Ogznet.com
Ogznet.com
Photo by David Monje on Unsplash

Windows 10 Gece Işığı Alternatifleri

Daha önceki Windows 10 güncellemesi ile eklenen bir özellik olan Gece Işığı işlevi, bilgisayar ekranlarından yayılan mavi ışığı azaltmak için faydalı bir özellik oldu. Ancak çok sayıda kullanıcı Gece Işığının tam olarak çalışmaması veya yetersiz kalması gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Sonradan gelen birkaç güncelleme Gece Işığı ile ilgili sorunları çözmeye yardımcı olurken, her büyük Windows 10 özellik güncellemesi işlevselliği bozmaya devam ediyor. İşte bu nedenle, yerleşik Gece Işığı özelliğinden ve çeşitli sorunlarından bıktıysanız, daha iyi olmasa da benzer işlevsellik sunan alternatife 3 gece ışığı programına bir göz atalım.

Gece Işığı, Windows platformuna yerleşik bir özellik olarak gelmeden önce f.lux, ekranı daha sıcak bir renk tonuna getiren gece ışığı programıydı. İşini iyi yapıyor ve eskisinden daha sorunsuz çalışıyor. Doğrudan Windows Mağazası'ndan indirebilmeniz, yüklemeyi kolay bir şekilde yapmanızı sağlıyor.

F.LUX windows gece ışığı

F.lux'u ayarlamak çok kolaydır. Programı ilk açtığınızda konum seçimi yapın ve otomatik olarak varsayılan renk profilini uygulayın.

Ayrıca f.lux kontrol panelini sistem tepsisi aracılığıyla açabilir ve ekranda bulunan şık kaydırıcıyı kullanarak renk sıcaklıklarını kolayca ayarlayabilirsiniz. Ve önceden ayarlanmış renk modları ile ekran sıcaklığı isteğinize göre değiştirin.

F.lux menüsü, hem gündüz hem de gece için renk sıcaklığı kaydırıcısının etkinleştirilmesi gibi bir dizi özelleştirme seçeneğine ve ek filtre profillerine erişmenizi sağlar.

f.lux, özellikle sunduğu özelleştirme seçenekleri ile yerleşik Gece Işığına önemli bir alternatiftir.

LightBulb, kullanımı çok keyifli olan küçük ve hafif bir mavi ışık filtresidir. Kullanıcı arayüzü oldukça sezgiseldir ve renk sıcaklıklarını hem gündüz hem de gece için minimum sorunla kolayca yapılandırabilirsiniz.

LightBulb, kullanımı çok keyifli olan küçük ve hafif bir mavi ışık filtresidir.

LightBulb, uzun süre bilgisayar ekranına bakmaktan dolayı oluşan göz yorgunluğunu azaltan bir uygulamadır. Gün ilerledikçe, ekran renk sıcaklığını öğleden sonra soğuk maviden gece boyunca sıcak sarıya geçirerek sürekli olarak gamayı ayarlar. Birincil amacı, ekranın rengini çevrenizdeki ışık kaynaklarına uydurmaktır. Tipik olarak gün boyunca güneş ışığı ve gece boyunca yapay ışık sunar. LightBulb, performans üzerinde minimum etkiye sahiptir ve birçok özelleştirme seçeneği sunar.

Ayrıca, mavi ışık filtrelerini kolayca açıp kapatmak için kısayol tuşlarını da ayarbilirsiniz. Ayrıca LightBulb'u, bazı uygulamaları kullanırken devre dışı bırakacak şekilde yapılandırabilirsiniz.

İlginizi
çekebilir

Windows 10'da Ekran Parlaklığı Ayarı

3. Iris

F.lux veya LightBulb'dan farklı olarak, Iris ücretsiz değildir. Ancak birçok özelleştirme seçeneği arıyorsanız, bu sizin için uygun olabilir. Ve 7 günlük ücretsiz bir deneme süresine sahip olduğu için, sunduğu tüm özellikleri satın almadan önce test edebilirsiniz.

Iris, varsayılan olarak konumunuzu algılar ve varsayılan renk filtreleri kümesini otomatik olarak uygular.

Iris, varsayılan olarak konumunuzu algılar ve varsayılan renk filtreleri kümesini otomatik olarak uygular. Iris kullanıcı arayüzü, önceden ayarlanmış profiller arasında anında geçiş yapmanızı sağlar.

Örneğin, Uyku modu güçlü bir kırmızımsı renk tonu uygular ve yatmadan önce kullanmak için mükemmeldir.

Gelişmiş sekmesinde yaklaşık 30 farklı yapılandırma ayarının bulunduğu bir listeye erişebilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz