Ogznet.com
Windows’da CCleaner’ı Kullanmayı Hemen Bırakmalısınız Paylaş:

Windows’da CCleaner’ı Kullanmayı Hemen Bırakmalısınız

Windows’da CCleaner’ı Kullanmayı Hemen Bırakmalısınız

Ne yazık ki, popüler bir araç hileli olduğunda bu büyük sorunlara yol açar. Bu tam olarak CCleaner’la olan şey. Herkesin favori Windows bakım programı giderek artan gölgeli davranışı, şimdi onu bırakmanız gerektiği anlamına gelir. İşte bu nedenle CCleaner’a artık güvenemeyeceğinizi ve bununla neyi değiştirebileceğinize bakacağız.

CCleaner ile Yanlış Giden Şey Ne?

CCleaner, bir zamanlar sorunları olmayan düzenli bir uygulamaydı ancak bir yıldan az bir süre içinde iki büyük sorun yaşadı.
Avast, CCleaner geliştirici Piriform'ı Temmuz 2017'de satın aldıktan sonra bu durum ne yazık ki şaşırtıcı değil.

CCleaner’ın Yeni Takibi
Birincisi CCleaner sürüm 5.45'de yeni bir davranış öne sürdü. “Aktif İzleme” olarak adlandırılan bu sistem, sisteminiz hakkında anonimleştirilmiş bilgileri toplayan oldukça standart bir özelliktir.

Özelliği kapatmak için bunu devre dışı bırakabilir misiniz?

Sonuç olarak, CCleaner'da Aktif İzleme'yi devre dışı bırakırsanız, yazılım CCleaner'ı yeniden başlattıktan veya yeniden açtıktan sonra otomatik olarak yeniden etkinleştirir. Bu son derece şüpheli bir davranıştır ve Piriform bunun üzerine geri dönmüş olsa da, kullanıcılar kaçmaya başladı.

Bunlara ek olarak, CCleaner'ın yeni sürümünde çıkmak çok daha zor. Yazılımı kapatmak için X'i tıklattığınızda, bunun yerine Sistem Tepsinize iner. Simgesini sağ tıklarsanız, CCleaner'dan çıkmak için bir seçenek yoktur. Bu, acemi kullanıcıların nasıl yapılacağını bilmediği Görev Yöneticisi'ni kullanarak kapatmanız gerektiği anlamına gelir.

Böylece, CCleaner artık Avast için veri toplayarak arka planda sürekli çalışıyor. Bu, çoğu insanın gerektiğinde CCleaner'ı açmasına ve bu bilgilerin toplanmamasını talep etmesine rağmen.

CCleaner ile Dağıtılmış Kötü Amaçlı Yazılım
Bundan önce, Piriform CCleaner'in saldırıya uğradığını ve kötü amaçlı yazılım dağıtıldığını keşfetti. 32-Bit sürümü, üzerine kurulu olduğu sistemler hakkında bilgi toplayan bir Truva atı ile enfekte edildi. Ayrıca, etkilenen sistemlerde kod çalıştırma özelliği de vardı.

Neyse ki, şirket yaygın bir saldırı gerçekleşmeden önce onu yakaladı. Ancak Avast gibi en üst düzey bir güvenlik şirketinin bu kadar utanç verici bir açığa sahip olması oldukça utanç verici.

Avast tarafından satın alınmasından bu yana CCleaner da ücretli sürüme (otomatik temizleme özelliği olan) yükseltmeniz için taciz ediyor. Ve CCleaner'ı yüklemek bazen Avast'ı kurmaktan kaçınmak için işaretlemeniz gereken bir teklif gösterir.

Bütün bunlar kombine edildiğinde, yeterlidir. Bu şüpheli ve gölgeli davranışlardan bıktıysanız artık CCleaner'a veda etme zamanı gelmiştir.

CCleaner Nasıl Kaldırılır

İlk adım CCleaner'ı bilgisayarınızdan kaldırmak. Bunu yapmak çok kolay. Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler'e gidin. Listede ilerleyin veya CCleaner'ı aramak için arama kutusunu kullanın. Adını tıklayın, ardından Kaldır'ı seçin.

CCleaner'ın Alternatifleri

İyi haber şu ki CCleaner'a ihtiyacınız yok — Windows 10'un işlevselliğinin çoğu yerleşiktir ve diğer araçları da yükleyebilirsiniz.

Önemsiz Dosyaları Temizleme

Uzun zamandır Disk Temizleme aracı, gereksiz dosyaları sisteminizden temizleme işini kolaylaştırır. Başlat Menüsünde adını yazarak başlatın ve ardından taramak istediğiniz diski seçin.

Temizlenecek çeşitli dosya türleri için kutuları işaretleyin ve hepsi temizlenmiş durumdasınız.

Daha yeni bir arayüz için, Windows 10'daki Depolama Algılama özelliğine Ayarlar> Sistem> Depolama'da da erişebilirsiniz. Çeşitli gereksiz dosya türlerini kaldırmak için Depolama alanı altında şimdi Boş alanı boşalt'ı tıklayın.

Önbelleklerin Temizlenmesi

Gereksiz dosyaları temizlemekten başka, CCleaner, tarayıcınızın ve diğer programların önbelleğini de temizler. Ancak, tarayıcı geçmişinizi, önbelleğinizi ve diğer bilgilerinizi doğrudan buradan temizleyebilirsiniz. Ayrıca, gizli modlar, herhangi bir bilgiyi ilk etapta kaydetmeden göz atmanızı sağlar.

Alandan tasarruf etmek için önbelleği temizlemek uzun vadeli bir çözüm değildir, çünkü tarayıcınız gerektiğinde yeniden oluşturur.
Önbellek tarayıcınızın daha verimli çalışmasına yardımcı olur, bu nedenle bir sorunla karşılaşmadığınız sürece normal olarak temizlemeniz gerekmez.

Programları Kaldırma ve Başlangıç ​​Öğelerini Kaldırma

CCleaner’ın Tools bölümü, yerleşik Windows seçeneklerini kopyalayan çeşitli işlevler içerir.

Görev Yöneticisi ile başlangıç ​​programlarını yönetmek kolaydır. Ctrl + Shift + Esc kısayoluna basın veya Görev Çubuğunu sağ tıklatın ve açmak için Görev Yöneticisi'ni seçin. Başlangıç ​​sekmesine geçin ve giriş yaptığınızda çalışan her şeyi görürsünüz.
Bir seçeneği tıklatın ve başlangıçtan kaldırmak için Devre Dışı Bırak'a basın.

İsterseniz, bunları Ayarlar> Uygulamalar> Başlangıç'ta da yönetebilirsiniz.

Boşluktan Neler Buluyor?
CCleaner, sisteminizdeki en büyük boşlukları gösteren temel bir disk analiz aracına sahiptir. Beklenmedik bir şekilde, disk analizi için daha iyi seçeneklere sahipsiniz.

Diğer CCleaner Özellikleri
Yukarıdakiler CCleaner’ın başlıca özellikleridir ama diğer küçük işlevler için de yedekler isteyebilirsiniz. Her durumda, CCleaner gibi kötü olmayan seçenekler var.

Tarayıcı Eklentileri aracıyla ilgili endişelenmeyin; tarayıcı uzantılarınızı manuel olarak yönetebilirsiniz. Ve daha fazla özelliklere sahip başka yinelenen dosya bulucuları da var.

Sistem Geri Yükleme, Windows'un bir kopyasıdır. Bir diski tamamen silmek için diğer araçları kullanabilirsiniz.

Son olarak, Kayıt Defteri temizleyicisini kaybetme konusunda endişelenmeyin. Kayıt defteri temizleyicileri işe yaramaz, hatta binlerce geçersiz girdinin kaldırılması bile performans üzerinde en küçük etkiye sahip olmaz.

CCleaner için Tam Değiştirmeler
Yukarıdaki Windows araçları ve uygulamaları CCleaner için kullandığınız her şeyin icabına bakar. Ancak özel bir temizlik uygulaması olmadan yaşayamazsanız, atomiccleaner veya BleachBit gibi alternatifler öneririz.

CCleaner'ı Sildiniz mi?
Gizliliğinize saygılı ve kötü amaçlı yazılımlara karşı duyarlı bir araç kullanmalısınız.

İlginizi çekebilir

CCleaner ile Bilgisayarınızı Hızlandırın ve Optimize Edin

Piriform CCleaner, gereksiz dosyaları kaldırır, hataları düzeltir ve bilgisayarınızı hızlandırmak ve gizliliğinizi korumak için sisteminizi optimize eder. En po..

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!