Ogznet.com
Windows 10 Tam Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır? Paylaş:

Windows 10 Tam Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 Tam Yedekleme ve Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 bilgisayarınızı yedeklemek, sisteminiz çökerse geri yükleme yaparak kaldığınız yerden çalışmaya başlamanın iyi bir yolu olabilir. Windows’un kendi araçlarını kullanarak bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bu makale, bir Windows 10 sistem görüntüsü alarak bir yedeklemenin nasıl yapılacağını ve bir yedeğin nasıl geri yükleneceğini açıklar.

Windows 10 Sistem Görüntüsü Yedek Alma Nasıl Yapılır?

Windows 10'un Sistem Görüntüsü Yedeklemesi, bir Windows 10 yedeklemesi oluşturmak için sezgisel ve çok yönlü bir araçtır ve Windows 10 çalıştırıyorsanız hemen kullanıma hazırdır. Biraz eski bir özelliktir ve artık Microsoft tarafından desteklenmemektedir, ancak yine de şimdiye kadar olduğu gibi iyi çalışmaktadır ve en azından şimdilik, bir Windows 10 imaj yedeklemesi oluşturmanın en iyi yollarından biri olmaya devam ediyor.

Yedeklemenizi harici bir sürücüye kaydetmek istiyorsanız, bu işleme başlamadan önce bağlı olduğundan emin olun.

 1. Ayarlar menüsünü açmak için Windows Tuşu + I'ye basın.
 2. Güncelleştirme ve Güvenlik'i seçin.
 3. Çıkan Ayarlar penceresinde, sol taraftaki menüden Yedekleme'yi seçin.
 4. Daha eski bir yedeklemeyi mi arıyorsunuz? başlığı altında Yedekleme ve Geri Yükleme'ye git (Windows 7) öğesini seçin.
 5. Bu orijinal bir Windows 7 özelliğidir, ancak yalnızca Windows 7 kullanıyorsanız kullanabileceğiniz bir şey değildir.
 6. Yeni bir Kontrol Paneli penceresi görünecektir. Sol tarafta, Sistem görüntüsü oluştur'u seçin.

Windows 10 yedekleme

 1. Yeni pencerede, Yedeğinizi nereye kaydetmek istiyorsunuz? başlığı altında, çeşitli geçiş ve açılır menüleri kullanarak görüntünüzü bir Sabit diske (dahili veya harici), Bir veya birkaç DVD'ye veya ağınızda bir yerde Ağ konumuna bağlı bir sürücüye yedekleyebilirsiniz. Seçimi yapıp ardından İleri'yi tıklayın.
 2. Hazır olduğunuzda, işleme başlamak için Yedeklemeyi Başlat'ı tıklayın.
 3. Ayrıca bir sistem onarım diski oluşturma şansı da verilecektir. Sisteminizde bir optik sürücü varsa ve bu seçeneği istiyorsanız, Evet'i seçin. Aksi takdirde Hayır'ı ve ardından Kapat'ı seçin.

Yedekleme daha sonra başlayacak ve yedekleme, kurulumların ne kadar büyük olduğuna ve sürücülerinizin hızına bağlı olarak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, bu işlem sırasında sürücüleri kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sürücüyü harici bir sürücüye yedeklediyseniz, yedekleme tamamlandığında bağlantısını kestiğinizden ve güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Windows 10 Yedekleme Nasıl Geri Yüklenir?

Bunun için sistem yedeklemesini içeren dahili veya harici diskinizi bilgisayarınıza bağlayın.

 1. Bilgisayarınızı önyükleyin ve sorun giderme menüsüne erişmek için art arda F8 tuşuna basın.
 2. Sorun Gider'i seçin.
 3. Gelişmiş seçenekler'i seçin.
 4. Sistem Görüntüsü Kurtarma'yı seçin.
 5. Windows 10'u seçin.
 6. Windows için Bir sistem görüntüsü yedekleme'yi seçin, mevcut en son sistem görüntüsünü kullan seçeneğini seçin. Alternatif olarak, birden fazla yedeklemeniz varsa bunun yerine manuel olarak bir sistem görüntüsü seçebilirsiniz.
 7. İleri'yi tıklayın.
 8. Yeni bir diske geri yüklüyorsanız, devam etmeden önce Diskleri biçimlendir ve yeniden bölümle seçeneğini kullanmalısınız. Diğer disklerinizin de işlem sırasında biçimlendirilmesini önlemek için Diskleri Hariç Tutun.
 9. İleri'yi ve ardından Bitir'i seçin.

Yedekleme geri yükleme başlayacak ve yedeklemenizin boyutuna ve ilgili sürücülerin hızına bağlı olarak biraz zaman alabilir. Ancak tamamlandıktan sonra, yeni geri yüklenen sisteminize daha önce olduğu gibi önyükleme yapabilmelisiniz. Sorunla karşılaşırsanız, doğru sürücüye önyükleme yaptığınızı onaylamak için sistem önyükleme menüsünü kullandığınızdan emin olun.

Yorumlar (1)
 • avatar
  Buket Türk

  Çok yardımcı oldu. Paylaşım için teşekkür ederiimmm

Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!