Windows 10'da 'O&O ShutUp10' ile Gizliliğinizi Artırın

Windows 10'da 'O&O ShutUp10' ile Gizliliğinizi Artırın
Image from stockvault.net

Windows 10'da 'O&O ShutUp10' ile Gizliliğinizi Artırın

Normal bir Windows 10 kurulumu genellikle çok zor olmasa da, işletim sisteminizin arka planında sizi rahatsız eden çok fazla şey olabilir. Belki de kapatmak istediğiniz bir kaç  özellik, ya da belki de Microsoft’un PC’nizde yaptığınız şeyle ilgili olarak ne tür veriler topladığına ya da bulunduğu yere kaygılanıyorsunuz.

O&O ShutUp10 uygulamasını kurduğunuz işletim sisteminizde hangi seçenekleri ayarlayabileceğinizi (veya devre dışı bırakabileceğinizi) bile bilmiyor olabilirsiniz. Normalde gömülü olan veya normal kullanıcılar tarafından erişilemeyen Windows 10'un çeşitli yönlerini kolayca değiştirmenizi sağlayan basit bir uygulamadır. Daha da önemlisi, uygulama bazı yararlı uyarılarla birlikte gelir, böylece yapmamanız gereken bir şeyi yanlışlıkla devre dışı bırakmazsınız (otomatik güncellemeler gibi). 

Başlamak için tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek ve çalıştırmak. Bu kadar basit. Açıklanacak bir kurulum yok ve uygulama yüklendiğinde şöyle görünür:

Ekran Görüntüsü O&O ShutUp10

Açıp kapatabileceğiniz bir sürü farklı seçenek göreceksiniz - bazıları zaten etkin olabilir. Bunun yanı sıra, sizin için önerilen ayarlar sunan "Recommended" sütunu da var. Ayrıca O&O ShutUp10 programı, farenizi her bir satırın üzerine getirip tıkladığınızda her bir ayarın anlamı hakkında daha fazla bilgi verir:

Ekran Görüntüsü O&O ShutUp10
Muhtemelen sadece gidip topluca önerilen her şeyi etkinleştirmemelisiniz, uygulamayı keşfederken bu küçük yeşil onay işaretini bir rehber olarak kullanın. İlgili herhangi bir ayarı etkinleştirin ve muhtemelen sorun olmayacaktır. Ancak, sarı “sınırlı” kategoriye girmeye başladığınızda, işler biraz daha karmaşıklaşır. Örneğin, tüm uygulamaların mikrofonunuza veya kameranıza erişmesini devre dışı bırakmak istemeyebilirsiniz - belki de istersiniz. Sadece bir dahaki sefere video araması gibi mikrofon kullanabileceğiniz bir durumda bu ayarı değiştirdiğinizi unutmayın.

Hemen Yüklemeniz Gereken İnternet Gizlilik Araçları
İlginizi Çekebilir

Hemen Yüklemeniz Gereken İnternet Gizlilik Araçları

Benzer şekilde, bir uygulamanın konumunuza erişme özelliğini devre dışı bırakmak, uygulama size başka bir dilde içerik sunmaya başlayana kadar gizlilik açısından iyi olabilir, çünkü gerçekte nerede olduğunuzu bilmiyor. Bununla birlikte, Windows Update'in üçüncü taraf donanım sürücülerini indirmesini önleyebilirsiniz, bu tür şeyleri kendiniz takip ettiğinizi ve bileşenleriniz için en yeni sürücüleri doğrudan üreticilerinden aldığınızı varsayarak.

Kırmızıya “hayır” ünlem işaretine gelince, bunları aynı şekilde bırakabilirsiniz. Windows Güncellemeleri gibi uygulamaların sisteminizin arka planında çalışmasını sağlamak, yararlı ve iyidir.

 Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz
İlginizi Çekebilir

Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz

Eğer yapacağınız değişikliklerden endişe duyuyorsanız, herhangi bir ince ayar yapmadan önce kendinizi güvenceye alabilirsiniz. Bir Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturmak için uygulamayı kullanabilirsiniz (Actions menüsü aracılığıyla). Ayrıca, uygulamada yaptığınız tüm değişiklikleri hızlı bir şekilde geri almak için tıklayıp, tekrar default Windows 10 deneyimine geri dönebilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.