Ogznet.com
Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Paylaş:

Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazıcı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yazıcılar, bilgisayarlardaki verilerin kağıt üzerine işlenmesini ve baskı olarak ortaya çıkmasını sağlar. Günümüz dünyasında oldukça sık kullanılan bu cihazlar, özellikle ofis ortamlarının vazgeçilmezidir. Benzer şekilde eğitim hayatında da çeşitli sunum ve ödevler için kullanabilmektedir.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Bir yazıcı satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, kullanım sıklığınız olmalıdır. Eğer kendi eviniz için arada kullanacağınız bir yazıcı arıyorsanız, mürekkep püskürtmeli yazıcılar en doğru tercih olacaktır. Bu modeller, daha basit çıktılar almanızı sağlayan kartuşlu cihazlardır. Bu anlamda kullanıcılar tarafından oldukça avantajlı görülmektedir.

Fakat iş yeri ve ofis gibi daha kurumsal alanlardaki kullanımlar için tonerli veya lazerli yazıcılar en uygunu olmaktadır. Bu ortamlarda çok daha sık bir şekilde çıktı alınmaktadır. Bu sebeple uzun süreli kullanım için ideal olan bu iki model, pek çok sayfayı hiç aksamadan basabilmektedir. Ayrıca alınacak lazer yazıcılar için tasarruflu mürekkep kullanan bir model seçmek doğru bir tercih olacaktır.

Bir yazıcı alırken mutlaka cihazın renkli veya siyah-beyaz baskı özellikleri dikkate alınmalıdır. Bu bağlamda kullanıcıların beklentisini karşılamak gereken yazıcıların çözünürlüğü ve baskı kalitesi de birbirinden farklı olmaktadır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise yazıcının baskı kapasitesi ve ısınma süresidir. Özellikle ofis ortamlarında baskı hızı ön plana çıkmaktadır.

Bununla beraber tarayıcı, faks ve fotokopi gibi ekstra işlevler de önemlidir. Böylece, bu cihazları tek tek almaktan kurtulur ve tek bir cihaz üzerinde birleştirmiş olursunuz.

En Popüler Yazıcı Markaları Hangileridir?

Çeşitlerine ve kalitelerine göre farklılık gösteren pek çok yazıcı markası bulunmaktadır. Bu anlamda kullanıcıların seçenekleri oldukça geniştir. En popüler yazıcı markaları; Argox, Dymo, Hp, Canon, Epson ve Oki şeklindedir. Tüm bu markalar, büyük tedarik firması Avansas çatısı altında toplanmaktadır.

Burada önemli olan, nasıl bir model aradığınızdır. Eğer standart bir baskı istiyorsanız püskürtmeli modeller ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayrıca fiyatları da diğerlerine göre daha uygundur. Fakat hızlı baskı almak gibi bir talebiniz varsa lazer yazıcılar daha doğru bir tercih olacaktır. Her ne kadar bu modeller fiyatlandırma olarak daha pahalı olsa da performans açısından size istediğinizi verecektir.

Ek olarak, lazer yazıcılar hız ve kalite açısından daha fonksiyoneldir. Benzer bir şekilde sadece siyah-beyaz baskı özelliği olan lazer modeller, renkli baskı yapan versiyonuna göre daha az maliyetlidir.

Yazıcı Türleri Hangileridir? Farkları Nelerdir?

Yazıcı türleri; mürekkep püskürtmeli, lazerli ve nokta vuruşlu olmak üzere üç farklı modele ayrılmaktadır. Daktilonun yazıcıya bağlanmış şekli gibi olan nokta vuruşlu modellerde, yazıcıda bulunan iğneler mürekkep şeride vurur. Bu sayede kağıt üzerine baskı çıkar.

Daha eski modeller arasında yer alan nokta vuruşlu yazıcılar, diğerlerine göre daha sesli çalışan cihazlardır. Vuruşlu olmaları sebebiyle aynı anda birden fazla kopya alınabilmektedir. Ancak maalesef renkli çıktı imkanı sunulmamaktadır. Fakat, daha düşük bir fiyatlandırmaya sahip olmaları sebebiyle iş yerleri için popüler bir tercihtir.

Mürekkep vuruşlu dediğimiz yazıcılar ise kartuş kısmında sıvı mürekkebin bulunduğu modellerdir. Bu sayede, mürekkep ısınır ve belli bir basınç ile kağıdın üzerine püskürtme gerçekleştirir. Evde kullanmaya uygun olan bu ürünlerde renkli baskı yapmak mümkündür. Sessiz çalışan mürekkep vuruşlu yazıcılarda baskı kalitesi yüksektir. Fakat hız denince akla gelen ilk model her zaman için lazer yazıcı olmaktadır.

Bir diğer seçenek olan lazer yazıcılar, daha çok profesyonel kullanım için tercih edilmektedir. Bu cihazların içinde kartuş değil, toz mürekkep bulunur. Bu bağlamda, baskısı yapılacak veriler önce belleğe aktarılır. Sonrasında ise tonerin içinde bulunan toz mürekkep tanecikleri baskı işlemine başlar. Çok hızlı ve sessiz bir uygulama gerçekleştiren bu ürünlerin baskı kapasitesi de diğerlerine göre yüksektir.

Kaliteli ve Uygun Fiyatlı Lazer Yazıcılar Nereden Alınır?

E-ticaret sektöründe yazıcı satışı yapan pek çok alışveriş sitesi bulunmaktadır. Bu noktada hem kaliteli hem de uygun fiyatlı bir ürün tercihinde bulunmak isteyen kullanıcılar için avansas.com zengin bir kategori sunmaktdır. Ayrıca TOBB Güven Damgası bulunan tedarikçi firma, güvenli alışverişin adresi olarak gösterilmektedir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!