Ogznet.com
Windows 10’da ’O&O ShutUp10’ ile Gizliliğinizi Artırın Paylaş:

Windows 10’da ’O&O ShutUp10’ ile Gizliliğinizi Artırın

Windows 10’da ’O&O ShutUp10’ ile Gizliliğinizi Artırın

O&O ShutUp10: Windows 10 için ücretsiz SpyWare önleme

Normal bir Windows 10 kurulumu genellikle çok zor olmasa da, işletim sisteminizin arka planında sizi rahatsız eden çok fazla şey olabilir. Belki de kapatmak istediğiniz bir kaç  özellik, ya da belki de Microsoft’un PC’nizde yaptığınız şeyle ilgili olarak ne tür veriler topladığına ya da bulunduğu yere kaygılanıyorsunuz.

O&O ShutUp10, Windows 10 işletim sisteminin hangi işlevlerini kullanmak istediğiniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızı ve verilerinizin ne zaman ve nasıl kullanılacağına karar vermenizi sağlayan bir programdır. Çok basit bir arayüz kullanarak, hangi istenmeyen işlevlerin devre dışı bırakılacağına karar vererek Windows 10'un gizliliğinize nasıl saygı göstermesi gerektiğine siz karar verirsiniz.

Windows 10, kullanıcılara mümkün olan en kolay günlük deneyimi sunmak istiyor ve bunu yaparken çok nadiren sizi bir güvenlik bildirimini gerçekten okumaya ve onaylamaya zorluyor. Ne yazık ki, Microsoft'un bu basitleştirilmiş yaklaşımı, üzerlerine birçok kullanıcının isteyeceğinden çok daha fazla veri aktarıldığı anlamına gelir.

Microsoft, çoğu veriyi, bilgisayarınızın hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan kişiselleştirilmiş bilgileri size göstermek için kullanır. Örnek olarak, Windows 10, yoldaki trafik nedeniyle havaalanına 30 dakika önce yola çıkmanızı hatırlatabilir. Ancak bu bilgileri size ulaştırmak için Windows 10'un takvim girişlerinize, postalarınıza (yani havayolu onay e-postasına), konumunuza ve trafik haberlerini almak için internete erişimi olması gerekir.

Bazı hizmetler, tüm klavye girişlerinizi protokoller, WLAN erişim verilerinizi facebook kişilerinizle paylaşır veya herkese açık ve potansiyel olarak korumasız bir ağa izin istemeden bilgisayarınızı bağlar. Bu, sizin ve bağlantılarınızın karmaşık WLAN parolalarıyla boğuşmak zorunda olmadığı anlamına gelse de, önemli bir güvenlik riski de oluşturur.

Mahremiyetiniz ve onu nasıl koruyacağınız düşünüldüğünde “konforunuzun” ne kadar önemli olduğuna kendiniz karar verin. O&O ShutUp10 size tüm önemli ayarları tek bir yerde sunar ve Windows 10 sistem ayarlarını manuel olarak değiştirmenize gerek yoktur.

O&O ShutUp10, normalde gömülü olan veya normal kullanıcılar tarafından erişilemeyen Windows 10'un çeşitli özelliklerini kolayca değiştirmenizi sağlayan basit bir uygulamadır. Daha da önemlisi, uygulama bazı yararlı uyarılarla birlikte gelir, böylece yapmamanız gereken bir şeyi yanlışlıkla devre dışı bırakmazsınız (otomatik güncellemeler gibi).

 

Başlamak için tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve çalıştırmak. Bu kadar basit. O&O ShutUp10 tamamen ücretsizdir ve yüklenmesi gerekmez, doğrudan PC'nizde çalıştırılabilir. Ve bu günlerde diğer pek çok programın yaptığı gibi, geriye dönük olarak istenmeyen veya gereksiz yazılımları yüklemeyecek veya indirmeyecektir!

Proramı açtıktan sonra, açıp kapatabileceğiniz bir sürü farklı seçenek göreceksiniz, bazıları zaten etkin olabilir. Bunun yanı sıra, sizin için önerilen ayarlar sunan "Recommended" sütunu da var. Ayrıca O&O ShutUp10 programı, farenizi her bir satırın üzerine getirip tıkladığınızda her bir ayarın anlamı hakkında daha fazla bilgi verir:

Muhtemelen sadece gidip topluca önerilen her şeyi etkinleştirmemelisiniz, uygulamayı keşfederken bu küçük yeşil onay işaretini bir rehber olarak kullanın. İlgili herhangi bir ayarı etkinleştirin ve muhtemelen sorun olmayacaktır. Ancak, sarı “sınırlı” kategoriye girmeye başladığınızda, işler biraz daha karmaşıklaşır. Örneğin, tüm uygulamaların mikrofonunuza veya kameranıza erişmesini devre dışı bırakmak istemeyebilirsiniz, belki de istersiniz. Sadece bir dahaki sefere video görüşmesi (skype, zoom vb. gibi) gibi mikrofon kullanabileceğiniz bir durumda bu ayarı değiştirdiğinizi unutmayın.

İlginizi çekebilir

İnternette gizlilik için alınabilecek önlemler

Hangi şirketlerin, internet üzerinden verilerinizi toplayıp sattığını anlamak her zamankinden daha zor. Gizliliğinize yapılan bu saldırıya karşı koymak için baz..

Benzer şekilde, bir uygulamanın konumunuza erişme özelliğini devre dışı bırakmak, uygulama size başka bir dilde içerik sunmaya başlayana kadar gizlilik açısından iyi olabilir, çünkü gerçekte nerede olduğunuzu bilmiyor. Bununla birlikte, Windows Update'in üçüncü taraf donanım sürücülerini indirmesini önleyebilirsiniz, bu tür şeyleri kendiniz takip ettiğinizi ve bileşenleriniz için en yeni sürücüleri doğrudan üreticilerinden aldığınızı varsayarak.

Kırmızıya “hayır” ünlem işaretine gelince, bunları aynı şekilde bırakabilirsiniz. Windows Güncellemeleri gibi uygulamaların sisteminizin arka planında çalışmasını sağlamak, yararlı ve iyidir.

İlginizi çekebilir

Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştirilir

Windows 10 kayıt defterinde çeşitli ince ayarlamalar yaparak bilgisayarınızı özelleştirebilirsiniz.

Eğer yapacağınız değişikliklerden endişe duyuyorsanız, herhangi bir ince ayar yapmadan önce kendinizi güvenceye alabilirsiniz. Bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak için uygulamayı kullanabilirsiniz (Actions menüsü aracılığıyla). Ayrıca, uygulamada yaptığınız tüm değişiklikleri hızlı bir şekilde geri almak için tıklayıp, tekrar default Windows 10 deneyimine geri dönebilirsiniz.

O&O ShutUp10 (1309 KB)
Daha önce 4 kez indirildi.
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!