Ogznet.com
Windows 10’da Çoklu Monitör Kurma Paylaş:

Windows 10’da Çoklu Monitör Kurma

Windows 10’da Çoklu Monitör Kurma

Windows 10 çoklu ekran bölme nasıl yapılır

Windows 10’da bir bilgisayarla iki veya daha fazla monitörü kurup nasıl kullanacağınızı gösteren kılavuz bir makale.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Windows 10, en iyi deneyim için üçüncü taraf yazılıma ihtiyaç duymadan bir, iki, üç, dört ve hatta daha fazla monitörü destekleyecek çeşitli özelliklere ve ayarlara sahiptir.

Bu Windows 10 çoklu monitor kurma klavuzunda, ister dizüstü bilgisayarınıza harici bir ekran bağlıyor olun, ister iki, üç veya daha fazla monitör bağlıyor olun, çoklu monitör kurulumunu yapılandırmak ve kullanmak için size yol gösterecektir.

Çift monitor kurulumuna başlamadan önce bilgisayarınızdaki bağlantı noktalarını kontrol etmelisiniz. Modern monitörler ve PC'lerde bulunan en yaygın bağlantı seçenekleri HDMI ve DisplayPort'tur; daha yeni modellerde USB-C bağlantı noktaları vardır. Ayrıca eski dijital/analog bağlantıları yönetmek için bir DVI-I bağlantı noktanız olabilir ve bazı bilgisayarlarda yine bir VGA bağlantı noktası olabilir (bunu ikinci bir monitör için kullanmanızı önermesek de).

İki monitör için bu ekran bağlantı noktalarından en az ikisine sahip olduğunuzdan emin olun. Yeni monitörü hangi yedek bağlantı noktasına takacağınızı ve hangi bağlantı türüne ihtiyacınız olacağını not edin.

Monitörün, PC bağlantısı için doğru tipte bağlantı noktasına sahip olduğunu kontrol edin ve gerekli kabloları da satın alın. Sorunsuz bir tam ekran deneyimi için, çerçevesiz veya ince çerçeveli ekrana sahip bir monitör seçmek iyi bir fikirdir.

Çoklu monitör kurulumunu yapılandırmadan önce, gerekli tüm kabloların monitörlere ve bilgisayara bağlı olduğundan emin olun. Bu, VGA, DVI, HDMI veya DisplayPort (önerilen) kabloları kullanarak güç ve video sinyali kablusunu bağlamayı içerir.

Windows 10'da çift monitor ayarları

Windows 10'da Görüntü ayarlarına gitmek için masaüstü ekranında boş bir yere sağ tıklayın ve Görüntü Ayarları'nı seçin.

Bu açılan pencere, bağlı ekranlarınızı, hangi ekranın birincil ekranınız olduğunu ve ikincil ekranın hangi tarafta konumlandığını gösterecektir (ekran numaralarını sürükleyerek farklı bir taraf seçebilirsiniz). İkinci monitörünüzü görmüyorsanız, kabloları çıkarıp tekrar takmayı deneyin. Hala çalışmıyorsa, Windows 10 güncellemelerini kontrol edin, yeniden başlatın ve tekrar deneyin.

Grafik kartındaki herhangi bir kullanılabilir video bağlantı noktasına bir monitör bağlayabilirsiniz, ancak ikili monitör veya üçlü monitör kurulumu yaparken bunları yanlış sırayla bağlayabilirsiniz. Monitörler çalışacak olsalar da, siz onları doğru şekilde yeniden düzenleyene kadar fareyi kullanırken ve uygulamaları çalıştırırken sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Windows 10'da monitörleri yeniden düzenlemek için şu adımları kullanın:

 1. Ayarları aç.
 2. Sistem'e tıklayın.
 3. Monitör'e tıklayın.
 4. Ekranları seç ve yeniden düzenle bölümünün altında, masaüstünüzdeki fiziksel yerleşimlerine göre yeniden düzenlemek için her bir ekranı sürükleyip bırakın.
 5. Uygula düğmesini tıklayın.

Hangi monitörü seçtiğinizden emin değilseniz, anlamak için Tanımla düğmesini tıklayın. Monitörlerden biri görünmüyorsa, güç aldığından ve doğru bağlandığından emin olun ve Algıla düğmesini tıklayın. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, bağlantılarını sıfırlayın (veya bilgisayarı yeniden başlatın) ve Algıla düğmesini yeniden deneyin.

Her iki monitörünüz de görünüyorsa, nasıl çalışacaklarını seçmeniz gerekir. En üstteki ikincil monitörünüzü seçin, ardından Ekran Ayarları penceresinde aşağı kaydırın ve seçeneklerinizi görmek için Çoklu Ekranlar listesini seçin.

İki ana seçeneğiniz var. Birincisi, Masaüstünü Bu Ekrana Genişletmektir. Bu, iki monitörünüzün, aralarında özgürce hareket ettirebileceğiniz uzatılmış bir masaüstüne sahip tek bir tam monitör olarak işlev görmesini sağlar ve çoğu çift monitör kullanıcısı için ideal seçimdir. Diğer seçenek ise Masaüstünü 1 ve 2'de Çoğaltmaktır. Bu seçenek genellikle bir ekranın öğrencilere dönük olacağı öğretim ve eğitim kurulumları için faydalıdır.

Görüntü Ayarları'ndayken, her iki monitörün de ihtiyacınız olan şekilde ayarlanması için diğer özellikleri ayarlayın. Her iki monitörün yönünü ve çözünürlüğünü, üzerine tıklayarak ve ardından aşağıdaki seçeneklerden birini seçerek değiştirebilirsiniz. Örneğin, bir fotoğraf düzenleyen bir fotoğrafçıysanız, 4K ikincil bir monitör satın almak ve düzenleme araçlarınızı ve menülerinizi birincil ekranda tutarken fotoğraf için daha yüksek bir çözünürlüğe ayarlamak isteyebilirsiniz. Çözünürlük sınırlarının GPU ve video çıkış standartlarıyla da sınırlandırılacağını unutmayın.

Ayrıca ölçeği değiştirebilir, parlaklığı ayarlayabilir, daha karanlık koşullarda çalışmak için Gece Işığı modunu etkinleştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

İhtiyacınıza göre her monitör için ayrı ayrı ayarlar yapın, ardından ayarlar menüsünden çıkın ve denemeye başlayın. Tam istediğiniz kuruluma sahip olduğunuzdan emin olmak için uygulamaları ve tarayıcı sekmelerini monitörleriniz arasında sürükleyip bırakmayı deneyin. İhtiyacınız olan kısayolları ve simgeleri de kaydırın. Artık PC'nizi her başlattığınızda, iki monitörlü sisteminiz hazır olacak ve sizi bekliyor olacak.

Çift monitör performansınızla ilgili sorun yaşamaya devam ederseniz, GPU'nuza ve neleri destekleyebileceğine ve ayrıca PC'nizdeki diğer donanım sınırlamalarına daha yakından bakmanızı öneririz. Sorun giderme kılavuzumuz, çoklu monitör sorunlarının daha spesifik nedenlerini bulmanıza yardımcı olabilir. Birçok sorunda ve çift monitör sorununda olduğu gibi, özellikle her şeyin fişini çekip tekrar takmak birçok sorunu çözebilir.

Windows 10 Çift Monitör Sorunları ve Çözümleri

Birden çok monitörün nasıl kurulacağına ilişkin yukarıdaki kılavuzu uyguladıysanız ve zorluklarla karşılaşıyorsanız, masaüstü bilgisayarınız veya dizüstü bilgisayarınız için en yaygın çoklu monitör sorunlarına ve bunların nasıl düzeltileceğine bakın.

Sinyal yok

Yeni monitörünüze "sinyal" gelmemesi, muhtemelen düzeltilmesi en kolay sorundur. Bunun olmasının birkaç nedeni var ve çözmeye çalışabileceğiniz birçok düzeltme var.

 • Belki Windows ikinci ekranınızın bağlantısını tanımadı. Tekrar kontrol etmeye zorlamak için masaüstüne sağ tıklayın ve ortaya çıkan açılır menüden Görüntü Ayarları'nı seçin. Aşağıdaki pencerede, ekran şemasının altında bulunan Algıla düğmesine tıklayın.
 • Ekranı kapatıp tekrar açın. Sinyali almak ve doğru şekilde görüntülemeye başlamak için ihtiyacı olan tek şey bu olabilir.
 • Gevşek bir kablo, diğer sorunlardan daha sık "sinyal yok" hatalarına neden olabilir. Takılı görünüyorlarsa da, emin olmak için çıkarıp tekrar takın.
 • Birden çok giriş seçeneğine sahip monitörlerde, HDMI 1, HDMI 2, DisplayPort vb. gibi hangi kabloyu veya HDMI bağlantı noktasını kullandığınızı manuel olarak seçmeniz gerekir. Kanallar arasında geçiş yapmak için monitörünüzdeki düğmeleri kullanın ve bilgisayarınızdan doğru girişi seçin. Bir giriş türünden diğerine geçmek için adaptör kullanıyorsanız, bu diğer monitörde sorunlara neden olabilir. Mümkünse adaptörü çıkarmayı deneyin veya bunun sorunu çözüp çözmediğini görmek için başka bir adaptörle değiştirin.
 • VGA veya DVI-D gibi daha eski bir kablo kullanıyorsanız, HDMI veya DisplayPort gibi daha yeni bir alternatif deneyebilirsiniz. Eski kabloda sorun olması durumunda yeni bir kablo kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 • Birden çok çıkış bağlantı noktasına sahip özel bir grafik kartı kullanıyorsanız, başka bir bağlantı noktasına geçmeyi deneyin. Bazen portların kendileri bozulabilir veya bir şekilde hasar görebilir. Bir başkasına geçmek, sorunu düzeltmek için yapmanız gereken tek şey.
 • Windows 10, varsayılan olarak birden çok monitörü destekler, ancak mevcut kurulumunuz doğru şekilde yapılandırılmamış olabilir. Sisteminiz için en son grafik sürücülerini çalıştırdığınızdan emin olmak bazen sorunları sinyal hatası olmadan çözebilir.
 • Genişletilmiş masaüstü monitörünüzle ilgili hâlâ sorun yaşıyorsanız, birincil ekranı çıkararak ve yukarıdaki adımları tekrar kontrol ederek çalıştığını doğrulayın.

Yanlış çözünürlük

Sisteminize yeni, daha yüksek çözünürlüklü bir monitör eklerseniz ve düzgün görüntülenmediğini fark ederseniz, eski ekran ayarlarından sinyal alıyor olabilir veya yalnızca birincil monitörünüzle eşleşmeye çalışıyor olabilir.

 1. Masaüstünüze sağ tıklayın ve ortaya çıkan açılır menüden Görüntü Ayarları seçeneğini seçin.
 2. Monitör penceresindeki şemada gösterilen ikincil ekrana tıklayın.
 3. İkincil ekranınız vurgulandığında, Ölçek ve Düzen'e gidin ve Ekran Çözünürlüğü altında bulunan açılır menüyü tıklayın.
 4. Sizin için en uygun ekran çözünürlüğünü seçin. Windows 10, ekranın donanımına bağlı olarak bu çözünürlüklerden birini "önerilen" olarak belirler.

Bu işe yaramazsa, monitörünüzün ve grafik kartınızın seçtiğiniz çözünürlükte çalışabildiğinden emin olun. Hâlâ sorun yaşıyorsanız, grafik sürücülerinizi güncellemeyi deneyin.

Yanlış yenileme hızı

Monitörünüz yanlış bir yenileme hızına ayarlanmışsa, "sinyal yok" hatası görüntüler. Bu, bilgisayarın Windows 10'da çıkışı manuel olarak ayarlamanızı gerektirecek şekilde ekranın kaldıramayacağı bir sinyal çıkardığı anlamına gelir.

 1. Masaüstünüze sağ tıklayın ve ortaya çıkan açılır menüden Görüntü Ayarları seçeneğini seçin.
 2. Monitör penceresi açılır. Aşağı kaydırın ve Çoklu Ekranlar altında bulunan Gelişmiş Ekran Ayarları bağlantısını tıklayın.
 3. Aşağıdaki ekranda, Select Display altında bulunan açılır menüyü tıklayın ve sorunlu monitörü seçin.
 4. Görüntü Bilgileri altında, Görüntü Bağdaştırıcısı Özellikleri için Monitör[X] bağlantısını tıklayın.
 5. Aşağıdaki açılır pencerede Monitör sekmesine tıklayın.
 6. Monitör Ayarları altında, başka bir yenileme hızı seçmek için açılır menüyü kullanın.
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!