Ogznet.com
Cildinizi Güzelleştirecek Yaşlanma Karşıtı Besinler Paylaş:

Cildinizi Güzelleştirecek Yaşlanma Karşıtı Besinler

Cildinizi Güzelleştirecek Yaşlanma Karşıtı Besinler

Cildi Güzelleştiren Besinler Nelerdir?

Yaşlanma, yaşam içinde yer alan doğal bir süreçtir. Bununla birlikte, yaşlanmanın cildiniz üzerindeki bazı etkileri, kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Ancak iyi haber şu ki, öğününüze sağlıklı yiyecekler ekleyerek bu etkilerin bir kısmını önleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, meyve ve sebze tüketiminden oluşan bir beslenmenin, genç görünen cildi korumak için en sağlıklı ve güvenli yöntem olabileceğini bulmuştur. İşte cildinizi gençleştirip, güzelleştiren sağlıklı yiyeceklerden bazıları.

Cildi Güzelleştiren Yiyecekler

1. Portakal ve Diğer Narenciye Çeşitleri

Portakallar, tam olarak, günlük C vitamini ihtiyacınızın %85'ni sağlar. C vitamini soğuk algınlığı ile savaşmak için en çok bilinen vitamindir. Aynı zamanda hastalıklara ve hatta cilde zarar veren etkenlerle savaşan bir antioksidan görevi de görür.

C vitamini eksikliğinde, cildiniz morarmaya karşı daha hassas olur ve cildinizdeki yaraların iyileşmesi daha yavaş olur.

Bu yüzden, bir portakal yiyin, suya biraz limon sıkın veya cildinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız salataya bir limon sıkın.

2. Ayçekirdeği

Ayçekirdeği; bakır, B1 vitamini, manganez, selenyum, fosfor, magnezyum, B6 vitamini, folat ve niasin içerir. Burada cilt için en kritik bileşen E Vitamini'dir. Bu vitamin, uzun süre cilde uygulandığında iyileştirici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir. Bu iddianın arkasında çok az araştırma olsa da, ayçekirdeği gibi E Vitamini açısından zengin gıdaların tüketimini destekleyen araştırmalar var.

Aslında araştırmalar, E Vitamininin hem hayvan hem de bitki hücre zarlarını, ışığa bağlı cilt hasarından koruyabildiğini bulmuştur.

3. Havuç

Havuç, çok önemli bir beta karoten de dahil olmak üzere vitaminlerle doludur.

Beta karoten muhtemelen havuçlara turuncu renklerini veren karotenoidlerin en iyi bilinenidir. Araştırmalar ayrıca Beta karotenin cilt de dahil olmak üzere birçok organda metabolize olduğunu buldu, bu da cilt için çok faydalı olmasının büyük bir nedenidir. Daha da iyisi, çalışmalar Beta karoten takviyesinin güneş yanığına karşı koruduğunu bulmuştur.

4. Yumurta

Yumurta, sağlıklı cilt ve kemikler için kritik önemdedir. Bunun nedeni içerdiği D Vitaminidir. Elbette, D Vitamini almanın en iyi yolu güneşe maruz kalmaktır. Bununla birlikte, D vitamini eksikliği, özellikle yaşlanan popülasyonda yaygın bir sorundur.

D vitamini eksikliğinin; cilt kanseri, sedef hastalığı ve iktiyoz gibi hastalıklarla, vitiligo, skleroderma ve sistemik lupus eritematozus gibi otoimmün cilt bozukluklarına neden olabileceği sonucuna varıldı. Atopik dermatit, akne, saç dökülmesi, enfeksiyonlar ve fotodermatozların da yetersiz miktarda D vitamini ile ilişkili olduğu belirlendi.

D vitamini almak için dışarı çıkmadan önce yumurta yediğinizden emin olun.

5. Böğürtlen

Böğürtlen, cilt koruyucu polifenolleri içeren bitkiler arasındadır. Böğürtlen, C Vitamini, lif, K Vitamini, A Vitamini ve çok sayıda antioksidan içerir.

Ancak, polifenollere geri dönecek olursak, Polifenoller bitki türevlidir ve temel olarak bitkinin, güneşten gelen UV ışınlarına karşı savunmasıdır. Sonrasında bu bitkileri yerken Polifenoller size geçer. Araştırmalar, böğürtlende bulunanlar gibi polifenollerin sadece UV ışınlarından korunma sağlamakla kalmayıp aynı zamanda antienflamatuar ve antioksidan etkiler gösterdiğini ve bunların hepsinin yaşlanma karşıtı olabileceğini söylüyor.

Yani, böğürtlen yiyin ve cildinizi genç, canlı ve sağlıklı tutun.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!