Ogznet.com

Yaşlanma, yaşam içinde yer alan doğal bir süreçtir. Bununla birlikte, yaşlanmanın cildiniz üzerindeki bazı etkileri daha kendinizi daha kötü hissetmenizi sağlayabilir. Ancak iyi haber şu ki, beslenmenize sağlıklı yiyecekler ekleyerek bu etkilerin bir kısmını önleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, meyve ve sebze tüketiminden oluşan bir beslenmenin, genç görünen cildi korumak için en sağlıklı ve güvenli yöntem olabileceğini bulmuştur. İşte cildinizi gençleştirip, güzelleştiren sağlıklı yiyeceklerden bazıları:

1. Portakal ve Diğer Narenciye Çeşitleri

Portakal ve Diğer Narenciye Çeşitleri

Portakallar, tam olarak, günlük C vitamini ihtiyacınızın %85'ni sağlar. C vitamini soğuk algınlığı ile savaşmak için en çok bilinen vitamindir. Aynı zamanda hastalıklara ve hatta cilde zarar veren etkenlerle savaşan bir antioksidan görevi de görür.

C vitamini eksikliğinin, cilt lezyonlarına neden olan bir durum olan cildinizin morarmaya karşı daha hassas olmasını ve iyileşmesini yavaşlatmasının bir nedeni olmuştur.

Bu yüzden, bir portakal yiyin, suya biraz limon sıkın veya cildinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız salataya bir limon ekleyin.

2. Ayçekirdeği

ayçekirdeği

Ayçekirdeği, bakır, B1 vitamini, manganez, selenyum, fosfor, magnezyum, B6 vitamini, folat ve niasin içerir. Burada cilt için en kritik bileşen E Vitamini'dir. Bu vitaminin uzun süre cilde uygulandığında iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir. Bu iddianın arkasında çok az araştırma olsa da, ayçekirdeği gibi E Vitamini açısından zengin gıdaların tüketimini destekleyen araştırmalar var.

Aslında, araştırmalar, E Vitamininin hem hayvan hem de bitki hücre zarlarını ışığa bağlı göz ve cilt hasarından koruyabildiğini bulmuştur.

3. Havuç

havuç

Havuç, çok önemli bir beta karoten de dahil olmak üzere vitaminlerle doludur.

Beta karoten muhtemelen havuçlara turuncu renklerini veren karotenoidlerin en iyi bilinenidir. Araştırmalar ayrıca Beta karotenin cilt de dahil olmak üzere birçok organda metabolize olduğunu buldu, bu da cilt için çok faydalı olmasının büyük bir nedenidir. Daha da iyisi, çalışmalar Beta karoten takviyesinin güneş yanığına karşı koruduğunu bulmuştur.

4. Yumurta

yumurta

Yumurta, sağlıklı cilt ve kemikler için kritik önemdedir. Bunun nedeni içerdiği D Vitaminidir. Elbette, D Vitamini almanın en iyi yolu güneşe maruz kalmaktır ve bu yeterince basit görünebilir. Bununla birlikte, D vitamini eksikliği, özellikle yaşlanan popülasyonda yaygın bir sorundur.

D vitamini ve cilt üzerine odaklanmış bir derleme, eksikliğin cilt kanseri, sedef hastalığı ve iktiyoz gibi hastalıklarla, vitiligo, kabarcık bozuklukları, skleroderma ve sistemik lupus eritematozus gibi otoimmün cilt bozuklukları ile önemli bağlara sahip olabileceği sonucuna vardı. Atopik dermatit, akne, saç dökülmesi, enfeksiyonlar ve fotodermatozların da yetersiz miktarda D vitamini ile ilişkili olduğu kaydedildi.

Dışarı çıkamadan önce yumurta yediğinizden emin olun.

5. Böğürtlen

Böğürtlen

Böğürtlen, cilt koruyucu polifenolleri içeren bitkiler arasındadır. Böğürtlen, C Vitamini, lif, K Vitamini, A Vitamini ve çok sayıda antioksidan içerir.

Ancak, polifenollere geri dönecek olursak, Polifenoller bitki türevlidir ve temel olarak bitkinin güneşin UV ışınlarına karşı savunmasıdır ve daha sonra bu bitkileri yerken Polifenoller size geçer. Araştırmalar, böğürtlende bulunanlar gibi polifenollerin sadece UV ışınlarından korunma sağlamakla kalmayıp aynı zamanda anti-enflamatuar, antioksidan ve anti-DNA'ya zarar verici etkiler gösterdiğini ve bunların hepsinin yaşlanma karşıtı olabileceğini söylüyor.

Yani, böğürtlen yiyin ve cildinizi genç, canlı ve sağlıklı tutun.

İlginizi
çekebilir
Grip Olduğunuzda Uzak Durulması Gereken Yiyecekler
Kaynak : https://www.foodprevent.com/anti-aging-foods-that-will-make-your-skin-glow/