Yarım Milyon Android Kullanıcısı Google Play'den Kötü Amaçlı Yazılım İndirdi

Yarım Milyon Android Kullanıcısı Google Play'den Kötü Amaçlı Yazılım İndirdi

/ / Okuma süresi: 2 dk, 52 sn / Yorum (0)

Yarım milyondan fazla kullanıcı, Google’dan kendi uygulama mağazasında sürüş oyunları olarak görünen Android için kötü amaçlı yazılımları cihazlarına yüklediler. ESET'teki bir güvenlik araştırmacısı olan Lukas Stefanko,  Google Play'den indirilebilen ve aynı geliştirici tarafından yapılan 13 oyun uygulamasının ayrıntılarını tweetledi.

İlginizi Çekebilir Fabrika Sıfırlaması Olmadan Android Virüsleri Nasıl Kaldırılır

Fabrika Sıfırlaması Olmadan Android Virüsleri Nasıl Kaldırılır

Masaüstü bilgisayarlar, virüsleri çeken tek cihaz değildir. Bu yaygın bir olay olmasa da, Android cihazlar da kötü amaçlı yazılımlardan muzdarip olabilir. Virüs bulaşmışsa, kurtulmak için fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapabilirsiniz, ancak bu, ..

Buna göre uygulamaların iki tanesi mağazada trend yani en çok indirilenlerden olup, daha fazla görünürlük sağladığı belirtildi.

Tüm bu uygulamaların indirilme sayıları birleştirildiğinde, Google'ın fişi çekmeden önce uygulamaların 580.000 yükleme sayısını aştığı görüldü.

Uygulamaları indiren herkes bir kamyon veya araba sürme oyunu bekliyorlardı. Bunun yerine, açtıkları her seferinde çöken bir buggy uygulaması gibi görünüyorlar.

Gerçekte, uygulama, İstanbul'da bir uygulama geliştiricisine kayıtlı başka bir alandan gelen bir zararlı kodu indiriyordu ve sahnenin arkasındaki kötü amaçlı yazılımları yükleyerek uygulamanın simgesinin işleyişini siliyordu.Kötü amaçlı uygulamaların tam olarak ne yaptığı açık değildir; kötü amaçlı yazılım tarayıcılarının hiçbiri, virustotal'a yüklenen bir örneğe dayanarak, kötü amaçlı yazılımın ne yaptığı konusunda hemfikir değiller. Açık olan şey, kötü amaçlı yazılımın, Android telefon veya tabletin her başlatıldığında yeniden başlatılmasına ve kötü amaçlı yazılım sahibinin cihazdaki bilgileri çalmak için kullanabileceği ağ trafiğine “tam erişime” sahip olmasıdır.

Google sözcüsü Scott Westover, uygulamaların "politikalarımızı ihlal ettiğini ve Play Store'dan kaldırıldığını" doğruladı.

Bu, Google'ın uygulama ve mobil güvenlik konusundaki arka plan yaklaşımıyla ilgili eleştirilerinin uzun süredir karşı karşıya kaldığı, bazılarının uygulamanın duvarlı bahçesine ne kadar çok kısıtlayıcı ve seçici olduğunu söyleyen Google'ın utanç verici başka bir güvenlik atlaması .

Google, daha iyi güvenlik özellikleri ve daha ayrıntılı uygulama izni kontrolleri ekleyerek Android güvencesini ikiye katlamak için yıllarını harcadı. Ancak şirket, Android kullanıcı güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden biri olarak ele geçirilen Google Play uygulama mağazasındaki hileli ve kötü amaçlı uygulamalarla savaşmaya devam ediyor. Google, geçtiğimiz yıl yalnızca uygulama mağazasından 700.000'den fazla kötü amaçlı uygulama çekti ve kötü amaçlı uygulamaların mağazaya ilk girmesini önlemek için arka planını geliştirmeye çalıştı. 

Ve henüz - açıkça - bu yeterli değil.

İlginizi Çekebilir Yeni Android Virüsü Xavier Gizlice Verilerinizi Çalıyor

Yeni Android Virüsü Xavier Gizlice Verilerinizi Çalıyor

Android'e yeni bulaşan Xavier adlı truva atı, kişisel bilgileri gizlice çalıyor. Zararlı yazılım analiz edilip edilmediğini tespit edebiliyor ve çalışmayı durduruyor.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 184 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Yarım Milyon Android Kullanıcısı Google Play'den Kötü Amaçlı Yazılım İndirdi konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Yarım Milyon Android Kullanıcısı Google Play'den Kötü Amaçlı Yazılım İndirdi ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yarım Milyon Android Kullanıcısı Google Play'den Kötü Amaçlı Yazılım İndirdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "