Windows Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10, 8, 7, Vista ve XP'de şifrenizi değiştirin. Windows şifrenizi değiştirmek için birkaç iyi neden vardır. Sebebi ne olursa olsun, hangi Windows sürümüne sahip olursanız olun, parolanızı değiştirmek çok kolaydır. Parolanızı Microsoft Windows'da Denetim Masası'ndaki Kullanıcı Hesapları uygulaması aracılığıyla değiştirebilirsiniz.

Ancak, şifrenizi değiştirmek için kullandığınız adımlar, kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak biraz farklıdır. Bu nedenle, aşağıda listelendiklerinde bu farklılıkları dikkate aldığınızdan emin olun.

Windows 10 ve Windows 8

 1. Denetim Masası'nı açın. Bunu Windows 10'da yapmanın en hızlı yolu, Başlat menüsünde Denetim Masası'nı aramaktır. Windows 8 kullanıyorsanız, WIN + X klavye kısayolu ile açabileceğiniz Güç Kullanıcı Menüsünü kullanın.
 2. Windows 10'daysanız Kullanıcı Hesapları bağlantısını veya Windows 8 için Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliği bağlantısını tıklayın. Not: Büyük Simgeleri veya Denetim Masası'nın Küçük simgeler görünümünü görüntülüyorsanız, bu bağlantıyı görmezsiniz. Kullanıcı Hesapları simgesini tıklamanız ve 4. adıma geçmeniz yeterlidir.
 3. Kullanıcı Hesapları bağlantısını tıklayın.
 4. Kullanıcı Hesapları penceresinin kullanıcı hesabı alanında değişiklik yap alanında, Bilgisayar ayarları bağlantısında hesabımda değişiklik yap bağlantısını tıklayın.
 5. Oturum açma seçenekleri sekmesini soldan açın.
 6. Şifre bölümünde, Değiştir'e dokunun veya tıklayın.
 7. Mevcut şifrenizi ilk metin kutusuna girin ve ardından İleri'ye tıklayın.
 8. Windows 10 kullanıcıları için, doğru bir şekilde yazdığınızı doğrulamak için yeni şifrenizi iki kez girin. İsteğe bağlı olarak bir parola ipucu yazabilirsiniz, bu da giriş yaparken bunu unutmanız gerektiğinde şifrenizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Windows 8 kullanıcıları için, Microsoft hesabı parola ekranınızı değiştir ekranında geçerli parolanızı bir kez daha girin ve sağlanan parolanıza yeni parolanızı iki kez yazın.
 9. İleri düğmesini tıklayın.
 10. Şifrenizi değiştirmek için Son'a tıklayın veya şifrenizi değiştirdiniz.
 11. Artık açık olan diğer Ayarlar, PC ayarları ve Denetim Masası pencerelerinden çıkabilirsiniz.

Windows 7, Windows Vista ve Windows XP

 1. Başlat'a ve ardından Denetim Masası'na tıklayın.
 2. Kullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliği bağlantısını tıklayın.
 3. Windows XP (veya Windows Vista'nın bazı sürümleri) kullanıyorsanız, bu bağlantı yerine Kullanıcı Hesapları denir. Not: Büyük simgeleri, Küçük simgeler veya Denetim Masası'nın Klasik görünümünü görüntülüyorsanız, bu bağlantıyı görmezsiniz. Kullanıcı Hesapları simgesini tıklamanız ve 4. adıma geçmeniz yeterlidir.
 4. Kullanıcı Hesapları bağlantısını tıklayın.
 5. Kullanıcı Hesapları penceresinin kullanıcı hesabı alanında değişiklik yap alanında, Parolanızı Değiştir bağlantısını tıklatın.
 6. Windows XP kullanıcıları için, bunun yerine bölüme bakacak bir hesap seçin veya kullanıcı hesabınızı tıklayıp aşağıdaki ekranda Parolamı değiştir'i tıklayın.
 7. İlk metin kutusuna mevcut şifrenizi girin.
 8. Sonraki iki metin kutusuna, kullanmaya başlamak istediğiniz şifreyi girin.
 9. Şifreyi iki kez girmek, yeni şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.
 10. Son metin kutusuna bir şifre ipucu girmeniz istenir. Bu adım isteğe bağlıdır, ancak onu kullanmanızı kesinlikle öneririz. Windows'a giriş yapmayı denediğinizde yanlış şifreyi girerseniz, bu ipucu, yardımcı olur.
 11. Değişikliklerinizi onaylamak için Şifre değiştir düğmesine tıklayın.
 12. Artık Kullanıcı Hesapları penceresini ve diğer Denetim Masası pencerelerini kapatabilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile