Ogznet.com
Windows 10’daki 10 Gizli Özellik Paylaş:

Windows 10’daki 10 Gizli Özellik

Windows 10’daki 10 Gizli Özellik

Windows 10 Bilinmeyen Özellikleri

Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi, tek başına görünenden fazlasıdır. Windows 10 gibi büyük işletim sistemini kazıdıkça yüzeyin altına gizlenmiş bir sürü gizli özellik bulabilirsiniz. Tek gereken biraz kurcalamak.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Burada, Windows 10 deneyiminize biraz daha fazla tecrübe kazandıracak 10 kullanışlı Windows 10 gizli özellikleri listesini sunuyoruz. Ya da, en azından, bilmediğiniz Windows 10 özelliklerinden bazı şeyleri size gösteriyoruz. Bazı gizli özellikler diğer Windows sürümlerinde de kullanılabilirken, bazıları Microsoft'un en yeni işletim sistemi olan Windows 10'da yerini almış özelliklerdir.

1. Windows 10 Gizli Başlat Menüsü

Windows 10 - Gizli Başlat Menüsü

Sol alt köşedeki Windows simgesine sağ tıklarsanız, bir dizi tanıdık ve popüler kısayol (Ayarlar, Dosya Gezgini, Aygıt Yöneticisi vs.) içeren bir metin popup menüsü görünecektir. Tüm bu seçenekler standart menü arayüzü aracılığıyla da kullanılabilir, ancak bu metinsel arayüz aracılığıyla istediğiniz menüye daha hızlı erişebilirsiniz.

2. Windows 10 Gizli Masaüstü Düğmesi

Windows 10 - Gizli Masaüstü Düğmesi

Bu masaüstü düğmesi aslında Windows 7'ye dayanıyor. Ekranın sağ alt köşesinde gizli bir masaüstü düğmesi var. Tarih ve saatin sağ tarafında görünmez bir düğmenin küçük bir şeridini bulacaksınız. Tıklayınca, masaüstüne geçmek için açık pencerelerin tümünün küçültülür. Aslında bu davranışı tıklamaya gerek kalmadan yapabilirsiniz. Bu alana sağ tıklayıp "Masaüstünde Peek özelliği kullan" ı aktifleştirin ve bu sayede fareyi bu köşenin üzerine getirdiğinizde tıklamasız masaüstünü görüntüleyin.

3. Aşağı Kayan Animasyonlu Bilgisayar Kapatmayı Devreye Alın

Windows 10 - Aşağı Kayan Animasyonlu Bilgisayar Kapatmayı Devreye Al

Bu özellik bildiğim kadarı ile yalnızca Windows 10'da çalışır. Bunun için; Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayın> Yeni> Kısayol yapın. Açılan penceredeki kutuya, aşağıdaki kod satırını yapıştırın:

%windir%\System32\SlideToShutDown.exe

Bu masaüstü simgesini stediğiniz gibi adlandırabilirsiniz. Kaydırma yardımıyla bilgisayarı kapatmak için yeni ikona da çift tıklayın. Ardından, ekranın altına sürüklemek için farenizi kullanın. Unutmayın bu, bilgisayarı uyku moduna değil, tamamen kapatmaya yarar.

4. Windows 10 'God Mode' Etkinleştirme

Windows 10 - God Mode Etkinleştirme

Sistem ayarlarını tek bir yerden yönetmenizi sağlayan "God Mode" klasörü, Windows 10'da da vardır.

Masaüstünde sağ tıklayın> Yeni> Klasör yapın. Yeni klasörü şu kod ile yeniden adlandırın:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} 

"God Mode" penceresine gitmek için, klasörü çift tıklayıp gidin.

5. Başlat Menüsündeki Kare Düğmeleri Özelleştir

Windows 10 - Başlat Menüsündeki Kare Düğmeleri Özelleştirme

Başlat menüsündeki kare kısayolları hızlı bir şekilde kişiselleştirmek mi istiyorsunuz? Bir pop-up menü açmak için kare düğme üzerindeyken sağ tuşa basmanız yeterlidir. Bu menü, Başlat menüsünden düğmeyi kaldırma, pencereleri yeniden boyutlandırma veya bu canlı kareyi kapatma gibi çeşitli seçenekler sunar.

6. Windows 10 Görev Çubuğundaki Sağ Tık Menüsü

Windows 10 - Görev Çubuğundaki Sağ Tık Menüsü

Windows 10 Görev Çubuğu'na sağ tıklarsanız, Araç çubukları, Cortana ve pencere düzenleri için bir dizi hazır ayara hızla erişmenizi sağlayacak kullanışlı bir menü açılır. Bu menüde çok şey var ve sadece bir tık uzakta.

7. Windows 10 Pencereyi Kenarlara Sürükleme ve Çoklu Pencerede Çalışma

Windows 10 - Pencereyi Kenarlara Sürükleme ve Çoklu Pencerede Çalışma

Bu özellik, Windows 7'dede kullanılabilir, ancak bazı ekstra özellikler Windows 10'da var. Herhangi bir pencereyi tutup ekranın soluna doğru sürüklerseniz ekranın yarısına kendini yapıştırır.

Windows 10'da, açık pencereyi ekranın herhangi bir köşesine sürükleyerek pencerenin ekranın dörtte birini almasını sağlayabilirsiniz. Birden fazla pencere kullanıyor olmanız durumunda, ekranın her bir kenarının köşesine pencereleri sürükleyip o köşede kalmasını ve bu sayede açık dört ekranda birden çalışma sağlayabilirsiniz.

Benzer davranışları, Windows tuşu ve herhangi bir yön ok düğmesini kullanarak ta yapabilirsiniz.

8. Windows 10 Sanal Masaüstleri Arasında Hızlıca Geçiş Yapın

Windows 10 - Görev Görünümü

PC'nizde çoklu görev yapmak ister misiniz? Microsoft, Windows 10 ile nihayet sanal masaüstlerine anında erişim sağladı.

Denemek için öncelikle görev çubuğuna sağ tıklayın ve "Görev Görünümünü düğmesini göster" e tıklayıp etkinleştirin. Böylece, başlat menüsünün sağında Görev Görünümü adlı bir simge belirecek.

Ardından Görev Görünümü simgesine tıklayarak yeni bir sanal masaüstü oluşturabilirsiniz. Bu, örneğin, iş uygulamalarınızı, kişisel uygulamalarınızı ve sosyal medya uygulamalarınızı farklı masaüstlerine ayırmanızı sağlar.

Windows 10 - Sanal Masaüstleri

Sanal masaüstlerini kaldırmak için görev görünümüne geri dönün ve tek tek sanal masaüstlerini silin; bu, o masaüstünde bulunan uygulamaları kapatmaz, daha sonra bir alt masaüstüne göndermenizi sağlar.

9. Windows 10 Komut Penceresini Şeffaf Pencere Yap

Windows 10 - Komut Penceresini Şeffaf Pencere Yap

Bu özellik, Windows 10 için yeni (en azından Windows 7'de kullanılamıyor) bir özellik. Muhtemelen yalnızca dar bir kullanıcı kitlesi için yararlı olacaktır.

Windows 10'da Komut İstemi arayüzüne erişmek için, arama kutusuna cmd yazıp sonuca tıklayın. Komut İstemi deneyimini kişiselleştirmek için, pencerenin üst kısmına sağ tıklayın ve "Özellikler" i seçin. Bir dizi kişiselleştirme seçeneği görmek için "Renkler" sekmesine tıklayın. Bu sekmenin alt kısmında, Komut İstemi penceresini saydam görmenizi sağlayan "Opaklık" kaydırma çubuğu bulacaksınız.

Bu özellik, eşzamanlı olarak masaüstünü izlerken Komut İstemi'nde çalışmanızı sağlar.

10. Pencereyi Sallayarak Diğer Açık Pencereleri Simge Haline Getir

Windows 10 - Pencereyi Sallayarak Diğer Açık Pencereleri Simge Haline Getir

Masaüstünde birçok pencere açtıysanız ve teker teker simge durumunda küçültmek zor geliyorsa bu özelliği kullanabilirsiniz. Çalışmak istediğiniz pencerenin üstünden fare ile tutup sağa sola doğru sallayın. Diğer açık pencereler simge konumuna küçültülecektir. Tam tersi olarak eğer bu pencereler simge konumunda ise bu işlemi yaparak pencereleri geri eski boyutuna getirebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!