Ogznet.com
Windows 10’da Bluetooth Nasıl Açılır? Paylaş:

Windows 10’da Bluetooth Nasıl Açılır?

Windows 10’da Bluetooth Nasıl Açılır?

Windows 10’da Bluetooth’u nasıl açacağınızı bilmek istiyorsanız veya Bluetooth’unuzun neden Windows 10’da neden çalışmadığını bulmak istiyorsanız aşağıdaki çözümleri deneyin.

Windows 10'da Bluetooth Nasıl Açılır

Windows 10, diğer Bluetooth aygıtları gibi çalışır. Makinenizi başka bir Bluetooth özellikli cihaz ile eşleştirmeden önce, bilgisayarınızı görünebilir duruma getirmeniz gerekir.

Windows'ta Bluetooth'u açmak istiyorsanız, iki seçeneğiniz var.

1. Eylem Merkezini Kullanarak Bluetooth'u Açın

bluetooth pencerelerini windows 10 eylem merkezinden aç

Windows Eylem Merkezi'ndeki butonu kullanarak Bluetooth özelliğini açıp kapatabilirsiniz.

Eylem Merkezine erişmek için, görev çubuğunun en sağındaki mesaj kutusu gibi görünen simgeye tıklayın. Bluetooth hemen görünmüyorsa döşemelerin tam listesini görmek için Genişlet seçeneğine tıklamanız gerekebilir.

Bluetooth simgesine tıklayıp etkinleştirildiğinizde arka plan maviye döner. Döşeme ayrıca Bağlı Değil mesajı veya bilgisayarınızın bağlı olduğu cihazın adını da görüntüler .

2. Ayarlar Menüsünü Kullanarak Bluetooth'u Açın

Ayarlar Menüsünü Kullanarak Bluetooth'u Açın

Ayarlar menüsünü kullanarak Windows 10'da Bluetooth'u da açabilirsiniz. Bunu yapmak için, aşağıdaki basit adım adım talimatları izleyin:

 • Başlat menüsünü açın.
 • Menünün sol tarafındaki Ayarlar simgesine tıklayın.
 • Cihazlar'a tıkla.
 • Bluetooth ve diğer cihazlar geçişini bulun.
 • Açık konumuna kaydırın.

Windows'ta Bluetooth'u etkinleştirmek için hangi seçeneği kullandığınızdan bağımsız olarak, Bluetooth açıldığında görev çubuğunda bir simgenin göründüğünü göreceksiniz. Bluetooth ayarlarına hızlı bir şekilde erişmek, dosya göndermek ve yeni cihazları eşleştirmek için kullanabilirsiniz.

Simgeyi bu bölümünden ziyade ana görev çubuğunda göstermeyi isterseniz, Ayarlar> Kişiselleştirme> Görev çubuğu bölümüne gidin, ardından Bildirim alanına gidin ve Görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçin seçeneğine tıklayın.

Not: Unutmayın ki, Windows 10'u başka bir cihaza Bluetooth üzerinden bağlamak için, diğer cihazda da Bluetooth bağlantısını etkinleştirmeniz gerekir.

Windows 10'da Bluetooth Aygıtı Nasıl Eşleştirilir

Hem Windows'ta hem de bağlanmak istediğiniz cihazda Bluetooth'u açtıktan sonra eşleştirmenin zamanı geldi.

İki cihazdan sadece birinde eşleştirme prosedürünü yapmanız gerekir. Bu makale Windows tabanlı olduğundan, yalnızca görevin Windows'ta nasıl gerçekleştirileceğine bakacağız.

Windows'ta Bluetooth eşlemesi

Windows'ta Bluetooth eşlemesi yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ayarlar menüsünü açın.
 • Cihazlar> Bluetooth ve diğer cihazlar menüsüne gidin.
 • Sağ panelin üst kısmındaki Bluetooth yada başka bir cihaz ekle seçeneğine tıklayın.
 • Yeni bir menü penceresi açılacaktır. Listeden ilk - Bluetooth başlıklı seçeneği seçin. Windows 10, otomatik olarak bağlanabileceği yakındaki cihazları aramaya başlayacaktır. Taramanın tamamlanması ve Windows'un kullanılabilir tüm seçenekleri keşfetmesi için 30 saniyeye kadar bekleyin.

Bir cihaza bağlanmak için adına tıklayın. Cihaza ilk defa bağlanıyorsanız, bir doğrulama prosedüründen geçmeniz gerekebilir. Bu, Windows bilgisayarınızdaki bir PIN kodunun, bağlanmaya çalıştığınız aygıtta görüntülenen PIN koduyla eşleştiğinden emin olmayı içerir.

PIN kodlarının eşleştiğini varsayarak, Bağlan'a tıklayın. Düğmeye basmak çok uzun sürerse, PIN kodu geçerliliğini yitirir ve işlemi yeniden başlatmanız gerekir. Bağlandığınız aygıttaki Eşleştir düğmesine de basmanız gerekebilir.

Not: Ayrıca görev çubuğundaki Bluetooth simgesine sağ tıklayabilir ve bağlantı menüsünden Bluetooth cihazı ekle'yi seçebilirsiniz. Ayarlar menüsü yaklaşımını kullanırken gördüğünüz aynı Cihaz Ekle ekranına bakmanızı sağlar.

Windows 10'da Bluetooth Aygıtını Kaldırma

Bluetooth bağlantısını sil Windows 10

Artık Windows 10'da Bluetooth'u nasıl açacağınızı ve bilgisayarınızı harici bir cihazla nasıl eşleştireceğinizi biliyorsunuz. Ancak, mevcut bir Bluetooth bağlantısını nasıl iptal edeceğinizi de bilmek önemlidir.

Eşleştirilmiş cihazlar listenizi yönetmek basittir. Listenin çok genişlemesine izin verirseniz, hangi cihazları kullandığınızı takip edemez ve potansiyel olarak Bluetooth tabanlı güvenlik açıklarına yol açabilirsiniz.

Kullanılmayan bir Bluetooth eşleşmesini iptal etmek için, Windows Ayarları menüsüne geri dönmeniz gerekir.

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Cihazlar> Bluetooth ve diğer cihazlara gidin.
 • Sağdaki panelde, çıkarmak istediğinizi bulana kadar Bluetooth bağlantıları listesinde aşağı doğru kaydırın.
 • Vurgulamak için cihazın adına tıklayın.
 • Cihazı Kaldır butonuna tıklayın.
 • Ekrandaki onaylamayı kabul edin.
 • Gelecekte cihaza tekrar bağlanmak isterseniz, yeni bir bağlantı yapmanız gerekecektir.

Windows'ta Bluetooth'u Aç: Gelişmiş Ayarlar

Windows 10'da bilmeniz gereken birkaç gelişmiş Bluetooth ayarı bulunmaktadır.

Bunları görmek için, Başlat> Ayarlar> Cihazlar> Bluetooth ve diğer cihazlara gidin, sayfanın sağındaki menüden Diğer Bluetooth Seçenekleri'ni tıklayın. Yeni bir pencere açılacaktır.

Bluetooth Gelişmiş Ayarlar

Seçenekler sekmesinde Bluetooth ayarları için ince ayarlar yapabilirsiniz:

Bluetooth cihazlarının bu bilgisayarı bulmasına izin ver: Bluetooth bağlantınızı etkin bırakmak istiyor ancak yeni cihazların görmesini istemiyorsanız (örneğin, bilgisayarınızı ortak bir alanda kullanıyorsanız) onay kutusunun işaretini kaldırın.

Yeni bir Bluetooth cihazı bağlamak istediğinde beni uyar: Eşleştirme işlemini harici bir üçüncü taraf cihazlardan alıyorsanız bu seçeneği etkin bırakmanız gerekir.

Bluetooth simgesini bildirim alanında gösterin: Bluetooth'u her zaman açık bırakyorsanız, bu seçeneği devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz, böylece Bluetooth simgesi görev çubuğunda devamlı görünmez.

Windows 10'da Bluetooth Çalışmıyor: Sorun Giderme

Windows 10 Bluetooth'unuz çalışmıyorsa, araştırmanız gereken birkaç olası neden vardır. Belki de Windows için Bluetooth sürücünüzü güncellemeniz veya yeniden kurmanız gerekir, belki Bluetooth servisi çalışmıyordur veya belki de diğer cihaz sadece kapsama alanı dışındadır.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!