Ogznet.com

Kendi Alan Adınız ile Yandex.Mail Kullanın

Kendi Alan Adınız ile Yandex.Mail Kullanın

Yandex maili seviyor ve kendi alan adınız üzerinden kullanmak istiyorsanız bu yazımız sizin için. Gerekli ayarlamaları yapıp kendi alan adınız üzerinden Yandex mail özelliklerini kullanabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Google Aps daha önce ücretsiz olan uygulamalarını artık yeni kullanıcılar için ücretli hale getirdi. Ancak bu açığı her zaman ki gibi Google'ın en büyük rakibi Yandex ile kapatıyoruz.

Eskiden Gmail özelliklerini ücretsiz olarak kendi alan adımızla kullanıyorduk. Şimdi bunu Yandex.Mail ile gerçekleştireceğiz. Bunun için öncelikle Yandex ana sayfasından siteye üye oluyoruz

Daha sonra Yandex Kurumsal internet sayfasını açtıktan sonra “web siteniz” bölümüne kullanmak istediğiniz alan adını girmeniz gerekiyor. Daha sonra “Alan adı ekle” butonunu kullanarak gerçekleştirmeniz gereken ayarlara dair ekrana geçiş yapmalısınız.

Bundan sonrası için işlemler kullanacağınız alan adının sizin olduğunu ispatlama işlemleri.

Bunun için gerçekleştirebileceğiniz bir kaç yöntemi size hazır olarak Yandex sunmakta.

A. Yandex Alan Adı Doğrulama

Bunlardan ilki Yandex’in sizin için hazırladığı özel HTML dosyasını hosting servisinizde bulunan alana yüklemek.

İkincisi alan adınıza bağlı olan ve Yandex’in belirteceği alt alan adı için CNAME kaydını mail.yandex.com.tr olarak ayarlamak

Üçüncü yöntem ise alan adınızın iletişim e-posta bilgileri için ayrılan kısmını yine Yandex’in size belirteceği özel kodla doldurmanız. Bu işlemlerden bir tanesini gerçekleştirmek doğrulamanın tamamlanması için yeterli oluyor.

yandex mail

İlginizi
çekebilir
PHP ile Yandex Üzerinden Mail Gönderme

B. MX Kaydı Değişikliği

Daha sonra aşağıdaki paramemetreleri içeren bir MX kayıtları değişikliği gerçekleştirmelisiniz.

Kullanmak istediğiniz alan adınıza ait MX Record linkini tıkladığınızda Priority ve Destination alanlarını girmeniz gerekecek.

Aşağıdaki bilgileri girip onaylayabilirsiniz.

  • Destination (ya da Veriler): mx.yandex.net.
  • Priority (ya da Öncelik): 10

Eski MX kaydını silmenizin ardından e-posta alıp gönderme işlemleri için Yandex.Mail web ve mobil uygulamalarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Ya da tercihinize göre bir Yandex.Mail yapılandırması ile bilgisayarınızdaki bir e-posta uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bazı DNS düzenlemelerinde Name (ya da Alt alan adı) ve Type (ya da Kayıt Türü) alanlarını doldurmanız istenebilir. Bu durumda alt alan adı olarak boşluk ” “, nokta “.” ya da kuyruklu a “@” kullanabilirsiniz.

  • Name (ya da Alt alan adı): @
  • Type (ya da Kayıt türü): MX

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra yeniden Yandex Kurumsal sayfasına gelerek alan adınızı “Alan adı ekle” butonunu kullanarak eklediğinizde aşağıda görebileceğiniz gibi alan adınıza “E-posta hesabı ekle” menüsü gelecek ve bundan sonra dilediğiniz kadar Yandex servisleriyle sağlanan ancak kendi alan adınızı içeren e-posta adresi oluşturabileceksiniz.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz