Ogznet.com
Yapay Zeka (AI: Artificial Intelligence) Nedir? Paylaş:

Yapay Zeka (AI: Artificial Intelligence) Nedir?

Yapay Zeka (AI: Artificial Intelligence) Nedir?

Birçok şirket, yapay zeka veya AI terimini, ürünleri için heyecan yaratma ve teknolojilerini geliştirmenin öncü yolu olarak sunmak için kullanmaktadır. Peki yapay zeka tam olarak nedir? Neyi içeriyor? Ve gelecek nesillerin gelişmesine nasıl yardımcı olacak?

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

İngilizce açılımı Insider Intelligence (AI) olan yapay zekanın nasıl çalıştığını ve gelecekteki uygulamalarını açıklayan bu makale ile AI yani yapay zeka ile ilgili daha fazlasını öğrenin.

Yapay zeka (veya ingilizce kısaltması AI) terimini teknoloji şirketleri veya medyadan duymuş olabilirsiniz. Birçok şirket bu terimi ürünleri için heyecan yaratmak ve kendilerini teknoloji geliştiren bir şirket gibi sunmak için bir kullanıyor.

Yapay zeka nedir? Neyi içeriyor? Ve yapay zeka insanlığa ne sunuyor?

Basitçe söylemek gerekirse yapay zeka teknikleri, bilgisayarlara istenen bilgileri sağlama, tedarik analizi yapma veya olay bulgularına dayanarak verileri ayrıştırmayı öğretir.

Günümüz dünyasında AI'nin yaygın bir örneği sohbetlerdir, özellikle “canlı sohbet”. Şirketlerin web sitelerinde temel müşteri hizmeti şikayetlerini ele alan sürümler.

Bu, makinelerin ne kadar insan gibi olabileceğinin bir göstergesidir. Aslında bu teknoloji, 1950'lerde İngiliz bilim adamı Alan Turing tarafından geliştirildi. Turing Testi, bir makinede akıl, düşünce veya zekanın varlığını kontrol eder ve eğer gerçek için bir insanı, kendisinin de insan olduğuna inandırabilirse, o zaman testi geçer.

Yapay Zeka (AI) Nasıl Çalışır?

Bir AI oluşturulduktan sonra gelişimi aslında yeni başlar. İnsan beyinlerinde olduğu gibi, bir AI performansını geliştirmek için zamanla öğrenebilir ve uyarlayabilir. Ve bu öğrenme süreci insanlarda olduğu gibi gerçekleşir. AI bilgi ve verileri emer ve depolar, daha sonra gelecekteki kararlarını daha iyi bilgilendirmek için onu işler ve etkileşimler üretir.

Ama aslında, Intel'e göre, dört ana katman içeren çok daha karmaşık bir öğrenme sürecinin en dış katmanı olarak AI'yı düşünebiliriz. AI'nın ana çalışma prensibi, makinenin, insan girişine veya belirli görevleri yerine getirme talimatına ihtiyaç duymadan öğrenmesini ve hareket etmesini sağlayan bir işlem olan makine öğretisidir.

Üçüncü seviye, derinlemesine öğrenmedir; burada AI, görüntü, konuşma ve dil tanıma gibi işlemleri kolaylaştırmak için çok miktarda veriyi işleyebilir.

Dördüncü ve son seviye, AI'yı görünmeyen yüksekliklere itme gücüne sahip olan sinir ağıdır. İnsan beyninin vücutta sayısız karmaşık işlemi işleyen 100 milyardan fazla nöronu vardır. Bugüne kadarki en karmaşık sinir ağı bir milyardan fazla düğüme sahip, bu yüzden AI yaratıcılarının tamamen insan beyni kalıplarını taklit etmek için hala gidecek çok yolu var.

Yapay Zeka (AI) Uygulamaları

Daha önce de belirtildiği gibi, AI büyük ölçüde Müşteri Hizmetleri (chatbots'lar) aracılığıyla bugün insanlar ile etkileşime giriyor. Ve Amazon'un Alexa ve Apple'ın Siri gibi ses yardımcıları bazı temel soruları cevaplayabiliyor, zamanlama ve diğer idari işlevleri yerine getirebilir ve hatta evdeki diğer akıllı cihazları kontrol edebilir.

AI gelişiminin mevcut durumu göz önüne alındığında, birçok endüstrinin şu anda yapay zekayı tam olarak kullanması zordur. Ancak AI, işletmelerin önümüzdeki yıllarda yönetebileceği birkaç uygulamaya sahiptir.

Online Alışveriş

AI web siteleri benzersiz alışveriş için uygun ürünleri tavsiye eder ve sanki insanlar bir kişi ile etkileşim kuruyormuş gibi konuşma dili ya da sadece görüntüleri kullanarak ürün arar.

Son SLI sistemleri çalışmasında firmaların %54'ünün zaten AI kullanmaya başladığı veya bazı noktalarda kullanmayı planlandığını gösteriyor. Dahası, katılımcıların %18'i ürün önerilerini kişiselleştirmek için kullandıklarını söylüyor.

Nakliye ve Ulaşım

AI, taşımacılığın değiştirilmesine de yardımcı olabilir. AI sistemlerinin, büyük veri kümelerindeki kalıpları tanımlama ve yeni bilgilere dayanan bilgileri hızlı bir şekilde sunma konusundaki benzersiz yetenekleri, tedarik zinciri ve lojistikteki bazı fonksiyonlar için onları daha geleneksel tahmin ve analiz araçlarından daha etkili kılar.

Kendi kendine sürüş özelliklerine ve tahmin özelliklerine sahip otomobiller üreten Tesla'yı düşünün. Bu özellikler kitlesel olarak benimsenirse, yolların tüm sürücüler, yolcular ve yayalar için daha güvenli olmasına yardımcı olabilirler.

Ödemeler ve Finans

Bankalar müşteri kimliklerini güvence altına almak, gerçek insan çalışanlarını taklit etmek, dijital etkileşimleri derinleştirmek için ön uçta AI kullanmaya başlıyor. Bu kullanım durumlarının çoğu oldukça erken aşamada iken, dijital kimliği güvenceye almak, bankalar arasındaki güçlü işbirliğini ve maliyet tasarrufları nedeniyle bankacılıkta AI'nın yaygın bir kullanım örneği olacağı görülüyor.

AI aynı zamanda arka planda ofis fonksiyonlarında, bankalar tarafından üç ana alanda uygulanmaktadır. Müşteri hizmetleri çalışanlarına yardımcı olmak, süreçleri otomatikleştirmek ve sorunları önlemek. Bu üçünden en gelişmiş olanı, müşteri hizmetleri çalışanlarına yardımcı olma uygulamasıdır. AI mevcut süreçleri otomatik hale getirme konusunda ilerleme kaydediyor, ancak AI'nın sorunları önlemek için güvenilir bir şekilde kullanılabilmesi için hala gelişmesini gerektiriyor.

Son olarak AI, ödemelerde sahtekarlığı önleme ve tespiti ile dolandırıcılığı önlemek için kullanılmaktadır.

Yapay Zekanın (AI'nin) Geleceği

Yukarıdaki uygulamalara ulaşılabilir, ancak teknoloji endüstrisindeki bazı araştırmacılar AI’nın geleceğinin nereye yönlendirildiği konusunda daha iddialı fikirlere sahipler.

Amsterdam Üniversitesi Enformatik Enstitüsü'nde doçentlik yapan Shimon Whiteson, AI'nın sonunda insan ve makinenin nihai evliliğinde hepimizi cyborglara dönüştürebileceğini düşünüyor.

Yapay Zekanın Geliştirilmesi Derneği Başkanı Thomas Dietterich, örneğin yaşlı ve engelli bireylerin yürümesine izin vererek, AI'nın bizi süper insanlara çevirmesine yardımcı olacağına inanıyor.

California Berkeley Üniversitesi'nden bir bilgisayar bilimcisi olan Stuart Russell, AI'nın iklim değişikliği gibi büyük sorunları çözebileceğini söylüyor.

Bristol Üniversitesi'nden bir robotist olan Sabine Hauert, AI'nın insanlığın yeni gezegenleri keşfetmesine yardımcı olacağına inanıyor.

Ancak, AI'nın perakende ve diğer uygulamalarla sınırlı mı kalacağı ya da düşündüğümüz gibi yaşam dokusunu gerçekten değiştiren dönüştürücü bir teknoloji mi olacağını ileride göreceğiz yada yeni nesiller görecek.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!