Ogznet.com
Windows 11 çıkış tarihi, özellikleri ve bilmeniz gereken her şey Paylaş:

Windows 11 çıkış tarihi, özellikleri ve bilmeniz gereken her şey

Windows 11 çıkış tarihi, özellikleri ve bilmeniz gereken her şey

Microsoft’un 24 Haziran’daki büyük etkinliğinde resmi olarak duyurulan Windows 11 nihayet göründü. Microsoft CEO’su Satya Nadella, etkinlikte herkese bunun Windows için yeni bir çağın ilk sürümü olduğunu söyledi.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Windows 11'in çok erken bir sürümü gösterilen etkinlikte, yenilenmiş bir görünüm ile sonunda yeni kullanıcı arayüzünü ve yeni özellikleri resmi olarak görüldü.

Microsoft geçmişte, Windows 10'un önümüzdeki yıllarda işletim sisteminin tek sürümü olacağını söylemiş olsa da, altı yıl sonunda gelen bu yeni güncelleme, yeni bir sürüme geçmek için önemli özellikler getiriyor.

 

Yenilenmiş bir görünüm, widget'lar, oyun oynamaya odaklanma ve daha fazlasıyla, Windows 11'in Windows 10'a göre değişen pek çok özelliği önemli bir güncelleme olduğunu gösteriyor.

Windows 11'in çıkış tarihini öğrenmek için okumaya devam edin.

Windows 11, Windows 10'un halefidir ve muhtemelen Kasım/Aralık sonu gibi ücretsiz olarak (yasal bir lisansa sahip olan Windows 10, 8.1 ve 7) kullanıcılara sunulacaktır.

Windows 11 çıkış tarihi

Microsoft, Windows 11'in bu sene sonuna doğru çıkacağını söylüyor, bu nedenle büyük olasılıkla Kasım sonu ile Aralık sonu arasında piyasaya sürüleceğini söyleyebiliriz.

Apple'ın macOS'da yaptığı çalışmalara benzer şekilde, yeni işletim sisteminin yıllık güncellemesi de yapılacak.

Windows 11
blogs.windows.com

Bu arada, masaüstü PC'nizin veya dizüstü bilgisayarınızın Windows 11'i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için yardımcı programı indirebilirsiniz.

Windows 11 fiyatı ne kadar olacak?

Windows 11, mevcut Windows kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olacaktır. Home sürümlerini indirmek, kurmak ve etkinleştirmek için çevrimiçi olmanız ve PC'nize veya tabletinize yüklerken veya yükseltirken bir Microsoft hesabınızın olması gerekir.

Şimdiye kadar Microsoft, Windows 11 için donanım gereksinimlerini yayınladı, ancak TPM (Güvenilir Platform Modülü) ve şirketin hangi cihazların yeni sürüme güncellenmeye uygun olduğu konusunda minimum eşiği zorlayıp aşmadığı konusunda kafa karışıklığı var.

windows 11 - özellikleri ve fiyatı

Windows 11 özellikleri

Microsoft, güncellemelerin %40 daha küçük olacağını vaat ediyor ve Windows 11'i "şimdiye kadarki en güvenli sürüm" olarak lanse ediyor.

Görev çubuğu, fare çevre birimlerinin yanı sıra dokunma için optimize edilmiştir ve şimdi dock olarak yeniden adlandırılmıştır.

Ekranda birden çok pencereyi yalnızca yan yana değil, sütunlar, bölümler ve daha pek çok yerde düzenlemenizi sağlayan Snap Layouts adlı bir özellik sayesinde yeni çoklu görev özellikleri de sunuluyor.

Diğer bir özellik ise, daha önce kapatılmış pencerelere dock'tan geri dönebileceğiniz Snap Grupları'dır, böylece örneğin e-posta uygulamanıza, Edge tarayıcı pencerelerine veya başka herhangi bir şeye, onları tekrar önceki görünüme döndürmek zorunda kalmadan gidebilirsiniz.

Microsoft Store nihayet daha iyi seçilmiş içerik ve satın aldığınız programları yönetmek için onları televizyonunuza yansıtmak gibi daha iyi seçeneklerle bir yeniden tasarlanmış gibi görüyor. Disney+, Adobe Creative Cloud, Pinterest ve daha fazlası gibi uygulamalar, Windows 11 için yeniden tasarlanmış ve bu mağazada kullanıma hazır durumdalar.

WPA, EWP ve Win32 uygulamaları artık Microsoft Store'da kullanıma hazır.

Windowss 11 - Android uygulamaları artık windows'ta
blogs.windows.com

Android uygulamaları Amazon App Store aracılığıyla Microsoft Store'dan bulunup Windows 11 için indirilebilecek. Böylece TikTok'u ve daha fazlasını PC'nize veya Windows tabletinize indirip yükleyebilirsiniz.

Gelişmiş çoklu monitör desteği ile harici bir monitörü yeniden bağladığınızda Windows 11, o monitördeki pencerelerin önceki konumlarını hatırlar.

Windows 11 ile yeni Windows arayüzü

Kullanıcıların fark edeceği en büyük değişikliklerden biri, Başlat menüsünün ekranın ortasına taşınmış olmasıdır. Başlat menüsü günün saatine ve çalıştığınız içeriğe göre dinamik olarak değişir.

Ayrıca, Windows Vista'dan Aero-esque gibi görünen ve size bilgiler gösteren küçük boyutlu bazı pencereler de var.

Windows Widget'ları, Windows 11 ile geri dönüyor. Microsoft, Başlat menüsünde olduğu gibi widget'lar için kullandığınız uygulamalara ve günün saatine göre değişmesini sağlayan yapay zeka destekli dinamik özellikler sunuyor. Dokunmatik ekranda, widget'ların görünmesi için masaüstünde soldan kaydırabilirsiniz.

windows 11 - widget desteği

Widget'lar içinde Hava durumu, Bing haritaları, haberler ve daha fazlası gibi aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var.

Üçüncü taraf uygulamalar için de widget desteği olacak, böylece Apple'ın iOS ve iPadOS işletim sistemlerindeki gibi pek çok widget görebilirsiniz.

Windows 11'de oyun deneyimi

Ağır ve kullanımı sinir bozucu Windows 10 Xbox uygulamasının yerini, oyunları satın almanıza, yönetmenize ve kaldırmanıza olanak tanıyan yeni bir Game Pass uygulamasıyla değiştirerek, Windows 11'de oyun çok daha büyük bir odak noktası olacak.

HDR, uyumlu makinelerde desteklenecek ve oyun oynamak, medya görüntülemek için iyileştirilmiş aydınlatma ve kontrast sunacak. 

Dokunmatik ekran iyileştirmeleri

Tablet modu, Windows 8'den bu yana Windows'un zayıf noktalarından biri olmuştur ve Microsoft'un Windows 11 için gösterdiği yeni tablet özellikleri, özellikle Microsoft'tun Surface ürünleri ile işletim sisteminin odak noktası olabilir.

Dokunmatik klavye, yalnızca başparmağınız için daha küçük bir klavye ve kullanıma hazır emojilerle yeniden tasarlandı. Microsoft, klavye işlevinin sesli komutların yanı sıra 'bunu sil' seçenekleri ve daha fazlasıyla geliştirileceğini söylüyor.

Windows 11 indir

Windows 11, uygun Windows 10 PC'ler ve yeni PC'ler için ücretsiz bir yükseltme ile sunulacak. Mevcut Windows 10 PC'nizin Windows 11'e ücretsiz yükseltmeye uygun olup olmadığını kontrol etmek için PC Health Check uygulamasını indirin.

Ücretsiz yükseltme bu yıl sonuna doğru uygun Windows 10 bilgisayarlara sunulmaya başlayacak.

Daha fazla bilgi için Windows 11 resmi web sayfasını takip edebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!