Windows 10, 16237 kod numaralı önizleme sürümünü duyurdu

Windows 10, 16237 kod numaralı önizleme sürümünü duyurdu

/ Okuma süresi: 3 dk, 46 sn / Yorum (0)
A A A

Windows 10, 16237 kod numaralı ön izleme sürümünü yayınladı. Bu çıkarılacak sürümde birçok yenilik bizi bekliyor. Önizleme sürümü ile ne gibi yenilikler gelecek inceleyelim bakalım.

Windows 10 Build 16237'de ne gibi yenilikler var

Microsoft Edge Geliştirmeleri:

Tüm web sitelerini kelime ve vurgularıyla sesle dinleyin: Web için yüksek sesle oku özelliği ile kullanıcılar, herhangi bir web sayfasını kelime ve vurgulamalarıyla sesli bir şekilde okuyabilir.

PDF sesli oku: Kullanıcılar PDF'ye yüksek sesle okunur özelliği sayesinde herhangi bir PDF belgesini kelime ve vurgulamalarıyla sesli bir şekilde okuyabilirler.

Diğer yenilikler:

 • Microsoft Edge'de Paylaş'ı tıklarsanız, paylaşımlı kullanıcı arayüzü, sistemin geri kalanından farklıysa, Microsoft Kenar temasını eşleştirir. Paylaşım kullanıcı arayüzü artık Microsoft Edge'in merkezinde değil, Paylaş düğmesi altında başlatılacak.
 • Bir siteyi favorilere eklediğinizde, ileride kullanıcıların en önemli web sitelerini nereden bulabileceğini gösteren hoş bir animasyona kavuşacaksınız.
 • Microsoft Edge'den çift baytlık karakterler (örneğin, Japonca veya Çince) kopyalayıp başka bir uygulamaya yapıştırırken, karakterler ikinci uygulamada doğru şekilde gösterilecek.
 • Microsoft Edge'deki Baskı iletişim kutusunun boş bir önizleme sayfası gösteren hata düzeltildi.
 • Bir zorunlu kapanmadan sonra Edge'e geri döndüğümüzde sekmeleriniz sizin için otomatik olarak geri yüklenecek.

Windows Shell Geliştirmeleri:

Bulanık masaüstü uygulamalarını düzeltmek için bilgisayarınızı kapatmanız gerekmiyor: bulanık masaüstü uygulamalarını düzeltmek için Windows'da oturumunuzu kapatıp tekrar oturum açmak zorunda kalmaktan nefret ediyorsunuz? Biz de! Bu sürümde, sorunu çzömek için bu uygulamaları tekrar başlatmanız yeterlidir.

Windows'un bu uygulamalara DPI ile ilgili bilgi sağlama şekli değiştirildi. Bundan sonra bu uygulamalardan her biri başlarken Windows'dan güncellenmiş verileri alacak. Bu durumda uygulamalar bulanıklarsa doğru bir şekilde çalışması için onları yeniden başlatmanız gereklidir. Tüm oturumu kapatmak yerine uygulamayı kapatıp açmak pratik bir çözüm olmuş.

Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var: Bu, tüm masaüstü uygulamaları için geçerli değildir (UWP uygulamaları için de geçerli değildir). Ayrıca, bu yalnızca, ana / birincil ekranın ekran ölçek faktörü değiştirildikten sonra bulanıklaşan uygulamalara yardımcı olur. Maalesef bu değişiklik, "genişlet" ekran modundayken ikincil ekranlarda bulanık olan uygulamaları iyileştirmiyor.

Bildirim ve Eylem Merkezi geliştirmeleri:

 • Bildirim düğmeleri, sağa yaslamak yerine, bildirimin alt kısmında olacak şekilde ayarlandı.
 • Eylem Merkezi'ndeki her bildirim grubundaki ilk bildirimi otomatik olarak genişleterek bildirimleriniz üzerinde daha kolay bir işlem yapmanız sağlandı. Artık e-postalarınızı hızlıca görebilir, hatırlatıcılarınızı erteleyebilir, metinlerinizi vb. yanıtlayabilir ve bunları yaparken her birini genişletmeniz gerekmez.

Kişilerim iyileştirmeleri:

 • Görev çubuğuna sabitlenmiş kullanıcılar için Bildirim rozetleri şimdi Başlat, İşlem Merkezi ve sistemdeki diğer yerlerde renk gösterilmesini seçtiyseniz, temanızın rengi ile tutarlı olacaktır.
 • Görev çubuğuna sabitlenmiş insanlardan emoji aldığınızda, şimdi bunu bir "pop" olarak gösteriyor. Bu ayarları Ayarlar> Kişiselleştirme> Görev Çubuğu altında göreceksiniz.

Giriş (Klavye) Geliştirmeleri:

Yeni Emoji Paneli ile arama yapabilirsiniz, şimdi emoji 5.0'ı destekliyor!

Gelişmiş dokunmatik klavye deneyimi

PC Oyun Geliştirmeleri: Oyun çubuğundaki Oyun Modu simgesini güncellendi.

Görev Yöneticisi İyileştirmeleri

Hyper-V İyileştirmeleri

Bu ve bunun gibi birçok yenilik ve hata düzeltmesi bu deneme sürümü ile bizi bekliyor. Artık son önizleme sürümleri yakın bir zamanda kararlı sürüm yayınlacak.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 764 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Windows 10, 16237 kod numaralı önizleme sürümünü duyurdu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10, 16237 kod numaralı önizleme sürümünü duyurdu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10, 16237 kod numaralı önizleme sürümünü duyurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.