Ogznet.com
Yalnız Seyahat Eden Kadınların Yapmaması Gereken Güvenlik Hataları Paylaş:

Yalnız Seyahat Eden Kadınların Yapmaması Gereken Güvenlik Hataları

Yalnız Seyahat Eden Kadınların Yapmaması Gereken Güvenlik Hataları

Yalnız seyahat etmek heyecan vericidir ve kendinizi daha özgür hissettirebilir. Ayrıca kendinizle başbaşa kalıp yeni şeyler öğrenmeniz için fırsat da olabilir. Ancak yalnız seyahat edenler, özellikle de kadınlar, yalnız başına tehlikelere karşı daha savunmasız olabilir. İşte yalnız seyahat ederken dikkat etmeniz gereken bazı önemli güvenlik ipuçları.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Tek Başına Seyahat Eden Kadınlar İçin İpuçları

Yerel Saatle Mesai Saatleri İçinde Gideceğiniz Yere Varış Yapın

Gece geç saatlerde kalkan bir uçak için bilet almak daha ucuz olabilir, ancak sokaklar karanlık ve boşken ilk kez gittiğiniz yabancı bir şehre varmak ister misiniz? Bu yüzden uçak bileti alırken mutlaka yerel saatle varış saatinizin mesai saatleri dahilinde kaldığına dikkat edin. Böylece daha güveli bir şekilde ulaşım imkanlarından yararlanıp konaklayacağınız yere varırsınız.

Uygun Bir Giyim Tarzı Seçimi

Kıyafetlerinizi akıllıca seçin ve muhafazakar tarafta kalmaya çalışın. Gideceğiniz yeri araştırın ve o kültüre göre bazı tabu giyinme şekillerini öğrenin ve buna uygun giyinin. Böylece sadece diğer kültürlere saygı göstermekle kalmayıp, aynı zamanda oradaki yerel insanların arasına katılıp daha az dikkat çekersiniz.

Her Zaman Yedekte Bir Planınız Olsun

Kapkaça uğradığınızda veya cüzdanınızı kaybettiğinizde, her zaman yedekte bir planınızın olması çok önemlidir. Örneğin boş ilaç kutularında ufak miktarda paralar saklayın. Bu şişeyi sırt çantanızda, otel odanızda veya makyaj çantanızda bırakabilirsiniz. İhtiyacınız olursa, buradan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca pasaportunuzun ve diğer önemli belgelerinizin bir kopyasını taradığınızdan ve bunları kendi mail adresinize gönderdiğinizden emin olun. Bu şekilde, eşyaların çalınması durumunda bilgilerinize erişebileceksiniz.

İlginizi çekebilir

Kadınların Yalnız Seyahat Edebilecekleri En Güvenli 10 Ülke

Seyahat etmeyi seven yalnız bir kadın yolcuysanız, güvenlik genellikle sizin için en önemli konudur. Seyehat web sitesi Asher & Lyric, dünyanın en çok ziyaret e..

Korsan Taksi vb. Taşımacılık Yapan Araçlardan Uzak Durun

Taksilerin ve taksicilerin durumu tartışılabilir, ancak genede bunların yasal bir yolcu taşıma ruhsatları vardır. Daha ucuz olsalar bile, korsan diye tabir edilen taksilerden uzak durun. Otelinizden dışarı çıkarken görevlilerden taksi çağırmasını isteyin ve sizi geri getirecek güvenli bir ulaşım aracı için telefon numarası isteyin. Uber veya Lyft gibi bir ulaşım uygulaması kullanıyorsanız, gelen araç plakası ile çağırdığınız araç plakasının aynı olup olmadığını ve sürücünüzün adını uygulamadaki ile kontrol edin.

Gösterişli Takılar Takmayın

Tabii, tatildeyken sevimli görünmek istersiniz. Ama parlak eşyaları evde bırakın; sizi gösteren takılar olsa bile. Zengin bir hedef gibi görünmek istemezsin.

Otel Odanızın Kapısını Kimseye Açmayın

Otel oda servisi veya temizliğinden geldiğini iddia eden biri olsa bile, odada yalnız olduğunuzda otel kapınızı açmayın. Bir acil durum veya sorun hakkında size bilgi vermeye gelen biri varsa ve odanıza girmeleri gerekiyorsa, bunu doğrulamak için otel resepsiyonunu arayın.

Yabancıların Yiyecek / İçecek Tekliflerini Kabul Etmeyin

Yabancılardan yiyecek almak, çoğu zaman yapılacak en doğru şey değildir. Çünkü, bu teklifi kabul etmeden önce çok dikkatli olun. Uyuşturucunun her zaman bir olasılık olduğunu unutmayın. Hiç istemediğiniz bir yerde gözlerinizi açmak istemezsiniz değil mi?

Diğer Kadınların Yanında Güvende Olduğunuzu Varsaymak

Kadınlar genellikle diğer kadınların yanında kendilerini daha güvende hissederler. Tabi ki bu, her zaman doğru bir durum değildir. Çünkü bazen sizi, erkekler kadar kötü durumlara götürebilecek tehlikeli kadınlar da var. Dikkatli olun. Tabii ki bu, yeni arkadaşlıklar edinmemelisiniz anlamına gelmez. Sadece biriyle ilk tanıştığınızda, potansiyel aldatmacalar ve tehlikeler konusunda tetikte olun.

İnsanlara Nerede Kaldığınızı Söyleyin

Tanıdık kişilere mutlaka nerede kaldığınız konusunda bilgi verin. Ancak gittiğiniz yerde yabancılara nerede kaldığınız konusunda bilgi vermeyin. Yakınlarınızda, nerede kaldığınız bilgisi olursa tehlikeli durumlarda daha hızlı müdahale şansı olacaktır.

Korkunun Sizi Engellemesinine İzin Vermeyin

Yalnız seyahat etmekten korkmayın ama dikkatli olun. Gideceğiniz yerle ilgili araştırmanızı iyi yapın ve yeni yeleri keşfetmekten korkmayın. Standart önlemleri alın ve korku veya yanlış bilgilerin seyahat etmenizi ve bunun tadını çıkarmanızı engellemesine izin vermeyin. Araştırmanızı yapın ve açık fikirli olun.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!