Ogznet.com
Yapay Zeka ile Hayatımıza Girmesi Beklenen 5 Yenilik Paylaş:

Yapay Zeka ile Hayatımıza Girmesi Beklenen 5 Yenilik

Yapay Zeka ile Hayatımıza Girmesi Beklenen 5 Yenilik

Yapay zekanın (AI) artık, günlük yaşamda daha da belirginleştiğini göreceğiz. Elbette biz fark etmesek te, AI (Artificial Intelligence) akıllı telefonlarımızın, kameraların, endüstriyel ekipmanların ve daha fazlasının arka planında görünmez bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Bunlar önümüzdeki yıllarda önce çıkacak olan en önemli yapay zeka eğilimleridir.

Sohbet robotları daha fazla rol üstlenecek ve daha fazla insan gibi davranacak

Sohbet Robotu (Chatbot) tam olarak yeni bir buluş değildir. Ancak işletmeler birkaç yıldır onları kullanıyor olsa da, bir müşteri olarak bir chatbot ile etkileşime geçmek ve sohbet robotunun aynı yanlış cevapları tekrar tekrar vermesi, hayal kırıklığı yaratan anlamsız bir çalışmaydı.

Ancak bundan sonraki yıllarda, yapay zeka ile çalışan müşteri hizmetleri daha da gelişecek. Geleceğin sohbet robotları, sadece sohbet etme konusunda daha iyi hale gelmekle kalmayacak, aynı zamanda bir insan yüzü veya insan sesiyle bu işlemi yapacaklar. Örneğin, Autodesk'in sanal müşteri asistanı Ava, tanınabilir bir yüze ve kişiliğe yaklaşan şekli ile müşterilere her konuda yardımcı olmak için Deep Learning'den yararlanır. Şirketin markasına uygun bir şekilde konuşan bir kadın yüzü ve sesi var.

Aynı zamanda Çin'de ortaya çıkan ve farklı bir rolde benzer bir işi yapan yapay zeka ürününü de gördük; İngilizce bir AI zekası ile haberi gerçekçi yüz ifadesi ve vücut hareketi ile sunabiliyor.

Bu sanal haber spikeri gibi insan yüzü olan sofistike AI daha yaygın hale gelecek:

 

İnsan yüzü ve daha doğal bir konuşma, sohbet robotu etkileşimlerini daha keyifli hale getirecek olsa da, çoğumuz, temel ilerlemenin, sorunlarımızı gerçekten daha etkin bir şekilde çözme yeteneği olacağını umuyoruz. İnsansı yapay zekayı “görmesek” bile, şansımıza hala bir kişiyle konuşmaya başlayabiliriz.

Konuşma tanıma normal olacak

Amazon Alexa, Google Home ve Assistant, Apple Siri ve Cortana gibi sesli asistanlar zaten etkileyici bir beceri setine sahipler.

AI sayesinde web aramaları yapabilir, hava durumunu ve programları kontrol edebilir ve sesinizle alışveriş yapabilirsiniz. Şu anda, bu şekilde kontrol edilebilen gerçek dünyadaki cihaz sayısı giderek genişlemektedir. Ses kontrolü; aydınlatma, TV, ses sistemleri, otomobil ve hatta mikrodalga fırınlarda zaten mevcuttur.

Sesli asistanların faydası, doğal dil işlemedeki gelişmeler ve makine öğrenimi ile insan dilini hem anlayabilmekten hem de üretebilmekten kaynaklanmaktadır. Makineler gittikçe daha fazla veri analiz edilip öğrenildikçe ve insanları mükemmel şekilde taklit edene kadar nüans, alt metin ve vurgu gibi zorlu konularda daha iyi hale gelecektir.

Görüntü tanıma güvenliği güçlendiriyor

Akıllı telefon kameraları sayesinde, telefonunuzun objeleri tanımlayabildiği ve gerçek zamanlı olarak onlar hakkında bilgi verdiği Google Lens gibi uygulamalar yoluyla, görüntü tanıma konusu muhtemelen tanıdık olmaya başladı. Ya da, belki de yüz tanıma kilidini açarak, akıllı telefonlarımıza erişimi güvenli kılmanın en yeni yöntemi.

Yüz tanıma, AI'nın en tartışmalı kullanımlarından biridir.

Görüntü tanıma ayrıca geleceğin kendi kendini süren arabalarını ve ayrıca otonom robotları ve gelecek nesil AR gözlüklerini güçlendirmek için de gereklidir, ancak aynı zamanda büyük ve karanlık bir tarafı da vardır. Çin'de güvenlik güçlerinin, azınlıklara ve muhaliflere baskı yapmak için halihazırda kullanıldığı ve tartışmalara neden olan bir teknoloji olan insan yüzlerini tanıma ve izleme yeteneği var. Ancak Çin ile sınırlı değil. Kolluk kuvvetlerinde yüz tanıma, batı ülkelerinde, en son olarak İngiltere’de tartışılıyordu.

Gözünün gördüğü, kulağının duyduğu her şeye güvenemeyeceksin

Belki görüntü tanımadan çok daha problemli bir konu görüntü manipülasyonudur. Grafik tasarımcılar, animatörler, oyun stüdyoları ve görsel sanatçılar insanları ve objeleri mükemmel gerçekçilikle gösterme yeteneğini geliştirecek, ancak sorunlara da neden olacaktır. 2018'de “DeepFakes” yöntemiyle sinir ağlarının bir başkası ile filmlerdeki aktörlerin yüzlerini değiştirmek için kullanıldıklarını gördük. AI sayesinde, rahatsız edici, sahte ünlü kişilerin pornolarından oluşan yeni bir dalga üretildi, ancak Nicholas Cage'in farklı filmlerde çeşitli rollere eklenmesi gibi daha iyi bir eğlence de üretildi.

Makine öğrenimi kombinasyonunun ses ve görüntü faktörü sağlamasının nasıl sonuç verebileceğinin en iyi örneklerinden biri 2018'de Buzzfeed tarafından gösterildi. AI ve simülasyon ile medya manipülasyonu için aktör Jordan Peele'nin yardımını aldı. Bu işlemin sonucu olarak eski başkan Barack Obama, aşağıda gösterilmiştir:

Obama bu videoda ne diyor inanamayacaksınız!

 

Sahta haber videolarında ünlüler ya da politikacıların sahte görüntülerini kullanarak, kelimeleri ağızlarında hiç olmamış olayları koyarak konuşturan ya da gösteren durumları görebiliriz.

Şüpheli şirketler tarafından yayılan 'sahte haberler' ve kasıtlı yanlış bilgilerin olduğunu düşündüğünüzde bu durum sıkıntılı bir duruma doğru gidiyor.

Tabii ki, makine öğrenimi ile de potansiyel sahte videoları ve görüntüleri analiz etmek ve her iki tarafta AI ile bunu tespit etmek mümkün.

Yapay zeka, sağlığımızı iyileştirecek ve potansiyel olarak hayat kurtaracak

En son tüketici aygıtları, yeni akıllı işlevlerle bizi memnun etse de, bu teknolojiden sağlanacak en büyük fayda, hayatımızın kurtarılması ya da en azından makine öğrenimi sayesinde sağlığımızın iyileştirilmesi olabilir ve bunun için perde arkasında sessizce çalışıyor.

Daha önce Google, Microsoft, Amazon ve Facebook’un dijital sağlık teknolojisine nasıl yatırım yaptıklarını görmüştük; bunun temel felsefesi, önleyici tedavinin daha iyi olduğudur ve teşhis çabalarının çoğu, makinelere daha etkili bir şekilde aktarılabiliyordu. 

Normal bir doktorun, tıbbi araştırmaların en üstünde kalması için gereken tahmini süre, haftada 160 saat yeni araştırma makaleleri okumasıdır. Yapay zeka bunu neredeyse zamanın bir bölümünde yapabilir, ayrıca yıldırım hızında milyonlarca hasta kaydını arayabilir ve belirti ile hastalık arasındaki bağlantıları öğrenerek tanı için daha yüksek doğruluk oranı sağlar. Yapay zeka, yaklaşmakta olan körlüğün erken semptomlarını tanımak için retinayı daha etkili bir şekilde tarayabilir ve felçli kişilerin tekrar konuşmasına yardımcı olabilir.

Bunlar, ileriki yıllarda yapay zekanın günlük yaşamda kullanılırken dikkat edilmesi gereken birkaç gelişmedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Chatbot, kullanıcı ile genellikle metin, bazı durumlarda ise konuşma yoluyla diyalog kurarak bilgi veren veya bir işlemi gerçekleştiren bir yazılımdır.

1

Derin öğrenme bir veya daha fazla gizli katman içeren yapay sinir ağları ve benzeri makine öğrenme algoritmalarını kapsayan çalışma alanıdır. Yani en az bir adet yapay sinir ağının kullanıldığı ve birçok algoritma ile, bilgisayarın eldeki verilerden yeni veriler elde etmesidir. Vikipedi

1

Deepfakes, mevcut bir görüntü veya videoda yer alan bir kişinin, yapay sinir ağları kullanarak bir başka kişinin görüntüsü ile değiştirildiği bir medya türüdür. Vikipedi

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!