Ogznet.com
WordPress Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım Paylaş:

WordPress Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

WordPress Nasıl Kurulur? Resimli Anlatım

WordPress Kurulumu Resimli Anlatım

WordPress, web siteleri geliştirmek için en sevilen ve en çok kullanılan platformdur. Öyle ki, bir CMS platformu kullanan tüm web sitelerinin yaklaşık %59’u WordPress altyapısını kullanmaktadır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bu, kullanım kolaylığı sağlayan tipik olarak basit arayüzünden ve geniş eklenti desteği sağladığından kaynaklanmaktadır. Dahası, web sitenizin her açıdan çarpıcı görünmesini sağlamak için binlerce ücretsiz veya premium WordPress temasını da sitenizde kullanabilirsiniz.

Widget'ları web sitesine yerleştirmek için kolay sürükle bırak seçenekleri sunar. Ayrıca, özelleştirme kodları ekleyebilir ve ihtiyacınıza göre özellikleri geliştirebilirsiniz.

Bu yazıda, WordPress'i herhangi bir Web Hosting platformuna yüklemek için hızlı bir Softaculous kurulum öğreticisinin yanı sıra WordPress'i manuel olarak nasıl kuracağınızı anlatacağız. Tüm WordPress kurulumu altı adımda tamamlanıyor.

WordPress Kurulum Adımları:

 1. WordPress kurulum dosyalarını indirin
 2. İndirilen tüm dosyaları Hosting hesabınıza yükleyin
 3. MySQL veritabanını ve kullanıcısı oluşturun
 4. WordPress kurulumu için formdaki gerekli bilgileri doldurun
 5. WordPress kurulumunu çalıştırın

veya

 1. WordPress'i cPanel'de Softaculous kullanarak yukarıdaki 4. adımdan itibaren kurun

WordPress'i sunucunuza yüklemek çeşitli şekillerde yapılabilir. Bununla birlikte, tek tıklamayla kurulum yerine daha güvenli olduğu için her zaman manuel olarak kurmanız önerilir.

WordPress'i sunucunuzda manuel olarak kurmak için aşağıdaki adımları izleyin.

WordPress İndir

WordPress'i indirin ve sitenizde kullanın.

WordPress CMS'yi kurmak için WordPress kurulum dosyalarını aşağıdaki bağlantıdan indirmeniz gerekecektir.

İndirdiğiniz Paketi Hosting Hesabınıza Yükleyin

Bu, üç şekilde yapılabilir:

 1. FTP ile Yükleme (Dosya Aktarım Protokolü)
 2. Dosya Yöneticisi aracılığıyla yükleme
 3. SSH'yi (Güvenli Kabuk) Yükleme

En yaygın kullanılan yöntem olan FTP ile dosyaları sunucuya gönderme işlemi için öncelikle indirdiğiniz .zip dosyasından klasörü çıkarın.

wordpress dosyaları

wordpress klasörü içindeki tüm dosyaları sunucuya gönderin. Bunun için FileZilla FTP programını kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

25 Ücretsiz WordPress Teması

WordPress ücretsiz güçlü bir blog yazarlığı platformudur ve birçok kişi WordPress kullanmaktadır. Herkes mükemmel görünümlü bir blog sitesi sahibi olmak istiyor..

MySQL Veritabanını ve Kullanıcısını Oluşturun

Bunun için hosting hesabınızın cPanel erişimine ihtiyacınız olacak. WordPress genellikle tüm bilgileri bir veritabanında depolar.

Bir veritabanı, bir ziyaretçinin web sitenizde görüntülediği tüm içerik için bir depolama alanı olarak düşünülebilir. Metin dosyalarını, WordPress Temalarını, eklentileri vb. gibi tüm bileşenleri depolar.

Aşağıdaki prosedürü kullanarak bir veritabanı oluşturmanız gerekecektir.

 1. cPanel'inizde oturum açın.
 2. Veritabanları bölümünün altında genellikle bir MySQL Veritabanı Sihirbazı vardır. Üstüne tıkla. Sonraki adımlarda kullanılacağından, aşağıdaki ayrıntıları ayrı bir metin dosyasına not edin.
MySQL Veritabanı Sihirbazı
 1. Bir Veritabanı oluşturmak için veritabanı adını girin. Bir Sonraki Adım'ı tıklayın.
 2. Veritabanı Kullanıcısı oluşturun ve kullanıcı adı ile şifreyi girin. Kullanıcı Oluştur'aTıklayın
Veritabanı Kullanıcıları oluşturun
 1. Kullanıcıyı Veritabanına ekleyin. Bundan sonra, ayrıcalıklar seçeneğine yönlendirileceksiniz. İhtiyaçlarınıza göre seçenekleri seçin. Bir yönetici hesabı oluşturuyorsanız, tüm ayrıcalıkları seçin. Bununla birlikte, bir çalışan için bir kullanıcı hesabı oluşturuyorsanız, daha az ayrıcalık sağlayarak onu kısıtlayabilirsiniz.
Kullanıcıyı Veritabanına ekleyin
 1. Veri tabanı adı, kullanıcı adı ve şifre dahil olmak üzere yukarıda belirtilen ayrıntıları ayrı bir metin dosyasına not edin ve bilgisayarınızdaki güvenli bir yere kaydedin.

Dosyaları sunucuya gönderdikten ve veritabanını oluşturduktan sonra şimdi sıra, otomatik WordPress kurulum ekranına geliyor.

WordPress Kurulum Formunu Doldur

WordPress Kurulum Formunu Doldur

Veritabanınızı WordPress'e bağlamak için, WordPress'teki 3. Adımdaki ayrıntıları doldurmanız gerekir. Nasıl olduğunu görelim:

 1. Tarayıcınızda WordPress sitenizi açar açmaz, veritabanına bağlanmak için gerekli ayrıntıları isteyecektir. Daha önce oluşturduğunuz veritabanı adını girin.
 2. Veritabanı kullanıcı adını girin.
 3. Veritabanı şifresini girin. Veritabanı için uzun ve zor bir parola kullanmalısınız. Bunun için güçlü bir parola oluşturmak için karakterleri, sayıları ve özel karakteri birleştiren Parola Oluşturucu'yu kullanabilirsiniz.
 4. Veritabanı host adresini girin. Bu bilgiyi web hosting firmanızdan alabilirsiniz. Genellikle localhost olarak verilir.
 5. Tablo önekini varsayılan "wp" den farklı yapmanızı öneririz. Farklı bir önek kullanmak, veritabanınızı daha güvenli hale getirecek ve herhangi bir yetkisiz kişinin tahmin etmesini zorlaştıracaktır.

Form kutularını doldurduktan sonra gönderin. Bu, veritabanını WordPress sitenize bağlar.

WordPress Sitenizin Ayarlarını Girin

Birincil adımları başarıyla tamamladınız ve şimdi son düğmeye basmanız gerekiyor. Bu adımdan sonra, en iyi WordPress blog temalarından birini kurabilir ve sitenizi web'de yayınlayabilirsiniz.

Bu adımda admin paneline erişim için kullanacağımız kullanıcı adı ve parolayı, site başlığını belirledikten sonra “WordPress’i Kur” seçeneğine tıklıyoruz.

Softaculous kullanarak WordPress'i kurun

WordPress'i ayrıca Softaculous'u kullanarak cPanel'inizden yükleyebilirsiniz. Bu, CMS'yi barındırma sunucunuza yüklemenin çok daha kolay bir yolunu sağlar, ancak bunu manuel olarak yapmak her zaman daha iyidir.

WordPress'i ana sunucunuza başarıyla kurduktan sonra, web sitesini kurmaya anında başlayabilirsiniz.

Sonuç
WordPress, birkaç dakika içinde bir web sitesi kurmak için harika bir arayüz sağlar.

Yukarıdaki manuel kurulum neredeyse 5-10 dakika sürer. Başarılı WordPress kurulumundan sonra, WordPress temalarını indirebilirsiniz.

Favori temanızı kurduktan sonra, blogunuza içerik ve gönderi eklemeye başlayabilirsiniz.

Web siteniz için Hakkımda / Hakkımızda sayfası oluşturmayı unutmayın. Web sitenizi Google, Bing, Yandex ve Yahoo gibi farklı arama motoru platformlarına gönderin ve doğrulayın.

Son olarak WordPress kurulumu için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

 
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!