellenen kişi hala yazma kutusunu görebilir ve bir mesaj gönderebilir, ancak mesajlar size ulaşmaz.

Birini engellediğinizde, WhatsApp'ta onlarla iletişim kurma özelliğini de kaybedersiniz. Onlara bir mesaj göndermek istiyorsanız, WhatsApp önce bu kişinin engelini kaldırmanız gerektiğini bildirecektir.

Engellenen Mesajları Alma Ve Görüntüleme
Bir kişinin engeli kaldırıldıktan sonra, hesabın engellendiği süre boyunca alınan mesajlar telefonunuzda görünmez. Bu tür mesajları almanın bir yolu yoktur.

WhatsApp Bildirim İşaretleri
Özetlemek gerekirse, WhatsApp mesaj durumunu göstermek için üç tür tik veya onay işareti sunar. Tek bir gri onay işareti, mesajın gönderildiğini, çift gri onay işareti, mesajın iletildiği anlamına gelir ve diğer mavi onay işareti, mesajın okunduğu anlamına gelir.

Engellenen bir kişi size mesaj gönderdiğinde, söz konusu kişi mesajlarda, size iletilmediği için tek gri işaretler görür.

Arama Yapma
Yine, engellenen kişi WhatsApp numaranızı arayabilir (çağrının çaldığını duyar), ancak WhatsApp sizi bu konuda bilgilendirmez. Yani, senin tarafında gelen bir arama olmayacak. Benzer şekilde, engellemesini kaldırmadan engellenmiş bir kişiyi arayamazsınız.

Not: WhatsApp üzerindeki engellenmiş kişi, WhatsApp dışındaki diğer uygulamalardan hala sizinle iletişim kurabilir.

Çevri̇mi̇çi̇ Ve Son Görülen Durum
WhatsApp'ta iki tür durum vardır: çevrimiçi ve en son görülen. WhatsApp'ta aktif olduğunuzda, yani uygulama ön planda çalışırken, WhatsApp kişileriniz durumunuzu çevrimiçi olarak görecektir. En son görülen durum, kişinin WhatsApp'ı en son ne zaman kullandığınızı gösterir. Son görülen durumu devre dışı bırakabilseniz de, çevrimiçi durumu kapatamazsınız.

Ancak birini engellediğinizde çevrimiçi olduğunuzu göremezler. Sohbet dizisindeki adınızın altındaki durum alanı boş görünecektir. Aynı şey sizin tarafınızdan da geçerlidir. Yani, çevrimiçi durumlarını da göremezsiniz.

Birini engellemek, en son görülen zamanı görme yeteneğini ortadan kaldırır. Hem siz hem de engellenen kişi, birbirinizin son aktiflik durumunu göremez. Bu, kişilerinize en son görülenleri gizleyip gizlememenizden bağımsız olarak çalışır.

Profi̇l Fotoğrafı
Birini engellediğinizde, profil resminizi göremezler; bunun yerine, varsayılan WhatsApp profil resmini görürler.

Bununla birlikte, engellenen kişinin, güncel ve gelecekteki profil resmi güncellemelerini sizi engellemedikçe görmeye devam edebilirsiniz.

Durum Ve Hakkında
WhatsApp geçici durum hikayeleri için ayrı ayrı gizlilik ayarları sunarken, birisini engellenmeniz durumunda hikayelerinizi onlardan ve onların hikayelerini listenizden gizleyecektir.

Benzer şekilde, Hakkında veya metin durumunuz engellenen kişiden gizlenir. Ayrıca, engellediğiniz kişinin Hakkında kısmı hala görünmeye devam edecektir. Yaptığı değişiklikleri görebilirsiniz.

İlginizi
çekebilir

Bilmeniz Gereken 11 Gizli WhatsApp Özelliği

Gruplarda Durum Farklıdır
İlginç bir şekilde, grup sohbetleri birini engellediğinizde etkilenmez. Yani, her ikiniz de ortak gruplarınızda birbirinizden gelen mesajları görebileceksiniz.

Engellenen Ki̇şi̇, Ki̇şi̇ler Li̇steni̇zden Si̇li̇nir mi̇?
Hayır. Bir kişiyi engellemek, onları rehberinizden veya WhatsApp'taki kişiler listesinden çıkarmaz. Bir kişiyi silmek için, onları telefonunuzun rehberinden silmeniz gerekir.

Whatsapp'ta Bi̇ri̇si̇ Nasil Engelleni̇r?
Android telefonlarda bir kişiyi engellemek için, WhatsApp sağ üst köşesinde üç noktalı simgeye dokunun. Ayarlar> Hesap> Gizlilik> Engellenmiş kişiler bölümüne gidin. Ekle simgesine dokunun ve engellemek istediğiniz kişiyi seçin.

iPhone'da, Ayarlar> Hesap> Gizlilik> Engellenen> Yeni Ekle'ye gidin. Engellemek istediğiniz kişiyi seçin.

Blokeyi kaldırmak için, aynı adımları tekrarlayın ve kişiyi engellenen listesinden silin.

İlginizi
çekebilir

WhatsApp'daki Çevrimiçi Durumunuzu Gizleme

Whatsapp'ta Si̇zi̇ Ki̇min Engelledi̇ğini Bulun
Sizi engelleyen kişileri tanımlamanıza olanak sağlayan doğrudan bir yol veya uygulama yoktur. Bununla birlikte, engellenmiş olduğunuzu düşünüyorsanız, şüphenizi doğrulamak için kuşkularınızı dışarı çıkarma zamanı.

Çünkü birisi sizi engellediğinde birçok şey olur. Bunları kontrol etmeniz gerekir.

İlk olarak, en son görülen ve çevrimiçi durum kaybolacak. İkincisi, mesajlarınız için yalnızca bir onay işareti alacaksınız ve son olarak, kişinin profil fotoğrafını göremeyeceksiniz. Hepsi bu şekilde gerçekleştiyse, o zaman engellendiğinizi düşünebilirsiniz.

Engellenmiş olduğunuzu tespit etmenin başka bir yolu da bir grup oluşturmak ve bu gruba engellediğini düşündüğünüz şüphelendiğiniz kişiyi de eklemek. Eğer bu kişiyi ekleyebiliyorsanız, sizi engellemediği anlamına gelir. Ancak, bu kişiyi gruba ekleyemiyorsanız, o zaman bu sizin için üzücü bir haber olabilir.

Ancak hemen durum tespiti yapmayın, bunların gerçeklemiş olması tam olarak engellendiğiniz anlamına gelmeyebilir. WhatsApp kasıtlı olarak gizliliğinizi korumak için engellenme durumunu belirsizleştirmiştir.

Sonuç

Birini engellemek kolaydır, biriyle iletişim kurmamak için ise zor bir adımdır. Gönderilen mesajları geri alamaz veya engellenen kişinin profil fotoğrafını kontrol edemezsiniz. Birini engellemeyi seçmeden önce iyi düşünün.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz