Windows 10 için En İyi 15 IRC İstemcisi

Windows 10 için En İyi 15 IRC İstemcisi

Farklı ağ bilgisayarlarında farklı kullanıcılarla sohbet etmenize izin vermenin yanı sıra, IRC ayrıca veri, bire bir mesajlar ve daha fazlasını aktarmanıza da olanak tanır. Geçmişten gelen bir şey olsa da, internet forumları ve mesaj panoları ile son dönemde popülerliğini korumaktadır. Şimdi Windows için en iyi IRC istemcileri listesine hızlı bir şekilde geçelim.

İnternetin lansmanı kendi başına bir devrimdi, ama yıllar içinde gelişmesi için birçok program ve protokolün desteğine ihtiyacımız vardı. İnternetin büyük ölçüde büyümesine yardımcı olan önemli yönlerden biri sistemler arasındaki iletişim oldu. E-posta istemcileri gelen postaları yönetmenize yardımcı olurken, mesajlaşma protokolleri mesajlaşma sistemi bileşenleri arasında mesaj alışverişi, sohbet odası (anlık mesajlaşma) sistemi, sosyal ağlar vb. kullanarak sohbet için sanal bir alan oluşturmak için olanak sağlar.

IRC (Internet Relay Chat), mevcut teknoloji alanında yerini yeterince koruyan devrim niteliğinde bir iletişim teknolojisidir. Bu bir sohbet odası ve bu sohbet odalarının her biri kanal olarak bilinir. Bu kanallar, daha sonra kendi kanal ağlarını kendi başlarına yöneten sunucularda barındırılmaktadır. Bu işlem aynı kanallara ve sunuculara bağlı farklı ağ sistemleri arasında iletişim kurmanızı sağlar.

mIRC

Fiyat: ücretsiz 30 günlük deneme sürümü mevcut.

mIRC, eşsiz özellikleri ile listenin başında gelir. Bazı temel bilgileri ve sunucu detaylarını girerek hemen bağlantı kurarken, yazılımla çalışmaya başlamak oldukça kolaydır.

mIRC, dünya çapındaki IRC ağları ile bire-bir ya da bir grup konferansında birden fazla kullanıcı ile paylaşma, sohbet etme ya da çalışma gibi temel işlevleri ile bilinir. Bu, yapılandırması süper kolay olan temiz ve verimli bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Diğer önemli özelliklerinden bazıları, gerçek zamanlı dosya aktarımları, birden çok sunucuyla bağlantılar, proxy desteği, arkadaş listeleri, UTF-8 ekranı, sistem tepsisi uyarıları, SSL kodlaması, vokal mesajları, mesaj günlüğü ve çok daha fazlasını içerir.

Yazılım ayrıca, otomatik mIRC için yararlı olduğunu kanıtlayan ve oyun oynama veya ağ iletişimi gibi çok çeşitli işlevleri çalıştırabilen uygulamalar geliştiren sağlam bir komut dosyası diline de sahiptir.

WeeChat

Fiyat: Ücretsiz

WeeChat, güçlü özellikleri sayesinde en üst sıralarda yer alan hızlı, hafif ve genişletilebilir bir sohbet istemcisidir. DCC, IPv6, çoklu sunucu, takma listesi, SASL doğrulama, proxy desteği ve çok daha fazlasını içeren tam özellikli bir IRC eklentisi. Geniş bir renk yelpazesi (256), akıllı filtreleme seçenekleri, yapılandırılabilir çubuklar ve daha fazlası ile, bir dizi bu tür benzersiz özellikler içerir. Ayrıca, entegre bir betik yöneticisi ile 8 komut dosyası dilini destekler.

WeeChat yazılımınıza Android, tarayıcınız veya hatta uzak arayüzler için Emacs ile bağlanabilirsiniz. Hepsinden iyisi, ayrıntılı belgelere sahiptir ve birden fazla dile çevrilmiştir.

X-Chat

Fiyat: Ücretsiz

X-Chat, MIRC'nin ilk rakipleri arasında yer alan bazı iyi özellikler sunan, kullanıcı dostu bir IRC istemcisidir. Windows dahil olmak üzere büyük platformlarda IRC ağları üzerinden bağlanmak için eksiksiz bir yöntem sunan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır.

Bu istemciyi kullanarak, birden fazla IRC sohbet odasına aynı anda bağlanabilirsiniz, herkese açık veya özel olarak (tek tonlu) sohbet edebilirsiniz. Ayrıca, dosyaları kolayca aktarabilirsiniz. SSL desteği veya klavye kısayolları, onu iyi bir IRC istemcisi haline getiren özelliklerden bazılarıdır.

IceChat

Fiyat: Ücretsiz

IceChat benzersiz özelliklere sahip harika bir IRC istemcisidir. Tek yapmanız gereken bir takma ad oluşturmak, bir IRC sunucusu seçmek, bağlanmak ve gitmek! Beats bölümü, tercih ettiğiniz kanallarda arkadaşlarınız ve ailenizle kolayca iletişim kurmanıza yardımcı olacak şekilde birden fazla sunucuya ve kanala bağlanmanıza olanak tanır.

Daha fazlasını keşfetmek istiyorsanız, aynı zamanda farklı teknikler kullanabilir ve müşterinin genel görünümünü özelleştirebilirsiniz. Bir temayı değiştirmekten veya kendi komutlarınızı kendi tasarladığınız pop-up'larınızı oluşturmaya kadar, IceChat Editor ile yapabileceğiniz çok şey var. Ayrıca, diğer yenilikçi özelliklerini, ifadeleri veya kullanımı çok daha kolay hale getiren Favori Sunucu Ağacı'nı kullanabilirsiniz.

HydraIRC

Fiyat: Ücretsiz

HydraIRC, bu kategoride tamamen yeni bir IRC istemcisi. Bu, kullanıcılarına sorunsuz ve zahmetsiz bir deneyim sunacak şekilde tasarlanmıştır. Başlangıçta bilgisayar bilgisi olan kişiler için başlatıldı, ancak yavaş yavaş IRC'yi herkesin kullanımına sunmaya başladı.

Bu, farklı sunuculardan gelen destek ve ileri seviye süper sezgisel GUI araç takımları ile tabandan gelişmiş araçlar kullanılarak tasarlanmıştır. Bu istemciyi kullanarak birden çok IRC sunucusuna ve kanala bağlanabilir ve çok sayıda sohbet yapabilirsiniz.

Pidgin

Fiyat: Ücretsiz

Pidgin, bir kerede birçok mesajlaşma kanalına bağlanmanızı sağlayan libpurple üzerine inşa edilmiş bir başka büyük IRC istemcisidir. Bu istemci, Google Talk, Yahoo! gibi adlar içeren çeşitli sohbet ağlarını desteklemektedir. Messenger, Zephyr, MSN Messenger, AIM, Jabber, Lotus Sametime vb. sohbet servislerinin bildirimleri, mesajları, ifadeleri, dosya aktarımlarını ve daha fazlası gibi birçok özellikle uygun çalışır.

Hepsinden iyisi, indirmek ücretsizdir. Kullanıcı dostu ve tüm büyük platformlarla uyumludur. Ayrıca, GNOME ve KDE üzerinde sistem tepsisi ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir.

HexChat

Fiyat: Ücretsiz ve açık kaynak

HexChat başlangıçta XChat-WDK olarak biliniyordu ve bu yüzden XChat çerçevesi üzerinde oluşturuldu. Ancak, XChat'ın aksine, bu istemci tamamen ücretsizdir ve çapraz platform varlığına sahiptir.

Başlıca özellikleri arasında kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir bir arayüz, Lua, Python ve Perl gibi betik dillerinde kullanılabilirlik, birden fazla dil için çeviri, aktif olarak geliştirilmiş ve açık kaynak, birden fazla ağa otomatik olarak bağlanabilme, yazım denetimi, DCC, vekil vb. özelliği bulunmaktadır.

KVIrc

Fiyat: Ücretsiz

KVIrc, geçtiğimiz 10 yıl boyunca çok fazla gelişme gösteren IRC müşterileri arasında yer alıyor. Qt GUI araç setine dayanan taşınabilir bir istemci. Bu istemci, kullanıcıların özelleştirmesini sağlayan komut dosyası için geniş desteği ile bilinir. Hepsinden iyisi, herhangi bir kurulum gerektirmez ve kullanıma hazır kutudan çıkar. Yani, sadece bir tıklama ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanılabilir ve çapraz platformdur ve dolayısıyla Windows dahil olmak üzere tüm büyük platformlarda çalışır.

Irssi

Fiyat: Ücretsiz

Bu terminal tabanlı IRC istemcisi sadece özgür ve açık kaynak değil, aynı zamanda kullanımı kolaydır. SILC ve ICB protokollerini eklentiler aracılığıyla desteklediği bilinmektedir. Ana özellikleri arasında, kullanıcıların eylemi gerçekleştirmek için perl betikleri oluşturmalarına ve kullanmalarına yardımcı olan, kullanıcıların müşterinin genel görünümünü değiştirmelerini sağlayan temaları destekleyen, otomatik kaydetme özelliği, yapıştırma algılama seçeneği, özelleştirilebilir tuş vuruşları, proxy eklentisi, zahmetsiz, bağlantıları kaybetmeden yükseltmeler, parola korumalı iletişim için eklenti, bir kanala veya bir mesaja terminal girişleri gönderme, sürekli bağlantılara destek sağlama vb.

Quassel

Fiyat: Ücretsiz

Quassel, çağdaş bir IRC olarak resmedilmiştir. En son bir IRC istemcisinin sahip olduğu tüm özelliklerle dolu olan çapraz platform ve dağıtılmış bir istemcidir. Windows dahil olmak üzere tüm ana platformlardaki kullanılabilirliği, onu kategoride ayrı tutuyor.

Dağıtılmış bir istemci olduğu için, kullanıcıların birden fazla istemciye aynı anda bağlanmalarına ve hatta çevrimiçi kalmaya devam eden merkezi bir gövdeden (görüntü ve metin destekli bir IRC istemcisinin bir karışımı olan WeeChat'e benzer bir şekilde) bağlantı kurmasını sağlar. Müşterinize yeniden bağlanma, kullanıcıların IRC oturumunu, bırakıldığı gibi aynı durumda görüntülemelerine yardımcı olacak ve bu, başka bir yerden yeniden bağlanırken de mümkün olacaktır.

Ayrıca Quassel, tek bir ikilide hem istemci hem de çekirdek özellikleri sunan normal bir IRC istemcisi olarak kullanılabilir. Hepsinden iyisi, bu istemcinin GUI'si bir rumuzlu takma listesi ve konu çubuğu sunuyor ya da kullanıcılar kanallarını ve sorgu dizelerini yuvalanabilir varsayılan özel ekranlarda düzenleyebilirler. Bu, kullanıcıların GUI'yi istedikleri şekilde düzenlemelerine yardımcı olur.

AdiIRC

Fiyat: Ücretsiz

AdiIRC, sürekli olarak geliştirilmekte ve süper verimli bir beta ekibi ile çalışmakta olan ücretsiz bir IRC istemcisidir. Her ay değişimine dair birkaç güncelleme var. İyi yanı, kullanıcıların özellik istekleri, öneriler ve hata raporları için herhangi bir gecikme olmaksızın geri bildirim almalarıdır. Ayrıca, müşteri aynı zamanda mIRC temalarını da desteklemektedir.

AdiIRC, herhangi bir kurulum olmadan çalıştırılabilen taşınabilir bir IRC istemcisidir. Bu, USB bellekler gibi harici donanım aygıtlarından da çalıştırılmasına yardımcı olur. İlginç olan şey, kurulum klasörüyle birlikte yapılandırmaları, komut dosyalarını ve parçacıkları da taşıyabilirsiniz. Bonus - seçim için basit veya karmaşık bir tasarıma sahip hafif bir IRC istemcisidir.

ThrashIRC

Fiyat: Ücretsiz

ThrashIRC, Windows için en iyi IRC istemcileri olduğunu iddia eden başka bir IRC istemcisidir. Genellikle diğer IRC müşterileri tarafından sunulan en son özelliklerle birlikte gelir. Ancak, birkaç bonus özellik sunuyor. Bu IRC istemcisi, kullanıcıların özelliklerini minimum sistem kaynaklarını kullanarak kullanmalarına izin verir. Hepsinden iyisi, hiç reklam yok, spyware yok ve büyük bir istikrar sunuyor.

IRCCloud

Fiyatı: Ücretsiz sürümü mevcut; yükseltme $5 / aydan başlar.

IRCCloud, kullanıcıların bağlı kalmasına yardımcı olan bir IRC istemcisi ve herhangi bir yerden sohbet etme olanağı sunar. Bu açık platform, gerçek zamanlı tartışmalar ve düzenli yükseltmelerle güncellenen için tasarlanmıştır. Kullanıcıların gerçek zamanlı olarak gruplar halinde iletişim kurmasını sağlarken gereksiz toplantıları planlamaktan ve e-postayla aşırı yüklemeden kurtarır. Hepsinden iyisi, diğer IRC istemcilerin aksine, kullanıcının varlığını korur ve tüm sohbetleri günlüğe kaydeder. Bu istemciyi kullanarak görüntüler ve YouTube videolarını doğrudan sohbet penceresinin içine gömün. Basit bir arayüzle gelir ve sürükle ve bırak özelliğini kullanarak dosya paylaşımına izin verir.

Kullanıcılar açık veya özel mesajlarda veya bire bir oturumlarda iletişim kurarak daha organize kalabilirler. Ayrıca, kullanılabilirlik durumunu belirsiz kılan mobil platformlarda da kullanılabilir.

Smuxi

Fiyatı: Ücretsiz

Smuxi, yine son derece özelleştirilebilir arabirim ile gelen Quassel gibi dağıtılmış bir IRC istemcisidir. Mesajlar arasında gezinmeyi sağlayan bir tema desteği ve caret modu ile birlikte gelir. İlginç olan, herhangi bir dilde yazılabilen eklentileri ve betikleri içerir.

Hepsinden iyisi, Smuxi, Twitter'ın müşteri ilişkileri, zaman çizelgesi ve doğrudan mesajları ile kontrol etmenizi ve etkileşimde bulunmanızı sağlayan Twitter entegrasyonu ile birlikte geliyor. Ayrılabilir ve böylece, herhangi bir yerde kullanılabilir, eksiksiz bir GNOME masaüstüyle birlikte gelir ve Ubuntu'nun mesajlaşma menüsü ile bütünleşebilir.

Kiwi IRC

Fiyatı: Ücretsiz

Kiwi IRC, klasik çift sütunlu tasarıma sahip estetik ve çağdaş bir düzen ile sunulan ücretsiz ve açık kaynaklı bir web istemcisidir. Kullanıcıların, IRC istemcisini web sitesine yerleştirmesine izin veren kodlar oluşturmasına olanak tanır.

Hepsinden iyisi, dünya çapında 20'den fazla dilde mevcut.

Sonuç

IRC müşterileri, yıllar içinde popülerliğin azalmasıyla eski zamanlara ait olsalar da, sohbet odası konsepti hala onu takip eden birçok kişi ile oldukça güçlüdür. Zengin IRC istemcileri, her yere bağlı kalmanızı sağlayarak hayatınızı kolaylaştırır. Yani, en iyi IRC istemcisini arıyorsanız, listeden birini seçin ve sohbet oturumlarınızla devam edin.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile