Ogznet.com
Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu Boşaltma Sorunu ve Çözümü Paylaş:

Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu Boşaltma Sorunu ve Çözümü

Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu Boşaltma Sorunu ve Çözümü

Windows’ta Geri Dönüşüm Kutusu Boşalmıyor Sorunu ve Çözümü

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bir dosya veya klasör seçiliyken klavyenizdeki sil düğmesine her bastığınızda, bilgisayarınızdan silinmek yerine Geri Dönüşüm Kutusu'na taşınır. Yanlışlıkla sildiğiniz bir dosyayı kurtarmanız gerektiğinde Geri Dönüşüm Kutusu, güvenli bir şekilde işlev görür.

Windows'ta Geri Dönüşüm Kutusu Boşaltılamıyor

Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltamazsanız sorun oluşur. Bunun arkasında birçok sebep olabilir.

Bazı kullanıcılar, Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltma seçeneğinin gri renkte işlevsiz olduğunu, diğerleri ise seçeneğin hiç mevcut olmadığını söylüyor. Devam etmeden önce, Geri Dönüşüm Kutusu'nu masaüstünüzde nasıl göstereceğinizi veya gizleyebileceğinizi de paylaşalım.

1. Masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusunu Göster/Gizle

Ayarlar'ı açmak ve Masaüstü Simgelerini aramak için klavyede Windows tuşu + I düğmesine basın. Temalar ve ilgili ayarlar üzerine tıklayın.

Temalar sekmesinin altında, Masaüstü simgesi ayarlarını bulacaksınız. Üstüne tıklayın.

Burada tüm masaüstü ikonlarının seçimini kaldırın, Uygula ve Tamam'a tıklayın ve yeniden başlatın. Geri dönün ve masaüstünde görünmesini sağlamak için Geri Dönüşüm Kutusu'nu seçin.

Şimdi Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltabiliyor musunuz kontrol edin.

2. Masaüstü Varsayılanı Geri Yükleme

Microsoft destek, varsayılan masaüstü simgelerinin geri yüklenmesinin soruna yardımcı olabileceğini söylüyor. Bunu yapmak için, Ayarlar'a dönün ve son adımda yaptığınız gibi Masaüstü simgesi ayarlarını açın. Burada Geri Dönüşüm Kutusu'nu seçin ve Varsayılanları Geri Yükle seçeneğine tıklayın.

Gerekirse Uygula ve Tamam'a tıklayın ve tekrar kontrol edin.

3. Microsoft Güvenlik Tarayıcısı (Microsoft Safety Scanner)

Bu, Microsoft tarafından geliştirilen ve ücretsiz bir araçtır. Bilgisayarınıza indirin ve çalıştırın. Bir şey bulursa, Geri Dönüşüm Kutusu hatasını çözmek için ekrandaki talimatları izleyin.

Microsoft Güvenlik Tarayıcısı kötü amaçlı bir yazılım temizleyicisidir ancak, Malwarebytes'ı denemenizi tavsiye ederim. Üçüncü taraf bir programdır ve ücretsiz sürüm işinizi görür. Malwarebytes daha da güçlü ve Microsoft'un aracından kaçmış olabilecek tehditler bulabilir.

4. Onedrive'ı Durdurun

Windows 10 tabanlı bilgisayarınızda OneDrive kullanıyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise, Geri Dönüşüm Kutusu hatasından sorumlu olabileceği rastlanan bir durum. Bu yüzden bu uygulamanın çalışmasını durdurup sorunun çözülüp çözülmediğini deneyebilirsiniz. Test etmek için Görev Yöneticisini başlatmak üzere klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. İşlemler sekmesinin altında OneDrive'ı bulacaksınız. Üzerine sağ tıklayın ve Görevi sonlandır seçeneğini seçin.

Şimdi Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltmayı yeniden denetleyin. Eğer sorun çözüldüyse, OneDrive'a bir alternatif bulmak zorunda kalacaksınız. Google Drive buna en iyi alternatiftir.

5. Temiz Önyükleme

Her zaman gerekli olmasa da, temiz bir önyükleme gerçekleştirmek, grileşmiş boş Geri Dönüşüm Kutusu seçeneği gibi bazı hataları gidermenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, Çalıştır komut istemini açmak için Windows + R tuşlarına basın ve Enter tuşuna basmadan önce msconfig yazın.

Hizmetler sekmesi altında, Tüm Microsoft hizmetlerini gizle'yi tıklayın ve ardından Tümünü Devre Dışı Bırak'ı seçin.

Şimdi, Başlangıç ​​sekmesi altındaki bağlantıya tıklayarak Görev Yöneticisi'ni açın.

Listedeki her bir Başlangıç ​​öğesini seçin ve sağ tıklayarak devre dışı bırakın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın. Eğer çözüldüyse, o zaman ilgili yazılım veya uygulamalardan birinin suçlu olduğunu anlarsınız.

Bu listeyi daraltmak biraz zaman alacaktır, ancak kolaydır. Öğeleri Görev Yöneticisi'ndeki Başlangıç ​​sekmesi altında birer birer yeniden etkinleştirin ve sorunun tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Biliyorum, zaman alıcı ve bir o kadar da sıkıcı.

İşte temiz bir ipucu. Bir seferde işlemlerin %50'sini seçip etkinleştirin ve Geri Dönüşüm Kutusu'nun boşaltılıp boşaltılmadığını kontrol edin. Bir anda bunların yarısını test ederken diğer yarısını da ortadan kaldırırsınız. İşlemi kalan yarısı ile tekrarlayın ve kalanını çıkarmak için tekrar yarısını seçin. Yani, devam eden 16 işleminiz varsa, 16'dan 8'e, ardından 8'den 4'e kadar devam edeceksiniz. Sonunda, bu soruna neden olana kadar daraltın.

6. Geri Dönüşüm Kutusunu Sıfırla

Microsoft, olması gerektiği gibi çalışması için Geri Dönüşüm Kutusu'nu sıfırlamanızı önerir. Bunu yapmak oldukça kolaydır. Gizli bir kısayolu ortaya çıkarmak için klavyenizdeki Windows + X tuşlarına basın ve Komut İstemi'ni veya Yönetici opsiyonu ile Windows PowerShell'i seçin.

Aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın. 'C' harfini ilgili sürücü harfiyle değiştirerek, bilgisayarınızda bulunan her sürücü için aynı komutu tekrarlayın.

rd /s /q C:\$Recycle.bin

Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorun çözülmelidir.

7. Geri̇ Dönüşüm Kutusu'nu Boşaltmak İçi̇n Alternati̇f Yöntem

Eğer bütün yukarıdaki seçenekler başarısız olursa, problemi sıfırlayana kadar Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltmanın başka bir yolu için, Ayarlar'ı başlatmak ve Geçici dosyaları silmek için Windows tuşu + I'ye basın.

Sisteminiz bir veya iki dakika sürecek bir tarama yapacak. Tamamlandığında, diğerlerinin yanı sıra Boş Geri Dönüşüm Kutusu seçeneğini bulabilirsiniz. Seçin ve gerekirse diğer öğeleri seçebilir veya seçimi kaldırabilirsiniz.

Dosyaları kaldır üzerine tıklayın ve bitti. Gördüğünüz gibi, bu, önemsiz dosyaları bilgisayarınızdan temizlemek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir kısayol.

Sonuç
Bilgisayar sistem temizliği önemlidir. Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltmamak, bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyebilir. Yukarıdaki yöntemlerden biri sorunu çözmelidir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!