Windows 10 İçindeki Gizli Hileler

Windows 10 İçindeki Gizli Hileler

Herşeyi bildiğini düşünsen bile, bilmiyorsun. Microsoft'un Windows işletim sistemi tek başına görünenden fazlasıdır.

Bu hassas ayarlanmış özellikleri sırayla mümkün olan en iyi deneyimi yaratan bir takım mühendislik bir sonucudur. Öyleyse, böylesine karmaşık ve geniş bir yazılımda, çoğu insanın bilmediği küçük püf noktaları ve kullanıcı arabirimleri var demektir.

Windows gibi canavar bir yazılımı kazdıkça yüzeyin altında gizlenmiş bir sürü hileler var. Tek gereken birazcık kurcalamak.

Burada, Windows 10 deneyiminize biraz daha fazla tecrübe kazanmanıza yardımcı olacak 10 güzel ipucu listesini sunuyoruz. Ya da, en azından, bilmediğiniz bazı şeyleri size gösteriyoruz. Bazıları Windows'da birkaç nesildir kullanılabilirken, bazıları Microsoft'un en yeni işletim sisteminde yerini almış özellikler.

başlat menüsü

Gizli Başlat Menüsü

Eski (diğer bir deyişle, kare kare olmayan) Başlat menüsünü beğeniyorsanız, yine de sahip olabilirsiniz. Sol alt köşedeki Windows simgesini sağ tıklarsanız, bir dizi tanıdık popüler hedef (Programlar ve Özellikler, Arama, Çalıştırma) içeren bir metin popup menüsü görünecektir. Tüm bu seçenekler standart menü arayüzü aracılığıyla da kullanılabilir, ancak bu metinsel arayüz aracılığıyla istediğiniz menüye daha hızlı erişebilirsiniz.

Gizli Masaüstü Düğmesi

Bu masaüstü düğmesi aslında Windows 7'ye dayanıyor ancak ben yeni keşfettim. Sayfanın sağ alt köşesinde gizli bir masaüstü düğmesi var. Görmüyor musun? Tarihin ve saatin kenarına doğru, alt ve sağa olan yolu görün. Burada görünmez bir düğmenin küçük bir şeridini bulacaksınız. Tıklayınca, masaüstünü temizlemek için açık pencerelerin tümünün küçültülür. Bu davranışı tıklamaya gerek kalmadan yapabilirsiniz. Bu alana sağ tıklayıp "Masaüstünde Peek özelliği kullan" ı aktifleştirin ve bu sayede fareyi bu köşenin üzerine getirdiğinizde tıklamasız masaüstünü görüntüleyin.

Ekranınızı Klavye tuşları ile Döndür Ctrl-Alt-D ve Ok tuşarı

Bu ipucu çoğu için yararlı olmayacaktır, ancak Ctrl + Alt + D tuşlarına ve ok düğmelerinin herhangi birine aynı anda basarak ekranınızı döndürebilirsiniz. Aşağı ok ters çevrilir, sol veya sağ ok düğmeleri yan tarafında 90 derece döndürür ve yukarı ok standart yönlendirmeye geri getirir. Birden fazla ekran kullanırsanız, bu özellik yalnızca o ekranı belirli bir şekilde yönlendirebilmenizi sağlar.

Alternatif olarak, sayfanızı istediğiniz yöne çevirmek için masaüstü arka planı> Grafik Seçenekleri> Döndürme üzerine sağ tıklayabilirsiniz. Bu özellik Windows 7 ve 10'da kullanılabilir.

windows kapat

Aşağı Kayan Animasyonlu Kapatmayı Devreye Al

Bu özellik bildiğim kadarı ile yalnızca Windows 10'da çalışır. Bunun için: Masaüstünde sağ tıklayın> Yeni> Kısayol yapın. Açılan penceredeki kutuya, aşağıdaki kod satırını yapıştırın:

%windir%\System32\SlideToShutDown.exe

Bu, masaüstü simgesini stediğiniz gibi adlandırabilirsiniz. Tıklanabilir bir simge oluşturun ve kaydırma yardımıyla kapanmak için açılan gölgeyi istemek için yeni ikona da çift tıklayın. Ardından, ekranın altına sürüklemek için farenizi kullanın. Unutmayın, bu bilgisayarı uyku moduna değil, tamamen kapatmaya yarar.

god-mode

'God Mode' Etkinleştirme

Sistem ayarlarını tek bir yerden yönetmenizi sağlayan "God Mode" klasörü, Windows 10'da da var!

Masaüstünde sağ tıklayın> Yeni> Klasör. Yeni klasörü şu kod ile yeniden adlandırın:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} 

"God Mode" penceresine gitmek için, klasörü çift tıklayıp gidin.

on tiles

Karelere Sağ Tıkla

Başlat menüsündeki kare kısayolları hızlı bir şekilde kişiselleştirmek mi istiyorsunuz? Bir pop-up menü istemeniz için sağ tuşa basmanız yeterlidir. Bu menü, Başlat menüsünden bağlantıyı kaldırma, pencereleri yeniden boyutlandırma veya bu canlı kareyi kapatma gibi çeşitli seçenekler sunar.

taskbar

Görev Çubuğunu sağ tıklayın

TÜRKÇE Araç çubukları, Cortana ve pencere düzenleri için bir dizi hazır ayara hızla erişmenizi sağlayacak kullanışlı bir menü. Çok şey var ve sadece bir tık uzakta.

salla

Salla

Bu özellik aslında Windows 7'de kullanıma girdi, ancak bir sürü kişinin bu özelliği bilmediğini veya kullanmadığını farkettim (ancak yapmaları gerekiyor - bu harika!). Ekranınızda birden fazla açık pencere varsa bir tane pencerenin üst kısmını tutarak sağa-sola sallayın ve karmaşayı temizleyin. Tutup salladığınız pencere harcindeki diğer bencelerin yok olduğunu göreceksiniz. Kaybolan pencereleri geri getirmek için seçtiğiniz penrenin üstünden tutup gene sallayın ve kaybolan tüm pencereler geri gelsin. Bunu anlatmak zor olduğu için size videosunu da göstereceğim.

pin windows

Pencereyi Pencereye Sürükle

Bu özellik, Windows 7'dede kullanılabilir, ancak bazı ekstralar 10'da var. Herhangi bir pencereyi tutupekranın soluna doğru sürüklerseniz ekranın yarısına kendini yapıştırır.

Windows 10'da, açık pencereyi ekranın herhangi bir köşesine sürükleyerek pencerenin ekranın dörtte birini almasını sağlayabilirsiniz. Birden fazla pencere kullanıyor olmanız durumunda, ekranın her bir kenarının köşesine pencereleri sürükleyip o köşede kalmasını ve bu sayede açık dört ekranda birden çalışma sağlayabilirsiniz.

Benzer davranışları, Windows tuşu veı herhangi bir yön ok düğmesini kullanarak ta isteyebilirsiniz.

cortana

Cortana'daki Gizli Oyunlar

Cortana'nın size yardımcı olabileceği zaman geçirebileceğiniz küçük "eğlenceli"oyunları. Eğlenceli bir (?) Grafik oyun deneyimi yaşamak için Cortana'da "Rock Paper Scissors", "Roll the Die" veya "Coin Flip" yazabilir (veya söyleyebilirsiniz).

Sanal Masaüstü Arasında Hızlı Geçiş Yapın

PC'nizde çoklu görev yapmak ister misiniz? Windows 10 ile Microsoft nihayet sanal masaüstlerine anında erişim sağladığı için artık sevinçliyiz.

Denemek için öncelikle görev çubuğuna (Windows menüsünün sağındaki simge) tıklayın. Bu, tüm açık pencerelerinizi simgelere ayıracaktır. Ardından görev menüsünün altında göreceğiniz yeni bir sanal masaüstü oluşturmak için bu açık pencerelerin herhangi birini sağ alt taraftaki "Yeni masaüstü" yazan düğmeye sürükleyebilirsiniz. Bu, örneğin, iş uygulamalarınızı, kişisel uygulamalarınızı ve sosyal medyalarınızı farklı masaüstlerine ayırmanızı sağlar.

Görev görünümünü tıkladıktan sonra Windows masaüstüne + Ctrl + sağ / sol ok tuşlarına basarak sanal masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu, farklı masaüstlerine ayrılmış tüm açık pencereler arasında otomatik geçiş yapmanızı sağlarken, masaüstündeki tüm simgeleri değiştirilmeden bırakılır.

Sanal masaüstlerini kaldırmak için görev görünümüne geri dönün ve tek tek sanal masaüstlerini silin; bu, o masaüstünde bulunan uygulamaları kapatmaz, daha sonra bir alt masaüstüne göndermenizi sağlar.

Komut Penceresini Şeffaf Pencere Yap

Bu özellik, Windows 10 için yeni (en azından Windows 7'de kullanılamıyor) bir özellik. Muhtemelen yalnızca dar bir kullanıcı kitlesi için yararlı olacaktır.

Win 10'da Komut İstemi (CP) arayüzüne erişmek için, Windows menüsünü tıklayın ve CP masaüstü uygulamasına hızlı erişim sağlamak için "Komut İstemi" yazın. Tıklayın. CP deneyimini kişiselleştirmek için, bir açılır pencereyi istemek için pencerenin üst kısmında sağ tıklayın ve "Özellikler" i seçin. Bir dizi kişiselleştirme seçeneği görmek için "Renkler" sekmesine tıklayın. Bu sekmenin alt kısmında, CP penceresinde görmenizi sağlayan "Opaklık" kaydırma çubuğu bulacaksınız.

Bu özellik, eşzamanlı olarak masaüstünü izlerken CP'de uzaklaşmanızı sağlar.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1103 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Windows 10 İçindeki Gizli Hileler konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10 İçindeki Gizli Hileler ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 İçindeki Gizli Hileler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al