Ogznet.com
Windows 10 Yakın Paylaşım Nedir? Nasıl Kullanılır? Paylaş:

Windows 10 Yakın Paylaşım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 10 Yakın Paylaşım Nedir? Nasıl Kullanılır?

Windows 10’daki ”Yakın Paylaşım” özelliği dosyaları yakındaki Windows 10 bilgisayarlara Bluetooth ve Wi-Fi üzerinden göndermenizi sağlar. Yakın Paylaşım özelliği, Fotoğraflar veya Dosya Gezgini gibi Paylaş işlevine sahip herhangi bir uygulamada çalışır. Ayrıca, Microsoft Edge’deki web sayfalarını da paylaşabilirsiniz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bilgisayarlar arasındaki dosya paylaşımı bir sorun olabilir. Küçük dosyaları mail veya bulut depolama yoluyla göndermek kolaydır, ancak hemen yanındaki bir bilgisayarla dosya paylaşmak isterseniz daha kolay bir şekilde nasıl yapılır? Mail ile bir dosyayı göndermek yavaş olabilir veya dosyayı bir USB belleğe kopyalayıp vermek zor gelebilir. Ortak ağda da olabilirsiniz, ancak daha iyi bir çözüme ihtiyacınız var.

Windows 10 (Nearby Share) Yakın Paylaşım adlı bir özellikle, zahmetsiz bir şekilde yakınlardaki başka bir Windows 10 bilgisayara dosya gönderebilirsiniz. Apple bilgisayarlarda dosya paylaşım yapmaya yarayan AirDrop gibi bir araçtır. Windows 10 Yakın Paylaşım'da, Windows yüklü yakındaki cihazlara daha hızlı bir şekilde dosya göndermenizi sağlıyor. Bunu nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Windows 10 Yakın Paylaşım Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Öncelikle, her iki bilgisayarda Yakın Paylaşım özelliğini etkinleştirmeniz gerekir (bu yalnızca Windows 10 yüklü bilgisayarlarda çalışır). Bunu yapmak için Ayarlar> Sistem> Paylaşılan deneyimler'e gidin. Ya da Ayarlar'a girdikten sonra arama kutusuna Yakın Paylaşım yazarak direkt olarak bu özelliğe gidin.

Yakın Paylaşım özelliğini etkinleştirdiğinizden emin olun. Ayrıca, Yakındaki Herkesten veya Yalnızca Benim Cihazlarımın içeriğinden veri alıp almayacağınıza da karar verebilirsiniz. İkinci seçenek, Microsoft hesabınızı kullanarak diğer cihazlarla dosya paylaşımını kısıtlar.

Yine de her paylaşımı onaylamanız gerektiğinden, bu seçeneği Yakındaki Herkes olarak bırakın. Ayrıca bu menüde, aktarılan dosyaları kaydetmek için varsayılan bir klasör yolunu da ayarlayabilirsiniz.

Windows 10 - Yakın Paylaşım

Devam etmeden önce, tanımlaması kolay olsun diye PC'nizin adını değiştirmek isteyebilirsiniz. Çoğu bilgisayarın varsayılan olarak jenerik isimleri vardır ve bilgisayarları ayırt etmeyi zorlaştırır.

Bunu etkinleştirdikten sonra, destekleyen herhangi bir uygulamada Yakın Paylaşım'ı kullanabilirsiniz. Bu özellik hem Bluetooth hem de Wi-Fi kullanır. Fotoğraflar veya Dosya Gezgini gibi herhangi bir uygulamada paylaşım iletişim kutusunu açmak için Paylaş simgesini tıklamanız yeterlidir.

Paylaşılan uygulamaların listesiyle birlikte, yakındaki cihazların bir listesini görürsünüz. Birini tıklattığınızda, diğer bilgisayar, almak için kabul etmesi gereken bir bildirim görür.

Windows 10 - Yakın Paylaşım Paylaş Menüsü

Yakın Paylaşım kullanışlıdır, ancak tek seçeneğiniz bu değil. Dropbox ve diğer bulut depolama sağlayıcıları, onlarla birlikte sakladığınız dosyalar için hızlı bir şekilde bağlantılar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, Yakın Paylaşım çok hızlı değildir. Ancak, URL adresleri veya küçük dosyaları hızlı bir şekilde paylaşmak için işe yarar.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!