Windows 10'da Çoklu Monitör Kurma

Windows 10'da Çoklu Monitör Kurma

Windows 10'da bir bilgisayarla iki veya daha fazla monitörü kurup nasıl kullanacağınızı gösteren kılavuz bir makale.

PC'nizde birden çok ekrana sahip olmak, üretkenliği artırmanın etkin bir yoludur. Ayrıca, ikinci monitörünüzü çevrimiçi olarak geniş çaplı ücretsiz araçlar kullanarak yukarıdan aşağıya özelleştirebilirsiniz.

İkinci Bir Monitörün Yararları

Bilgisayarınıza ek bir monitör veya monitörler ekleyerek çok sayıda avantaj elde edersiniz.

çoklu monitör
Birincisi, ikili veya üçlü monitör kurulumunun estetik fırsatları harika.

Tek bir ekranla karşılaştırıldığında, çok ekranlı kurulumlar, farklı ekranları farklı işlevlerine ve amaçlarına göre uyarlamanıza olanak tanır. Ancak, çift veya çoklu monitör kurulumlarının mükemmel olduğu yerlerde, bunların üretkenlikleri çarpma durumundadır.
Çoğu program - özellikle profesyonel ortamlarda kullanılanlar - tam ekranın yarısını bile kullanırken araçları oldukça zayıf gösterir.

Bu nedenle, çift monitörlü kurulum, kullanıcılara verimlilikte önemli artışlar sağlar. Mevcut tüm araçları, menü seçimlerini ve sürekli olarak görevler arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Donanımı izlemek, müzik dinlemek, grafik öğeleri düzenlemek, verileri analiz etmek veya içerik yazmak için herhangi bir işlevi sekmeye indirmek zorunda değilsiniz.

Bir ultra yatırım yapmak zorunda bile değilsiniz. iyi bir çoklu monitör kurulumu için illaki yüksek çözünürlüklü bir ekran gerekmez. Daha eski, düz ekran monitörler, çift monitör kurulumunda işlerini oldukça iyi yapabilir. Bu, özellikle monitörünüzü manzaradan portreye çevirmeyi düşündüğünüzde geçerlidir.

Portre modundayken, 24 inçlik tipik bir monitör çok sayıda ekran alanı sağlayabilir, daha kolay okuma ve kaydırma işlevlerine izin verebilir veya canlı (ve sonsuz) bir haber ve zaman çizelgesi UI'si oluşturabilir.

İster bir acemi olun ister bir profesyonel olun, herkes basit bir çift monitör kurulumundan yararlanabilir. Hepsinden iyisi, çoğu grafik kartı çoklu monitör kurulumuna izin verir. Ayrıca, çoklu monitör yapılandırması kolaydır!

Adım 1: Monitörünüzü Seçme
Bunu bir PC monitörüyle zaten görüntülediğinizi varsayarak, ikinci bir monitör seçmek daha kolay olamazdı. Bunun nedeni, pazardaki modern monitörlerin çoğunun hem düz ekran hem de yüksek çözünürlüklü olmasıdır (16: 9 en boy oranı). Bu, kullanıcılara manzara veya portre modunda bolca yer açar. Örneğin, basit bir 23,8 inç Acer monitör, canlı renklerde net 1080p çözünürlük sağlayabilir.

Daha yüksek fiyat noktaları, genellikle daha büyük ekran boyutları ve ekran çözünürlükleri ile belirlenir. Ancak pahalı veya bütçeli bir monitör için kurulum tamamen aynıdır. Basit bir çift monitör kurulumu için, 23,8 inçlik bir ekrandan çok daha fazlası gerekli değildir. Dizüstü bilgisayarınızı ikinci bir monitör olarak bile kullanabilirsiniz!

Uygun Kablo Girişi
Yeni monitörünüzün boyutlarından daha önemli olan, monitörünüzü uygun bağlantı noktasına bağlamak için gereken uygun kablo türüdür. Birçoğu bir kablo tipini diğeriyle karıştırır, bu da ciddi bir güçlük olabilir. Birden fazla monitör kurulumu için, grafik kartınızın ilk etapta birden çok monitörü desteklediğinden emin olmanız gerekir.

Bir monitörü PC'nize bağladığınızda karşılaşacağınız birkaç kablo türü vardır: DVI (varsayılan olarak beyaz), VGA (varsayılan olarak mavi), HDMI ve DisplayPort.

HDMI ve DisplayPort, monitörler için daha yeni bağlantı türleridir, DVI ve VGA ise daha eskidir. Bu yeni kablo tiplerinin birçoğu, hemen hemen ilgili olan birçok avantajı var: daha yeni kablo tipleri daha iyi bir görüntü ekranı sunuyor ve DisplayPorts, belirtilen tüm bağlantı türlerine uyum sağlayarak kabloların İsviçre çakısı olarak işlev görüyor.

Monitörünüzü PC'nize bağlamak için gereken kablo tipini bildiğinizden emin olun. Çoğu zaman sizin için kablo temin edilmez. Yukarıda önerilen Acer monitör VGA, DVI ve HDMI bağlantılarına izin verir.
Monitörler ve ekranlar, grafik kartı ile PC'ye bağlanır, bu GPU olarak bilinir. GPU, bir bilgisayarın grafik işleme yeteneklerini ele alır, dolayısıyla monitörünüzü GPU bileşeninize bağlamak zorundasınız. Ekranınızı PC'nizde kullanılan ana grafik kartına bağladığınızdan emin olun — genellikle harici bir GPU — varsayılan olarak değil, tümleşik grafik bağlantı noktaları.

Yukarıdaki monitörün olası bağlantı türlerini aşağıdakiler ile karşılaştırıyoruz, bir üst uç NVIDIA GeForce GTX 1070.

grafik kartı

Yukarıdan aşağıya ve soldan sağa aşağıdaki kablo türleri: 2 DisplayPort, 1 HDMI, 1 DisplayPort ve 1 DVI. Bu, bu ekran kartını kullanarak çeşitli kablo tiplerinin toplam beş monitörünü kullanabileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla, monitörünüzden bir VGA kablosunu bu ekran kartına bağlayamazken, DVI, HDMI veya DisplayPort bağlantısı kullanabilirsiniz.

Aynı bağlantı tipine sahip birden fazla monitörünüz varsa, ancak bu tip bir bağlantı için grafik kartınızda yalnızca bir boşluk var, dağıtıcı olarak adlandırılan bir kablo tipi kullanmanız gerekecek.

Splitter kabloları, ayrı bir bağlantıyı iki ayrı bağlantıya böler. Örneğin, iki farklı monitörü tek bir HDMI bağlantı noktasına bağlamak isterseniz bir HDMI dağıtıcıya ihtiyacınız olacaktır.

GPU'nuzda zaten bir alanınız varsa bir dağıtıcı kullanmanız önerilmez ama hiçbiri kalmadıysa, bir dağıtıcı kesinlikle mevcut tek yoldur.

Adım 2: İkinci Monitörü Yapılandırma
Monitörünüz GPU'nuza bağlandığında, hem bilgisayarınızı hem de monitörünüzü açın. Bir görüntüyü göstermesini bekleyin. Monitörünüzde boş ekran varsa, bağlantınızı kontrol edin.

İkinci monitörünüzde bir görüntü gördüğünüzde, masaüstünüze tıklayın ve Ekran ayarları'nı seçin.

ikinci monitör

Ayarlar ekranındaki ikinci ekranınızı görmelisiniz. Windows 10, bu arabirimi, kullanıcıların çoklu ekranlarını kolayca yapılandırabilmeleri için uygun bir şekilde sunmaktadır.

İlk önce, ekran konumunu yapılandırmak için monitörünüzü sürükleyip bırakın.
İlkinizin sol tarafında ikinci bir monitörünüz varsa, ancak ekran ayarları sağdaki ikinci ekranı gösterirse, ikinci ekranı ana ekranınızın soluna sürükleyin.

ikinci ekran ayarları

Ekran penceresi hem X hem de Y koordinatlarına izin verir, yani monitörlerin çalışması için doğrudan birbirinin yanına yerleştirilmeleri gerekmez.
PC'nizin hangi ekranı gösterecek şekilde karmaşa varsa, hangi monitörün hangi ekran olduğunu görmek için Tanımla düğmesine tıklayın.

ikinc iekranı tanımla

Ardından, Çözünürlüğe ulaşıncaya kadar seçenekleri aşağı kaydırın. Bu, monitörünüzü çalışır durumda tutmak için değiştirmeniz gereken ana ayar olacaktır.

Bir kişi için, Windows 10 bazen ekranınızı ekrana göre daha küçük bir çözünürlükte görüntüler. Çözünürlüğünüzü Önerilen ayar (veya üstü) olarak ayarlayın.

ikinci ekran çözünürlüğü

Daha eski bir monitörünüz varsa ancak daha yeni bir grafik kartı kullanıyorsanız, varsayılan olarak çözünürlüğünüzü mümkün olan en yüksek seviyeye çıkarmak için ayarları yapılandırabilirsiniz.

Hangi seçeneklerin size uygun olduğunu değiştirmeye devam edin. Yönlendirme, ekranınızın dikey veya yatay yönde olup olmadığını değiştirmenize izin verecektir. Birden fazla ekran, ekranlarınızı genişletmenize veya yansıtmanıza olanak tanır. Ekran görüntüsünü tıklayarak değiştirmeden önce değiştirmek istediğiniz ekranı seçmeyi unutmayın.
Bunu Yap ana sayfam yap, diğer şeylerin yanı sıra, seçtiğiniz ana monitörde programların görüntülenmesini sağlayın.

Görev Çubuğu Görünümü
Çoklu monitör kurulumunun daha da ince bir yönü, görev çubuğunda yapacağınız şeydir. Temiz bir masaüstü kurulumunda çalışıyorsanız, görev çubuğu bir sorun haline gelebilir.

Görev çubuğunu değiştirmek veya kaldırmak için Başlat menünüzü tıklatarak, arka plan yazarak ve Arka plan ayarları seçeneğini belirleyerek arka plan ayarlarınıza gidin. Pencereyi genişletin ve Görev Çubuğu'nu seçin. Birden çok ekran bölümü görene kadar aşağı kaydırın.

birden çok ekran görev yöneticisi

Tüm ekranlarda görev çubuğunu kapatmak için (ana monitörünüz dışında), tüm ekranlarda görev çubuğunu Göster seçeneğini Kapalı olarak ayarlayın.
Bunu açık bırakırsanız, görev çubuğunun tüm sabitlenmiş programları veya yalnızca görev çubuğundaki düğmeleri göster altında verilen monitörde bulunan programları gösterip göstermeyeceğine karar verebilirsiniz.

Ayrıca, diğer görev çubuklarındaki Kombine düğmelerin altındaki program metni etiketlerini göstermeyi veya gizlemeyi seçebilirsiniz.

3. Adım: Birden Çok Ekranınızı Özelleştirin
Artık ekranınız çalışma düzenindeyse, şimdi ikinci ekranınızı özelleştirmeyi düşünebilirsiniz. Ekranları kişiselleştirmekten hoşlanıyor olsanız bile, çalışmalarınız genellikle tek bir görüntü ayarında fark edilmeyecektir.

Birden fazla monitör ile arkanıza yaslanıp, çalışma alanınızı terk etmek zorunda kalmadan, özelleştirilmiş masaüstünüzün keyfini çıkarabilirsiniz.

Birden Çok Duvar Kağıdı Kurulumu
İkili veya çoklu monitör arka planının eğlenceli bir parçası, önemsiz olsada, çoklu arka planların kullanılmasıdır. Artık eski, tek bir arka plana bağlı değilsiniz. Daha iyisi, Windows 10'da kullanıma hazır!

Birden fazla monitör kurulumunda ayrı arka planlar kullanmak için Arka plan ayarları pencerenizi tekrar açın. Pencereniz açıldığında, Resim seçin kategorisi altındaki Gözat düğmesini görene kadar aşağı kaydırın. Gözat düğmesine tıklayın ve arka plan olarak kullanmak istediğiniz görüntüyü seçin. Sahip olmak istediğiniz kadar arka plan için bunu yapın.

arka plan resmi

Arka planlarınızı oluşturduktan sonra, küçük resme sağ tıklayın. Tüm monitörler için Ayarla etiketli bir seçim görmeli veya X monitörü için Ayarla'yı seçin. İstediğinizi seçin.

çoklu ekran arka planı

Bu iyi ama tüm masaüstü bilgisayarlarımı kapsayan tek, çok geniş bir arka plan görüntüsü oluşturmak istersem ne yapmalıyım?

Ekstra-Geniş Masaüstü Arka Planı
Ekstra geniş bir masaüstü arkaplanı bulmak için, Google Görseller'e gidin ve istediğiniz bir resmin anahtar kelimesini geniş tanımlama ile girin. Ardından, Google görseller sayfasında, Ayarlar'ın yanındaki Araçlar seçeneğini tıklayın. Sonra, herhangi bir boyut etiketli açılır menüyü tıklayın ve 10 MP'den (3648 × 2786) daha büyük seçin.

Son olarak, arka plan ayarlarınıza tekrar gidin ve geniş resminize göz atın. Ardından, Uygun olanı seç seçeneğinin altında,
Span'ı seçin. Bu kadar! Şimdi, birden çok monitöre yayılan bir arka planın nasıl göründüğünü biliyorsunuz.

Çoklu Video Duvar Kağıdı Kurulumu
Artık birden fazla duvar kağıdını nasıl yapılandıracağınızı bildiğinize göre, bir sonraki adım: video. Monitörlerinizin birinde veya her ikisinde bir video duvar kağıdının kurulması.

Birden çok monitörde birden fazla video almak için Wallpaper Engine'i açın. Programa, Steam ile açtıktan sonra görev çubuğu simgesini bularak, simgeyi sağ tıklayıp Duvar Kağıdını Değiştir'i seçerek ulaşabilirsiniz.

Yazılımı açtıktan sonra, bir monitör seçin (tümü yazılımda görünmelidir) ve Duvar Kağıdını Değiştir veya Duvar Kağıdı Kaldır'ı seçin. Tek bir videoyu, bu pencerede Yerleşim seçeneği aracılığıyla monitörlerinize yaymak için de genişletebilirsiniz. Bir ekran seçtikten sonra, Duvar Kağıdını Değiştir'i seçin. Bu pencerede, Atölye sekmesine geçin. Video arka planınızı buradan indirebilirsiniz.

steam wallpaper

Seçiminizi yapın, seçimlerden birini seçin ve ekranın sağ tarafındaki Yükle düğmesini tıklayın.

steam wallpaper indir

İndir'i tıkladıktan sonra, videonuz Yüklü sekme yoluyla yüklenecektir. Bu sekme, video duvar kağıtları için bir kütüphane işlevi görür. Aklında tut, bu yöntem sadece popüler video duvar kağıtları Steam Workshop üzerinden indirmenize izin veriyor.

Ayrıca kendi videolarınızı uygulamada duvar kağıtları olarak yükleyebilirsiniz. Pencerenizin altındaki Dosyadan Aç etiketli düğmesini tıklayın ve kendi video dosyanızı bulun.

steam duvar kağıdı

Ardından, Yüklü sekmenize gidin. Bir seçeneğe tıklayın, pencerenizin sağ tarafındaki ayarlarınızı yapın ve Tamam seçeneğini belirleyin.

hareketli duvar kağıdı

Wallpaper Engine'i kapatın ve işlemi istediğiniz sayıda monitör için yeniden başlatın. Bu kadar! Artık her monitörde video duvar kağıtları var.
Unutmayın: Bu, bilgisayarınızın genel performansını ve / veya arka planda çalışan uygulamaları yavaşlatacaktır.

Yine de, işlemciniz güçlüyse, video masaüstü arka planlarından daha iyi bir arka plan olamaz.

Rainmeter
Rainmeter favori Windows masaüstü özelleştirme aracıdır. Kullanıcıların basit veya karmaşık çoklu monitör kurulumlarını kolayca oluşturmasını sağlar. Rainmeter'ı indirip yükleyin. Rainmeter yapılandırmanızı otomatik olarak kaydedecek ve kaplamalarınızı birden fazla monitörle kullanmanıza izin verecektir.

Çalışma alanınızı yükseltmek için küçük değişiklikler yapabilir ve bugün çoklu monitör kurulumunun tadını çıkartabilirsiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 661 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Windows 10'da Çoklu Monitör Kurma konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10'da Çoklu Monitör Kurma ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10'da Çoklu Monitör Kurma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "