Ogznet.com

Windows’un ilk çıkış tarihi olan 1985 yılından, bu gün kullandığımız Windows 10 sürümüne kadar arada geçen yıllar ve Windows sürümlerine kısa bir bakış yaparak hep beraber teknolojide mazide gezinelim.

Windows on yıllar boyunca büyük ölçüde değişmesine rağmen, temellerinin çoğu aynıdır. Örneğin, ekran öğeleriyle etkileşimde bulunmak için bir fare imlecini kullanmaya devam edersiniz ve programlar pencerelerde görüntülenir.

Ancak, Windows evrimleştikçe, pek çok üretkenliği artıran özellik eklendi. Başladığımız her büyük Windows sürümündeki en büyük özelliklere ve bugün hala nasıl yararlı olduklarına bir göz atalım.

Windows 1.0 (1985)

Windows 1.0 (1985)
Windows'un ilk gerçek sürümü kritik derecede başarılı değildi, ancak bugün bildiğimiz işletim sisteminin temelini oluşturdu. Temelde MS-DOS'un üstünde bir grafik arabirim olduğundan artık pek çok standart Windows özelliği içermiyordu.

Ancak, DOS üzerinde bazı büyük gelişmeler yaptı. En önemlilerinden biri, çalışan programlar arasında geçiş yapma yeteneğiydi. DOS üzerinde yeni bir işlem başlatmadan önce mevcut uygulamanızı iptal etmek zorundaydınız.

Windows 1.0 ayrıca kullanılabilir alanlara uyacak şekilde açık pencereleri otomatik olarak yeniden boyutlandırdı.
Bu sürüm, pencereleri üst üste getirmenize izin veremedi.

Windows 2.0 (1987)

Windows 2.0 (1987)
Windows 2.0, önceki sürümün başlatıldığı çerçeve üzerine kurulmuştur. Kullanıcıların pencereleri üst üste getirmesine ve Windows ile Word ve Excel'i çalıştıran ilk sürüm olmasına izin verirken, Windows 2.0 ile en büyük gelişme, klavye kısayollarının odaklanmış girişiydi.

Klavyeyi kullanarak gezinmek için yeni yollar eklemek, üretkenlik için büyük bir atılımdı, özellikle de fareyi kullanırken göreceli olarak yeni bir girdi biçimi.

Windows 3.0 (1990)

Windows 3.0 (1990)
Windows 3.0 sürümü, yeni işletim sistemi işletim sisteminin ilk başarılı sürümü oldu. Ve Windows kendi kendine gelmeye başladığında, geleceğini şekillendirecek özellikler ekledi.

Günümüzde hala Windows 3.0'ın en büyük üretkenlik özelliklerinden ikisi Program Yöneticisi ve Dosya Yöneticisidir. Dosya Yöneticisi bugün Dosya Gezgini olarak bildiklerimizin ilkel bir versiyonuydu; Standart iki panelli tasarımı bile içeriyordu. Bunlar yüklü programlarınıza ve dosyalarınıza göz atmayı kolaylaştırdı.

Windows 3.1 (1992)

Windows 3.1 (1992)
Windows sürümlerinin diğer sürümlerinden farklı olarak, Windows 3.1, Windows 3.0'da bazı önemli geliştirmeler yapmıştır. Windows 95 başlatılana kadar son büyük sürüm oldu.
Windows 3.1'deki en büyük geliştirmelerden biri, TrueType yazı tiplerini destekliyordu. Bu, programların yazı tiplerini üçüncü taraf bir programa dayanmadan ölçeklendirmesine izin verdi. Bugün bu, yüzlerce farklı yazı tipini kurmanıza, kaldırmanıza ve kullanmanıza olanak tanıyan güçlü yazı tipi yönetimi sağladı.

Ayrıca, Windows 3.1, işletim sistemi ve program bilgilerini depolayan kayıt defteri tanıtımı için dikkat çekicidir.

Windows 95 (1995)

Windows 95 (1995)
Windows 95, Microsoft’un işletim sistemi için yetenek, kararlılık ve üretkenlikte büyük bir sıçrama yaptığı versiyondur. Bugünün Windows'unun neye benzeyeceğini belirleyen Windows'un ilk versiyonu.

Windows 95'in günümüzde verimliliğimize hala yardımcı olan bazı özelliklerini vurgulayabiliriz, ancak Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü en etkili olanıdır. Bugün olduğu gibi, Windows, kolay erişim için çalışan programlarınızı ekranın alt kısmında tuttu. Ve Başlat Menüsü, programlarınızı, dosyalarınızı ve sistem yardımcı programlarınızı kolay bir göz atma hiyerarşisine göre düzenledi.

Windows 98 (1998)

Windows 98 (1998)
Bir sonraki Windows sürümü, Windows 95'in başarısı üzerinde daha fazla ayrıntıyla oluşturuldu. Masaüstünde aktif içeriklerin yanı sıra standart haline getirilmiş Geri ve İleri düğmelerini de ekledi, ancak Windows 98'deki en uzun ömürlü üretkenlik aracı Görev Zamanlayıcısı'dır.

Windows 95'te temel bir Görev Zamanlayıcı var iken, paketi ayrı Microsoft Plus'ın bir parçasıydı! Windows 98, Windows'un tam teşekküllü bir parçası olduğunu ilk kez gösterdi. Gelecekte görevleri otomatik olarak yürütme becerisine sahip olmak, sıkıcı görevler için büyük bir zaman tasarrufu. Bugün Görev Zamanlayıcısı ile çok zaman kazanabilirsiniz.

Windows ME (2000)

Windows ME (2000)
Genelde kararlılık sorunları nedeniyle en kötü Windows sürümlerinden biri olarak görülse de, Windows ME halen kullanılan bazı standart özellikler getirdi. Sistem Geri Yükleme ilk iterasyon sırasında, Windows ME'nin tanıttığı en önemli yeni özellik.

Bu özellik, sadece birkaç tıklamayla Windows sisteminize değişiklikleri geri almanıza izin verir. Kayıt Defterindeki ve diğer önemli klasörlerdeki değişiklikleri izler ve yazılımı yüklediğinizde, güncellemeyi uyguladığınızda veya el ile eklediğinizde geri yükleme noktaları oluşturur. Bir sürücü güncellemesi bir soruna neden olursa, bu değişiklikleri geri almak için önceki bir noktaya dönebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme, sorunsuz bir şekilde çalışabilir, ancak hala çalışma saatlerinden tasarruf etmenizi sağlayan kullanışlı bir sorun giderme aracıdır.

Windows XP (2001)

Windows XP (2001)
Şimdi daha modern Windows sürümlerine ulaşıyoruz. Sevgili Windows XP birçok yeni özellik ekledi, önceki yardımcı programlara yönelik iyileştirmeler dahil. Bunlar arasında, çıkarılabilir bir aygıtı taktığınızda doğru uygulamayı otomatik olarak açmak için Otomatik Kullan, Windows Gezgini'nde daha fazla özellik, yenilenmiş bir Başlat Menüsü ve daha fazlası yer alır.

Yine de en verimli üretkenlik özelliği ödülü, Hızlı Kullanıcı Değiştirme'ye gider. Başka bir kullanıcının bilgisayara oturum açmasına ve geçerli kullanıcının oturumunu kesmek ve kaybetmek zorunda kalmadan hesabını kullanmasına izin verir. Bir bilgisayarı paylaşan birden fazla kişiyle, bu büyük bir kolaylık.

Bu, diğerleri gibi bir özellik olarak fark edilmez, ancak bugün hala bu her bireyin aynı bilgisayarda farklı bir oturum açmasını sağlıyor.

Windows Vista (2007)

Windows Vista (2007)
Sorunlarla boğuşan başka bir Windows sürümü, Vista, Windows’ın büyüyen repertuarına kullanışlı özellikler ekledi.

Uzak verimlilik için yapılan en büyük gelişme Vista, yeni özelliklerden biri Anında Arama özelliğiydi. Önceki sürümlerde de (XP gibi) arama işlevselliği vardı ancak, yavaş, mantıksız ve sınırlıydı.
Windows Vista'daki yenilenen arama, bunu siz yazarken sonuçları çeken bir arama işleviyle değiştirdi. Ve sadece dosyalar ile sınırlı kalmadı; programları, Denetim Masası girişlerini ve daha fazlasını açabilirdi.

Bugün, daha fazla ayrıntı ile Windows Arama, aradığınız her şeyi bir anda bulabilir.

Windows 7 (2009)

Windows 7 (2009)
Windows 7 Vista'nın sahip olduğu pek çok konuyu ele aldı ve bugüne kadarki en popüler Windows sürümlerinden biri oldu. Nispeten artımlı bir yükseltme olsa da, yine de kullanılabilecek çok sayıda yeni araç sundu.

Bugün hala mevcut olan en iyi özelliklerden biri Windows Gezgini'nde Kütüphaneler kuruluşudur. Bu, benzer klasörleri bir arada gruplandırmanıza ve birlikte içeriğine göz atmanıza olanak tanır. Bilgisayarınızda birkaç farklı yerde fotoğraf tutuyorsanız harika bir çözümdür.

Windows 8 (2012)

Windows 8 (2012)
Windows 8, Windows 95'ten bu yana Windows arayüzündeki en büyük değişikliği temsil etti. Tam ekran Başlat Menüsü ve dokunmatik kontrollere önem veriyordu ancak birçok kullanıcının kafası karıştı. Ama bu kötü olduğu anlamına gelmez.

Dokunmatik ekranlı bilgisayarlara sahip olan kullanıcılar için Windows 8 aslında PC'nizle etkileşimde bulunmanın birçok yeni yolunu tanıttı. Windows 10'a yapılan dokunmatik ekran hareketleri, sıradan tarama için mükemmeldir ve Windows Mürekkep ile el yazısı işlevine olanak sağlamıştır.

Ancak dokunmatik ekran kullanmıyor olsanız bile Yenilenen Görev Yöneticisi'nin sunduğu verimliliği takdir edebilirsiniz. Bu, eski sürümden daha fazla bilgi ve hatta önyükleme sırasında çalışan uygulamaları devre dışı bırakmak için Başlangıç ​​sekmesindeki daha fazla bilgi sağlar.

Windows 8.1, 2013 yılında piyasaya sürüldü, aslında Windows 8 ile çeşitli sıkıntıları giderilen bir hizmet paketiydi.
Burada bahsetmeye değer herhangi bir önemli verimlilik özelliği eklenmedi.

Windows 10 (2015)

Windows 10 (2015)
Son olarak, en son Windows sürümüne geliyoruz. Windows 10, Windows 7 için uygun bir halef gibi görünüyor ve ayrıca Microsoft'un sürekli özellik güncellemelerini alan ilk sürümüdür.
Windows 10, oyun ve kullanıcı arayüzünde büyük adımlar atmış olsa da, Cortana kesinlikle en büyük yeni üretkenlik özelliğidir. Bu sanal asistan, sadece sesinizle hatırlatıcılar oluşturabilir, ayarları değiştirebilir, bilgi arayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Ekstra pahalı bir yazılım gerektirmez ve Windows 10 geliştikçe Cortana düzenli olarak geliştirilir.

Bu Windows Özellikleri Verimliliğinizi Süperleştirir
Geçmişe göz atmak ve tarihin bizi nereye getirdiğini görmek eğlencelidir. Windows'un her versiyonu farklı bir başarı seviyesine sahip olsa da, her iterasyondan bir şey günümüze kadar hayatta kalmıştır. Bu üretkenlik özelliklerini bilmek, bugün daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilir ve işletim sisteminin Önyükleme tarihi hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur.