Windows 10'da Yerel Hesap ile Oturum Açma

Windows 10'da Yerel Hesap ile Oturum Açma

/ Okuma süresi: 4 dk, 31 sn / Yorum (0)
A A A

Bu makalede, Microsoft Hesabınızı tamamen nasıl sileceğinize ve Windows 10 yüklü bilgisayarınızda nasıl yerel bir hesap oluşturulacağına bakacağız.

Bir Microsoft Hesabı ile birlikte kullandığınızda Windows 10'un daha iyi olduğunu iddia edebilirsiniz. Bu, verilerinizi ve ayarlarınızı senkronize edebileceğiniz, birden çok cihazda uygulama yükleyebileceğiniz ve kimlik doğrulaması için bir Windows Kimliği kullanan uygulamalarda ve hizmetlerde otomatik olarak oturum açabileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, bazı insanlar makinelerine giriş yapmak için Microsoft Hesabı kullanma konusunda rahatsızlık duyuyor. Güvenlik konusundaki endişeler, Windows'un özel verileri nasıl ele aldığına dair endişeler, ya da eski günler için basit bir özlem olsun, bazı kullanıcılar yerel bir hesap kullanarak daha mutlu hissederler.

Windows Hesabı Nasıl Alınır?

Birçok insan fark etmeden bir Windows Hesabı'na sahiptir. Aslında, bir Hotmail e-posta adresiniz, bir Xbox Live hesabınız, bir .NET Passport hesabınız varsa veya başka bir Microsoft hizmetini kullandıysanız, bir Windows hesabınız var demektir.

Not: Hotmail sonlandırıldı. Microsoft'un e-posta hizmetleri, Outlook şemsiyesi altında.

Windows Live ID'nin en son enkarnasyonu, Windows 8'in 2012'nin sonlarında piyasaya çıkmasıyla yeniden markalaşmaya başladı. Artık Microsoft, Outlook, Bing, Office 365, Skype, Onedrive ve Microsoft'un sunduğu hizmetlerin çoğunda tek bir oturum açma sağlıyor.

Microsoft hesabınızı değiştirin, kaldırın ve silin

Microsoft Hesabınızdan kurtulmak üç aşamalı bir süreçtir. Öncelikle, Windows'a giriş yapmak için bir yerel hesap oluşturmanız gerekir. İkinci olarak, Microsoft Hesabınızı Windows 10'dan kaldırmanız gerekecek, ardından Microsoft'un sunucuları üzerindeki hesabı kendiniz silebilirsiniz.

Başlamadan önce, hesabınızı bir bilgisayara yeniden ekleyebilmenize rağmen, çevrimiçi olarak silindikten sonra geri dönüş olmadığını unutmayın; verileriniz sonsuza dek kaybolur.

1. Adım: Bir Yerel Hesap Oluşturun
Oturum açarken kullandığınız bir hesabı silemezsiniz; önce yerel bir hesapla alternatif bir giriş oluşturmanız gerekir.

Bunu yapmak için Ayarlar menüsüne erişin; Başlat Menüsünde veya Windows + I tuşlarına basarak bulabilirsiniz.

Ardından, Hesaplar sayfasına gidin. Öncelikle, Bilgi sekmenizde olduğunuzdan emin olun. Burada, adınızın altında yerel bir hesapla oturum açma seçeneğini göreceksiniz.

Tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

2. Adım: Microsoft Hesabı Girişini Kaldırma
Yeni yerel hesabı kurduktan sonra,  Ayarlar> Hesaplar> E-posta ve uygulama hesapları'na gitmeniz gerekir. Sayfanın altına doğru aşağı kaydırın ve diğer uygulamalar bölümü tarafından kullanılan Hesaplar'da Microsoft Hesabınızı vurgulayın.

İki seçenek sunulacak - Yönet ve Çıkar . “Yönet”, Microsoft'un çevrimiçi hesap yönetimi portalının kısaltmasıdır. “Kaldır” ı seçmeniz ve kalan ekran talimatlarını izlemeniz gerekir.

3. Adım: Microsoft Hesabınızı Silme
Artık hesabınızı makinenizden başarıyla kaldırdığınıza göre, devam edip Microsoft'un veritabanından silebilirsiniz. Bu, verilerinizden hiçbirinin sizin izniniz olmadan şirket tarafından kullanılmamasını ve farkında olmadan, onaylanmamış bir üçüncü tarafça toplanmasını önleyecektir.

Devam etmeden önce, Windows Mağazası'nda sakladığınız tüm kredi kartı bilgilerini silerek, tüm e-postalarınızı silerek ve çöpü boşaltarak, herhangi bir hassas veriyi OneDrive'dan kaldırarak bazı temel temizlik işlemlerini yaptığınızdan emin olun ve önemli dosyaları yedekleyin.

Devam etmeye hazır olduğunuzdan emin olduktan sonra, web tarayıcınızda login.live.com adresine gidin ve giriş bilgilerinizi girin.

Hesabınızın karşılama sayfası ile karşılaşacaksınız.  Ekranın üst kısmındaki Güvenlik sekmesine gitmeniz, ardından sayfanın altındaki daha fazla güvenlik seçeneğini tıklamanız gerekir.

Son olarak, sayfanın sonuna kadar aşağı kaydırın ve Hesabı kapat'ı tıklayın. İşlemini yapmadan önce yapmanız gereken bazı ek adımları vurgulayan bir uyarı ekranı ile sunulacak. İleri'ye tıklayın.

Son bir ekran gösterilecektir. Bir dizi hizmetin silinip kaybolduğunu anladığınızı ve kabul edildiğini onaylamak için tüm onay kutularını işaretleyin, açılır menüden kapatma nedenini seçin ve ardından kapatılacak hesabı işaretle'yi tıklayın .

Hala 60 gün içinde hesabın geri alınabilceğini göreceksiniz. Fikrinizi herhangi bir zamanda bu süre içinde değiştirirseniz, tekrar giriş yaparak ve bazı güvenlik sorularını cevaplayarak hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz. 60 gün sonunda, hesabınız tamamen silinir.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 182 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Windows 10'da Yerel Hesap ile Oturum Açma konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10'da Yerel Hesap ile Oturum Açma ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10'da Yerel Hesap ile Oturum Açma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.