Windows 10'da Herhangi Bir Sorunu Düzeltmek için En İyi Ücretsiz Programlar

Windows 10'da Herhangi Bir Sorunu Düzeltmek için En İyi Ücretsiz Programlar

Windows 10'da hala birçok sorun var ve güncellemelerin ve düzeltmelerin sık sık olması bunu mükemmel bir şekilde göstermektedir. Ancak, Windows 10 sorunlarının çoğunu birkaç ücretsiz araç ile başka bir şey kullanmadan düzeltmeyi deneyebilirsiniz. Hadi bir bakalım.

Windows 10, Microsoft’un son işletim sistemidir. Yani, Windows 10 işletim sistemi, eski Windows sürümlerinin aksine sürekli gelişen bir platformdur. Temmuz 2015'teki lansmanından bu yana, Windows 10'un iyice güçlendi ve şimdi, Haziran 2018'de dünyadaki tüm bilgisayarların %34'ünü oluşturuyor. Ancak yinede hatasız değil.

Öncelikle, PC'nizin Güncellendiğinden Emin Olun
Windows 10 sorunlarını gidermek için bu en iyi programları yüklemeye başlamadan önce, hayati önem taşıyan bir şey yaptığınızdan emin olun: Windows'u en son sürüme güncelleyin. Daha sık olmamakla birlikte, Windows güncellemeleri can sıkıcı hataların bir bölümünü yok edebilir.

Ayarlar panelini açmak için Windows tuşu + I tuşlarına basın ve Güncelleme ve Güvenlik> Windows Güncelleme'ye gidin. Bir güncelleme bekleniyorsa, işinizi kaydedin, tarayıcı sekmelerinize yer işareti koyun ve Şimdi yeniden başlat'a basın.

Şimdi, Windows 10'daki hemen hemen her sorunu düzeltmek için en iyi programlara geçin.

1. IOBit Driver Booster

Windows 10, sürücü güncellemelerini işlemeye çalışır, ancak bu mükemmel değildir. Bazen bazı önemli sürücü güncellemelerini geride bırakır. Yani, bir donanım sorunu olduğunda, sürücülerinizi güncellemeniz gerekip gerekmediğini kontrol etmek her zaman önemlidir.

Windows sürücülerinizin durumunu kontrol etmenin en iyi yollarından biri, ücretsiz bir sürücü güncelleme aracı kullanmaktır ve IOBit Driver Booster, 1.000.000'dan fazla sürücüyü düzeltmeyi ve güncellemeyi iddia eden en iyi Windows 10 sürücü güncelleme araçlarından biridir.

  • Driver Booster'ı indirip yükleyin, size sunulan herhangi bir ek yazılım yüklemesinin seçeneğini kaldırmayı seçtiğinizden emin olun.
  • Driver Booster'ı açın. Üç sekme görürsünüz: Güncel Değil, Güncel ve Eylem Merkezi. İlk ikisi, sistem sürücülerinizin listelerini ve durumlarını içerir ve oldukça açıklayıcıdır. Eylem Merkezi sekmesi, diğer IOBit yardımcı programları için indirme bağlantıları içerir.
  • Güncelleştirilmemiş sekmesini seçin. Büyük kırmızı düğmeyi kullanarak Şimdi Güncelleştir'i seçebilir veya listeye giderek bireysel sürücüleri de gördüğünüz gibi güncelleyebilirsiniz. Ayrıca, belirli sürücüleri yok saymayı, önceki durumuna geri döndürmeyi veya tamamen kaldırmayı da seçebilirsiniz. Driver Booster, sürücüleri otomatik olarak indirir ve sürücüleri sisteminize uygular, ancak yükleme işlemini tamamlamak için sistem yeniden başlatılmasını isteyebilirsiniz.

Driver Booster, sürücülerin güncellenmesinden önce bir sistem geri yükleme noktası yaratır, ayrıca sürücü yükleme işlemi tamamlandıktan sonra otomatik kapanma veya yeniden başlatma seçeneklerini de içerir.

Alternatif: Snappy Driver Installer

Snappy Driver Installer (SDI), çevrimdışı kullanım için geniş bir sürücü koleksiyonuna sahip ücretsiz ve açık kaynaklı bir sürücü güncelleyicisidir. Microsoft, Windows 10'u güncel tutar ancak bazen sürücüleriniz geride kalır ve güncel olmayan sürücüler genellikle garip sorunlara neden olabilir.

Snappy Driver Installer indirme sayfasına gidin. SDI Lite sürümünü indirin ve unzip edin, daha sonra SDI uygulamasını çalıştırın. SDI'nın hangi sürücüleri güncellemeye veya kurmaya ihtiyaç duyduğunu görmek için bilgisayarınızı hızlıca taramasını sağlamak için Download Indexes Only'i seçin.

SDI sisteminizi taradıktan sonra, potansiyel yeni sürücülerin bir listesini sunar. Listeye doğru ilerleyin ve yüklemek istediğiniz sürücüleri seçin (veya soldaki seçenek menüsünde Tümünü seç'i tıklayın), Yeni bir geri yükleme noktası oluştur seçeneğini belirleyip, ardından Yükle'yi seçin. İndirme ve güncelleme işleminin, kaç sürücünün güncellenmesi gerektiğine bağlı olarak biraz zaman alabilir.

İndirme ve yükleme işlemi tamamlandığında, sisteminizi yeniden başlatın.

2. FixWin 10

FixWin 10, sadece en iyi Windows 10 onarım araçlarından biri değil, ayrıca taşınabilir! Çok çeşitli işletim sistemi sorunlarını onarmak için FixWin 10'u kullanabilirsiniz.

Program, her biri belirli bir bileşenle (Dosya Gezgini, Sistem Araçları vb.) ilgili sorunları temsil eden altı temiz bölüme ayrılmıştır.
Her bölüm en az on düzeltme içerir. Bazı düzeltmeler yeniden başlatma gerektirebilir, ancak Düzelt düğmesini tıkladığınızda bundan haberdar olursunuz.

Düzeltmeler, boşaltma işleminden sonra otomatik olarak güncellenemeyen Geri Dönüşüm Kutusu simgesi gibi sık rastlanan hatalardan, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ne erişimin geri yüklenmesi gibi daha gelişmiş düzeltmelere kadar değişiklik gösterir.

Ek Düzeltmeler bölümü, Yapışkan Notlar silme uyarısı iletişim kutusunu geri yükleme gibi yeni-ama kullanışlı düzeltmeler içerir; Sorun Giderici bölümü sizi sisteminizdeki ilgili Windows 10 sorun giderici aracına yönlendirir. Entegre sorun gidericiler bazen en kolay seçeneklerdir. En azından sisteminizin derinliklerine girmeden önce.

3. Ultimate Windows Tweaker 4

Ultimate Windows Tweaker, FixWin10 (The Windows Club) ile aynı geliştiriciye sahiptir. Bu hemen belli olur çünkü her iki program da aynı kullanımlı kolay arayüzü paylaşmaktadır.

Windows 10 sorunlarını ele alan ve bunları düzeltmenize izin veren FixWin 10'dan farklı olarak, bu program, Windows'daki belirli özellikleri hızlı bir şekilde etkinleştirmenizi, devre dışı bırakmanızı, gizlemenizi veya kaldırmanızı sağlar.

Bu programda listelenen her değişikliği Windows 10 Ayarlar uygulamasını, Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni veya Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni kullanarak yapabilirsiniz. Ancak, Ultimate Windows Tweaker, tüm seçenekleri hızlı bir şekilde adresleyebileceğiniz ilgili bölümleri listeleyen düzgün bölümler içine koyar.

Başlamadan önce sol alttaki Geri Yükleme Noktasını Oluştur düğmesine tıklayın, yapmak istediğiniz değişiklikleri işaretleyin ve ardından alttaki Uygula'ya tıklayın.

Bir düğmeye tıklama ile mevcut 200'den fazla Windows 10 ince ayarı vardır. İşletim sisteminizde değişiklik yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

4. Windows Repair

Windows Repair (Hepsi bir arada), sayısız Windows 10 sorununu onarmak için kullanabileceğiniz bir başka ücretsiz ve yararlı Windows 10 onarım aracıdır. Windows Repair geliştiricisi, aracı maksimum etki için Güvenli Mod'da çalıştırmanızı şiddetle önerir.

Onarımlar kayıt izinlerini, dosya izinlerini, Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını, Winsock ve DNS önbelleklerini, Windows Update sorunlarını ve daha fazlasını kapsar. Windows Repair aracı, Windows Check Diski (chkdsk) ve Sistem Dosyası Denetleyicisi (sfc) yardımcı programlarını otomatik hale getiren bir düzeltme işleminde size yol gösterir.

Yardımcı programlar sorununuzu çözmezse onarımlar sekmesine gidebilirsiniz. Burada altı seçeneğiniz var. Açık Onarımlar düğmesi, mevcut sayısız düzeltmeyi içeren onarım panelini açar. Kötü amaçlı yazılım temizleme, bozuk dosya izinleri ve Windows Güncellemeleri gibi belirli sorunları düzeltmek için diğer seçenekler önceden ayarlanmıştır.

5. Missed Features Installer

Windows 10 harika bir işletim sistemidir ve bazı hatalara rağmen, çoğu kullanıcı bunu kullanmaktan zevk alır. Ancak Microsoft, Windows 8.1'den Windows 10'a (veya Windows 7'den Windows 8.1'e) geçtiğinde herkes mutlu değildi. Neyse ki Windows 10'un gelişi ile kapatılan bu popüler eski özelliklerin çoğunu, Missed Features Installer ile tek bir kullanışlı yüklemede geri getiriyor.

Örneğin, Windows 10 Başlat menüsünden nefret mi ediyorsunuz? Klasik Başlat Menüsü'ne geçmek için Missed Features Installer programını kullanabilirsiniz. Windows için efsane 3D Pinball özledin mi? Bu araç ile klasik oyunları Windows XP, Vista ve 7'den yükleyin.

Yardımcı programın Windows Update'i devre dışı bırakma seçenekleri de vardır (bunun ne kadar iyi çalıştığını bilmiyorum ve ayrıca sisteminizi güncel tutmalısınız) ve Microsoft Edge tarayıcısını, Cortana'yı ve tümleşik Windows Telemetri'yi kaldırabilirsiniz.
Bununla birlikte, bu özellikler deneyseldir ve sisteminize zarar verebilir, bu nedenle kullanmadan önce bir sistem geri yükleme noktası ayarladığınızdan emin olun.

6. O&O ShutUp10

Windows 10'un gizlilik sorunları var ve Microsoft bunu biliyor. Windows 10 gizlilik kontrolü, 2015 sürümünden bu yana biraz iyileşti, ancak izleme, telemetri ve veri toplama temel konuları devam ediyor.

Bazı kullanıcılar, bunun işletim sistemi geliştirmesinin kullanıcı verileriyle bağlantı kurmaya devam etmesi için gerekli bir kötülük olduğunu düşünürken, verilerinizi bırakmak zorunda kalmazsınız. Çeşitli araçlar Microsoft ve Windows 10 veri toplama eğilimlerini azaltır ve O & O ShutUp10 bunlardan biridir.

Programın çeşitli gizlilik ayarları sunan dokuz bölümü var. Birçoğu işletim sisteminde doğrudan mevcut değildir. ShutUp10, görülmeyen seçenekleri çok sayıda anahtarı basmak kadar kolay hale getirir.

En önemlisi, her seçenek kısa bir açıklama ile gelir. Böylece, neyi kapattığınızı ve hangi işlevleri etkileyebileceğini bilirsiniz. Ne yazık ki,
Her şeyi kapatmanın bazı olumsuzlukları vardır, bu yüzden yavaşça hareket edin ve her seçeneği kontrol edin.

O & O ShutUp10, sadece tavsiye edilen bir Uygula seçeneğinin yanı sıra Tavsiye Edilen ve önerilen bazı ayarları daha da ileri götüren bir seçeneği var.

Windows 10 Sorunlarını Nasıl Onarırsınız?
Bunlar, Windows 10'daki herhangi bir sorunu (neredeyse) düzeltecek programları kullanmak için en iyi ve en kolay olanlardır. Tabii ki, başka harika ücretsiz programlar da vardır. Unutmayın: Genellikle, her şeyi yaptığını iddia eden tek bir araç yerine, iş için doğru Windows sorun giderme araçlarını bulmak daha iyidir.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile