Yavaş Telefon İnternetini Hızlandırmak İçin 8 Adım

Yavaş Telefon İnternetini Hızlandırmak İçin 8 Adım

Yavaş Mobil İnterneti Hızlandırmak İçin 8 Kolay Yöntem

Image from pixabay.com

Yavaş bir mobil internet bağlantısından daha sinir bozucu bir şey yoktur. Google'da bir şey aramak veya Facebook'a girmek isterken, belirli bir hızda gezinmek istersiniz ancak operatör bu hızı karşılayamadığında, canımız sıkılır.

Çoğu durumda, mobil operatörün ağ yoğunluğu nedeniyle yavaş bağlantı geçici bir durumdur. Bazı durumlarda ise saatlerce hatta günlerce internet kesintisi yaşanabilir. Mobil operatörünüzün teknik desteğini aramadan önce, hız sorununuzu çözebilmek için önce bu sekiz basit adımı deneyin.

 1. Öncelikle hız testi yapın.

Telefonunuzun internetinin yavaşlayıp yavaşlamadığını anlamak için her şeyden önce telefonunuza bir internet hız testi yapmanız faydalı olacaktır.

Günün belli aralıklarında yaptığınız hız testleri telefonunuzun internet yavaşlamasının gerçekten ciddi ölçüde olup olmadığını denetlemenize yardımcı olacaktır.

Hız testinin ardından telefonunuzun internetinin yavaşladığına eminseniz aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

2. Telefonunuzu Yeniden Başlatın

Bu basit bir düzeltme gibi görünüyor, ama genellikle işe yarıyor. Özellikle, bir süreliğine kapatmamışsanız, telefonunuzu yeniden başlatmak, yavaş hücresel veri hızlarını düzeltmelidir.

Telefonunuzu yeniden başlatmak basittir. iPhone 8 veya daha eski bir sürümde, ekranda Güç Kapatma (Power to Power) yazısı görünene kadar yan düğmeyi (telefonun sağ tarafında) tutun.

iPhone X'de yanıp sönme düğmesinin üzerine gelinceye kadar, yandaki düğmeyi basılı tutun ve ses seviyesini artırın veya ses seviyesini azaltın. iPhone'unuzu kapattıktan sonra tekrar açmak için yan düğmeyi tekrar tutun.

Çoğu Android telefon için, güç seçenekleri ekranda görünene kadar güç düğmesini basılı tutun, ardından Yeniden Başlat'a dokunun.

3. Lokasyonu Değiştirin

Birçok faktör bir telefonun veri bağlantısını etkileyebilir. Bunlar hava, ağ yoğunluğu ve hatta güneş aktivitesini içerir. Ama bunlar arasında en üst sıralarda lokasyon ve binalar yer alır.

Uzak bir bölgede yaşıyorsanız veya çevrenizde tepeler, dağlar ve vadiler gibi birçok doğal engel varsa, sinyalinizi etkileyebilirler. Aynı şey binalar için de geçerli.

Belirli bir konumda başlamış gibi görünen hız sorunları yaşıyorsanız, başka bir yere geçmeyi deneyin. Bulunduğunuz binadan ayrılmanız veya birkaç kilometre uzakta olmanız gerekebilir. Bu uygun olmasa da, hız sorununuzu gidermek için iyi bir yoldur. Muhtemelen teknik desteğin bir şey yapmanı isteyeceği bir şeydir.

4. Uygulamaları Devre Dışı Bırak ve Güncelle

Bazen ağır bir uygulama, veri bağlantınızı emip yavaşlatarak sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda, internet hızınızı neyin yediğini görmek için biraz araştırma yapmalısınız. Bir şey ters giderse, uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz.

iPhone'da Ayarlar> Hücresel'i ziyaret edebilir ve herhangi bir uygulamanın hücresel veri bağlantınıza erişimini devre dışı bırakabilirsiniz.

Android'de bunu Ayarlar> Ağ ve internet> Mobil ağ> Veri kullanımı bölümünde bulabilirsiniz. Bir uygulamaya dokunun, ardından bir uygulamanın arka planda veri kullanmasını önlemek için Arka plan veri kaydırıcısını kaydırın.

Güncellemeleri de kontrol etmelisiniz. Uygulama geliştiricileri, her zaman hataları ele almak için güncellemeler yayınlar.
Bu yüzden App Store'u veya Google Play'i açmak uygulamayı güncellemek gibi basit bir sorun olabilir.

5. VPN'nizden Bağlantıyı Kesin

VPN'ler anonimlik ve gizlilik sağlar, ancak uzak sunucuları kullanırken hızınızı da yavaşlatabilirler. Dolayısıyla, telefonunuz bir VPN'ye bağlıysa, bağlantıyı kesmeyi deneyin ve tekrar deneyin.

Şansınız, bağlantıyı keser kesmez anında iyileşme göreceksiniz. Eğer bu sorunu çözerse yeniden bağlandığınızda VPN’inizin hızını artırabilirsiniz.

6. Ağ Kesintilerini Kontrol Edin

Mobil taşıyıcılar güvenilirliklerini arttırmaktan hoşlansa da, kesintiler her zaman oluyor. Bu kesintiler genellikle düşük hızlara ve hatta kayıp bağlantılara neden olur. Çağrı yapmadan önce, kesintileri önce operatörünüzle kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Wi-Fi'ye bağlanabilirseniz, biraz araştırma yapabilirsiniz. Down Detector gibi bir web sitesini kontrol etmeyi deneyin. Sık sık, sorununuz oluyorsa, diğer insanlar bunu zaten rapor etmiş olacaklar.

Sosyal medyaya da bakabilirsiniz. Twitter, bağlantı sorunlarını araştırmak için iyi bir yerdir. Mobil operatörünüzün özel destek Twitter hesabınızla iletişim kuruyorsanız, hızlı bir şekilde yanıt alabilirsiniz. Bu ayrıca, beklemede zaman harcamak yerine başka bir şey yapmanıza da zaman tanır.

7. Ağ Ayarlarınızı Sıfırlayın

Telefonunuzun yeniden başlatılması gibi ağ ayarlarınızı sıfırlamak, genellikle yavaş veri bağlantısını giderir. Sorun, aynı zamanda Wi-Fi erişim noktalarınızı ve Bluetooth cihazlarınızı da sıfırlamasıdır. Bu, dünyanın sonu değil, Wi-Fi'ye yeniden bağlanmanız ve daha sonra Bluetooth cihazlarınızı yeniden eşleştirmeniz gerekecek.
iPhone'da ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla'yı açın. Eğer varsa, telefon şifreniz için size soracaktır, daha sonra yeniden başlayacaktır.

Android telefonda, Ayarlar> Sistem> Sıfırlama seçenekleri> Kablosuz, Mobil ve Bluetooth'u sıfırla bölümünde sıfırlama ağı ayarları seçeneğini bulacaksınız. Bu, telefon üreticinize bağlı olarak farklı bir konumda olabilir. Bulamıyorsanız, Ayarlar arama çubuğunda arama yapmayı deneyin.

Bir Android telefonunda ağ ayarlarının sıfırlanması, genellikle cihazı yeniden başlatmanızı gerektirmez.

8. SIM Kartınızı Söküp-Takın

Son olarak, SIM kartınızı söküp yeniden yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. SIM kartınızın bulunduğu yer, cihazdan cihaza değişir. iPhone'larda, SIM kart yuvası her zaman yan düğmenin altındaki telefonun sağ kenarında bulunur. Android cihazlarda, telefonunuzun çıkarılabilir bir pili varsa, arka kapağın arkasında, üstünde veya arkasında olabilir.

SIM çıkarılacak küçük bir tepsiye oturur. Bazı SIM tepsilerini tırnağınızla çekebilirsiniz. Diğerleri bir ataç veya kulağın arkası gibi küçük bir alet kullanmanız gerekebilir.

iphone sim kart
SIM kartınızı çekerken, hasarı önlemek için telefonu her zaman ilk önce kapatmak önemlidir. Ayrıca, SIM kartınızı çıkarırken bir masada veya düz bir yüzeyde oturduğunuzdan emin olun, çünkü çok küçüktür ve kaybedilmesi kolaydır.

SIM kart çekilemiyorsa, değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, operatörünüzün mağaza konumlarından birine gitmenizi gerektirecektir. Bu nedenle, sorununuzu henüz bu noktada çözülmemişse önce aramalısınız. Operatörünüz size yine de yeni bir SIM gönderebilir.

Tüm Denemeler Başarısız Olduğunda, Teknik Desteği Arayın

Unutmayın, muhtemelen birkaç düzine GB arasında değişen bir mobil veri bağlantınız var. Bu başlığı aşarsanız, mobil operatörünüz genellikle bağlantınızı yavaşlatır (pahalı olanların yerine). Hatta kullanıcılar bile sınırsız plan olarak adlandırılanlar, belirli bir sınıra ulaştığında ağ yoğunluğu süreleri sırasında boğulma veya “amortismanlaşma” ile karşılaşabilirler.

Desteği aradığınızda bunu aklınızda bulundurun. Bu gibi durumlarda, fatura döneminiz sıfırlanana veya ek veri satın alana kadar beklemeniz gerekebilir.

Bu adımlardan hiçbiri hız sorununuzu çözmezse, teknik destek çağırma zamanı gelmiştir. Bu adımlardan bazılarını tekrarlamanız gerektiğini unutmayın.

Ogznet.com