Windows 10 önyükleme yapmıyor mu? Bilgisayarınızı tekrar çalıştırmak için bu 12 sorun düzeltme adımını deneyin.

İlginizi Çekebilir  Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz

Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz

Windows 10 için kayıt defterinde çeşitli ince ayarlamalar yaparak bilgisayarınızı özelleştirebilirsiniz.

Sisteminiz başlatılamıyorsa, sorunun kaynağını bulmakta bir yol açmak zordur. Tabii ki, umutsuzluğa gerek yok. Bilgisayarınız için bazı şeyler kasvetli olsa bile, onarımın ötesinde bir çok şeyi düzeltme yapmadan deneyebilirsiniz. Windows 10, önyükleme işlemini sıralamak için çeşitli yöntemler sunar ve kendiniz için yapabileceğiniz birkaç kolay teknik vardır.

Bu kılavuz, bilgisayarınızın önyükleme isteğinin hata ile sonuçlanmasının ardındaki suçluyu bulmanıza yardımcı olacaktır.

1. Windows Güvenli Mod'u Deneyin

Windows 10 önyükleme sorunları için en tuhaf düzeltme Güvenli Mod. Bilgisayarınızı minimum bir yazılımla başlatan alternatif bir önyükleme şemasıdır. Değiştirilen önyükleme işlemi, sürücü ve yazılım sorunlarını atlayabilir. Garip olan şey, bazen bilgisayarı Güvenli Modda başlatmak, önyükleme sorunlarını çözebilir. Güvenli Mod'da hangi süreçlerin çalıştığı açık değil, ancak deneyim bunun etkili ve kolay bir düzeltme olduğunu öğretti.

Ancak, bilgisayarınız önyükleme yapmıyorsa Güvenli Mod'a girerken problemler olabilir. Buna girmenin nispeten iki kolay yolu vardır.

Yöntem 1: Windows Kurtarma'dan (Windows Recovery) Güvenli Mod Girin

Çoğu ön belleğe alınamayan bilgisayar, Windows açılış ekranını “askıya alır” (veya açılış ilerlemez).

Buradan, bilgisayarı Windows Kurtarma'yı otomatik olarak tetikleyen üst üste üç kez önyükleme işlemini keserek Güvenli Mod'a girmeye zorlayabilirsiniz. Bir seçenek belirle kurtarma penceresinden, Sorun giderme, Gelişmiş seçenekler ve ardından Başlangıç ​​Ayarları'nı seçin.

Başlangıç ​​Ayarları'ndan bilgisayarı internet etkin veya devre dışı olarak Güvenli modda yeniden başlatabilirsiniz.

Yöntem 2: Windows 10 Kurtarma Sürücüsüyle (Windows 10 Recovery Drive) Güvenli Mod

Güvenli moda giremezseniz, bir Windows 10 USB kurtarma sürücüsü oluşturmanız gerekir. Kurtarma sürücüsü, önyükleme sırasında F8'e dokunarak erişilebilen Windows 10 kurtarma ortamını içerir. Ne yazık ki, Microsoft bu özelliği ortadan kaldırmaya karar verdi.

Kurtarma sürücüsü oluşturmak, başka bir Windows 10 bilgisayarınız ve en az 512 MB depolama alanına sahip bir USB sürücünüz olmasını gerektirir. Sistem yedeklemesi oluşturmak istiyorsanız (sistem dosyalarını kurtarma sürücüsüne yedekleme seçeneği görürsünüz), 16 GB depolama alanına ihtiyacınız olacak.

Denetim Masası> Kurtarma sürücüsü oluştur.

Sonra yönlendirilmiş talimatları izleyin.

Kurtarma sürücüsünü oluşturduktan sonra, yalnızca USB sürücülerini UEFI veya BIOS olarak da bilinen POST ortamından önyüklenebilir olarak açtığınızda, bilgisayarınızı önyükleyebilirsiniz. USB sürücülerini önyüklenebilir olarak etkinleştirdikten sonra,
Sürücüyü bilgisayarınıza takın ve yeniden başlatın (bu, sıfırlama düğmesine basılmasını veya güç düğmesini birkaç saniye basılı tutmanızı gerektirebilir).

2. Tüm USB Aygıtlarınızı Çıkarın

Windows 10 güncellemeleriyle ilgili ciddi bir sorun, bilgisayarınızın USB aygıtı ile çakışması nedeniyle bazen önyükleme yapmamasıdır.
Bu sorunu, tüm USB aygıtlarını (ve diğer gereksiz çevre birimlerini) çıkararak ve bilgisayarı yeniden başlatarak çözebilirsiniz.

Bilgisayarınız aynı yükleme ekranında kalırsa, tüm USB aygıtlarını kaldırmak sorunu otomatik olarak çözer. Diğer zamanlarda, bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekebilir.

3. Hızlı Önyükleme'yi Kapatın

BIOS'unuzun veya UEFI'nın içinde Hızlı Önyükleme adı verilen bir ayar vardır; bu, Windows 8 ve daha yeni işletim sistemlerinin önyükleme sürücüleri tarafından çok hızlı önyükleme yapmasına olanak tanır. Ne yazık ki, Windows güncellemeleri Hızlı Önyükleme uyumluluğunu kırabilir. Neyse ki, Hızlı Önyükleme BIOS'unuzda açılıp kapatılabilir.

BIOS / UEFI ekranına girme yöntemi bilgisayarlar arasında farklılık gösterir. Çoğu insan için, önyükleme sırasında Delete tuşuna basılması POST ortamını tetiklemelidir. Çalışabilecek iki ortak anahtar F2 ve Escape tuşudur.

BIOS veya UEFI'ya girdikten sonra, Hızlı Önyükleme seçeneği normalde Gelişmiş seçeneklerin bir parçasıdır, ancak her yerde olabilir.

fast boot ekranı

Hızlı Önyükleme girişi görmüyorsanız, bilgisayarınız Hızlı Önyükleme seçeneği içermediğinden 2013'ten önce yapılmıştır.

4. Kötü Amaçlı Yazılım Taramasını Deneyin

Kötü amaçlı yazılım, başlatılamayan bir bilgisayarın başlıca nedenidir.
Önyükleme sorunlarına neden olan kötü amaçlı yazılımlarla uğraşmanın yaygın yöntemi, bir USB veya DVD sürücüsünden önyükleme yapabilen bir kötü amaçlı yazılım önleme programıdır. Bazı şirketler, bu yazılımı BitDefender’ın kurtarma CD'si gibi ücretsiz olarak sağlamaktadır. Benim favorilerimden biri AVG Rescue CD'dir (isme rağmen bir USB sürücüye yüklenebilir).

CD'yi bir USB sürücüsüne görüntüledikten sonra, takılı bilgisayarı sürücü takılıyken önyükleme yapabilirsiniz. Bilgisayarı kurtarma sürücüsünden önyükleme yapacak şekilde ayarladıysanız, AVG kurtarma ortamında başlayacaktır. Ardından kötü amaçlı yazılım taraması yapın.

5. Bataryanızı kontrol edin

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız pil sorunları, sisteminizin düzgün bir şekilde önyükleme yapamamasının kaynağı olabilir. Sorunu çözüp çözmediğini görmek için alternatif bir şarj kablosu test etmeye değer. Kablonun başka bir dizüstü bilgisayarda deneyerek çalıştığını doğrulayın. Ardından, sisteminizin pilini çıkarın ve cihazı bir güç kaynağına takın.

Pilin çıkarılması, bir donanım sorununun suçlu olup olmadığını keşfetmenize yardımcı olacaktır. Buradaki anahtar, herhangi bir zamanda yalnızca bir öğeyi test ettiğinizden emin olmaktır. Güç sorunları başlatma işlemine müdahale ederse, pilin, şarj kablosunun veya başka bir bileşenin değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini bilmeniz çok önemlidir.

6. Komut İstemi Arayüzüne Önyükleme

Bilgisayarınız düzgün bir şekilde önyükleme yapamıyorsa, gerçekten çok fazla şey yapamazsınız. Bununla birlikte, yeteneklerini genişletmek için doğrudan Komut İstemi'ne önyükleme yapmak mümkün olabilir. Bu arabirimi kullanarak, daha fazla sorun giderme yordamı gerçekleştirebilir ve hatta belki de sorununuzu düzeltebilirsiniz.

Yordamı gerçekleştirmek için Windows 10'un önyüklenebilir bir diske veya USB sürücüsüne sahip olmanız gerekir; bu nedenle, başlamadan önce bunu ayarlamak için başka bir bilgisayar kullanın.

Komut istemine önyüklemek için sisteminizi başlatın. Başlatma sırasında BIOS'a girmenize izin verecek bir tuş kombinasyonunun ayrıntılarını izleyin. Bu bilgi genellikle satıcı logosunun yanında sunulur.

Önyükleme sekmesine gidin ve USB ya da DVD'yi ilk önyüklenebilir aygıt yapın. Buradaki seçiminiz, Windows 10 kopyanızın bulunduğu yere bağlı olacaktır. Yine, bu işlemin özellikleri bir sistemden diğerine değişebilir, bu yüzden ekran üzerindeki talimatları inceleyin.

Ardından, Windows 10 içeren diski veya sürücüyü sisteminize takın, yapılandırmanızı kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

windows 10 komut sisteminde açma

İstendiğinde, diski veya sürücüyü kullanarak önyüklemek istediğinizi belirtmek için klavyenizi kullanın. İstenen dili, para birimini ve giriş tercihlerini girin, ardından bir sonraki ekranda Bilgisayarınızı onar'ı seçin. Ardından, Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Komut İstemi'ni seçin.
Daha sonra komutları girmek için bir pencere görmelisiniz.

7. Sistem Geri Yükleme veya Başlangıç ​​Onarımını Kullanın

Windows 10'u bir diskten veya sürücüden zaten yüklüyorsanız, sürecin bir parçası olarak kullanılabilen birkaç yardımcı programdan yararlanmaya değer. Yukarıda açıklandığı gibi sürücüden önyüklendikten sonra, PC'nizi tekrar izleyebilecek seçeneklere erişirsiniz. Gelişmiş Seçenekler ekranında Sistem Geri Yükleme ve Başlangıç ​​Onarma bağlantılarına bakın.

Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınız normal olarak çalışırken önceki bir Geri Yükleme Noktasına dönmenizi sağlayan bir yardımcı programdır. Yaptığınız değişiklikten kaynaklanan önyükleme sorunlarını bir donanım hatasının yerine giderebilir.

Başlangıç ​​Onarımı genel bir Windows'un başlatılmasını engelleyen sorunlar için amaç sorun gidericisi. Önyükleme sorunlarınızın kaynağını bulmakta güçlük çekiyorsanız, bir çözüm bulabilirse yardımcı programı çalıştırmak iyi bir fikirdir.

8. Sürücüleri Yeniden Ata

Birden fazla sürücüye sahip bir sistem, işletim sistemi (OS) biriminin sürücü harfini istemeden atanmamış olarak ataması durumunda Windows 10 kullanıcıları için önyükleme sorunlarına neden olabilir. Ancak, komut istemi arabirimine önyükleme yaparak bu sorunu en az çaba ile giderebilirsiniz.

Yukarıda açıklandığı gibi bir komut istemi penceresine önyükleme yapın, sonra disk bölümü yardımcı programını çalıştırmak için aşağıdakileri girin:

diskpart

Bu yapıldıktan sonra, şu anda sisteminize bağlanan tüm birimlerin ayrıntılarını yazdırmak için girdi listesini girin.

girdi listesi

Buradan, doğru harfi atanmamış bir birime yeniden atamak için select ve assign letter komutlarını kullanabilirsiniz. Örneğin, yukarıdaki görüntüdeki Ses CD sesine E harfi atamak istediğimde, önce “select volume 0” ı seçip, işlemi tamamlamak için “assign letter=E” yi girdim.

assign letter=E

Her zaman olduğu gibi, komut isteminde değişiklik yaparken çok dikkatli olun. Burada hata yapmak PC'nizde başka sorunlara neden olabilir.

9. Windows 10 Bootloader Hatası

Yeni bir Windows 10 yüklemesi yapmaya çalışırken sorunlarla karşılaşırsanız, bootloader yardımcı programının yeni sürümüyle karşılaşabilirsiniz. Bu bazen başka bir sürücüde bulunan mevcut bir işletim sistemi yüklemesine ulaşma girişimlerini engelleyebilir.

Neyse ki, bu durumu düzeltmek için nispeten basit bir yol var. Komut istemi arayüzüne önyükleme yapın ve aşağıdakileri girin:

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve eski bootloader arabiriminin Windows 10 yinelemesinin yerini aldığını bulmalısınız.
Windows 10 Güvenli Mod'a girme veya mevcut işletim sisteminize erişme konusunda başka sorun yaşamayacaksınız.

10. Bir Üçüncü Taraf Yardımcı Programı Deneyin

Sorunun nedenini tam olarak anlamak, önyükleme sorunlarının giderilmesinin en zor kısmıdır. Sisteminiz önyükleme yapamıyorsa, sorunu teşhis etmek zordur. Ancak, önyükleme onarım diski (Boot Repair Disk) adı verilen bir üçüncü taraf hizmet programı daha fazla başarıya sahip olabilir.

Önyükleme Onarma Diski, bilgisayarınızın önyüklemesini engelleyen sorunları otomatik olarak bulmak ve gidermek için kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir kurtarma diskidir. Kullanması çok kolay - sadece Windows'un 32 bit veya 64 bit sürümünü kullanıp kullanmayacağınızı seçmek zorundasınız.
Daha sıkı kontrol için izin veren seçenekler olmasına rağmen, test ve herhangi bir düzeltme otomatik olarak gerçekleştirilir.

PC'nizi düzeltmek için hiçbir garanti vermez, ancak gizli problemleri tespit edebilir.

11. Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Bu noktada daha zor ve yıkıcı onarım seçeneklerine giriyoruz. Fabrika ayarlarına sıfırlama dışında, daha zor seçenekler bilgisayarınızı geri yüklemeyi ve yenilemeyi içerir. Her birinin kendine özgü avantajları ve zayıf yönleri vardır. Diğer tüm seçenekleri denediyseniz, muhtemelen hüsrana uğramış olursunuz.

Fabrika ayarlarına sıfırlama yap. Bazı uygulamaları ve diğer verileri kaybedersiniz, ancak bazı dosyalarınızı saklamayı seçebilirsiniz. Windows 10 fabrika ayarlarına sıfırlama (Microsoft bu işlemi sadece “sıfırlama” olarak adlandırır) bilgisayarı varsayılan çalışma durumuna döndürür.

12. Güncellemeleri Onar (“Yerinde Yükseltme”)

Onarım kurulumu, fabrika ayarlarına dönmeye benzer, tek bir büyük ayrıntı dışında, bilgisayarınızı tamamen yeniden yükler. Ne yazık ki, tüm Windows işletim sisteminin indirilmesini gerektirir ve internet bağlantısı olan işlevsel bir Windows bilgisayara ihtiyacınız olacaktır.

Bu yöntem, bir işlevsel bilgisayara, DVD'ye veya USB sürücüye ve bir internet bağlantısına sahip olmanızı gerektirir. Windows USB / DVD İndirme Aracı'nı indirmeli ve çalıştırmalı ve önyüklenebilir bir yükleyici oluşturmak için kullanmalısınız.

Bu yöntem oldukça karmaşıktır, ancak bir video önerebilirim:

Windows 10 Önyükleme Sorunları: Çözüldü!

Windows 10 önyükleme sorunlarının çözülmesi, kolay erişilebilen Güvenli Modun kaldırılması sayesinde Windows 7'den daha kötüdür. (Evet, beni doğru okudunuz, Microsoft, Güvenli Mod'da önyükleme yapmak için 2 saniyelik daha hızlı önyükleme yapabilmemiz için F8 seçeneğini kaldırmıştır.) Bu nedenle, sistem kurtarma sürücüsü oluşturmak için 16GB'lık bir flash sürücü kullanmanız çok önemlidir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 2389 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Windows 10 Açılmama Sorunu Çözümü konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10 Açılmama Sorunu Çözümü ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Açılmama Sorunu Çözümü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "