Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı

Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı

Bilgisayar monitörünüzün parlaklığı, düşündüğünüz gibi olmayabilir. Ama göz sağlığı için ekran parlaklığı çok önemli. Windows 10'daki parlaklık ile ilgili her şeyi nasıl özelleştireceğinizi göstereceğiz.

Yeni bir bilgisayardaki ekran ayarlarının yapılması temel bir görevdir. Göz yorgunluğunuz veya baş ağrınız varsa ekran parlaklığı suçlu olabilir. Pil ömrüne, güç planına veya çevreleyen ışığa göre seviyeleri manuel veya otomatik olarak ayarlamak kolaydır.

Windows parlaklığı hakkında paylaşmak için kendi ipuçlarınız varsa, yorumlarda bize bildirin.

Windows 10'da Parlaklığı Elle Ayarlayın 
Ayarlar'ı açmak ve Sistem> Ekran'a gitmek için Windows Tuşu + I tuşlarına basın. Parlaklık ve rengin altında, Parlaklığı değiştir kaydırıcısını kullanın. Sol tarafa doğru kaydırma ile ekran daha parlak olur.

windows 10 ekran parlaklığı

Kaydırıcı kullanılamıyorsa, bu iki şeyden biridir. Harici bir monitör kullanıyorsanız, parlaklığı ayarlamak için üzerindeki düğmeleri kullanın. Aksi takdirde, ekran sürücüsünü güncellemeniz gerekir.

Bunu yapmak için, Windows tuşu + X tuşlarına basın ve Aygıt Yöneticisi'ni tıklayın. Ekran bağdaştırıcılarını genişletin ve ardından grafik kartınıza sağ tıklayın. Sürücüyü güncelle'yi tıklayın ve sihirbazı izleyin.

Pil Ömrü için Parlaklığı Otomatik Olarak Ayarla
Parlaklığınızı düşürmek, taşınabilir cihazınızın pilinden daha fazla verim almanıza yardımcı olabilir.
Windows 10, etkinleştirildiğinde parlaklığınızı otomatik olarak düşürebilen bir pil tasarrufu özelliğine sahiptir.

Bunu etkinleştirmek için, Ayarlar'ı aç ve Sistem> Pil tasarrufu> Pil tasarrufu ayarları'na gitmek için Windows tuşu + I tuşlarına basın.
Pilin belli bir oranın altına düştüğünde otomatik olarak pil tasarrufu özelliğini açması gerektiği yeri tikleyin ve özelliğin devreye girmesini istediğiniz pil seviyesinin yüzde kaçta olması gerektiğini ayarlamak için kaydırıcıyı kullanın.

ekran parlaklığı

Son olarak, pil tasarrufundayken en az ekran parlaklığını işaretleyin. Hangi parlaklık seviyesinin kullanıldığını ayarlamak mümkün değil, ama umarım, Microsoft, gelecekte Windows 10 güncellemesinde bunu ekleyecektir.

Güç Planı için Parlaklığı Otomatik Olarak Ayarla
Bilgisayarınızın pili şarj edip etmediğine bağlı olarak farklı parlaklıklara sahip olabilirsiniz. Pili korumak için, prize takılı değilken daha parlak bir parlaklık düzeyi ayarlayın.

Bunu yapmak için, Çalıştır'ı açıp Windows tuşu + R tuşlarına basın. Giriş kontrol paneli ve Tamam'ı tıklatın. Donanım ve Ses> Güç Seçenekleri'ne gidin ve seçtiğiniz planın yanındaki Plan ayarlarını değiştir'i tıklayın.

ekran parlaklığı ayarı

Pili ve Fişe takılı seviyelerini ayarlamak için Plan parlaklığı kaydırıcısını ayarlayın. Bittiğinde, Değişiklikleri kaydet'i tıklayın.

Windows 10'da Adaptif Parlaklık Kullanımı
İdeal olarak, monitörünüzün parlaklığı çevrenizdeki ışığa uymalıdır. Bu konuda yardımcı olmanın bir yolu, ışığın ortam ışığınıza göre otomatik olarak değişmesini sağlamaktır.

Bu özellik sadece cihazınızda bir parlaklık sensörü varsa etkinleştirilir. Bunu etkinleştirmek için Ayarlar'ı açmak ve Sistem> Ekran'a gitmek için Windows tuşu + I tuşlarına basın. Aydınlatma değiştiğinde parlaklığı otomatik olarak değiştir seçeneğini görebiliyorsanız, Açık konumuna getirin. Bunu göremiyorsan, sensöre sahip değilsindir.

Bunu ayarlamanın daha da iyi bir yolu, kontrol panelinden geçer çünkü güç planınıza bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Windows tuşu + R'ye basın, giriş kontrol paneli ve Tamam'a tıklayın.

ekran parlaklığı

Denetim Masasında bir kez Donanım ve Ses> Güç Seçenekleri> Plan ayarlarını değiştir> Gelişmiş güç ayarlarını değiştir seçeneğine gidin.

Ekranı Genişlet> Uyarlanabilir parlaklığı etkinleştirin ve Pil devrede ve Prize takılı için açılır menüleri kullanın.

Windows 10'daki Parlaklık Ayar Kısayolları
Ayarları düzenlemek için üç hızlı kısayol:

1. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, parlaklığınızı yukarı ve aşağı çevirmek için muhtemelen klavye kısayollarınız vardır. Fonksiyon tuşlarına bakın - parlaklık genellikle bir güneş simgesiyle gösterilir.

2. Parlaklığı hızlı bir şekilde ayarlamak için başka bir kısayol, görev çubuğundaki Eylem Merkezi simgesine tıklamaktır (veya Windows tuşu + A'ya basın). Yüzde 25'lik artışlarla geçiş yapmak için parlaklık döşemesini tıklatın.

Simgeyi görmüyorsanız, Windows tuşu + I tuşlarına basın, Sistem> Bildirimler ve eylemler'e gidin> Hızlı eylemleri ekle veya kaldır ve Parlaklığı Açık olarak kaydır.

ekran parlaklığı

3. İyi bir üçüncü taraf yardımcı programı ister misiniz? Windows 10 Parlaklık Kaydırıcısına bakın. Bu hafif yardımcı program, sistem tepsinizde bir parlaklık simgesi ekleyecektir; daha sonra, parlaklık simgesinin nasıl çalıştığı gibi, bir kaydırıcıdaki parlaklığınızı ayarlamak için tıklayabilirsiniz.

GitHub projesine gidin, dosyayı indirin ve açın. Otomatik olarak tepsinize gider.
Her zaman orada olmasını istiyorsanız, simgeyi sağ tıklayın ve Başlangıçta Çalıştır'ı tıklayın.

Göz Sağlığı ve Konforu için Ekranınızı Optimize Edin
Umarım, Windows 10'da parlaklık ayarlarınızı nasıl kontrol edeceğiniz hakkında yeni bir şeyler öğrendiniz. Unutmayın, doğru parlaklık ayarları gözlerinizi ve zihninizi destekleyebilir.

Parlaklık sıralandığında monitörünüzün renk sıcaklığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ekranlarımızdan gelen ışık, uyku sorunlarına neden oluyor ve bu yüzden bu sorunlarla mücadele etmek için, f.lux veya Windows 10’un Night Light özelliği gibi programlar da  kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 593 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al