Yararından Çok Zararı Olan Fitness Efsaneleri

Yararından Çok Zararı Olan Fitness Efsaneleri
Image from pixabay.com

Yararından çok zararı olan Fitness efsaneleri ile bildiğiniz doğruları unutun. Bu 8 madde ile doğru bilgilere ulaşın.

1. Efsane:  Bulmaca ve oyunlar beyniniz için harika egzersizlerdir.

Gerçek: Kapsamlı bir araştırmaya göre spor yapmanın beyin sağlığı için herhangi bir zihin egzersizinden çok daha iyi olduğu ortaya çıktı. Yakın tarihli bu araştırmaya göre aerobik egzersiz (kalp atışınızı hızlandıran ve uzun süreli hareket etmenizi sağlayarak sizi terleten her türlü aktivite) yapmanın beyne çok daha faydalı etkileri var. 

2. Efsane: Egzersiz kilo vermenin en iyi yoludur.

Gerçek: Kilo vermek istiyorsanız, ne yersiniz yiyin spor yaparak bunları eritebileceğinizi sanmayın. Uzmanlar zayıflamanın yeme alışkanlıklarınızda önemli değişiklikler yaparak başladığını söylüyor.
Teksas Üniversitesi egzersiz bilimci Philip Stanforth Business Insider'a “Kilo kaybı açısından diyet egzersizden çok daha büyük bir rol oynuyor” açıklamasını yaptı.
Bununla birlikte, düzenli olarak aktif olmak sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir parçasıdır.

3. Efsane: Mekik, baklava şeklinde karın kası yapmanın en iyi yoludur.

Gerçek: Sadece karın kaslarınızı hedef alan mekiklerin aksine, şınav çekmek yanlarınızda, önünüzde ve sırtınızdaki birkaç grup kasa etki eder. Güçlü bir karın istiyorsanız –özellikle baklava dilimi gibi -  tüm bu kaslara yönelik çalışmalısınız

Harvard Healthbeat bültenine göre “Mekik veya karın egzersizi sadece bir kaç kas grubunu güçlendirir. İyi bir egzersiz programı, dinamik hareket modelleri sayesinde,  her gün kullandığınız tüm karın kas setini güçlendirmeye yardımcı olur."

4. Efsane: Ağırlık antrenmanı erkekler içindir.

Gerçek: Ağırlık çalışması, kasları güçlendirmek için harika bir yoldur ve cinsiyetle ilgisi yoktur.

Bununla birlikte, kadınlar erkeklerden daha az testosteron üretir ve araştırmalar, bu hormonun kas yapma şeklinde rol oynadığını göstermektedir.

5. Efsane: 'Formdan çıkmak' en az iki hafta alır.

Gerçek: Çoğu insanda, kas dokusu düzenli egzersiz yapılmayan bir hafta içinde bozulmaya başlayabilir.
Rutgers Üniversitesi Sağlık ve İnsan Performansı Merkezi Müdürü Shawn Arent, "Yedi gün boyunca antrenman yapmayı durdurursanız, dikkat çeken bir kondisyon kaybı  veya başlangıcı yaşarsınız Bu, kullan ya da kaybet meselesidir” dedi.

6. Efsane: Maraton koşmak, form tutmanın en iyi yoludur.

Gerçek: Sekiz kilometreyi geçmeden de uzun mesafe koşularının bir çok faydasını elde edersiniz.

Bir maratonu tamamlamaya hazır değil misiniz? Sorun değil. Günde sadece 5-10 dakika hızlı ve zorlu bir şekilde koşarak saatlerce koşmanın neredeyse benzeri  faydalarını görebilirsiniz. Aslında, haftada bir saatten az koşan insanlar - her gün birkaç dakika içinde kaldıkları sürece - haftada 3 saatten fazla koşanlara kıyasla kalp sağlığı açısından benzer faydaları görüyorlar.

Ayrıca, yıllardır yapılan son araştırmalara göre, ani çıkışlar şeklinde yapılan kısa ve yoğun antrenmanların, uzun süreli ve dayanıklılık gerektiren  antrenmanlara yakın sağlık faydası getirebileceğini  göstermektedir - ve ayrıca daha eğlencelidirler.

7. Efsane: Bir yiyecek günlüğü tutarak yediklerinizi rahatça kontrol edebilirsiniz. 

Gerçek: Vücudumuza giren yiyecek miktarının ve ne kadar aktif olduğumuzun farkında olmak için çaba sarf etsek bile, genellikle kendimize olması gerekenden daha fazla kredi veririz.
Stanforth’a göre, “İnsanlar fiziksel aktivitelerini abartma ve ne kadar yemek yediklerini küçümseme eğilimindedir.Devamlı, gerçekte olduğundan daha fazla çalıştıklarını ve daha az yediklerini düşünüyorlar."

8. Efsane: Spor içecekleri bir antrenmandan sonra tekrar sıvı almanın en iyi yoludur.

Gerçek: Spor içeceklerinin çoğu sadece şeker ve sudur.

Bunun yerine uzmanlar, sade su ve yüksek proteinli atıştırmalıklarla sıvı alınmasını tavsiye ediyor, çünkü çalışmalar proteinlerin egzersiz yaptıktan sonra kasları yenilemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. (Çünkü protein tozları gibi takviyelerin içerikleri kontrol edilemez, en iyisi gerçek protein içeren yiyecekler yemektir.)

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile