Windows, Mac ve Linux'ta USB Depolama Aygıtlarını Devre Dışı Bırakma

Windows, Mac ve Linux'ta USB Depolama Aygıtlarını Devre Dışı Bırakma

/ / Okuma süresi: 6 dk, 2 sn / Yorum (0)

Bilgisayarınızda USB depolama birimi kullanmanın potansiyel bir güvenlik riski olduğunu biliyormusunuz. Riskli kötü amaçlı yazılım bulaşmalarından ziyade (ör. Truva atları, keylogger'lar veya fidye yazılımı), sisteminizde çok fazla hassas veri varsa, USB depolama aygıtlarını tamamen devre dışı bırakmak iyi bir fikir olabilir. Windows, Mac ve Linux'ta bunu nasıl yapacağınızı anlatıyoruz.

USB Depolamayı Aygıtlarını Engelleme: Avantaj ve Dezavantajları
Kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza USB depolama aygıtları yoluyla sunulması konusunda endişeleriniz varsa, desteği devre dışı bırakmayı düşünmek akıllıca olacaktır. Ama önemli bir dezavantaja sahip. Bu dezavantajın en kolay açıklaması, bilgisayarınızda USB depolama alanını kullanamayacaksınız olabilir.

Bulut depolama alanını kolaylıkla kullanabiliyorsanız, bu sorun olmamalı. Ancak, iki bilgisayar arasında düzenli olarak veri alışverişi yapmak için bir araca ihtiyacınız varsa bu zor olabilir. PC'ler arasında sanal bir paylaşım oluşturmak için Resilio Sync gibi bir araç düşünün.

Bu konunu ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, USB'yi engellemek zaman açısından sıkıntı olabilir. Sadece Windows 10, Mac ve Ubuntu 18.04'te için aşağıdaki adımları uygulayarak usb aygıtını devre dışı bırakılmasını anlattık.

Windows'ta USB Depolama Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bir Windows bilgisayarında USB belleğin engellenmesi basittir. Ayrıca birkaç seçeneğiniz var; aşağıdaki ilk iki anlatım Windows 10 Home PC'ler içindir.

1. Kayıt defterini manuel olarak düzenleyin
Win + R tuşlarına basarak başlayın, ardından “regedit” yazın.

windows regedit

Kullanıcı Hesabı Denetimi mesajını kabul edin ve ardından HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR'a gidin. Burada, Başlat'a çift tıklayın (veya sağ tıklayın> Değiştir) ve değeri düzenleyin.

windows kayıt defteri düzenleme

Devre dışı bırakmak için değeri 4 olarak değiştirin. USB depolama alanını istediğiniz zaman etkinleştirmek içinse, sadece  değeri 3 olarak değiştirin. İşiniz bittiğinde Tamam'a tıklayın.

Sistem kayıt defterinde değişiklik yapmayı planlıyorsanız, önce bir kayıt defteri yedeği oluşturmalısınız.

2. Bir Kayıt Defteri Komut Dosyası Oluşturun
Alternatif olarak, Not Defteri'nde iki boş TXT dosyası oluşturarak aynı görevin metin tabanlı bir sürümünü gerçekleştirebilirsiniz. Metin editörünü aç ve aşağıdaki kodları kopyala-yapıştır:

 

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR]
"Start"=dword:00000004
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR\Enum]
"Count"=dword:00000000
"NextInstance"=dword:00000000

.TXT dosya uzantısını .REG ile değiştirildiğinden emin olmak için dosyayı disableusb.reg olarak kaydedin, aksi halde işe yaramaz! Ardından, enableusb.reg olarak kaydetme işlemini tekrarlayın.

İkinci dosya ile, çizgiye bir düzenleme yapın:

"Start"=dword:00000004 

Bunu değiştirmek için:

"Start"=dword:00000003 

Tamamlandığında dosyayı kaydedin. Şimdi, USB belleğini devre dışı bırakmanız gerektiğinde, disableusb.reg dosyasını çalıştırın. Ancak, eklenmiş olan cihazlar değiştirilinceye kadar etkilenmez. USB belleğini yeniden etkinleştirmeniz gerekiyorsa, enableusb.reg dosyasını kullanın. Hatırlanması kolay bir yere dosyaları kaydedin.

Başkalarının enableusb.reg kullanmasını engellemek çok zor olmamalıdır. Dosyayı yalnızca bir yönetici hesabı çalıştırabilir,
Profilinizi paylaşmadığınız sürece (ve klavyeden uzak olduğunuzda kilitli kalsın), güvende olmanın basit olması gerekir.

3. Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni kullanın
Windows 10 Pro ve Enterprise için üçüncü bir seçenek mevcuttur: Grup İlkesi Düzenleyicisi'nde USB depolama ayarını düzenleme.

Başlamak için Win + R tuşlarına basın ve “gpedit.msc” girin.
Bu, Yönetim Şablonları> Sistem> Çıkarılabilir Depolama Erişimi'ni genişletmeniz gereken Grup İlkesi Düzenleyicisi'ni açar. Sağdaki bölmede, bilgisayarınıza medya erişimini kontrol eden birkaç öğe görürsünüz. Bunlardan üçünün etkinleştirilmesi gerekiyor:

  • Çıkarılabilir Diskler: Yürütme erişimini engelle
  • Çıkarılabilir Diskler: Okuma erişimini engelle
  • Çıkarılabilir Diskler: Yazma erişimini engelle

Sırayla, her bir öğeyi çift tıklayın ve Etkin radyo düğmesini tıklayın. Bir sonraki öğeye geçmeden önce onaylamak için Tamam'a tıklayın.

Şimdi, bir USB depolama aygıtı takıldığında, sürücü harfini açmaya çalıştığınızda Windows Gezgini'nde bir Erişim reddedildi mesajı görüntülenir. Bunu tersine çevirmek için yukarıda listelenen üç ayarı, her birinin Devre Dışı olarak ayarlanmasını sağlayın.

Mac'te USB Depolama Aygıtlarını Kısıtlama

Mac'inizdeki USB depolama alanını kısıtlamak için, önce Sistem Bütünlüğü Korumasını (SIP) devre dışı bırakmakılması gerekmetedir.

Ardından, Utilities> Terminal'i açın ve sürücüyü kaldırın.

kextunload /System/Library/Extensions/IOUSBMassStorageClass.kext/

Sonraki, /System/Library/Extensions açın ve yeniden adlandırın (veya güvenli bir yere taşıyın) IOUSBMassStorageClass.kext. Hassas bir yeniden adlandırma .KEXT uzantısını değiştirmek olabilir, böylece USB belleğini yeniden etkinleştirmek için tekrar kolayca bulabilirsiniz.

mac usb

Bu işlemle, Terminal'e geri dönün ve şunu girin:

sudo touch /System/Library/Extensions

Bu, yeniden adlandırılmış dosyaya başvurmadan bir yeniden yüklemeyi zorlayarak önbellek dosyalarını siler. Şimdi, USB depolama aygıtları bağlandığında erişilebilir olmamalıdır. Bununla birlikte, diğer USB aygıtları sorunsuz çalışmalıdır.

Linux'ta USB Depolama Aygıtlarını Engelleme

Linux bilgisayarınızın USB belleğini engellemeye mi ihtiyacınız var? Terminali açarak ve USB sürücüsünü “gizlemek” için mv (move) komutunu kullanarak bunu yapın:

sudo mv /lib/modules/$(uname -r)/kernel/drivers/usb/storage/usb-storage.ko /home/user1

Şimdi, bir USB depolama aygıtı eklendiğinde, çalışmaz. Kısacası, erişilemez kalacak. Bir çekirdek güncellemesi durumunda bu işlemin geri alınacağını unutmayın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 420 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Windows, Mac ve Linux'ta USB Depolama Aygıtlarını Devre Dışı Bırakma konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows, Mac ve Linux'ta USB Depolama Aygıtlarını Devre Dışı Bırakma ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows, Mac ve Linux'ta USB Depolama Aygıtlarını Devre Dışı Bırakma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "