Ogznet.com

Yeni bir bilgisayar aldınız ve temiz bir program yükleme alanı var. Haydi o zaman bilgisayarınıza olmazsa olmaz ücretsiz bu programları yükleyelim.

Tarayıcılardan, çeşitli araçlara kadar birçok öneri var. Her zamanki gibi ücretsiz mükemmel seçenekler içeren programları hemen indirebilirsiniz.

Web Tarayıcılar

Windows 10, kısmen özelleştirilebilen bir tarayıcı olan Edge'i sunuyor, ancak nadiren Chrome veya Firefox'u bırakıp onu tercih eden kullanıcılar bulacaksınız. Çoğu için varsayılan seçim, gerçekten harika bir tarayıcı olan Chrome'dur. İlerleyen zamanlarda bazı performans kısıtlamalarından dolayı sıkıntı çekilmekle birlikte, Google her zaman birinci tercih oluyor. Chrome, cihazlar arasında yerel olarak senkronizasyon yaptığı için Android kullanıcıları için de harika bir seçenek.

Chrome kadar iyi bir tarayıcı olan, her geçen gün gelişen ve tartışılmaz bir şekilde uzun süredir onu takip eden rakip Firefox var.

Biraz deneme yaptıysanız Opera, Chrome'un altyapısına dayanan, zengin özelliklere sahip bir tarayıcı olmaya devam ediyor. Aynı şey, (orijinal Opera yapımcılarından) Vivaldi için de geçerlidir. Kenar çubuğu, arayüz önceliğinde Opera kadar iyi değildir, ancak çok özelleştirilebilir ve birçok güçlü kullanıcı dostu özellik sunar.

opera

Bulut Depolama

Bulut depolama hizmetleri, araç kutunuzda olmazsa olmazdır. Herhangi bir yerden veya cihazdan verilere erişmekten ve bu verileri cihazlar arasında senkronize etmekten daha uygun bir şey yoktur.

Bilgiyi yedeklemek ve eski haline getirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bu konuda çok sayıda seçenek olsa da, uzun süredir Dropbox kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor. Başlıca alternatifler arasında Windows 10'a entegre olarak gelen Microsoft'un kendi bulut aracı OneDrive ile diğer alternatif Google Drive bulunur. Artık bulut yedekleme çok önemli bir noktada. Dosyalarınızı senkronize ettiğiniz ve önemli belgeleri yedeklediğiniz ücretsiz depolama alanları.

google drive

Mesajlaşma

Bilgi güçtür, ancak doğru zamanda doğru bilgiye sahip olmak daha da önemlidir. Görüntülü görüşmeler için Skype var. En yaygın mesajlaşma platformu ise Whatsapp ve Facebook Messenger'dır.

Aile ve arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak her zaman eğlenceli, ancak bir çalışma grubunda işbirliği yapmanız gerekiyorsa, Slack, Spark veya Hipchat kullanabileceğiniz en olası platformlar olabilir. Ve eğer tüm farklı iletişim hizmetlerinizi tek bir yerde bulmayı istiyorsanız Franz'ı deneyebilirsiniz.

franz

Güvenlik

Ne yaptığınızı biliyorsanız, Windows 10 daha güvenli bir güvenlik ortamı ile birlikte gelir. Çoğu kullanıcı için sorumlu kullanım ve Microsoft'un yerleşik araçları yeterlidir, ancak ekstra güvenlik ve sisteminiz için bir yük oluşturmayacak başka bir koruma katmanı eklemek istiyorsanız Malwarebytes'i yükleyebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım ve rootkit saldırılarını önleme konusunda uzman bir yazılım, kişisel kullanım için iyi ve ücretsizdir. Birde indirilen dosyaları, açmadan önce tehditlere karşı taramak için kullanabileceğiniz Virustotal.com da var.

Malwarebytes

Oyun

Oyun oynamak için Steam'ı öneriyoruz. Tüm PC oyunlarını tek bir mağazada bulmanın harika bir yolu. Bu, aynı zamanda harika bir hub ve oyun iletişimi platformudur. Bununla birlikte, belirli firmaların Steam'da olmadığını, yani EA, Ubi ve Blizzard'ın oyunlarından yoksun olduğunu unutmayın.

oyun

İlginizi
çekebilir
9 Ücretsiz Yazılım Güncelleme Programı

Multimedya

En sevdiğiniz filmleri ve dizileri izlemek için VLC Player var. İşe yarar ancak ekolayzer ve bazı basit kontroller yeterli değil. Adil olmak gerekirse, Windows 10'un dahili oynatıcısı iyi çalışıyor ve çeşitli formatları da destekliyor. Ayrıca bir dizüstü bilgisayarda film oynatırken pil tasarrufu da yapıyor; bu yüzden kesinlikle bu yerleşik oynatıcıyı deneyin.

Bir medya oynatıcıdan daha fazlasını arıyorsanız, akış sunan (streaming) ve çok popüler olan Plex ve daha az bilinen ama aynı derecede yetenekli bir alternatif olan Kodi deneyebileceğiniz bir program.

plex

Ofis Programları

LibreOffice büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Ofis programları arasında ücretsiz bir alternatif. Microsoft Office'ten gereksinim duyacağınız tüm özellikleri ücretsiz olarak sunuyor. Ayrıca Google Dokümanlar gibi başka ücretsiz alternatifler de var.

Not almak için bulut destekli Microsoft'un şu anda ücretsiz olarak sunduğu OneNote var. Görselliği seven bir kişi iseniz Monosnap'ı açıklamalar içeren ekran görüntüleri almak için kullanabilirsiniz. Hepimizin bir resim düzenleme aracına ihtiyacı oluyor. Windows 10 kullanıcıları, Adobe Photoshop Express'i temel düzenleme için ücretsiz olarak kullanabilirler. Kodlayıcılar ve geliştiriciler için, muhtemelen bulacağınız en iyi metin editörü Sublime Text olacaktır.

ofis programları

İlginizi
çekebilir
Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Listesi

Listede bir şeyin eksik olduğunu mu düşünüyorsun? Eğer, bu makaleyi okuduktan sonra kendi uygulama öneriniz ve tavsiyeleriniz varsa aşağıdan yorum yapabilirsiniz. Böylece bu yazıyı okuyanlar için bir tavsiyede bulunmuş olursunuz.