Ogznet.com
Windows 10 Açılmama Sorunu Çözümü Paylaş:

Windows 10 Açılmama Sorunu Çözümü

Windows 10 Açılmama Sorunu Çözümü

Windows 10 Açılmıyor Başlangıç Onarma

Windows 10 önyükleme yapmıyor mu? Bilgisayarınızı tekrar çalıştırmak için bu 12 sorun düzeltme adımını deneyin.

Windows 10 açılmıyor mu? Bilgisayarınız açılmazsa yapabilceğiniz çok sayıda düzeltme var. İşin püf noktası, önce hangi araçları kullanacağınızı bilmektir. Tavsiyemiz, en kolay düzeltmelerle başlamak ve sırayla daha zor olanlara geçmektir.

Bu kılavuz, bilgisayarınızın önyükleme isteğinin hata ile sonuçlanmasının ardındaki suçluyu bulmanıza yardımcı olacaktır.

1. Windows Güvenli Modu deneyin

Windows 10 önyükleme sorunları için en kolay düzeltme Güvenli Mod'dur.

Bilgisayarınızı minimum yazılımla başlatan alternatif bir önyükleme işlemidir. Değiştirilen önyükleme işlemi, sürücü ve yazılım sorunlarını atlayabilir. İşin garibi, bazen bilgisayarı Güvenli Modda başlatmak, önyükleme sorunlarını çözebilir.

Bilgisayarınız önyükleme yapmıyorsa, Güvenli Mod'a girerken sorun yaşayabilirsiniz. Buna girmenin nispeten kolay iki yolu var.

1. Yöntem: Windows Kurtarma'dan Güvenli Mod'a Girin

Önyüklenemeyen bazı bilgisayarlar Windows açılış ekranında donuyor.

Ancak, önyükleme işlemini arka arkaya üç kez keserek bilgisayarı Güvenli Mod'a girmeye zorlayabilirsiniz, bu da Windows Kurtarma'yı otomatik olarak tetikler. Windows Kurtarma menüsü göründüğünde aşağıdakileri yapın:

Kurtarma penceresinden, Sorun Gider'i, ardından Gelişmiş seçenekler'i ve ardından Başlangıç ​​Ayarları'nı seçin.

Başlangıç ​​Ayarları'ndan, bilgisayarı İnternet etkin veya devre dışıyken Güvenli modda yeniden başlatabilirsiniz. Her iki seçenek de çalışmalıdır.

2. Yöntem: Windows 10 Kurtarma Sürücüsü ile Güvenli Mod

Güvenli moda giremezseniz, bir Windows 10 USB kurtarma sürücüsü oluşturmanız gerekecektir. Kurtarma sürücüsü, önceden önyükleme sırasında F8'e dokunarak erişilebilen Windows 10 kurtarma ortamını içerir. Ne yazık ki, Microsoft bu özelliği ortadan kaldırmaya karar verdi.

Kurtarma sürücüsü oluşturmak, başka bir Windows 10 bilgisayarı ve en az 512 MB depolama alanına sahip bir USB sürücüsü gerektirir. Bir sistem yedeği oluşturmak istiyorsanız (sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekleme seçeneği görürsünüz), 16 GB depolama alanına ihtiyacınız olacaktır.

Denetim Masası > Kurtarma sürücüsü oluştur'u başlatın.

Ardından rehberli talimatları izleyin.

Kurtarma sürücüsünü oluşturduktan sonra, yalnızca USB sürücülerini UEFI veya BIOS olarak da bilinen POST ortamından önyüklenebilir olarak açtıysanız, bilgisayarınızı bu sürücüden önyükleyebilirsiniz. USB sürücülerini önyüklenebilir olarak etkinleştirdikten sonra, sürücüyü bilgisayarınıza takın ve yeniden başlatın (bu, sıfırlama düğmesine basmayı veya güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmayı gerektirebilir).

2. Pilinizi Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız pil sorunları önyükleme sorunlarına neden olabilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için alternatif bir şarj kablosunu test etmeye değer. Başka bir dizüstü bilgisayarda deneyerek kablonun çalıştığını doğrulayın. Ardından, sisteminizin pilini çıkarın ve cihazı bir güç kaynağına takın.

Pili çıkarmak, bir donanım sorununun olup olmadığını bulmanıza yardımcı olur. Buradaki anahtar, herhangi bir zamanda yalnızca bir öğeyi test ettiğinizden emin olmaktır. Güç sorunları başlatmayı engelliyorsa pilin, şarj kablosunun veya başka bir bileşenin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini bilmeniz çok önemlidir.

3. Tüm USB Cihazlarınızı Bilgisayardan Çıkarın

Windows 10 güncellemeleriyle ilgili ciddi bir sorun, bazen bir USB aygıtıyla çakışma nedeniyle bilgisayarınızın önyükleme yapmamasıdır. Bu sorunu, tüm USB aygıtlarını (ve diğer gereksiz çevre birimlerini) çıkararak ve bilgisayarı yeniden başlatarak çözebilirsiniz.

Bilgisayarınız aynı yükleme ekranında kalırsa, tüm USB aygıtlarını çıkarmak sorunu çözebilir. Diğer zamanlarda, bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

4. Hızlı Önyüklemeyi Kapatın

BIOS veya UEFI içinde, Windows 10'un sürücüleri önceden yükleyerek daha hızlı başlamasını sağlayan Hızlı Önyükleme adı verilen bir ayar vardır. Ne yazık ki, Windows Update Hızlı Önyükleme uyumluluğunu bozabilir. Neyse ki, Hızlı Önyüklemeyi Windows 10'dan ziyade BIOS'unuz üzerinden açıp kapatabilirsiniz.

BIOS/UEFI ekranına girme yöntemi bilgisayarlar arasında farklılık gösterir. Bilgisayarınız için doğru yöntemi bulma yönergeleri için lütfen bir bilgisayarın UEFI/BIOS'unu girme kılavuzumuza bakın. Çoğu insan için, önyükleme sırasında Del tuşuna dokunmak POST ortamını tetiklemelidir. Çalışabilecek diğer iki tuş F2 ve Escape'dir.

BIOS veya UEFI'ye girdikten sonra, Hızlı Önyükleme seçeneği normalde Gelişmiş seçeneklerin bir parçasıdır, ancak herhangi bir yerde olabilir.

Herhangi bir Hızlı Önyükleme girişi görmüyorsanız, bilgisayarınız Hızlı Önyükleme seçeneği içermediğinden 2013'ten önce yapılmıştır.

5. Diğer BIOS/UEFI Ayarlarınızı Kontrol Edin

Yanlış yapılandırılmış bir BIOS/UEFI, Windows bilgisayarınızın açılmasını engelleyebilir.

BIOS/UEFI, bilgisayarınız için donanım ayarlarını içeren önyükleme öncesi bir ortamdır. Windows çalışmadığında bile çalıştıkları için kurtarma için kullanışlıdırlar.

Bu ayarlara erişmek, bilgisayarınızın BIOS modunda başlatılmasını gerektirir. BIOS modundayken aşağıdaki ayarları kontrol edin:

Güvenli Önyükleme

Windows 10 güvenli önyükleme modu, başlatmayı engelleyebilir. Yanlış ayarda Güvenli Önyükleme, bilgisayarınızın başlamamasına neden olabilir. BIOS'ta Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakabilirsiniz, ancak bunu yapmak için Windows 10'u fabrika ayarlarına sıfırlamanız ve/veya BIOS'unuzu sıfırlamanız gerekebilir. Ayrıca, Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakmak, Windows 11'e yükseltme yapmanızı engelleyebilir.

Secure Boot'un sorunlara neden olmasının nedeni, bilgisayarları kötü amaçlı yazılımlara karşı korumak için tasarlanmış olmasıdır. Başlangıçta Windows tarafından yüklenen sürücüleri ve donanımı kontrol ettiğinden, sistem tarafından tanınmayan herhangi bir sürücü veya donanım bileşeni, önyükleme sırasında bir hata üretecektir.

Güvenli Önyükleme ayarları, Önyükleme seçenekleri altında bulunur. Açabilir veya kapatabilirsiniz. Diğer İşletim Sistemi (genellikle Linux) yerine Windows UEFI moduna ayarlanmalıdır.

Uyumluluk Destek Modülü (CSM)

BIOS sistemi kullanılarak biçimlendirilmiş bir önyükleme sürücüsü, bir MBR bölüm tablosu gerektirir. UEFI biçimli bir disk, bir GPT bölüm tablosu gerektirir. CSM, UEFI sisteminin eski MBR sistemi olarak çalışmasına izin verir.

BIOS Yapılandırmanızı Sıfırlayın

BIOS ayarlarınız yanlışsa ancak bunları nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız, bazen BIOS/UEFI'yi fabrika varsayılanlarına sıfırlamak sorunu çözer.

6. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapmayı Deneyin

Kötü amaçlı yazılım, önyüklenemeyen bir bilgisayarın önemli bir nedenidir. Kötü amaçlı yazılımlarla başa çıkmanın en iyi yöntemi, önyüklenebilir bir kötü amaçlı yazılımdan koruma kurtarma diskidir. Kaspersky Free Rescue Disk kullanarak sorunlu bilgisayara önyükleme yapabilir ve bilgisayarın önyüklemesini engelleyen kötü amaçlı yazılımları kaldırabilirsiniz.

Kasperkey kurtarma diskinin bir UEFI sistemi gerektirdiğini lütfen unutmayın.

7. Komut İstemi Arayüzüne Önyükleme Yapın

Komut İstemi'ne önyükleme yapmak hala mümkün olabilir. Bu arayüzü kullanarak daha fazla sorun giderme prosedürü gerçekleştirebilirsiniz. Prosedürü gerçekleştirmek için Windows 10'un önyüklenebilir bir diskte veya USB sürücüsünde olması gerekir, bu nedenle başlamadan önce bunu kurmak için başka bir bilgisayar kullanın.

Komut istemine önyükleme yapmak için bilgisayarınızı başlatın. Başlatılırken, BIOS'a girmenizi sağlayacak bir tuş kombinasyonunun ayrıntılarına dikkat edin. Bu bilgiler genellikle satıcı logosunun yanında bulunur.

Önyükleme sekmesine gidin ve USB veya DVD sürücüsünü ilk önyüklenebilir aygıt yapın. Buradaki seçiminiz, Windows 10 kopyanızın bulunduğu yere bağlı olacaktır. Yine, bu işlemin özellikleri bir sistemden diğerine değişebilir, bu nedenle ekrandaki talimatlara bakın.

Ardından, Windows 10 içeren diski veya sürücüyü sisteminize yerleştirin, yapılandırmanızı kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

İstendiğinde, diski veya sürücüyü kullanarak önyükleme yapmak istediğinizi belirtmek için klavyenizi kullanın.

İstenen dili ve giriş tercihlerini girin, ardından bir sonraki ekranda Bilgisayarınızı onarın'ı seçin. Ardından, Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut İstemi'ni seçin, ardından komutları girmek için bir pencere görmelisiniz.

8. Sistem Geri Yükleme veya Başlangıç Onarımını kullanın

Windows 10'u zaten bir diskten veya sürücüden başlatıyorsanız, işlemin bir parçası olarak sunulan birkaç yardımcı programı kullanmaya değer. Yukarıda ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi sürücüden önyükleme yaptığınızda, bilgisayarınızı tekrar yoluna sokabilecek seçeneklere erişebileceksiniz. Gelişmiş Seçenekler ekranında Sistem Geri Yükleme ve Başlangıç Onarma bağlantılarına bakın.

Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınız normal çalışırken önceki bir Geri Yükleme Noktasına dönmenizi sağlayan bir yardımcı programdır. Bir donanım arızası yerine yaptığınız bir değişikliğin neden olduğu önyükleme sorunlarını çözebilir.

Başlangıç Onarma, Windows'un başlatılmasını engelleyen sorunlar için genel amaçlı bir sorun gidericidir. Önyükleme sorunlarınızın kaynağını bulmakta zorlanıyorsanız, bir çözüm bulabileceği ihtimaline karşı yardımcı programı çalıştırmak iyi bir fikirdir.

9. Sabit Disk Sürücü Adını Yeniden Atayın

Birden fazla sürücünün kurulu olduğu bir sistem, işletim sistemi (OS) biriminin sürücü harfinin istenmeden atanmamış olması durumunda Windows 10 kullanıcıları için önyükleme sorunlarına neden olabilir. Ancak, komut istemi arayüzüne ön yükleme yaparak bu sorunu en az sorunla çözebilirsiniz.

Yukarıda açıklandığı gibi bir komut istemi penceresine önyükleme yapın, ardından disk bölümü yardımcı programını çalıştırmak için aşağıdakini girin:

diskpart

Bu yapıldıktan sonra, sisteminize bağlı olan tüm birimlerin ayrıntılarını yazdırmak için list volume yazıp enter yapın. Önyükleme biriminize atanmış bir harf sürücüsü yoksa, bir tane atamanız gerekir.

Bir sürücüye harf atamak için select ve assign letter komutlarını kullanabilirsiniz.

Örneğin, seçtiğin birime E harfini atamak isteseydim, işlemi tamamlamak için önce select volume 0 ve ardından assign letter=E girerdim.

Her zaman olduğu gibi, komut isteminde değişiklik yaparken çok dikkatli olun. Burada hata yapmak, PC'nizde hızlı bir şekilde daha fazla soruna neden olabilir.

10. Üçüncü Taraf Yardımcı Bir Program Deneyin

Sorunun nedenini bulmak, önyükleme sorunlarını çözmenin en zorlu kısmıdır. Sisteminiz önyükleme bile yapamıyorsa, sorunu teşhis etmek zordur. Ancak, Boot repair disk adlı bir üçüncü taraf bir yardımcı program daha başarılı olabilir.

 

Boot Repair Disk, bilgisayarınızın önyüklemesini engelleyen sorunları otomatik olarak bulmak ve düzeltmek için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir kurtarma diskidir. Kullanımı çok kolaydır: Windows'un 32-bit veya 64-bit sürümünü kullanıp kullanmadığınızı seçmeniz yeterlidir. Daha çok kontrole izin veren seçenekler olmasına rağmen, testler ve herhangi bir düzeltme otomatik olarak gerçekleştirilir.

PC'nizi düzeltme garantisi vermez, ancak gizli sorunları belirleyebilir.

11. Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Daha zor ve yıkıcı onarım seçeneklerine giriyoruz. Fabrika ayarlarına sıfırlamanın yanı sıra, daha zor seçenekler, bilgisayarınızı geri yüklemeyi ve yenilemeyi içerir. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır.

Fabrika ayarlarına sıfırlama, bazı uygulamaları ve diğer verileri siler, ancak bazı dosyalarınızı saklamayı seçebilirsiniz. Windows 10 fabrika ayarlarına sıfırlama bilgisayarı varsayılan çalışma durumuna geri yükler.

12. Onarım Güncellemesi ("Yerinde Yükseltme")

Onarım kurulumu, fabrika ayarlarına sıfırlamaya benzer: işletim sisteminizi tamamen yeniden yükler. Ne yazık ki, tüm Windows işletim sisteminin indirilmesini gerektiriyor ve internet bağlantısı olan işlevsel bir Windows bilgisayarına ihtiyacınız olacak.

Bu yöntem, işlevsel bir bilgisayar, bir DVD veya USB sürücüsü ve bir internet bağlantısı gerektirir. Windows USB/DVD Download Tool indirip çalıştırmanız ve önyüklenebilir bir yükleyici oluşturmak için kullanmanız gerekir.

Bu yöntem oldukça karmaşıktır, ancak aşağıdaki video süreç boyunca size rehberlik edebilir.

 
İlginizi çekebilir

Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştirilir

Windows 10 kayıt defterinde çeşitli ince ayarlamalar yaparak bilgisayarınızı özelleştirebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!