Ogznet.com
Ogznet.com
Image by Pexels from Pixabay

Windows 10’da Bilgisayar Ekranını Kapatmanın En Hızlı Yolları

Windows 10, ne yazık ki ekranı kapatmak için kullanışlı bir klavye kısayolu sunmuyor. Ancak, ekranınızı kontrol etmenin ve istediğiniz zaman kapatmanın en kolay yollarını göstereceğiz. Böylece, sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ekranın bozulmasını ve uzun vadeli hasarı da önlersiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bir Windows dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, ekranınızı kapatabilecek bir kısayol tuşu olabilir. Bu, dizüstü bilgisayar üreticisine ve modeline bağlı olarak değişir. Ekranı kapatma sembolü için üstteki tuş sırasını (genellikle F1-12 tuşları) kontrol edin ve deneyin. F tuşunu geçersiz kılmak ve kısayol tuşu işlevini etkinleştirmek için Fn tuşunu (genellikle sol altta) tutmanız gerekebilir (bazen tam tersidir).

Windows 10 Güç Yönetimi Ayarları

Windows 10 çoklu güç yönetimi ayarları sunar. Ekranınızı açıp kapatmak için bunları nasıl kullanabileceğinizi görelim.

Windows 10'da Ekranı Otomatik Olarak Kapatma

Ekranlarınızın ne kadar hızlı kapanacağını kontrol etmek için Başlat> Ayarlar> Sistem> Güç ve uyku'ya gidin ve Ekran altındaki süreleri özelleştirin. Pil gücüyle çalışırken, 5 dakika veya daha kısa bir süre sonra ekranınızın kapanmasını öneririz. Fişe takıldığında, biraz daha uzun süre açık kalmasına izin verebilirsiniz, ancak maksimum 10 veya 15 dakika idealdir.

Windows 10'da Ekranı Otomatik Olarak Kapatma

Şimdi dizüstü bilgisayarınızın ekranını kapatmak için tek yapmanız gereken güç düğmesine basmak. Ancak Güç düğmesine birkaç saniye basılı tutarsanız bilgisayarınız tamamen kapanabilir, buna dikkat edin.

“Ekranı Kapat” Seçeneğini Görmüyor musunuz?

Muhtemelen Modern Bekleme özelliğine sahip bir bilgisayarınız var. Öğrenmek için görev çubuğundaki arama simgesine tıklayıp kutuya cmd yazın ve komut istemini açmak için Enter tuşuna basın. Komut istemine powercfg -a yazın ve Enter tuşuna basın. Standby (S0 Low Power Idle) seçeneğini görürseniz, Modern bir Bekleme makineniz vardır. Ayrıca diğer bekleme seçeneklerinin mevcut olmadığını da görebilirsiniz.

Modern Bekleme özelliğine sahip bir bilgisayar

Modern Bekleme Modunda Windows 10 Bilgisayarına “Ekranı Kapat” Ekleme

Güç düğmesini kullanarak ekranın kapatılması ideal bir çözümdür. Ancak eğer yoksa bunu eklemenin bir yolu vardır. Ancak bunu yapmak için kayıt defterine gitmemiz gerekecek. Ancak sistem ayarlarında daha büyük hatalara neden olmamak için lütfen bu talimatları dikkatli bir şekilde uygulayın.

Çalıştır menüsünü başlatmak için Windows + R tuşlarına basın, regedit yazın ve Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açmak için Tamam'ı tıklatın. Kayıt defterinde aşağıdaki konuma gidin:

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Power

Burada CsEnabled girdisini bulun, değerini 1'den 0'a değiştirin ve değişikliklerinizi kaydetmek için Tamam'ı tıklayın.

kayıt defteri düzenleyicisi

Şimdi kayıt defteri düzenleyicisinden çıkın, Windows'u yeniden başlatın ve “Ekranı kapat seçeneğini” bulmak için yukarıda belirtilen sistem ayarlarına dönün.

Windows'da Ekranınızı Kapatmak için En İyi Araçlar

Bilgisayara takılı monitörünüzü açma/kapama düğmesine basarak manuel olarak kapatmak istemiyorsanız, ekranınızı kapatmak için üçüncü taraf bir Windows aracı kullanın. Aşağıda kullanabilceğiniz en iyi üç seçenek var.

1. Turn Off Monitor

Turn Off Monitor, tek bir amaç göz önünde bulundurularak tasarlanmış küçük bir Windows uygulamasıdır: PC'nizin, dizüstü bilgisayarınızın veya netbook'unuzun monitörünü en az çabayla kapatmanıza yardımcı olur. Özellikle pil tasarrufu yapmak istediğinizde ve monitörün açılmasını gerektirmeyen çeşitli görevleri gerçekleştirmeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

Turn Off Monitor programını yüklemek zorunda değilsiniz. Sadece dosyayı indirin, ZIP arşivini açın, yardımcı programı masaüstünüzde kopyalayın ve gerektiğinde çift tıklayın. Yardımcı programı çalıştırmak için bir klavye kısayolu atayabilirsiniz.

Bir güvenlik uyarısı görürseniz, bu dosyayı açmadan önce Her zaman sor'un yanındaki onay işaretini kaldırarak uyarıyı atlayabilirsiniz.

Ayrıca Turn Off Monitor uygulamasına benzer şekilde çalışan bir araç da Display Power Off Utility'dır.

Display Power Off Utility, masaüstü / dizüstü bilgisayar ekranının kapatılmasını sağlar. Ekran güç tasarrufu modundayken ekranın USB hub'ını etkin tutmak için kullanışlıdır.

2. Turn off screen

Bilgisayarınızı uyku moduna geçirmek istemediğinizde, ancak monitörü kapatmak için bunu kullanın.

BAT dosyasını masaüstünüze kaydedin ve çalıştırmak için çift tıklayın. Hatta simgeyi değiştirebilir ve bir kısayol atayabilirsiniz.

3. NirCmd

NirCmd, herhangi bir kullanıcı arabirimi görüntülemeden bazı yararlı görevleri gerçekleştirmenizi sağlayan küçük bir komut satırı yardımcı programıdır. NirCmd'i basit komut satırı seçeneği ile çalıştırarak, Kayıt Defterindeki değerleri ve anahtarları yazabilir ve silebilir, INI dosyasına değerler yazabilir veya bir VPN ağına bağlanabilir, pencereleri yeniden başlatabilir veya bilgisayarı kapatabilir, bir dosyaya kısayol oluşturabilir, dosyanın oluşturulduğu / değiştirildiği tarihi değiştirebilir, görüntü ayarlarınızı değiştirebilir, monitörünüzü kapatabilirsiniz.

NirCmd'nin monitörünüzü kapatma ve diğer tüm özelliklerini kurulum yapmadan çalıştırabilirsiniz. Ancak, her zaman kullanmak istiyorsanız, yüklemek daha iyidir.

NirCmd'i Windows 10'a kurmak için ZIP arşivini açın, nircmd.exe'ye sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır'ı seçin. Ardından, Windows Dizinine Kopyala düğmesini tıklayın.

Şimdi NirCmd'yi, monitörünüzü kapatmak ve diğer görevleri tamamlamak için kullanabilirsiniz. Kuşkusuz, komut satırını açmak ve ekranınızı her kapatmak istediğinizde bir komut yazmak muhtemelen en rahatsız edici çözümdür. Ancak, daha sonra kısayol tuşu atayabileceğiniz bir kısayol oluşturmak için bunu yalnızca bir kez yapmanız gerekir.

Çalıştır yardımcı programını açmak için Windows + R'ye tıklayın, ardından cmd yazın ve Tamam'a tıklayın.

Komut satırına aşağıdaki komutu yazın:

nircmd.exe cmdshortcutkey "c:\temp" "Turn Monitor Off" monitor off

Komutu çalıştırmak için Enter tuşuna basın.

Nircmd.exe dosyasını Windows Dizinine kopyalamadıysanız, tam yolu yazın. “C:\temp” yerine kısayol dosyası için başka bir konum seçebilirsiniz. “Monitörü Kapat” kısayol dosyasının adı olacaktır, ancak farklı bir ad seçebilirsiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz