Yeni Başlayanlar İçin Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

Yeni Başlayanlar İçin Fotoğrafçılığın Püf Noktaları

Herkesin fotoğrafçılığı öğrenmesi gerektiğine inanıyoruz, çünkü hayatınızı iyileştirebilir ve sizi daha mutlu edebilir. Eğer fotoğrafçılığa yeni başlayan biriyseniz, burada öğrenilmesi gereken ilk materyaller ile fotoğrafçılık için bir avuç ipucu var.

Fotoğrafçılık, öğrenilmesi en zor şeylerden biridir. Programlamayı ya da iyi yazmayı öğrenmekten daha zor. Bir kameranın işaretlenmesi ve bir tuşa basılması yeterince kolaydır. Zor kısmı vizyonunuza uygun bir çekim yapmak. Takip etmek için zor bir hobi ve takip etmek için daha da zor bir kariyer.

Ama bunun sizi fotoğrafçılıktan caydırmasına izin vermeyin!

1. Pozlama Üçgeni

Fotoğraf, ışık yakalamakla ilgilidir. Yeni başlayanların çoğu, fotoğrafın büyüsünün kamera gövdesinde gerçekleştiğini düşünür, ancak gerçek sihir kaynağı ışıktır. İyi aydınlatılmış bir alan kötü bir şekilde çekilebilir, ancak kötü aydınlatılmış bir alan asla iyi görünmeyecektir.

Ve ışığı iyi yakalamak için, pozlama üçgenini anlamalısınız.

Fotoğraf çekerken kamera deklanşörünü açar ve objektifin içinden ışık almaya başlarsınız. Bu ışık, daha sonra bir görüntü olarak işlenen kamera sensörüne çarpar. Işığın nasıl çekildiğini ve son görüntünün neye benzediğini üç faktör etkiler:

Diyafram açıklığı: Lens açıklığının ne kadar büyük olduğu, F-duraklarında ölçülür (f/2, F/5, f/11, vb.). Sayı ne kadar küçük olursa
daha geniş diyafram açıklığını ifade eder. Diyafram açıklığı ne kadar geniş olursa, ışık da o kadar geniş olur. Diyafram boyutu da alan derinliğini etkiler.

Deklanşör Hızı: Deklanşör ne kadar süre açık kalır, saniye cinsinden ölçülür (1/200 saniye, 1/60 saniye, 5 saniye vb.). Deklanşör hızı ne kadar yavaş olursa, daha fazla ışık gelir.
Enstantane hızı aynı zamanda harekete karşı hassasiyeti de etkiler (yani, daha hızlı enstantane hızları hareketi yavaşlatırken, daha düşük enstantane hızları hareket bulanıklığı yaratır).

ISO: Sensörün ISO biriminde (100 ISO, 400 ISO, 6400 ISO, vb.) ölçülen ışığa duyarlılığı. Daha yüksek bir ISO, karanlık ortamlarda fotoğraf çekmenize izin verir. Bu yüzden karanlıkta çekilen fotoğraflar genellikle bu karakteristik noktalara sahiptir.

Tüm kurslar, maruz kalma üçgeninde öğretilmiştir, bu yüzden bunu kısa bir genel bakıştan başka bir şey olarak düşünmeyin. Paket servisi, görüşünüzle eşleşen fotoğrafları çekmek için üç yönü (diyafram, enstantane, ISO) konusunda ustalaşmanız gerektiğidir.

2. Kamera Düzgün Bir Şekilde Nasıl Tutulur

Fotoğrafçılığa yeni başlayanların bilmesi gereken bir sonraki şey, kameranın nasıl düzgün bir şekilde tutulacağıdır. “Düzgün” tutulma dendiğinde, “kameranın sarsılmasını olabildiğince azaltacak şekilde” demek istiyorum.

Unutmayın: Fotoğraf makinesi bir fotoğraf çekerken, deklanşör yukarı çıkar ve sensör ışığı doldurur.
Obtüratör açıkken hareket ederseniz, ışık sensörün üzerinden bulaşır ve bulanık bir fotoğrafla sonuçlanır. Hareket yoksa kamera sarsıntısı yoktur.

Yukarıdaki video özellikle kamera gövdeleri (DSLR'ler, aynasız, nokta ve çekimler) için olsa da, akıllı telefonlara kolayca uyarlayabilirsiniz.

Önemli olan kollarınızı vücudunuza yakınlaştırmaktır, böylece merkezinize karşı kararlı olurlar. Bu, kameranın titremesini en aza indirecek ve elde tutulan fotoğraflarınızın olabildiğince keskin kalmasını sağlayacaktır.

Düşük ışıklı fotoğrafçılık, uzun pozlama çekimleri veya telefoto lensleri içeren herhangi bir fotoğraf için bir tripod kullanmak mantıklıdır. Hiçbir şey istikrarı ve bulanıklığı garanti etmez.

3. Üçüncül Kuralı

Çoğu zaman, belirli bir fotoğrafın amatör bir fotoğrafçı tarafından mı yoksa fotoğrafçılık deneyimi daha fazla olan bir kişi tarafından mı çekildiğini anlayabilirsiniz. En büyük hediye bileşimi. Amatörler genellikle kompozisyon için bir duyguya sahip değildir ve harika kompozisyonlar harika bir fotoğrafın ruhudur. Kompozisyon, bir fotoğraftaki her elemanın yerleştirilmesidir.

Bir fotoğrafın, nasıl niyetlendiğini ima eden “oluşan” olduğunu anlatır. Kompozisyona zahmet etmeyen biri, tesadüfen yalnızca iyi atışlar yapabilir. Ancak, kompozisyonu gerçekten anladığınızda, herhangi bir konu, konum veya durumdan harika çekimler oluşturabileceksiniz.

fotoğrafçılık kuralı

Öğrenilecek en kolay kompozisyon kılavuzu üçüncü kuraldır:

Atışı iki dikey çizgi ve iki yatay çizgi kullanarak üçte birlik olarak bölüştürün, sonra dört kesişme noktasından herhangi birine yüksek görsel ilgi unsurlarını yerleştirin.

Her fotoğrafçı bu tekniği kullanır. Bazıları bunu koltuk değneği olarak kullanır.
Diğerleri, belirli bir çekimde diğer kompozisyon teknikleri başarısız olduğunda geri dönüş yöntemi olarak kullanır. Her şeye rağmen, üçte bir kuralı cephanenizin bir parçası olmalıdır. Bu kadar şansı size verecek birçok ipucu yok.

4. Perspektifinizi Değiştirin

Göze çarpan bir fotoğrafın sağlanmasının bir yolu, bir konuyu doğrudan göz seviyesinden çıkarmaktır. Herkes bu bakış açısını zaten biliyor - dünyayla bu bakış açısından her gün etkileşim kurarız. Sıradan, yorgun, sıkıcı.

Ancak düzeltme çok kolay: Farklı bir bakıştan çekim!

Bu birkaç şey anlamına gelebilir:

  • Yüksekliğinizi değiştirin (örn. yere yaklaşmak)
  • Açınızı değiştirin (örn. düz veya yukarıdan bakın).
  • Mesafenizi değiştirin (örn. yaklaşın veya uzaklaşın)

Her üçünün bir kombinasyonunu deneyin. Çekimlerinizin bu değişikliklerle ne kadar farklı hissettiğine şaşıracaksınız.

5. Post-Processing

Sevin yada sevmeyin her kamera post-processing yapar. Gerçek sensör verileri ham bir dosyada yakalanır, ancak kameranızın LCD ekranında (veya akıllı telefonunuzda) gördüğünüz şey, kameranızın ham verilerin yorumudur-ve kameranızın yaratıcı görüşünüz hakkında hiçbir fikri yoktur. Bunu kendin yapmayı mı tercih edersin?

Ve her post-processing, Photoshop değildir. Kozmetik makyaj gibi düşünün.

Aynı şekilde, post-processing ağır ve abartılı olabilir, ya da kasıtlı olarak stilistik olabilir, ya da ince olabilir ve sadece orada olanı arttırmak için kullanılabilir.

Resimlerinizi işlemek için ihtiyacınız var! Bu önemli beceriyi gözden kaçırmayın. Bunu yaparsanız, sonuçta tüm çekimlerinizin bir şeyleri kaçırıyormuş gibi hissettikleri bir noktaya ulaşırsınız. Bu da bir şeyden sonra işlem sonrası bir aşk olacaktır.

6. Her Şeyi Çekin, Devamlı Fotoğraf Çekin

Uygulama ilerlemeyi sağlar. Bu konuda kesinlikle bir yolu yok. Kaç tane YouTube eğitim videosu izlediğiniz, kaç fotoğraf makalesi okuduğunuzu veya kaç tane fotoğrafı analiz ettiğinizi umursamıyorum - çekim yapmadıysanız, gelişmiyorsunuz.

İlk fotoğrafların berbat olacak. Seveceğin bir fotoğraf yakalamadan önce binlerce çekim yapman gerekebilir. Ama her biri, ne kadar kötü olursa olsun, daha iyi bir fotoğrafçı olmak için bir adımdır. Pratik, sadece öğrendiğiniz teoriyi uygulamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda ekipmanınızı ve farklı ayarların son görüntüyü nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlar.

7. Cihazlarını Suçlama

Profesyonel fotoğrafçılık için önemli olsa da, cihazlaar düşündüğünüz kadar önemli değil.

Yetenekli bir fotoğrafçı, berbat bir kamerayla harika fotoğraflar üretebilir ve vasıfsız bir fotoğrafçı, yüksek kaliteli ve pahalı ekipmanlarla bile film çekmeye devam edecektir.

Yukarıda tartıştığımız şeye geldi: ışık, pozlama, kompozisyon, açılar, bakış açısı ve işlem sonrası. Tüm bu şeylerde ustalaşabiliyorsanız, akıllı telefon bile olsa bir her hangi şeyle harika çekimler yapabilirsiniz.

Aslında, akıllı telefon kameraları harika!

Açıkçası, ekipmanınızın sınırları vardır ve kamera gövdesini, lensi, flaş lambasını veya aksesuarı büyütmek mümkündür. Ancak paket servisi olan araç, cihazınızın yeni sürüme geçirilmesinin fotoğrafçılık becerilerinizi yükseltmeyeceğidir. Bunu ne kadar çabuk kabul ederseniz, o kadar hızlı ve gelişirsiniz.

Bir DSLR almadan önce, akıllı telefonunuz veya bir nokta ile yeteneklerinizi deneyin ve fotoğraf çekin.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile