Ogznet.com
Yapıların Ömrünün Uzamasında Kullanılan Malzemeler Önemli Rol Oynuyor Paylaş:

Yapıların Ömrünün Uzamasında Kullanılan Malzemeler Önemli Rol Oynuyor

Yapıların Ömrünün Uzamasında Kullanılan Malzemeler Önemli Rol Oynuyor

Yapıların uzun bir zaman dilimi boyunca konforunun ve dayanıklılığının sağlanabilmesi için iç, dış, temel ve çatılardan su almaması önem taşır. Bu amaca yönelik olarak yapılan işlemler su izolasyon uygulamaları olarak adlandırılır. Su, binaların ömrünü ve dayanıklılığını en çok etkileyen faktörlerin başında gelir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Binalara su sızdığı takdirde; yapıların gövdelerindeki ve taşıyıcı kısımlarındaki donatıların korozyona uğraması ve yük taşıma kapasitesinin düşmesi söz konusu olur. Binaların ana taşıyıcı sistemlerinde oluşan bozulmalar; depremlerde binalarda çatlakların ve kırıkların oluşmasına neden olabilir. Binaların su alması sonucunda insan sağlığına tehdit edebilecek küf, mantar ve diğer organik madde oluşumları da söz konusu olabilir. Etkin bir su yalıtımı uygulamasının binanın temelinden çatısına kadar tüm yapı elemanları kapsaması en önemli konulardan biri olarak kabul edilir. 

Membranların Kullanım Alanına Uygun Olmasına Dikkat Edilmeli 

Polimer esaslı bir su membranı olan TPO membran diğer bir deyişle termoplastik poliolefin membran; polypropilen (PP) ve etilen propilen (EP) kauçuğun birlikte polimerizasyonu ile elde edilir. Kullanılmakta olan üretim teknolojisi sayesinde TPO membran herhangi bir plastikleştirici kullanılması ihtiyacı ortaya çıkmadan, düşük sıcaklıklarda bile malzemenin esnek kalmasını mümkün hale getirebilir. 

Protan Turkey tarafından titizlikle geliştirilen Protan TPO membranlar, düşük sıcaklıkta kaynaklanma özelliğine sahiptir. Yaklaşık 15 yıllık uygulama geçmişi bulunan TPO membranların kimyasal analizlerinde toksik ham maddeler yer almaz. Bu nedenle kaynaklama esnasında duman salınımı söz konusu olmaz. TPO çatıdaki iklim koşullarına uygun bir malzeme olarak bilinir. Ayrıca çatıdaki yaşlanma ömrü süresince herhangi bir kimyasal salınım yapmadığı için TPO membran doğa ve çevre dostu ürünler olarak kabul ediliyor. 

TPO membranların kullanım alanları arasında membranlı hazır paneller, betonarme teras çatılar, hafif metal çatılar, bahçe ve otopark terasları yer alır. Ayrıca bahçe, otopark, teras çatıları ve metal derelerin su yalıtımında da TPO membranlar kullanılabilir. TPO membranların; bodrum ya da tünel gibi yer altı yapılarında, balast ya da yeşil/ bahçe çatıları altında gevşek döşenmiş sistem ve mekanik olarak sabitlenmiş sistem gibi birbirinden farklı çeşitli çatı uygulama tekniklerinde de kullanılması söz konusu olabilir. Protan FPO - TPO ve FPO/V - TPO/V örtüler atmosfer koşullarına ve UV ışınlarına dayanıklılığı ile ön plana çıkıyor. Polyester taşıyıcılı ve termoplastik poliolefin esaslı su yalıtım membranları sıcak hava kaynağı ile birleştirilir. 

TPO membran uygulamalarında kullanılacak yönteme karar verilirken; uygulamanın yapılacağı çatının eğiminin, mimari tasarımının, ne kadarlık bir rüzgar yüküne maruz kalacağının, eski bir çatının tadilatı olup olmadığının ve yeşil teras çatı uygulaması olup olmayacağının göz önünde bulundurulması uygulamanın başarısı açısından son derece önemli bir role sahiptir. TPO membran sıcak hava kaynağı metodu kullanılarak birleştirilir ve bu sayede sızdırmazlık sağlanmış olur. Sıcak hava kaynağı kullanılarak yapılan birleştirme işlemlerinde sürekli ve homojen bir yapı da kolaylıkla elde edilir. Yüksek teknolojiye sahip olduğu bilinen sıcak hava kaynaklarıyla yapılan birleştirme işlemlerinde ek yerleri kuvvetli noktalar haline getirilir. Bu sayede zaman içerisinde ayrılma, kalkma ve soyulma gibi sorunlarla karşılaşılması ihtimalinin de önüne geçilmiş olur. 

FPO/TPO  membranlar son derece geniş kullanım alanına sahip izolasyon malzemeleri olarak ön olana çıkar. Aşınmaya karşı dayanıklı olduğu bilinen FPO membran yüksek ve ani ısı değişimlerinde bile boyutsal stabilitesini korur. Özel olarak tasarlanmış bir hammaddenin kullanımıyla üretilen FPO/TPO   membran herhangi bir katkı içermediğinden dolayı yapısal olarak özelliklerini kaybetmez.  FPO/TPO  membranın içeriğinde klorür ve plastifiyan bulunmaz. Bu sebeple doğa dostu yalıtım malzemeleri arasında yerini alır. 

Protan Ürün Ve Hizmetlerinde Müşteri ihtiyaçlarına Ve Memnuniyetine Odaklanıyor 

Sorunsuz hizmet ve çözüm önerileri sunma amacı ile faaliyetlerini sürdüren Protan, sentetik membran teknolojisinde dünya lideri Norveç merkezli bir endüstri grubu olarak sektöre yön vermeye devam ediyor. Protan’ın en büyük iş alanı çatılar ve membranlar olup ıslak odalara ve teraslara yönelik yüksek kalitedeki membranları ile dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Protan hem yeni yapılar hem de yapılardaki yenilemeler için radon koruyucu membranlar temin eder.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!