Windows'da Herhangi Bir Programı Yönetici Olarak Çalıştırmanın 3 Yolu

Windows'da Herhangi Bir Programı Yönetici Olarak Çalıştırmanın 3 Yolu

Çoğu programı Windows'ta açtığınızda, bir yönetici hesabında oturum açmış olsanız bile yönetici olarak çalıştırılmazlar. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) olarak bilinen bu, PC'nizin gereksiz ayrıcalıklar verilmesini ve potansiyel olarak güvenliğin tehlikeye atılmasını önler.

Ancak, genellikle bir programda değişiklik yapmak veya sorun gidermek için yönetici olarak çalıştırmanız gerekir.

Bunu yapmanın bazı yollarının hızlı bir referans listesi.

Standart Yöntem: Sağ Tıklama ve Çalıştırma

Masaüstünüzden, Başlat Menüsünden veya Dosya Gezgini'nden bir programı başlatmak için sağ tıklattığınızda, Yönetici olarak çalıştır seçeneği görüntülenir. Bunu tıkladıktan sonra, UAC'nin programı yönetici haklarıyla çalıştırmasını isteyebilirsiniz.

Bu güvenilir ancak birkaç ekstra tıklama gerekir.

Hızlı Klavye Yöntemi: Ctrl + Shift + Enter
Birçok işlemde olduğu gibi, programları yönetici olarak daha hızlı başlatmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için sadece klavyeyi kullanarak arama çubuğunu açmak için Windows tuşuna basın, sonra açmak istediğiniz programın adını yazmaya hemen başlayabilirsiniz.

Vurgulandığında, Ctrl + Shift tuşunu basılı tutun ve Enter tuşuna basın. Bu, UAC komutunu başlatır ve fareye dokunmadan kabul etmek için Sol ok tuşuna ve ardından Enter tuşuna basabilirsiniz.

Yönetici olarak çalıştırmak için bir program simgesini tıkladığınızda Ctrl + Shift tuşuna da basılı tutabilirsiniz.

Geeky Yöntemi: Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi aracılığıyla programları yönetici olarak başlatabilirsiniz. Açmak için Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanın ve gerekirse daha fazla ayrıntıyla genişletin.

Dosya> Yeni görev çalıştır'ı tıklayın ve çalıştırmak istediğiniz yürütülebilir dosyanın adını girin. Gerekirse PC'nizde bulmak için Gözat düğmesini kullanın.
Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur seçeneğini işaretlediğinizden emin olun ve çalıştırmak için Tamam'ı tıklayın.

Yönetici haklarınız yoksa, herhangi bir şeyi yönetici olarak açamayacağınızı unutmayın.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 490 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Windows'da Herhangi Bir Programı Yönetici Olarak Çalıştırmanın 3 Yolu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows'da Herhangi Bir Programı Yönetici Olarak Çalıştırmanın 3 Yolu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows'da Herhangi Bir Programı Yönetici Olarak Çalıştırmanın 3 Yolu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "