Ogznet.com
WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu Paylaş:

WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu

WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu

WhatsApp’ı daha güvenli hale getirecek ipuçları burada

En popüler mesajlaşma programı olan Whatsapp hesabınızın güvenliği için faydalı olabilecek 5 öneri bu yazımızda. Bazı önerileri dikkate alarak WhatsApp’ı daha güvenli kullanabilirsiniz.

WhatsApp artık hayatımızın her alanında. Kimi arkadaşları ile devamlı iletişim halinde olmak için, kimi de kurumsal işler için kullanabiliyor. Bir milyardan fazla aktif kullanıcısı var ve en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Ancak bu popülerlik haliyle hackerlar ve virüs programlarının da dikkatini çekiyor. Güvenlik endişeleri, kötü amaçlı yazılım tehditleri ve spam mesajların ortaya çıkması şaşırtıcı değildir. Bu istenmeyen durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olmak için WhatsApp güvenliğinize katkıda bulunacak 5 önemli ipucunu bir araya getirdik.

Öncelikle, WhatsApp Web uygulaması ile başlayalım. Bu servisi kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü zaman içinde bu siteye benzer pek çok sahte web sitesi ortaya çıktı. Bu siteler, kişisel bilgilerinizi ele geçirmek için phishing olarak adlandırılan web sitelerine yönlendirerek sizi kandırmayı amaçlıyor. Bu web sitelerinden bazıları, WhatsApp Web servisine bağlanmak için telefon numaranızı girmenizi istiyor. Ancak bu, numaranızı ele geçirip siza spam mesajları göndermek ya da internetteki diğer sızdırılmış veya hacklenmiş verilerle ilişkilendirmek için kullanılıyor.

Güvende kalmanın en iyi yolu, yalnızca resmi kaynaklardan sunulan uygulamaları ve hizmetleri kullanmaktır. WhatsApp, WhatsApp Web olarak bilinen herhangi bir bilgisayarda kullanmanız için bir web istemcisi sunar. Ayrıca Android, iPhone, macOS ve Windows cihazları için resmi uygulamaları var.

WhatsApp uygulamasını mutlaka bu resmi kaynaklardan indirin: Android | iOS | macOS | Windows

1. WhatsApp İki Adımlı Doğrulama

İki Adımlı Doğrulama, WhatsApp hesabınıza fazladan bir güvenlik katmanı eklemenize olanak tanır; bu da, güvenlik seviyenizi kat kat artırır. Etkinleştirmek için Ayarlar > Hesap > İki adımlı doğrulama menüsüne gidin ve iki adımlı doğrulamayı seçin. Daha sonra, WhatsApp hesabınız yeni bir telefonda doğrulandığı zaman girilmesi gereken 6 basamaklı bir kod ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bu özellik devre dışı bırakıldıysa, WhatsApp'ın size bir bağlantı gönderebilmesi için alternatif bir mail adresi de oluşturabilirsiniz.

2. WhatsApp'ı Kilitleyin

WhatsApp'ın uçtan uca şifrelemesi, telefonumuz yanımızda iken bu verileri güvende tutabilir; ancak kaybettiysek veya çalınırsa bu bilgiler tamamen yabancı birinin eline geçer. Bunun olmasını istemiyorsanız, WhatsApp uygulamasını kilitlemeyi deneyebilirsiniz. WhatsApp kendi içinde bir kilitleme işlevine sahiptir. Eskiden bu özelliğe sahip değilken, üçüncü taraf uygulamalar ile WhatsApp'ı kilitliyorduk. Artık Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Parmaz izi kilidi ile Whatsapp uygulamasını kilitleyip parmak izi kilidi ile açılmasını sağlayabilirsiniz.

3. WhatsApp Kaybedilen veya Çalınmış bir Telefonda Hesap Kapatma

Bahsettiğimiz 2. seçenekteki uygulama kilitleme işlemini yapmadıysanız ve telefonunuzu kaybettiyseniz, bu bir cankurtaran olabilir. Kaybedilen veya çalınan bir cep telefonundaki WhatsApp hesabınızı devre dışı bırakmak isterseniz, WhatsApp'a mail ile bilgi vermeniz gerekecek. Konu satırına şunu yazın - Lost/Stolen: Please deactivate my account (telefon numaranızı buraya yazın) - ve support@whatsapp.com adresine bir mail gönderin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta telefon numaranızı verirken ülke kodu ile birlikte yazın (+90532... vs. gibi). Telefon numaranızın doğru uluslararası arama kodu ile vermek işlemler için çok önemlidir.

4. WhatsApp Son Görülme Zamanınızı ve Profil Resmini Gizle

Çevrimiçi olduğunuz son zaman ve kritik bilgileriniz bildirimde görünmezse, Whatsapp kullanımızda çokta birşey değiştirmeyecektir. Bazı art niyatli kişiler için bu bilgiler çok önemli olabilmektedir. Saat kaçta uyuduğunuz veya uçağa bindiğiniz zaman gibi özel bilgiler gereksiz yere ifşa oluyor. Bu özelliği yani en son görülen saati devre dışı bırakmak için WhatsApp'ın Hesap, Gizlilik menüsüne gidin Son Görülme menüsünü "Hiç kimse" olarak değiştirin. Ancak, bu özelliği devre dışı bıraktıktan sonra, başka birinin de en son saat kaçta çevrimiçi olduğu göremezsiniz. Güvenlik için değer diye düşünüyorum. Ayrıca telefon numaranıza bir şekilde ulaşmış herhangi birinin profil resminizi görmesini istemiyorsanız aynı menüde Profil fotoğrafı kısmını Kişilerim olarak değiştirebilirsiniz.

5. WhatsApp Fotoğraflarını Galerinizden Gizleme

Herkes tarafından görülmesini istemediğiniz fotoğraflar gönderiyor veya alıyorsanız bu işlem kullanışlı olabilir. WhatsApp'ın en iyi veya kötü özelliği (buna nasıl baktığınıza bağlı olarak), uygulamayla gönderilen ve alınan tüm fotoğraflar otomatik olarak telefonunuzun galerisine eklenir. Bu özelliği devre dışı bırakmak isterseniz, telefonunuzun dosya yöneticisine gitmeniz ve WhatsApp images klasörüne erişmeniz gerekir. Burada .nomedia adlı bir dosya oluştururun ve daha sonra telefonu yeniden başlattıktan sonra tüm WhatsApp medya öğeleri artık gizli olacaktır. Artık fotoğraflarınız galeride yer almayacak.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!