Windows 10 için Alternatif En İyi 6 Ücretsiz Dosya Yöneticisi

Windows 10 için Alternatif En İyi 6 Ücretsiz Dosya Yöneticisi

Microsoft Windows'da en çok kullanılan uygulamalardan biri, yerleşik Windows Dosya Gezgini'dir. Windows bilgisayarınızı açmanız günlük rutininizin bir parçası ise, Dosya Gezgini'ni en az bir kez kullanmanızda o kadar yüksektir. Çünkü, bilgisayarda depolanan içeriğe erişmenin en kolay yolu budur. Bu yazıda Windows Dosya Gezginine alternatif dosya yöneticisi programlarını göstereceğiz.

Dosya Gezgini nedir?
Windows Dosya Gezgini (çoğu kişi için Bilgisayarım veya Bu Bilgisayar) dosya yöneticisi adı verilen uygulamalar kategorisine girer. Windows 95'te Windows Shell'in önemli bir bileşeni olarak piyasaya sürüldüğünden beri varlığını sürdürmektedir. Bundan önce, Microsoft'un şu anda açık kaynaklı olduğu bir Dosya Yöneticisi adlı başka bir yazılım vardı.

Geçmişte, Windows Explorer adıyla biliniyordu ancak Windows 8 ile adı değişti. Zamanla, Microsoft, büyük bir tasarım revizyonu, daha fazla dosya formatı ve servis desteği de dahil olmak üzere, Dosya Gezgini'ne pek çok iyileştirme getirmiştir.

Dosya Gezgini dosyaları açabilir ve ISO'ları kurabilir, böylece özel uygulamalar için aynı işi yapmaya gerek kalmaz. Daha yakın zamanda Microsoft, Redstone 5 güncellemesiyle birlikte gelen Dosya Gezgini için karanlık bir tema üzerinde çalışıyor.

Bütün güzellikleriyle bile, Dosya Gezgini, bilgisayarınızdaki dosya sistemine erişmenin tek yolu değildir. Dosya Gezgini'ne alternatif kullanabileceğiniz farklı Windows dosya yöneticisi uygulamaları da vardır.

Windows 10 için En İyi Ücretsiz Dosya Yöneticileri: Klasik Uygulamalar

FreeCommander

Adından da anlaşılacağı gibi, FreeCommander Windows için ücretsiz bir dosya yöneticisidir. Çift bölmeli arayüzü iki farklı klasörü aynı anda görüntüleyebilir, bu da dosyaları iki klasör arasında kopyalamayı veya taşımayı kolaylaştırır. Her bölme için, ekstra rahatlık için klasör sekmeleri de ekleyebilirsiniz. Görünüm açısından fazla bir şey elde edemezsiniz, ancak dosyaları bölme ve birleştirme, zip ve unzip dosya arşivleri, toplu yeniden adlandırma, dosya karşılaştırma aracı, dosya öğütücü gibi çeşitli özellikler içerir.

Yerel dosya ve klasörleriniz haricinde, bu Windows gezgini alternatifi ağ sürücülerini de açabilir. Ancak, OneDrive gibi bulut hizmetleri için destek yoktur. Genel olarak, görsel görünüme önem vermiyorsanız, FreeCommader Windows'daki yerel Dosya Gezgini'nin yerine geçebilir.

Explorer++

Windows için açık kaynaklı ücretsiz dosya yöneticisi Explorer++'yı keşfedin. Windows deneyimi ile bir açık kaynak dokunuşunu kullanıcılarına sunar. Çeşitli özellikler arasında, dosyalarınızı daha verimli bir şekilde taramak için klasör sekmeleri, OneDrive entegrasyonu ve çift bölmeli gezme gibi özellikler içerir. Sekmeler yer imlerine eklenebilir ve bir dizin listesini de kaydedebilirsiniz.

Özelleştirilebilir kullanıcı arayüzü sayesinde bu dosya tarayıcısı, dosyaları birleştirme ve bölme gibi gelişmiş özelliklerin yanı sıra sıralama, filtreleme, taşıma gibi temel dosya işlemlerini kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca dosyaların tarihini ve niteliklerini de değiştirebilirsiniz.

Klasik uygulama, Windows XP için tasarlanmış gibi görünüyor. Yine de, FreeCommander'den çok daha temiz bir arayüz sağlar. Hem 32-bit hem de 64-bit Windows'ları destekler ve ayrıca taşınabilir bir yazılım olarak kullanılabilir.

Q-dir

Birçok Windows Dosya Gezgini alternatifleri, insanların dosyaları kolayca yönetmelerine yardımcı olan çift bölmeli arayüzlerini gösterirken, Q-dir daha fazlasını sunuyor. Q-dir dört bölmeli gezgin sunar. Program ayrıca Quad Explorer ismi ile de biliniyor.

Bu dosya yöneticisinin ana odak noktası, aynı anda birden çok klasörle çalışmaktır. Varsayılan görünümde, geliştiriciler, oluşturdukları tek dosya yöneticisinin bir kolajını yapmış gibi görünüyor.

Panel sayısını değiştirebilir ve dikey ve yatay olarak düzenleyebilirsiniz. Dahası, her bölmede klasör sekmeleri oluşturabilirsiniz.

Dahası, Bir dosyada belirli bir düzenlemeyi kaydedebilirsiniz, böylece çalışmanızı başka bir PC'de devam ettirebilir veya işletim sisteminizi yeniden yüklemeniz gerektiğinde durumu kaydedebilirsiniz.

Windows 10 için En İyi Ücretsiz Dosya Yöneticileri - Mağaza Uygulamaları

Windows için en iyi dosya yöneticisi uygulamalarının listesi, UWP uygulamaları ve Microsoft Store uygulamaları dahil edilmeden olmazdı. Bu uygulamalar, klasik dosya gezgini uygulamaları kadar zengin özellikli olmayabilir, ancak günümüzde yalnızca Windows'ta değil, tüm platformlarda ağırlıklı olarak odaklanılan GUI departmanında liderlik yapıyorlar. Bu yenilemeleri Windows Gezgini'nde dikkate almanın en büyük nedeni, dokunmatik ekranlar için eski muadillerine göre daha iyi olmalarıdır.

Files&Folders Lite

Windows 10 için bu modern dosya yöneticisi, torrent istemcisi Torrex'i geliştiren aynı kişiler tarafından oluşturulmuştur. Temiz kullanıcı arayüzü, sol taraftaki mevcut Genişletilebilir Gezinti bölmesi aracılığıyla dosyalarınıza ve klasörlerinize kolayca erişmenizi sağlar.

Zaten listelenen sistem klasörlerine ek olarak, herhangi bir klasör eklemek için + düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu pencere dosya yöneticisi, FTP desteği ve OneDrive entegrasyonu ile birlikte gelir, ancak bir ücertli sürüm ile Google Drive, Dropbox ve Yandex Drive için desteği sağlar.

Ayrıca, görüntüleri ve videoları açmak için ayrı bir uygulamaya gerek duymaz. Birçok formatta klasör arşivlerini sıkıştırabilir ve açabilir. Kişiselleştirme açısından, Dosya ve Klasör için sınırlı temalar arasından seçim yapabilir veya sistem temasını kullanacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Görüntü koleksiyonunuzdan özel bir arka plan belirleme veya otomatik olarak değişen Bing'den bir arka plan getirme seçeneği sunar.

File Browser

Bu muhtemelen bu listede belirtilen Windows dosya yöneticisi uygulamaları arasında bulabileceğiniz en basit uygulama. İnsanların ihtiyaç duymadığı birçok özellik eklenmeden, yapacaklarını yapar, kullanıcıların dosyalarına ve klasörlerine göz atmasına yardımcı olur.

File Browser temel dosya işlevleriyle gelir ve Windows 10’un Paylaşım düğmesini destekler. Kullanıcıların kendi dosyalarını doğrudan e-posta ile göndermesine ve Yakındaki Paylaşımı kullanarak diğer Windows PC'lerle paylaşmasına izin verme gibi özellikleri vardır. Bir grup kullanılabilir tema arasından seçim yapabilir veya uygulama için sistem varsayılan temasını kullanabilirsiniz.

File Browser'ın göze çarpan bir özelliği sekmeli taramadır. Diğer dosya gezgini alternatifleri gibi, kolay çoklu görev için farklı sekmelerde birden fazla klasör açabilirsiniz. Dosyaları sekmeler arasında sorunsuz bir şekilde sürükleyip bırakabilirsiniz. Ancak karanlık modda destekle birlikte sekmeli tarama özelliği, çok ucuz olan premium versiyon gerektirir.

Metro Commander

Metro Commander, Files&Folders programının geliştiricileri tarafından oluşturulurmuştur. Yerleşik dosya sıkıştırma ve çıkarma aracı, temalar, bulut sürücüleri ve FTP vb. desteği de dahil olmak üzere neredeyse aynı özelliklere ve aynı grafik kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Peki, nesi farklı? Metro Commander çift bölmeli bir görünüm ile geliyor, dosyalarınızı daha kolay ve verimli bir şekilde yönetmenizi sağlar. Çok sayıda şeyle uğraşırken ve farklı klasörlerde birden çok kez taşımak, kopyalamak, yeniden adlandırmak veya silmek gerektiğinde oldukça yararlıdır.

Metro Commander'in ücretsiz versiyonu da pencerenin sağ alt köşesine yerleştirilmiş küçük bir reklamla geliyor.

UWP File Explorer

Belki bunu biliyorsunuz ya da bilmiyorsunuz, eğer Windows 10 kullanıyorsanız, Microsoft'un Evrensel Windows Platformu'na dayanan modern bir dosya yöneticisi şeklinde gizli bir mücevher bulabilirsiniz. Bu gerçek File Explorer alternatifi olarak adlandırılmalıdır. Bir halef daha uygun bir kelime olurdu sanırım. Ama henüz olgunlaşmadı. UWP Dosya Gezgini, özellikle Dosya Gezgini ile karşılaştırıldığında sunacak çok şey yok. Yine de, dosya ve klasörlerinize kolayca göz atabilirsiniz. Kopyala / yapıştır, sil, sıralama, grup seçimi vb. gibi temel seçenekleri içerir. Bir yararlı özellik, Windows 10'daki diğer birçok yerde bulduğunuz Paylaş düğmesidir. Dosyaları kablosuz olarak aktarmak için Yakındaki Paylaşma özelliğini kullanabilirsiniz.

Bunlar, File Explorer veya Windows Explorer için bazı alternatiflerdi.
 

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile