Windows 10 Zaman Çizelgesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Zaman Çizelgesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 10, Nisan 2018 güncellemesi ile bazı ek özelliklere kavuştu. Bu özelliklerin arasında Windows 10 Zaman Çizelgesi (Timeline)'da yer alıyor. Zaman çizelgesi nedir, nasıl kullanılır detaylar yazımızda.

Windows 10 güncelleştirmesi Nisan 2018 nihayet yayınlandı ve bu güncelleme, incelemek için bir dizi yeni özellik ve iyileştirme anlamına geliyor.

Henüz güncellemeye sahip değilseniz, Nisan 2018 güncellemesini manuel olarak indirebilirsiniz. Önemli değişiklikler arasında, Windows Hello için yapılan geliştirmeler ve Microsoft'a hangi verilerin gönderildiği konusunda daha fazla denetim yer alır.
Ama en güzel ve yeni özellik, Zaman Çizelgesi. Bu konuda bilmeniz gereken her şey ve nasıl kullanmaya başlayacağınız bu yazıda.

Windows 10 Zaman Çizelgesi Nedir?

Zaman Çizelgesi, Görev Görünümü özelliğine yönelik bir geliştirmedir. Görev Görünümü, Görev Değiştirici'nin çalışmasına benzer tüm açık ve çalışır uygulamaların bir özetini sunar. Ancak Görev Değiştirici Alt + Tab kullanılarak etkinleştirilirken, Görev Görünümü Win + Tab kullanılarak etkinleştirilir.

Peki Timeline buna nasıl etki eder? Nisan 2018 Güncellemesi ile, Görev Görünümü şu anda çalışan uygulamaları göstermiyor. Şimdi, aşağıdan açtığınız ve çalıştırdığınız önceki uygulamaların bir “zaman çizelgesini”, açtığınız belgeleri ve ziyaret ettiğiniz web sayfalarını görebilirsiniz. Tarayıcı geçmişi gibidir, ancak tüm Windows 10 için.

windows 10 zaman çizelgesi
Windows aynı zamanda, bu uygulamaların, belgelerin ve web sayfalarının nasıl birlikte kullanıldığını analiz ederek akıllı olmaya çalışacaktır. Belirli bir uygulama, doküman ve web sayfası grubuyla alakalı olduğunu düşünürse, bunları Etkinlikler’e dahil eder.

Zaman Çizelgesi'ndeki her şey beklediğiniz gibi, kronik olarak listelenir. En yeni aktiviteler en üstte ve siz aşağı doğru ilerlerken, geçmişe doğru ilerlemeye başlıyorsunuz. Ayrıca iki düzeyde düzenlenmiştir: Varsayılan görünüm Güne göre Etkinlikler'i gösterir, ancak Etkinliklere göre saati görmek için Tüm etkinlikleri göster'i tıklayarak bir güne yakınlaştırabilirsiniz.

Varsayılan olarak, Zaman Çizelgesi, etkinliklerini birkaç güne kadar depolar. Ancak Timeline'ı buluta senkronize ederseniz bunu 30 güne uzatabilirsiniz. Bireysel uygulamaların ve belgelerin ne kadar süre saklandığı belli değil, ancak süresiz olarak saklandıklarından şüpheleniyorum. Ayrıca, Timeline'ın ne kadar disk alanı kullandığı belirsiz, ancak şimdiye kadar göz ardı edilebilir gözüküyor.

Windows 10 Zaman Çizelgesi Ne Kadar Yararlı?

Başka bir deyişle, Zaman Çizelgesi'nden nasıl yararlanabilirsiniz?
Kullanıcılar, bunun Windows 10'daki (ve Windows'un önceki sürümlerinde) Son Kullanılan Uygulamalar özelliğine çok benzediğini, ancak çok daha akıllı ve daha organize olduğunu fark edebilir. Bir Etkinlikten diğerine geçiş yapma yeteneği, özellikle günden güne birden fazla proje arasında geçiş yapma eğilimindeyseniz, çok fazla kolaylık sağlıyor.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, Zaman Çizelgesi'nde geçmişinizi Microsoft Hesabınıza senkronize etmenize olanak tanıyan bir senkronizasyon seçeneği de vardır; böylece Microsoft Hesabınızı kullanarak oturum açtığınız sürece belgelerinizi herhangi bir Windows 10 cihazından görüntüleyebilir ve bunlara erişebilirsiniz. Çalışma alanınızı (örneğin masaüstünden dizüstü bilgisayara) taşımak için temiz bir yoldur.

Zaman Çizelgesi, Etkinlikler, uygulamalar ve dokümanlar arasında arama yapmayı destekler. Zaman Çizelgesi, Microsoft Office ve OneDrive ile de çalışır, bu da sürpriz olmamalıdır. Entegrasyon sadece gerçek zamanlı olmakla kalmaz, aynı zamanda Zaman Çizelgesi, özellik etkinleştirilmeden önce Office ve OneDrive belgelerinin verilerini çekebilir.

windows zaman çizelgesi
Şu an itibariyle, Etkinlikler yalnızca Microsoft Office ve Edge ile çalışmaktadır. Chrome, Postbox'tan veya Timeline'da başka herhangi bir uygulamadan veri göremiyorum.

Dürüst olmak gerekirse, bu büyük bir dezavantaj, ancak Microsoft, üçüncü taraf geliştiricilerin Zaman Çizelgesi'ne entegre olma olasılığını bıraktı. Bu yüzden, Zaman Çizelgesi şu anda biraz ilkel olsa bile, bir yıl içinde çok daha faydalı olacaktır.

Gizlilik başka bir husustur. Bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı varsa, diğer kullanıcılara yönelik Etkinlikler Zaman Çizelgesi'nde görünebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Bunu ayarlarda devre dışı bırakabilirsiniz ancak bir başkasının doğru izinleri varsa, tekrar açabilirler. Verileri Microsoft’un bulutlarıyla senkronize etme konusundaki gizlilik risklerinden bahsetmiyorum bile.

Windows 10 Zaman Çizelgesi Nasıl Kullanılır

Nisan 2018 Güncellemesini ilk aldığınızda, Zaman Çizelgesi varsayılan olarak etkinleştirilir.
Win + Tab klavye kısayolunu kullanarak Görev Görünümü'nü açın (Windows klavye kısayollarına bakın) ve aşağı kaydırın. Ardından, özelliklerinin hızlı bir şekilde izlenmesi için "Zaman çizelgenize hoş geldiniz" i tıklayın.

windows 10 zaman çizelgesi ayarları

Ayarları düzeltmek için, Başlat Menüsü'nü açıp Ayarlar etiketli dişli çark simgesini tıklayarak Ayarlar uygulamasını açın. Ayarlar uygulamasında, Gizlilik> Etkinlik Geçmişi'ne gidin.

Dikkat et: “Windows, aktivitelerimi bu bilgisayardan toplasın”, Zaman Çizelgesi özelliğinin etkin olup olmadığını veya devre dışı bırakılmasını kontrol eder. “Windows aktivitelerimi bu bilgisayardan buluta senkronize etsin”, Etkinliklerinizin diğer cihazlardan erişilebilir olup olmadığını kontrol eder.

Zaman Çizelgesi'nde hangi hesapların Etkinliklerinin görüneceğini değiştirmek için Hesaplardan etkinlik göster'e gidin.
Etkinlik verilerin Microsoft tarafından izlendiğini görmek için Etkinlik Geçmişi gizlilik sayfasını ziyaret edin ve öğeleri tek tek görün ve silin. Veya Ayarlar uygulamasına geri dönün ve tümünü silmek için Temizle'yi tıklayın.

Denemeye Değer Diğer Windows 10 Yenilikleri
Zaman çizelgesi, son aylarda eklenecek tek ilginç özellik değildir. Kısa bir süre önce, Microsoft, OneDrive On-Demand, People uygulaması ve Edge'de birkaç iyileştirme de dahil olmak üzere, güncellemesinde bir dizi yeni özellik ekledi.

Üstelik çok daha fazlası var. Sanal Masaüstleri, Depolama Algısı, Dosya Geçmişi yedeklemeleri ve Dinamik Kilitleme gibi (uzaktayken PC'nizi otomatik olarak kilitleyen) Windows 10 özelliklerine sahip olabilirsiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 702 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Windows 10 Zaman Çizelgesi Nedir? Nasıl Kullanılır? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10 Zaman Çizelgesi Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10 Zaman Çizelgesi Nedir? Nasıl Kullanılır? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al