Ogznet.com
Ogznet.com
Photo by Tadas Sar on Unsplash

Windows 10 fabrika ayarlarına sıfırlama ve sistem geri yükleme nasıl yapılır?

Windows 10’u çalıştırırken bir sorunla mı karşılaştınız? Belki de kötü amaçlı yazılım sisteminizi bozmuştur ya da bilgisayar yavaş çalışmaktadır. Neyse ki, Windows 10’un size yardımcı olacak araçları var: Sistem Geri Yükleme ve Fabrika Ayarlarına Sıfırlama, PC’nizi kolayca sıfırlamanıza ve yenilemenize olanak tanıyan yardımcı programlar.

Windows 10'u nasıl geri yükleyeceğiniz ve sıfırlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.
 
Windows 10 Gizli Kurtarma Bölümüne Sahiptir
Dosya Gezgini'ni açtığınızda, tüm disk bölümlerini görmelisiniz.
 
Ancak bazıları gizlenmiştir. Bunlardan biri, Windows 10'un kendini sıfırlamak ve geri yüklemek için kullandığı kurtarma bölümüdür.
 
Biraz yer kaplamasına rağmen, bu bölümü silebilirsiniz, bu tavsiye edilmez.
 
Silmek istediğinize eminseniz, dosya sıkıştırma ile birlikte, Windows 10 çalıştıran 64-bit sistemlerde 6GB üzerinde alandan tasarruf edebilirsiniz, ancak kurtarma bölümü PC'nizi geri almak ve ciddi bir çöküşün ardından tekrar çalışıtırmak için oldukça hayati önem taşımaktadır.
 
Bu arada, küçük kapasiteli bir Windows 10 cihazı kullanıyorsanız, bir SD kart veya harici bir depolama aygıtı kullanmanız önerilir. Kurtarma bölümünü saklayın ve kişisel verileri ve uygulamaları ikincil depoda saklayın.
 
Bir noktada, özellikle yükleme medyasını indirmediyseniz, muhtemelen kurtarma bölümüne ihtiyacınız olacak. Ancak, bir sistem geri yüklemesi ve Windows yenilemesi arasında doğru kararı verdiğiniz sürece, yenileme ve sıfırlama araçları sorunların büyük çoğunluğuyla başa çıkmak için yeterli olmalıdır.
 
Windows 10'da Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır
Windows 10'un performansıyla ilgili sorun yaşıyorsanız, bakmanız gereken ilk şey, geri yükleme noktaları listenizdir. Bunlardan biri, Windows'un yanlış davranmaya başladığı zamanla çakışıyorsa, o zaman geçerli olan ayarları ve yazılımı yeniden eski durumuna getirmek için Sistem Geri Yükleme aracını kullanabilirsiniz.
 
Başlat'ı açın  (veya Ayarları açmak için Windows tuşu + I tuşlarına basın  ) ve arama kutusuna  bir geri yükleme noktası oluşturun.
 
Eşleşen sonucu tıklatın, geri yükleme noktanızı (genellikle sistem sürücüsü) saklamak için kullanmak istediğiniz sürücüyü seçin ve Yapılandır> Sistem korumasını aç'ı tıklatın. Bu eylem, sistem geri yükleme işlevini etkinleştirir.
 
Sistem Geri Yükleme'ye ayrılan disk alanını ayarlayın.
 
Disk Alanı Kullanımına tahsis edilen maksimum disk kullanımını da belirtmeniz gerekir. Tahsis edilecek alan miktarını belirlemek için kaydırıcıyı sürükleyin.  Onaylamak için Tamam'a tıklayın.
 
Artık bir geri yükleme noktası oluşturmaya hazırsınız, bu yüzden Oluştur'u tıklayın, bir ad verin, sonra Tamam.
 
Sistem koruma yazılımı, daha sonra Sistem Geri Yükleme  düğmesini kullanarak geri dönebileceğiniz geri yükleme noktasını oluşturacaktır. Sihirbazla çalışma, önceki durumunuzu geri yükler.
 
Yazılımı yeniden yükleyebilmeniz için nelerin etkileneceğini kontrol etmenizi ve Sistem Geri Yükleme'yi kullanmanızı gerektiren soruna neden olan uygulamalardan kaçınmanızı umuyoruz.
 
Sistem Geri Yükleme'nin mükemmel olmadığını unutmayın. Geri yükleme noktasına geri sarılmayabilir, bu nedenle Sistem Geri Yükleme'nin çalışmadığı zaman kontrol edilecek şeylere bakın.
Gelişmiş Başlangıç ​​Erişimi
Kayıtlı bir geri yükleme noktasına geri dönmeniz gerekiyorsa, ancak Windows 10'a önyükleme yapamıyorsanız ne olur? Cevap, Gelişmiş Başlangıç ( Ayarlar> Kurtarma yoluyla bir çalışma sisteminde erişilebilir) aracılığıyla gelir .
 
Bilgisayarınız önyükleme yapmıyorsa, PC üreticinizin talimatı ile Gelişmiş Başlangıç'a erişmeniz gerekir. Örneğin, HP bilgisayarlarında bu, bilgisayarınızın önyüklenmesi sırasında Sistem Kurtarma moduna geçmek için F11 tuşuna basmakla olur.
 
Gelişmiş Başlangıç'ta, Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Sistem Geri Yükleme'yi seçin  ve geri yükleme noktasını bulmak ve uygulamak için sihirbazda çalışın.
 
Bu Sistem Geri Yükleme'yi en hızlı çözüm haline getirir; Bununla birlikte, aynı zamanda, en az güvenilirdir. Ne yazık ki, Sistem Geri Yükleme, kötü amaçlı yazılım tarafından tehlikeye atılmış bir Windows yüklemesi ile baş edemiyor.
 
Windows 10 Nasıl Yenilenir
Bilgisayarınızla ilgili sorunları çözmek için yeterli bir geri yükleme noktasına dönmüyor muydu? Ayarlarınızı yenilemeniz gerekebilir. Bilgisayarı satın aldığınızda nasıl olduğunu hatırlayın, ya da ilk olarak Windows 10'u yüklediğinizde.
 
İşte alacağın şey bu.
 
Ancak, tam bir Windows 10 sistem sıfırlamasından farklı olarak, kişisel verilerinizi ve ayarlarınızı koruyabilirsiniz. Ancak, bunları bulutsuz olarak senkronize etmek iyi bir fikirdir .
 
Başlat> Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik  seçerek başlamak için  Recovery  sol taraftaki menüde.
 
Bu PC'yi Sıfırla altında , Başlayın'a tıklayın veya dokunun  ve  Dosyalarımı  koru seçeneğini kullanın.
 
Windows 10'u nasıl sıfırlayacağınızı seçin.
 
Bir uyarı görüntülenecektir; bir önceki sürümden Windows 10'a yükselttiyseniz ve sıfırlamanın yükseltme işlemini geri almanızı engelleyeceğini bildiren bir uyarı görünebilir.
 
Eminsen, Sıfırlamaya devam et.
 
İşlemin tamamlanmasını beklemeniz gerekecek. Bunun ne kadar süreceği, uygulamaya bağlı olacaktır.
 
Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa ve düzenli olarak kilitleniyorsa veya donuyorsa, bu, geri alma seçeneğidir. Öncelikle ayarlarınızı ve kişisel klasörlerinizi yedeklemek için zamanınız yoksa idealdir.
 
Windows 10'u Fabrika Ayarlarına Sıfırlama
Windows 10'u en iyi duruma getirmek söz konusu olduğunda “en iyi seçenek”, bir akıllı telefon veya tablet gibi, sıfırlamaktır. Bu eylem, işletim sistemini “fabrika ayarları” na geri yükler ve onu yeni gibi gösterir.
 
Bu nedenle, kişisel verilerinizi önceden yedeklemeniz gerekecektir. Ne yazık ki, kaldırdığınız herhangi bir  bloatware  yeniden yüklenir. Bu fabrika sıfırlama seçeneğini kullanmaya karşı güçlü bir argümandır.
 
Fabrika ayarlarına Windows'u 10 sıfırlamak için Başlat> Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Kurtarma bölümüne gidin ve tekrar Bu PC'yi Sıfırla altındaki Başlat düğmesine tıklayın. Ancak bu sefer her şeyi kaldır'ı seçin.
 
Bu iki seçenekle sonuçlanır:
 
Dosyalarımı hızlı sıfırlama için kaldır.
Dosyaları kaldırın ve sürücüyü daha yavaş, daha güvenli bir seçenek olarak temizleyin.
Seçtiğiniz ile tamamlamak için bekleyin. Bilgisayarınızı yeniden kullanmaya başlamak için yeni bir hesaba ihtiyacınız olacağını unutmayın. Bir Windows hesabınız varsa, bunu kullanın; Masaüstü temanız, kısayollarınız, tarayıcı favorileriniz (Edge kullanıyorsanız) ve diğer bazı ayarlar tekrar senkronize edilir. Aksi halde yeni bir yerel profil oluşturun.
 
Daha sonra Windows 10 fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmeden önce yaptığınız tüm veri yedeklerini geri yüklemeye hazır olacaksınız.
 
Daha önce olduğu gibi, Windows 10 önyükleme yapmıyorsa ve fabrika ayarlarına sıfırlamak istiyorsanız, bu seçenek Gelişmiş Mod ekranından edinilebilir. Gelişmiş Seçenekler'e önyükleme yaptıktan sonra, Sorun Giderme> Bu bilgisayarı Sıfırla'ya gidin  ve yukarıda tartışılan seçenekleri bulacaksınız.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz