WordPress 500 Internal Server Error Hatası Çözümü

WordPress 500 Internal Server Error Hatası Çözümü

WordPress 500 Internal Server Error Hatası Kolay Çözümü

500 Dahili Sunucu Hatası, herhangi bir web sitesinde görebileceğiniz en sıkıntılı hatalardan biridir, çünkü bu hatalar onları kolayca çözmek için çok fazla bilgi sağlamaz. WordPress tabanlı web sitesinde, bu 500 Dahili Sunucu Hatası'nın neden oluştuğu hakkında ayrıntılı bilgi olmadan çözmek için birkaç basit adım vardır.

Öncelikle, sonraki adımlara geçmeden önce, WordPress web sitenizi yedeklemelisiniz. Daha önce yedekleme yaptıysanız, web sitenizi bu yedeklerle geri yükleyebilir ve sorunu yeni yedeklemenizle çözmeye çalışabilirsiniz.

WordPress web sitesindeki 500 Dahili Sunucu Hatasını düzeltmek için bu adımları birer birer izleyin.

1. Htaccess Dosyasıyla İlgili Sorun

500 Dahili Sunucu Hatası için en sık karşılaşılan sorun htaccess dosyasıdır. WordPress'te bu htaccess sorununu çözmek kolaydır.

FileZilla kullanarak sunucunuza giriş yapın. .htaccess dosyasını WordPress kurulumunun kök dizininde göreceksiniz ve büyük ihtimalle bu public_html klasörü altında olacaktır. Bu dosyayı göremiyorsanız ayarlardan gizli dosyaları görmeyi etkinleştirin. Dosyayı .htaccess_bak gibi .htaccess dışında farklı bir adla yeniden adlandırın. Web sitenize herhangi bir 500 Dahili Sunucu hatası olmadan erişebiliyorsanız, sorunu düzelttiniz.

Ardından, WordPress URL'lerinin çalışması için .htaccess dosyasını oluşturmanız gerekir. Tüm kodları yazarak bu dosyayı el ile oluşturmanız gerekmez. Bir düğmeye tıklayarak bu dosyayı oluşturabilirsiniz.

WordPress yönetici alanına giriş yapın, Ayarlar => Permalinks bölümüne gidin, bu sayfadaki kaydet düğmesine tıklayın. Bu yeni .htaccess dosyasını oluşturmalı ve tüm URL'ler normal şekilde çalışmalıdır.

2. Yetersiz PHP Bellek Limiti Nedeniyle

WordPress'te 500 Dahili Sunucu Hatası, bazen Yetersiz PHP Bellek Limiti nedeniyle ortaya çıkabilir.

İç Sunucu Hatasının PHP Bellek Limitinden kaynaklandığını görebilirsiniz. WordPress web sitenizde bazı işlemler yaparken bu Dahili Sunucu Hatasını alacaksınız.

PHP Bellek Limitini cPanel'den ve ayrıca WordPress'ten artırabilirsiniz, bunlardan herhangi birini izleyin.

cPanel'e giriş yapın ve Dosya Yöneticisini açın. 
Kök dizininde veya public_html dizininde php.ini adında yeni bir dosya oluşturun ve bu kodu ekleyin memory=64MB, dosyayı kaydedin.

WordPress'ten wp-config.php dosyasını açın ve bu kod satırını ekleyin

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);

Yukarıdaki dahili sunucu hatasını ekleyerek çözülebilir, ancak yine de hafızanın çoğunu kullanan nedeni bulmanız gerekir.

3. Bir WordPress Eklentisi Neden Olabilir

Bazen Dahili Sunucu Hatası web sitenize kurulu olan WordPress Eklentilerinden herhangi birinden kaynaklanıyor olabilir. Sadece plugins klasörünü “plugins-deactivated” gibi herhangi bir isimle yeniden adlandırarak kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, web sitesine dahili sunucu hatası olmadan erişebiliyorsanız, eklentilerden biri soruna neden oluyordur.

Eklentileri tek tek etkinleştirmeyi / devre dışı bırakmayı deneyin; böylece soruna neden olan eklentileri bulabilirsiniz. Büyük olasılıkla eski eklentiler bu sorunlara neden olacaktır.

Sitenizi Optimize Etmek İçin 10 Harika WordPress SEO Eklentisi
İlginizi Çekebilir

Sitenizi Optimize Etmek İçin 10 Harika WordPress SEO Eklentisi

4. WordPress Kurulumunda Hata Ayıklamayı Etkinleştirme

Hataları, wp-content dizini altındaki debug.log dosyasına kaydetmek için WordPress'te hata ayıklamayı etkinleştirebilirsiniz.

WordPress'te hata ayıklamayı etkinleştirmek için, wp-config.php dosyasını açın ve bu kod satırlarını ekleyin.

define (‘WP_DEBUG’, true);
define (‘WP_DEBUG_LOG’, true);
define (‘WP_DEBUG_DISPLAY’. false);
@ini_set (‘display_errors’, 0);

Kodu ekledikten sonra, dahili sunucu hatasına neden olan sayfayı yeniden yükleyin. Şimdi, wp-content dizinini kontrol ederseniz, debug.log dosyasını görmelisiniz.

5. Dosya İzinlerini Kontrol Edin

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra Dahili Sunucu Hatası sorununu çözemiyorsanız, klasör ve dosyaların izinlerini kontrol edin. Klasörler ve Dosyalar için verilen izinler 755 veya 644 olmalıdır, bunun dışında herhangi bir şey soruna yol açabilir. Filezilla gibi FTP programlarıyla bu izinlerin numaralarını değiştirin.

6. Belki Bozuk WordPress Çekirdek Dosyaları Olabilir

Sorunlarınız yukarıdaki adımlarla çözülmediyse, kontrol edilmesi gereken son adım belki Bozuk WordPress Çekirdek Dosyaları'dır.

WordPress ZIP arşivinin yeni kopyasını WordPress web sitesinden indirin. wp-admin ve wp-includes klasörlerini dosyaları ile birlikte zipten çıkarın ve sunucuya gönderin.

Şimdi web sitesini yeniden yükleyin, sorununuzun çözülmesi gerekiyor.

Wordpress Sitenize Kod Nasıl Eklenir?
İlginizi Çekebilir

Wordpress Sitenize Kod Nasıl Eklenir?

Sonuç

WordPress'teki 500 Dahili Sunucu Hatası en zor konulardan biridir çünkü soruna neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, hosting servis sağlayıcınızla görüşün. Bu sorunu çözmenize yardımcı olabilirler.

İleride sıkıntıya girmek istemiyorsanız, günlük yedeklemeleri her zaman otomatik olarak alın. WordPress'te pek çok ücretsiz yedekleme eklentisi bulunmaktadır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile